marii
25.04.08,10:56
Dobrý deň.

Velmi Vás prosím o pomoc.
Jeden znami mi pred 2 rokmi poslal peniaze na účet vo výške 17.500 sk. Čudovala som sa, ale povedal mi že si ich mám nechať že sa mi zídu. To ma veľmi potešilo ale naďalej mi to bolo divné. A tak som aj učinila a peniaze použila. Keď som sa sním stretla a zaujímala sa prečo mi ich poslal, povedal že len tak, chcel mi urobiť radosť. Pred mesiacom mi však poslal list po 2 rokoch že chce peniaze naspäť a že doposial som ich nevrátila. Dal mi aj termín splatnosti a ak nevykonám platbu tak to dá exekúcii. Teraz tvrdi že mi tie peniaze požičal a že chce aj úroky. Ja tomu nerozumiem a nemam mu odkial vrátiť. A neviem prečo mi tvrdí že mi ich požičal , keď mi ich poslal sám a nikdy som žiadnú pôžičku nepodpísala. Viem že som spravila chybu že som ich prijala, ale neviem čo mám teraz robiť. Neviete ako sa mám braniť? Za odpoveď strašne ďakujem.
jozefstefan
25.04.08,09:02
Ak je naozaj pravda, co si sem napisala, tak nechapem, co je problem.

Ak nemas zmluvu o pozicke, nemas mu co vracat.

Su 2 moznosti:

- ak je to ako dar, tak podla zakona dar moze ziadat spat, ale bez urokov,
- peniaze poslal tebe len tak, bez ucelu, takze mozes sa branit tym, ze on tym splatil svoj dlh (dlzil tebe peniaze a potom ich poslal na tvoj ucet)

Ak nemate nic pisomne, on v procese dokazovania to bude mat tazke.

mimotemy : mne preco nikto len tak neposiela peniazky? :)
marii
25.04.08,09:09
Ano poslal mi ich len tak a nikdy nechcel za to nic preto sa cudujem. Bojim sa jednej veci ze pri tychto nasich zakonoch posle na mna exukotora , ktory nezistuje ci to je pravda. Čini len svoju pracu za ktoru mu zaplatia. Nechce o tom hovorit a nechapem co stoho ma. Asi chce na mne zarobit, ked chce urok. A to mam jemu napisat ze mi dlzil a preto poslal ? Ved to nieje pravda a to by som musela ja dokazovat ze mi nieco vracal, nie ? Ja tomu vobec nerozumiem. :-(
Zoltán Kovács
25.04.08,09:14
mimotemy a bez urážky. Niekedy sa nestačím čudovať, že človek aký je tvor naívny.

V prvom rade by samozrejme musel vedieť dokázať, že tie peniaze poslal. Ak to bolo prevodom z účtu na účet, tak s tým nebude mať problém. Zrejme by bolo najlepšie dohodnúť si nejaký splátkový kalendár, keď už trvá na vrátení.
dara
25.04.08,09:15
Nehnevaj sa, asi ťa nepoteším, ale nie je mi jasné, prečo si minula cudzie peniaze. Veď nič nie je v dnešnom svete zadarmo, a je veľmi divná predstava, že len tak nejaký známy pošle takú sumu na účet. No neviem, ale tebe to nebolo divné? prečo si tie peniaze neposlala naspäť keď Ti nepatrili? Keď Ti niekto povie skoč z okna ty skočíš? fakt toto mi nie je jasné, nesúdim, ale nahlas rozmýšlam, lebo sa mi to ani len veriť nechce
jozefstefan
25.04.08,09:26
Neviem, aky vy, ale mne by mal najprv dokazat, ze tie peniaze mi pozical.
A ked pozical, preco nemam zmluvu?
Ked poslal na ucet NAHODOU, preco mu to trvalo 2 roky, kym sa spamatal?
Ak to nebolo nahodou a ja som neziadal tie peniaze, tak je to asi dar. Takze vratil by som len tu sumu, ziadne uroky.

