Jana Grofčíková
25.04.08,09:56
Prosím o radu. Včera som bola dať DP za 1Q2008 a poobede mi prišla fa za službu tuzemská.Dátum vystavenia 7.3 datum dodania 7.3 dátum splatnosti 16.4 prišla 24.4 Prosím treba robiť dodatočné DP alebo ju dať do 2QĎakujem.
Vladimír Ozimý
25.04.08,08:01
ja by som ju dal do 2. kvartálu. Umožňuje to par. 51 ods. 2 prvej vety...
azla
25.04.08,08:02
Prosím o radu. Včera som bola dať DP za 1Q2008 a poobede mi prišla fa za službu tuzemská.Dátum vystavenia 7.3 datum dodania 7.3 dátum splatnosti 16.4 prišla 24.4 Prosím treba robiť dodatočné DP alebo ju dať do 2QĎakujem.

Nie je potrebné DDP ; podľa § 51, odst.2 sa môžeš rozhodnúť, že si uplatniš v nasledujúcom období - čiže :

vznik práva na odpočítanie 1.Q ;
uplatnenie práva na odpočítanie - 2.Q
Jana Grofčíková
25.04.08,08:06
Ďakujem pekne za odpoveď. Prvý krát som podala DP 24 a nie 25 a takto sa mi to skomlipkovalo. A pritom som zákazníka naháňala aspoň mesiac lebo si ju nemôžem fakturovať ďalej ani ja.
Vladimír Ozimý
25.04.08,08:42
Ďakujem pekne za odpoveď. Prvý krát som podala DP 24 a nie 25 a takto sa mi to skomlipkovalo. A pritom som zákazníka naháňala aspoň mesiac lebo si ju nemôžem fakturovať ďalej ani ja.

nič sa neskomplikovalo :)...zákon to umožňuje nevidím problém zahrniem v nasledujúcom období...zkomplikovalo by sa to ak by ste museli podať dodatočné daňové priznanie...
azla
25.04.08,08:55
nič sa neskomplikovalo :)...zákon to umožňuje nevidím problém zahrniem v nasledujúcom období...zkomplikovalo by sa to ak by ste museli podať dodatočné daňové priznanie...

Ani tu nevidím problém. Je to skôr možnosť podať ďalšie DP.
Keďže sme ešte v termíne, tak môže sa podať opravné DP. Až po termíne (25.4.08) by sa podávalo DDP.
Nie vždy tieto priznania treba brať ako problém.

Skôr to vidím ako výhodu. :)
Ak sa na vstupe má zvýšiť nadmerný odpočet, alebo znížiť daňová povinnosť - je to plus pre firmu. Ak by Dph na faktúre bola vo výške napr. 100 000,- ,bolo by rozumné rozhodnutie podať či už opravné alebo neskôr dodatočné DP.

Komplikované, alebo ani nie komplikované, ale "zaťažujúce", ak ide o drobnosť a za následok by to malo viacej roboty ako úžitku.:D
Vlasta Č.
16.06.08,11:51
Prosím dobrú dušu o radu:
Väčšinou sa tu hovorí zrejme o klasických došlých oneskorených faktúrach. Podľa zákona o dph sa za faktúru považuje aj bločik z RP ak jeho suma nie je vyššia ako 50.000,- SK.
Čo v tomto prípade:
máme prevádzku aj v inom meste, títo si objednali tovar u dodávateľa v apríli, ten im vystavil bločik z RP s dátumom 24.4.2008, ale tento im doniesol až 23.5.2008 spolu s ďalším tovarom, ktorý už bol napísaný na faktúru. 23.5.2008 oba doklady kočky na prevádzke uhradili v hotovosti. Ku mne sa ale dostali až ku koncu mája. DPH za 4. mesiac bola uhradená 19.5.2008, daň. priznanie som zaniesla na DÚ 23.5.2008.

Kedy a ako si môžem uplatniť dph?

A ešte jeden prípad:
dnes bola majiteľka na tovar a doniesla mi k nemu 2 fa, a ešte jednu s dátumom dodania 20.8.2007, s tým že nie je uhradená. V záväzkoch k 31.12.2007 ju neevidujem.

Rovnaká otázka ako k predch. prípadu: kedy a ako uplatniť dph?


Vediem JÚ, mesačný platca dph.


VEĽKÁ VĎAKA ZA ODPOVEDE!!!
azla
16.06.08,11:59
Prosím dobrú dušu o radu:
Väčšinou sa tu hovorí zrejme o klasických došlých oneskorených faktúrach. Podľa zákona o dph sa za faktúru považuje aj bločik z RP ak jeho suma nie je vyššia ako 50.000,- SK.
Čo v tomto prípade:
máme prevádzku aj v inom meste, títo si objednali tovar u dodávateľa v apríli, ten im vystavil bločik z RP s dátumom 24.4.2008, ale tento im doniesol až 23.5.2008 spolu s ďalším tovarom, ktorý už bol napísaný na faktúru. 23.5.2008 oba doklady kočky na prevádzke uhradili v hotovosti. Ku mne sa ale dostali až ku koncu mája. DPH za 4. mesiac bola uhradená 19.5.2008, daň. priznanie som zaniesla na DÚ 23.5.2008.

