cervenan
25.04.08,11:17
Milí poraďáci, potrebujem poradiť v nasledujúcom pípade:
Slovenská firma, plátca DPH stavia v Belgicku. Fa vystavuje pre odberateľa bez dane ako službu podľa §15. Tu mi je všetko jasné. Môj problem je:
V Belgicku nakupuje spotrebný materiál pod svojim DIČ. Dodavateľ mu vystaví fa belgičan so svojim DIČ pre slováka s jeho slovenským DIČ bez dane. Nakúpený tovar neopustí územie Belgicka, ale je hneď použitý na predmetnej stavbe. Teraz som si nie istá, či mám tento materiál samozdanovať, aj keď ho nedoveziem na Slovensko, alebo s ním nerobím nič.
Keby bola Fa vystavená s DPH tak s ňou nerobím nič, ale metie ma to, že ja obdržím Fa bez DPH, tovar nedoveziem.
Mám to považovať za dodanie tovaru podľa § 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu.
Ďakujem za pomoc Monika
Milan Benka
28.04.08,20:50
Milí poraďáci, potrebujem poradiť v nasledujúcom pípade:
Slovenská firma, plátca DPH stavia v Belgicku. Fa vystavuje pre odberateľa bez dane ako službu podľa §15. Tu mi je všetko jasné. Môj problem je:
V Belgicku nakupuje spotrebný materiál pod svojim DIČ. Dodavateľ mu vystaví fa belgičan so svojim DIČ pre slováka s jeho slovenským DIČ bez dane. Nakúpený tovar neopustí územie Belgicka, ale je hneď použitý na predmetnej stavbe. Teraz som si nie istá, či mám tento materiál samozdanovať, aj keď ho nedoveziem na Slovensko, alebo s ním nerobím nič.
Keby bola Fa vystavená s DPH tak s ňou nerobím nič, ale metie ma to, že ja obdržím Fa bez DPH, tovar nedoveziem.
Mám to považovať za dodanie tovaru podľa § 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu.
Ďakujem za pomoc Monika

Samozdanenie nerobíte nakoľko nedochádza k nadobudnutiu tovaru v tuzemsku. Mám za to, že belgická firma ( pokiaľ je platiteľom DPH v zmysle belg.zákona ) je povinná Vám faktúrovať s DPH. Doporučujem to prekonzultovať s daňovým úradom v Belgicku. Upozornite na to belgického dodávateľa.
M3G
28.04.08,20:59
Milí poraďáci, potrebujem poradiť v nasledujúcom pípade:
Slovenská firma, plátca DPH stavia v Belgicku. Fa vystavuje pre odberateľa bez dane ako službu podľa §15. Tu mi je všetko jasné. Môj problem je:
V Belgicku nakupuje spotrebný materiál pod svojim DIČ. Dodavateľ mu vystaví fa belgičan so svojim DIČ pre slováka s jeho slovenským DIČ bez dane. Nakúpený tovar neopustí územie Belgicka, ale je hneď použitý na predmetnej stavbe. Teraz som si nie istá, či mám tento materiál samozdanovať, aj keď ho nedoveziem na Slovensko, alebo s ním nerobím nič.
Keby bola Fa vystavená s DPH tak s ňou nerobím nič, ale metie ma to, že ja obdržím Fa bez DPH, tovar nedoveziem.
Mám to považovať za dodanie tovaru podľa § 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu.
Ďakujem za pomoc Monika

Asi by bolo treba prekonzultovať viacero vecí:
1. Ako je spomenuté nado mnou, t.j. niektoré zahraničné firmy(aj slovenské firmy) si už akosi zvykli všetko pre zahraničného odberateľa faktúrovať bez DPH bez nejakého pádneho dokladu, že tovar bol vyvezený, čo nie je veľmi dobre.

2. Vzhľadom na to, že v stavebníctve sa točia dosť veľké peniaze, bolo by rozumné informovať sa, od akého obratu je potrebné registrovať(a či je potrebné sa registrovať) sa pre DPH v Belgicku a následne faktúrovať služby a tovar s Belgickou DPH. Ide mi najmä o nutnosť vzniku stálej prevádzkarne v Belgicku.
cervenan
29.04.08,14:41
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Hľadám na porade a sedím v zákone už tretí deň.
Aj ja som dospela k názoru, že mali fakturovať s DPH, pokiaľ nebol tovar fyzicky privezený. Keďže mi Fa vystavili bez dane, tak tovar privezie majiteľ vlastným autom na Slovensko a tu to samozdaním.
Idem ďalej hľadať a študovať, ako tento tovar (pre mňa materiál) doveziem späť do Belgicka, zamontujem do stavby a vystavím Fa odberateľovi v BE.
Práve preto to potrebujem mať overené, že sa v stavebníctve budú točiť peniaze.
Pri hľadaní na internete som našla, že dosiahnutý obrat musí byť v Belgicku 35 000 EUR.
Ešte raz ďakujem.
Vladimír Ozimý
29.04.08,16:14
ja len toľko...jednoznačne ma firma v belgicku vystavovať faktúru s belgickou DPH...nejde o intrakomunitárne dodanie...
ucto40
29.04.08,19:55
a prečo nie ste registrovany ako platitel v Belgicku, pretože belgicky dodavatel vám to fakturuje s DPH, a vy si ju v belgicku uplatníte, ak som to pochopila spravne aj vy mate zdanitelne plnenie na uzemí Belgicka, pretože ide o stavbu a podla medzinarodných dohod a teda šiestej direktívy su tieto služby v členskom štate posudzovane rovnaku, t.j. miesto zdanitelneho plnenia je viazane na adresu nehnutelnosti v členskom státe a preto zdanitelne plnenie je na uzamí Belgicka, nemusíte sa tým pádom stresovat kde čo a ako, peniaze dostanete spat cez Belgické danove priznanie.