P.S.: exekutor len tak nechodi, na to treba sudne rozhodnutie alebo zmluva o pozicke.
marii
25.04.08,09:37
Ano asi som sprosta, nemala som si ich nechat, a este predtym kym som ich vybrala som mu volala ze mi dorucil peniaze na ucet, ze ci o tom vie. Povedal ze ano a ze aby som si ich vytiahla a uzila. Naozaj som nechapala preco , ale ked na tom trval tak ma to aj potesilo, ved kto by nechcel zadarmo peniaze. Napdlo ma aj to ze sa asi zblaznil , alebo si ma chce kupit, ale nic stoho. Vobec sa neozval az teraz po 2 rokoch. Ja mu ich chcem vratit ale nemam odkiala on to vie a chce ich do 2 dni aj s urokom a nemieni sa o tom bavit. Ja uz neviem.
hanelie
25.04.08,10:12
marii,
síce "blbá" situácia, ale ty sa ničoho neobávaj, najmä nie exekútora - nemá na základe čoho konať / zmluva o pôžičke /
vrátenie peňazí / predsa len ti nepatrili / si dohodni splátkovo - trvaj na tom, inak sa spojíš s právnikom a vyvodíš z takéhoto vymáhania / chce ich hneď aj s úrokmi / dôsledky....hlavne neukazuj, že máš strach, lebo takí "machri" ťažia najmä z neho
marii
25.04.08,10:31
Ja viem :mee: ale ok no , dako to dobojujem. Akurat formulujem dako ten dopis co mu poslem aby to znelo aspon dako na urovni a profesionalne, ked to tak chce. no nemat strach to nieje take jednoduche , ale pokusim sa .

A mam 1000% chuti mu nespolat nic ked je tak svi..a s prepacenim a poslat ho kade lahsie. Ale dakujem Vam vsetkym za pomoc.
Braňo
25.04.08,10:44
marii nie je dobré vháňať emócie do tohto problému. prečo ho obviňuješ, že je sv--a? Ak je pravda, to čo tvrdíš s chladnou hlavou by som sa písomne opýtal, na základe akých dokladov došlo k požičaniu peňazí?
Peniaze sa nepožičiavajú na základe modrých očí a pekného slova. Spojeniu "chce si ma kúpiť" nerozumiem.
jozefstefan
25.04.08,10:49
A pozor pri takichto dopisoch: nemala by si priznat, ze si dostala dajake peniaze, a to uz vobez nie, ze boli pozicane. Akonahle vydas takyto doklad z ruky, davas tromf do jeho ruk.
Takymto dokladom sa moze ohanat na sude.
marii
25.04.08,10:58
A pozor pri takichto dopisoch: nemala by si priznat, ze si dostala dajake peniaze, a to uz vobez nie, ze boli pozicane. Akonahle vydas takyto doklad z ruky, davas tromf do jeho ruk.
Takymto dokladom sa moze ohanat na sude.
Fuu, tak teraz nerozumiem. No pozicane nic nebolo a nebudem to tam teda pisat, ale to ze som dostala peniaze nemozem zamlcat , ved ma o tom ze ich previedol alebo vlozi / to ja uz neviem /asi doklad, ked to tak presvedcivo vyzaduje.
leti
25.04.08,11:00
Tiež si myslím,že nič nepísať.
marii
25.04.08,11:06
Tiež si myslím,že nič nepísať.
nic ?? uplne nic ?? a nebude to este horsie ked mu vobec nic nenapisem ??
Braňo
25.04.08,11:09
V žiadnom prípade si neobdržala žiadnu platbu a žiadaš od neho vydokladovať, akým spôsobom došlo k požičaniu peňazí. nech to dokladuje on.
marii
25.04.08,11:15
V žiadnom prípade si neobdržala žiadnu platbu a žiadaš od neho vydokladovať, akým spôsobom došlo k požičaniu peňazí. nech to dokladuje on.
no dobre a ked doklad bude mat ?? tak to bude pre mna horsie , moze sa odrazat od toho ze som na jeho dopis ani nereagovala. ci sa mylim ?
Braňo
25.04.08,11:25
aký doklad bude mať? okrem výpisu nemá nič, veď tvrdíš, že si nič nepodpísala. Výpis nie je doklad o pôžičke. Navyše Ti nepoznáš dôvod prečo ti prišli peniaze a už vôbec nevieš od koho.
Zita5
25.04.08,11:30
Dobrý deň.