Kedy a ako si môžem uplatniť dph?
Dph z dokladu ERP zo 4/08 si môžeš uplatniť v 4/08 alebo v 5/08. Keďže 4/08 je už za nami , tak si môžeš uplatniť ešte v DP za mesiac 5/08.

A ešte jeden prípad:
dnes bola majiteľka na tovar a doniesla mi k nemu 2 fa, a ešte jednu s dátumom dodania 20.8.2007, s tým že nie je uhradená. V záväzkoch k 31.12.2007 ju neevidujem.

Rovnaká otázka ako k predch. prípadu: kedy a ako uplatniť dph?
V tomto prípade si uplatníš Dph v mesiaci, kedy si obdržala faktúru, ak si ju obdržala dnes - v mesiaci 6/08 si môžeš uplatniť odpočet Dph.


Vediem JÚ, mesačný platca dph.


VEĽKÁ VĎAKA ZA ODPOVEDE!!!
modrým máš odpovede v texte.
Vladimír Ozimý
16.06.08,12:01
Prosím dobrú dušu o radu:
Väčšinou sa tu hovorí zrejme o klasických došlých oneskorených faktúrach. Podľa zákona o dph sa za faktúru považuje aj bločik z RP ak jeho suma nie je vyššia ako 50.000,- SK.
Čo v tomto prípade:
máme prevádzku aj v inom meste, títo si objednali tovar u dodávateľa v apríli, ten im vystavil bločik z RP s dátumom 24.4.2008, ale tento im doniesol až 23.5.2008 spolu s ďalším tovarom, ktorý už bol napísaný na faktúru. 23.5.2008 oba doklady kočky na prevádzke uhradili v hotovosti. Ku mne sa ale dostali až ku koncu mája. DPH za 4. mesiac bola uhradená 19.5.2008, daň. priznanie som zaniesla na DÚ 23.5.2008.

Kedy a ako si môžem uplatniť dph?


A ešte jeden prípad:
dnes bola majiteľka na tovar a doniesla mi k nemu 2 fa, a ešte jednu s dátumom dodania 20.8.2007, s tým že nie je uhradená. V záväzkoch k 31.12.2007 ju neevidujem.

Rovnaká otázka ako k predch. prípadu: kedy a ako uplatniť dph?


Vediem JÚ, mesačný platca dph.


VEĽKÁ VĎAKA ZA ODPOVEDE!!!

správne chápem že na základe dokladu ERP zo dňa 24.4. bola zaplatená časť tovaru a časť na faktúru ktorý bol spolu so zaplateným tovarom dovezený 23.5?

A ešte jeden prípad:
dnes bola majiteľka na tovar a doniesla mi k nemu 2 fa, a ešte jednu s dátumom dodania 20.8.2007, s tým že nie je uhradená. V záväzkoch k 31.12.2007 ju neevidujem.

jednoznačne zahrnúť do 3 alebo 4 kvartálu poprípade ak ste mesačný tak do augusta alebo septembra. To že ju neevidujete v záväzkoch nemá vplyv na nárok DPH. Faktúra sa podľa všetkého stratila alebo ju nosila kade tade. Ak by ste však vedeli preukázať že vám bola faktúra doručená až teraz v júni t.j. ako platiteľovi nie ako vám účtovníčke potom si uplatníte daň na výstupe až v mesiaci kedy ste obdržali faktúru t.j. za jún.
Zita5
16.06.08,12:08
Prosím dobrú dušu o radu:
Väčšinou sa tu hovorí zrejme o klasických došlých oneskorených faktúrach. Podľa zákona o dph sa za faktúru považuje aj bločik z RP ak jeho suma nie je vyššia ako 50.000,- SK.
Čo v tomto prípade:
máme prevádzku aj v inom meste, títo si objednali tovar u dodávateľa v apríli, ten im vystavil bločik z RP s dátumom 24.4.2008, ale tento im doniesol až 23.5.2008 spolu s ďalším tovarom, ktorý už bol napísaný na faktúru. 23.5.2008 oba doklady kočky na prevádzke uhradili v hotovosti. Ku mne sa ale dostali až ku koncu mája. DPH za 4. mesiac bola uhradená 19.5.2008, daň. priznanie som zaniesla na DÚ 23.5.2008.

Kedy a ako si môžem uplatniť dph?

A ešte jeden prípad:
dnes bola majiteľka na tovar a doniesla mi k nemu 2 fa, a ešte jednu s dátumom dodania 20.8.2007, s tým že nie je uhradená. V záväzkoch k 31.12.2007 ju neevidujem.

Rovnaká otázka ako k predch. prípadu: kedy a ako uplatniť dph?


Vediem JÚ, mesačný platca dph.


VEĽKÁ VĎAKA ZA ODPOVEDE!!!

