Winx
25.04.08,10:40
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, v roku 1998 som sa odsťahovala do cudziny, kde som sa vydala, nahlásila na trvalý pobyt, prihlásila do zdrav.systému, a začala pracovať, každý rok robím daňové priznanie a môj zamestnávateľ odvádzaza mňa odvody.
Bohužiaľ som sa až v minulom roku odhlásila z trvalého pobytu na SK, neuvedomila som si túto moju povinnosť a nikdy som sa nebola odhlásiť z VSZP.
V VSZP odo mňa chcú aby som im zaplatila za obdobie 01.01.1995 - 04.09.1995, poistné, nie je to už premlčaná doba?
A potom chcú poistné za obdobie od 1998 - 2007, chcem sa spýtať aké doklady im mám dať aby tento absurdný vzťah skončil. Nikdy som nemala kartu poistenca, nepamätám sa že som podpisovala s nimi zmluvu, aké je to zmluvné poistenie keď chýba zmluva podpísaná 2. Od mojej lekárky som sa odhlásila.
Ďakujem
Martin Mocko
25.04.08,09:26
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, v roku 1998 som sa odsťahovala do cudziny, kde som sa vydala, nahlásila na trvalý pobyt, prihlásila do zdrav.systému, a začala pracovať, každý rok robím daňové priznanie a môj zamestnávateľ odvádzaza mňa odvody.
Bohužiaľ som sa až v minulom roku odhlásila z trvalého pobytu na SK, neuvedomila som si túto moju povinnosť a nikdy som sa nebola odhlásiť z VSZP.
V VSZP odo mňa chcú aby som im zaplatila za obdobie 01.01.1995 - 04.09.1995, poistné, nie je to už premlčaná doba?
A potom chcú poistné za obdobie od 1998 - 2007, chcem sa spýtať aké doklady im mám dať aby tento absurdný vzťah skončil. Nikdy som nemala kartu poistenca, nepamätám sa že som podpisovala s nimi zmluvu, aké je to zmluvné poistenie keď chýba zmluva podpísaná 2. Od mojej lekárky som sa odhlásila.
Ďakujem

Hm..neviem..neviem ci uspejes. Moj brat odisiel pred 6r zit do USA. Avsak este pred odchodom obisiel socialku a zdravotku, ci nieco nepotrebuju. Vtedy od neho VSZP pozadovala doklad o tom, ze je zdravotne poisteny v inom state. Bohuzial v USA pojem zdravotne poistenie nikto nepozna, tak poslal potvrdenie o tom, ze plati nejaky podobny druh poistenia v USA a VSZP ho odhlasila. Viem, ze zo zdravotneho poistenia ta nikto nijako neodhlasi len tak. Ked som sa vratil z vojny, tak som sa isiel na na urad prace prihlasit az na 3 den. A po nejakom case tieto 3 dni odomna ziadala zdravotka zaplatit, lebo za ten cas za mna nikto neplatil.... Skus to vydokladovat nejakym potvrdenim, ze si bola prihlasena v cudzine a riadne si platila poistenie.
Winx
25.04.08,10:04
Ďakujem za odpoveď, ale ma nepotešila.
judita1971
25.04.08,11:02
Môj manžel pracuje v UK. Za ten čas, čo je preč si tu neplatí ZP, keď preukáže, že má tam pracovný pomer. Ale neviem v akej krajine ty žiješ. Skús sa opýtať na to v ZP. Ale záleží aj od toho, kedy aké zákony platili, lebo to bol myš - maš . Neviem kedy aká povinnosť za tvoje obdobia bola.
BXLmiami
25.04.08,13:26
Zdravotnej poisťovni treba zdokladovať,že si v tých rokoch platila zdravotnú poistovnu v inom štáte,tým pádom,kedže v dvoch štátoch nemôžeš byť poistená,na to obdobie nemusíš doplácať.
cazu3
29.04.08,03:49
Nie je tam ale aj nejaka penalizacia, ked clovek neplatil alebo ak platil a bol medzitym zdravotne poisteny v zahranici?
Jara
29.04.08,04:59
Ja by som Ti radila obrátiť sa mailom na Call centrum VŠZP p. Dagmar Belianska na mail: infolinka@vszp.sk. Ohľadom otázok týkajúcich sa zahraničia som sa s ňou viackrát kontaktovala a v priebehu dňa mi vždy ochotne a fundovane poradila ako ďalej. Bolo to vždy k mojej spokojnosti. Skús to...
Stefan2005
29.04.08,05:32
Zdravotnej poisťovni treba zdokladovať,že si v tých rokoch platila zdravotnú poistovnu v inom štáte,tým pádom,kedže v dvoch štátoch nemôžeš byť poistená,na to obdobie nemusíš doplácať.

To síce môže byť pravda, ale je tu aj nesplnenie oznamovacej povinnosti... Neviem, či u poisťovni sa dá uspieť, mám takú skúsenosť, že pokiaľ je niečo v ich prospech, neustupujú.
cazu3
29.04.08,06:47
Oki,vdaka.