Velmi Vás prosím o pomoc.
Jeden znami mi pred 2 rokmi poslal peniaze na účet vo výške 17.500 sk. Čudovala som sa, ale povedal mi že si ich mám nechať že sa mi zídu. To ma veľmi potešilo ale naďalej mi to bolo divné. A tak som aj učinila a peniaze použila. Keď som sa sním stretla a zaujímala sa prečo mi ich poslal, povedal že len tak, chcel mi urobiť radosť. Pred mesiacom mi však poslal list po 2 rokoch že chce peniaze naspäť a že doposial som ich nevrátila. Dal mi aj termín splatnosti a ak nevykonám platbu tak to dá exekúcii. Teraz tvrdi že mi tie peniaze požičal a že chce aj úroky. Ja tomu nerozumiem a nemam mu odkial vrátiť. A neviem prečo mi tvrdí že mi ich požičal , keď mi ich poslal sám a nikdy som žiadnú pôžičku nepodpísala. Viem že som spravila chybu že som ich prijala, ale neviem čo mám teraz robiť. Neviete ako sa mám braniť? Za odpoveď strašne ďakujem.

Ako sa brániť ? .....podľa môjho názoru vrátiť peniaze , ktoré nepatrili Vám.

Pozastavila som sa nad Vašim príspevkom bez toho , aby som si prečítala príspevky , ktoré sú tu v téme , reagujem nasledovne .

Je pre mňa nepochopiteľné , ako si niekto môže užívať peňazí , ktoré mu nepatria .
Je pre mňa nepochopiteľné , aby som si privlastnila peniaze , ktoré mi akýsi známy pošle z rozmaru len tak na účet ....to je neuveriteľné .

To je ozaj dobrý známy . :rolleyes: Mal to premyslené dobre.
marii
25.04.08,11:32
aký doklad bude mať? okrem výpisu nemá nič, veď tvrdíš, že si nič nepodpísala. Výpis nie je doklad o pôžičke. Navyše Ti nepoznáš dôvod prečo ti prišli peniaze a už vôbec nevieš od koho.
Ano to je pravda . Nič som nikdy nepodpísala. No výpis z účtu ma a tým sa ohaňa že to je doklad. Hm to znamená že musí súhlasiť stým že mu peniaze budem vracať v splátkach ? napr: 500 sk /mesačne ?
marii
25.04.08,11:34
Ako sa brániť ? .....podľa môjho názoru vrátiť peniaze , ktoré nepatrili Vám.

Pozastavila som sa nad Vašim príspevkom bez toho , aby som si prečítala príspevky , ktoré sú tu v téme , reagujem nasledovne .

Je pre mňa nepochopiteľné , ako si niekto môže užívať peňazí , ktoré mu nepatria .
Je pre mňa nepochopiteľné , aby som si privlastnila peniaze , ktoré mi akýsi známy pošle z rozmaru len tak na účet ....to je neuveriteľné .

To je ozaj dobrý známy . :rolleyes: Mal to premyslené dobre.
Dik, ja som si uz nadala dost. Tak co navrhujes ?? Ja mu chcem napisat dopis o vrateni penazi v splatkach 500 sk /mesacne.
gita
25.04.08,11:36
... tiež by som rada rozumela výrazu " chcel si ma kúpiť, myslím že nejde len o nejakého takého "známeho", možno to bolo za nejaké služby
marii
25.04.08,11:43
... tiež by som rada rozumela výrazu " chcel si ma kúpiť, myslím že nejde len o nejakého takého "známeho", možno to bolo za nejaké služby
No myslela som to tak ze mi ich poslal aby sa ukazal a myslel si asi ze sa na neho za to vrhnem. To sa vsak nestalo! Hlupost som spravila v tom ze som si ich nechala.
abel
25.04.08,11:46
Nerada sa zapájam do tejto témy, ale nedá mi to. Najprv bol ten človek blázon, lebo len tak ti vložil peniaze na účet, a potom je sv..a preto, lebo ich chce späť. Priznám sa, že by som ani nemohla spať, keby som ich minula s vedomím, že nie sú moje, a obratom by som mu ich poslala späť na účet. Takže nekľučkuj, pekne ich vráť - akýmkoľvek spôsobom.
Mimochodom, veľmi sa divím väčšine odpovedí o tom, ako s ním vybabrať, keď jednoznačne Marii priznala, že to neboli jej peniaze a vedome ich minula s tým, že jej nepatria. Nech sa už Porada niekedy odklonila od dobrých zvykov, toto je pre mňa predsa len trochu silné kafé... :confused::mee:
Braňo
25.04.08,12:08
Ano to je pravda . Nič som nikdy nepodpísala. No výpis z účtu ma a tým sa ohaňa že to je doklad. Hm to znamená že musí súhlasiť stým že mu peniaze budem vracať v splátkach ? napr: 500 sk /mesačne ?