Pozrite aj tu :


Najčastejšie otázky a odpovede k odpočítaniu dane a súvisiace povinnosti

pri uplatňovaní dane z pridanej hodnoty.
Vlasta Č.
16.06.08,12:11
[quote=Vladimír Ozimý;754567]správne chápem že na základe dokladu ERP zo dňa 24.4. bola zaplatená časť tovaru a časť na faktúru ktorý bol spolu so zaplateným tovarom dovezený 23.5?
Jednoducho 23.5.2008 dodávateľ doviezol tovar, na ktorý bola vystavená faktúra 21.5.2008 a ďalší tovar, na ktorý bol vystavený bločik z RP 24.4.2008. Zrejme ten tovar na bločku neposielal hneď ale počkal kým pôjde s ďalším tovarom na rozvoz. Preto oba tovary boli prijaté 23.5.2008 a aj vtedy uhradené.


Ak by ste však vedeli preukázať že vám bola faktúra doručená až teraz v júni t.j. ako platiteľovi nie ako vám účtovníčke potom si uplatníte daň na výstupe až v mesiaci kedy ste obdržali faktúru t.j. za jún.
Faktúru skutočne /!/ majiteľka dostala až dnes, stačí také preukázanie, že ju podpíše s dnešným dátumom prevzatia?
Vlasta Č.
16.06.08,12:27
Správne chápem že na základe dokladu ERP zo dňa 24.4. bola zaplatená časť tovaru a časť na faktúru ktorý bol spolu so zaplateným tovarom dovezený 23.5?
Jednoducho 23.5.2008 dodávateľ doviezol tovar, na ktorý bola vystavená faktúra 21.5.2008 a ďalší tovar, na ktorý bol vystavený bločik z RP 24.4.2008. Zrejme ten tovar na bločku neposielal hneď ale počkal kým pôjde s ďalším tovarom na rozvoz. Preto oba tovary boli prijaté 23.5.2008 a aj vtedy uhradené.


Ak by ste však vedeli preukázať že vám bola faktúra doručená až teraz v júni t.j. ako platiteľovi nie ako vám účtovníčke potom si uplatníte daň na výstupe až v mesiaci kedy ste obdržali faktúru t.j. za jún.
Faktúru skutočne /!/ majiteľka dostala až dnes, stačí také preukázanie, že ju podpíše s dnešným dátumom prevzatia?



Vie niekto ako je to teda správne?
azla
16.06.08,12:37
Vlasti, ak je dokladom o nákupe doklad z ERP, nikto (ani daňová kontrola) neskúma, kedy si skutočne platila. Pri doklade z ERP sa má za to, že tovar bol dodaný a zaplatený v deň, ktorý je na doklade. V Tvojom prípade 24.4.2008.

Postupuješ podľa príspevku č. 8.

Opieraš sa o § 51, odst.2 zákona o Dph.
Vladimír Ozimý
16.06.08,12:38
[quote=Vladimír Ozimý;754567]správne chápem že na základe dokladu ERP zo dňa 24.4. bola zaplatená časť tovaru a časť na faktúru ktorý bol spolu so zaplateným tovarom dovezený 23.5?
Jednoducho 23.5.2008 dodávateľ doviezol tovar, na ktorý bola vystavená faktúra 21.5.2008 a ďalší tovar, na ktorý bol vystavený bločik z RP 24.4.2008. Zrejme ten tovar na bločku neposielal hneď ale počkal kým pôjde s ďalším tovarom na rozvoz. Preto oba tovary boli prijaté 23.5.2008 a aj vtedy uhradené.

Ak by ste však vedeli preukázať že vám bola faktúra doručená až teraz v júni t.j. ako platiteľovi nie ako vám účtovníčke potom si uplatníte daň na výstupe až v mesiaci kedy ste obdržali faktúru t.j. za jún.
Faktúru skutočne /!/ majiteľka dostala až dnes, stačí také preukázanie, že ju podpíše s dnešným dátumom prevzatia?

viď problém 1) - nechápem na základe čoho vystavil bločik z ERP ak mu bolo za tovar zaplatené až dovozom v máji t.j. nemal čo vystavovať doklad z ERP. Takisto faktúra ak bola vystavená 21.5. a dátum dodania na nej je uvedený ako dátum vystavenia je zlá pretože skutočné dodanie a zaplatenie nastalo 23.5. t.j. v tento deň vám vzniká nárok na odpočet dane a druhá strana má povinnosť daň odviesť. Avšak podľa všetkého to tak vo vašom prípade nefunguje t.j. tovar by som sa tváril že som prijal v čase kedy mám doklad z ERP a ten druhý by som si nárokoval v čase kedy mám fa a dátum dodania uvedený na ňom.

viď problém 2) - t.j. ak podpíše prevzatie v júni nevidím problém si to zahrnúť do 6/2008. Musíte to však preukázať.
Vlasta Č.
17.06.08,05:52
Ďakujem všetkým za rýchle odpovede.:):):) Veľmi ste mi pomohli!

A zároveň ste mi spríjemnili deň, nakoľko mám dve kolegyne a tie majú momentálne krízu. Bolo by to na dlhééééééééééééé rozprávanie. Počúvať 8 hodín sťažnosti a krivdy ktoré sa im vo firme robia..., to nepridá na nálade a hlavne keď sa nemáte kde odpratať.

N E CH Ž I J E P O R A D A!!! :D:D:D