marvav
25.04.08,09:29
Chcel by som sa opytat, ako je to s kupou a predajom zamestnaneckych akcii.
1. Je mozne predat zamestnanecku akciu tretej strane. Ponuka mi za nu niekolkonasobne vyssiu hodnotu ako je nominalna? Na prednostne pravo na odkup takejto akcie ma pravdepodobne materska spolocnost, a nasledne ostavajuci akcionari, samozrejme za tu istu cenu, ako mi ponuka tretia strana. Ale co ked materska a.s. mi nie je ochotna taku sumu vyplatit, co v podstate znamena, ze sa vzdava prednostneho prava?
2.Ako sa musi postupovat v pripade, ked spolocnost odkupi urcity pocet zamestnaneckych akcii. Kto z akcionarov ich moze kupit ? Maju na kupu pravo vsetci akcionari, samozrejme na zaklade urciteho % pomeru? Ak ano, co v pripade, ked spolocnost takuto moznost akcionarom vobec neoznami a volne akcie odkupi napr. management? Je to pravne napadnutelne?
Dakujem
Filip Glasa
25.04.08,10:41
Tretia strana ti určite nebude ponúkať nejakú nezmyselne vysokú cenu. Možno to aj pre majoritného akcionára bude prekvapivo nízka cena a bude od teba chcieť kúpiť aj on.
Na nominálnu cenu sa vykašli. Nič to neznamená. Pohľadaj niekde doma účtovnú závierku z minulého roka a nájdi si tam výšku vlastného kapitálu. Účtovnú cenu akcie si vypočítaš tpribližne takto:
vlastný kapitál / základné imanie = účtovná cena na 1 korunu základného imania. Príklad.
1.a.s. majú minimum ZI 1 mil. korún
2.vydaných je milión korunových akcií.
3.vlastný kapitál (celkové aktíva - celkové pasíva) je 1 miliarda.
4. 1 miliarda / 1 milión akcií = 1000 korún na akciu.
Znamenalo by to, že jedna na jednu akciu pripadá 1000 korún majetku firmy. Ak je firma zisková a funkčná, tak nemá význam predávať pod účtovnú hodnotu. Skôr nad ňou.
marvav
06.05.08,06:27
Ospravedlnujem sa, ze reagujem az tak pozde. Aktualna cena je o cca 2550% vyssia ako nominalna hodnota. Jasne, ze sa nemoze brat nominalna hodnota, ale uctovna. Len tu, podla tvojho vzorca, neviem vypocitat, nakolko celkove aktiva a celkove pasiva z uctovneho hladiska musia byt vyrovnane. A tak aj je,su rovnake. Tym padom vlastny kapital vychadza 0. Cize musi sa to pocitat nejak inak.
Ale aj tak by ma viac zaujimala odpoved na moje konkretne otazky.
Filip Glasa
06.05.08,08:11
Sorry nie som účtovník. Pozri si pre príklad túto výsledovku na stane 14:
http://www.vub.sk/images/pdf/banka/VUBvyrocnasprava07.pdf

Celkové aktíva - celkové záväzky = vlastné imanie
284 - 282 = 22 miliárd