marii stále sa nerozumieme. Ty si si žiadne peniaze nepožičala. Pokiaľ Ti požičal nejaké peniaze nech to súdne dokáže. Platba z účtu nie je dostatočný dôkaz o požičaní peňazí.
teraz nehovorím o morálnom hľadisku, že si peniaze minula neboli Tvoje, ale o tom, že dokazovať to, že si si nejaké peniaze požičala je na ňom. T.z., že nevieš o tom, že by ti prišla nejaká platba od neho a ak si si niečo požičala nech to dokáže. ja nenavádzam na nečestné konanie. optimálne by bolo samozrejme čestne sa dohodnúť mimosúdne a urovnať to dohodou.
marii
25.04.08,12:15
marii stále sa nerozumieme. Ty si si žiadne peniaze nepožičala. Pokiaľ Ti požičal nejaké peniaze nech to súdne dokáže. Platba z účtu nie je dostatočný dôkaz o požičaní peňazí.
teraz nehovorím o morálnom hľadisku, že si peniaze minula neboli Tvoje, ale o tom, že dokazovať to, že si si nejaké peniaze požičala je na ňom. T.z., že nevieš o tom, že by ti prišla nejaká platba od neho a ak si si niečo požičala nech to dokáže. ja nenavádzam na nečestné konanie. optimálne by bolo samozrejme čestne sa dohodnúť mimosúdne a urovnať to dohodou.
Dobre teda dam na tvoju radu. Precitala som si vsetky prispevky. Viez ze som spavila chybu ale to uz nevratim naspät. Tak mu napisem: napr: to ze som si nie vedoma toho ze by som snim uzavrela daku pozicku a ze platbu prijatu v roku 2006 mu vratim v mesacnych splatkach ?
Braňo
25.04.08,12:16
Vidíš, si ma nepochopila. :mee:
marii
25.04.08,12:18
Vidíš, si ma nepochopila. :mee:
Tak ako ?? nemam mu za to co mi spravil nic vracat ? ci ako to myslis ? ja tomu nerozumiem :-(
hanelie
25.04.08,12:29
odhliadnúc od tvojho rozhodnutia ja by som konala takto / zároveň podotýkam, že takúto platbu by som neprijala /:
požičiam si peniaze a pošlem mu presne toľko koľko on poukázal s listom znenia: pri spätnej kontrole bankových výpisov som zistila prijatie peňažných prostriedkov z vášho / tvojho / účtu. Nakoľko nie som si vedomá na aký účel boli peniaze zaslané, poukazujem bankovým prevodom peniaze späť /
marii
25.04.08,12:32
odhliadnúc od tvojho rozhodnutia ja by som konala takto / zároveň podotýkam, že takúto platbu by som neprijala /:
požičiam si peniaze a pošlem mu presne toľko koľko on poukázal s listom znenia: pri spätnej kontrole bankových výpisov som zistila prijatie peňažných prostriedkov z vášho / tvojho / účtu. Nakoľko nie som si vedomá na aký účel boli peniaze zaslané, poukazujem bankovým prevodom peniaze späť /
Presne takto to spravim a napisem. Dakujem
Braňo
25.04.08,12:32
smeruj kroky k mimosúdnej dohode, avšak ja nemôžem rozhodnúť o tom, či Ťa chce obžalovať z bezdôvodného obohatenia a uplatniť si aj úroky spätne. Z tohto to skutočne nie je jasné. Nakoľko si peniaze minula, konala si nesprávne.
abel
25.04.08,12:35
odhliadnúc od tvojho rozhodnutia ja by som konala takto / zároveň podotýkam, že takúto platbu by som neprijala /:
požičiam si peniaze a pošlem mu presne toľko koľko on poukázal s listom znenia: pri spätnej kontrole bankových výpisov som zistila prijatie peňažných prostriedkov z vášho / tvojho / účtu. Nakoľko nie som si vedomá na aký účel boli peniaze zaslané, poukazujem bankovým prevodom peniaze späť /
Tento príspevok mi pohladil dušu. Bez akéhokoľvek ďalšieho komentára. :)
Halli
25.04.08,12:51
Presne takto to spravim a napisem. Dakujem


"Ja mu ich chcem vratit ale nemam odkiala on to vie ..." - si písala
...tak fajn, keď ich už máš, tak nieje problém ;)
marii
25.04.08,12:54
"Ja mu ich chcem vratit ale nemam odkiala on to vie ..." - si písala
...tak fajn, keď ich už máš, tak nieje problém ;)
nemam ale skusim az teraz dade pozicat