monikavk
25.04.08,11:21
Dobry den,
stala sa mi zaujimava vec, byt som kupila v juni 2004, predala v septembri 2007./PRILOHOU NA KATASTER BOLO POTVRDENIE SPRAVCU ZE NEMAM ZIADNE NEDOPLATKY NA UHRADACH NAJOMNEHO A FONDU OPRAV !!! / Minuly tyzden mi volala byvala spravkyna, ze mam uhradit nedoplatok fondu oprav, zistila som si ze je to za obdobie 09/2004, teraz mi dosla vyzva na uhradu. Nemam problem to zaplatit, nejedna sa o vysoku sumu, ale mam 2 otazky:
1/ Neuplynula uz premlcacia lehota na pohladavku z 9/2004?
2/ Vydane Potvrdenie nie je dokladom o zaplateni vsetkych uhrad voči SMM?

PS: Doklad o zaplateni na potvoru nemam, do septembra som to platila este pod variabilnym povodnej majitelky vkladmi na ich ucet, nakolko mi list vlastnictva prisiel az v septembri, prehlasenie na sprave bolo uskutočnene az 5.9.2004.
svojar
25.04.08,09:49
Premlčacia doba býva spravidla 3 roky - takže premlčané. A Potvrdenie je určite dokladom, že správca nemá pohľadávky.
Chobot
25.04.08,10:02
Dobry den,
stala sa mi zaujimava vec, byt som kupila v juni 2004, predala v septembri 2007./PRILOHOU NA KATASTER BOLO POTVRDENIE SPRAVCU ZE NEMAM ZIADNE NEDOPLATKY NA UHRADACH NAJOMNEHO A FONDU OPRAV !!! / Minuly tyzden mi volala byvala spravkyna, ze mam uhradit nedoplatok fondu oprav, zistila som si ze je to za obdobie 09/2004, teraz mi dosla vyzva na uhradu. Nemam problem to zaplatit, nejedna sa o vysoku sumu, ale mam 2 otazky:
1/ Neuplynula uz premlcacia lehota na pohladavku z 9/2004?

Čo znamená obdobie 9/04? Že je to nedoplatok z jedného mesiaca? Alebo je to nedoplatok z vyúčtovania za 9-12/2004?

Lebo ak je to z vyúčtovania, tak premlčacia lehota ešte určite neuplynula. Vyúčtovanie sa robí v nasledujúcom roku v máji. Teda to je pohľadávka z mája 2005 a ešte neuplynuli ani 3 roky odvtedy.

2/ Vydane Potvrdenie nie je dokladom o zaplateni vsetkych uhrad voči SMM?

PS: Doklad o zaplateni na potvoru nemam, do septembra som to platila este pod variabilnym povodnej majitelky vkladmi na ich ucet, nakolko mi list vlastnictva prisiel az v septembri, prehlasenie na sprave bolo uskutočnene az 5.9.2004.

S tým potvrdením - to nie je doklad, že neexituje žiadny dlh. Teda je, ale k stavu, kedy sa potvrdenie vydáva. To potvrdenie nezaručuje, že nemôže ešte vzniknúť nejaký dlh vlastníka. Viac som o tom písal v tomto príspevku:

http://www.porada.sk/696276-post59.html

ale môžeš si prečítať aj celú tému, je tam podobný problém.
monikavk
29.04.08,08:26
[quote=Chobot;717197]Čo znamená obdobie 9/04? Že je to nedoplatok z jedného mesiaca? Alebo je to nedoplatok z vyúčtovania za 9-12/2004? quote]

hovorila som telefonicky s pracovnickou. ta mi povedala ze za mesiac sept.2004 nemaju uhradu do fondu oprav.
Studovala som vyuctovanie za to obdobie, ale fond oprav v nom vobec nefiguruje, mala som toho roku nedoplatok na sluzbach, takze ak by tam bol zahrnuty, bol by uhradeny.

Kazdopadne dakujem za info, radsej to zaplatim, aj ked z principu by som ich najradsej poslala kamsi daleko :)
majkii
29.04.08,09:00
...Kazdopadne dakujem za info, radsej to zaplatim, aj ked z principu by som ich najradsej poslala kamsi daleko :)

Podľa všetkého je Vaša pohľadávka premlčaná. Na premlčanie sa vzťahuje príslušné ustanovenie §101 Občianskeho zákonníka §101 Občianskeho zákonníka, kde je všeobecná premlčacia lehota tri roky.
Premlčacia lehota podľa ustanovenia §397 Obchodného zákonníka je vo všeobecnosti štyri roky, okrem niektorých osobitných prípadov. Na Váš prípad sa pravdepodobne vzťaujú Občianskoprávne vzťahy.

Uistite sa ešte v tom, že ak uznáte dlh zaplatením pohľadávky, či si správca alebo vlastníci nebudú nárokovať penále - úroky z omeškania
Chobot
29.04.08,09:08
Podľa všetkého je Vaša pohľadávka premlčaná. Na premlčanie sa vzťahuje príslušné ustanovenie §101 Občianskeho zákonníka §101 Občianskeho zákonníka, kde je všeobecná premlčacia lehota tri roky.
Premlčacia lehota podľa ustanovenia §397 Obchodného zákonníka je vo všeobecnosti štyri roky, okrem niektorých osobitných prípadov. Na Váš prípad sa pravdepodobne vzťaujú Občianskoprávne vzťahy.

Uistite sa ešte v tom, že ak uznáte dlh zaplatením pohľadávky, či si správca alebo vlastníci nebudú nárokovať penále - úroky z omeškania

Ja by som si nebol v tom istý, či je pohľadávka premlčaná. Tie mesačné platby sú len zálohové platby, ročné vyúčtovanie sa vykonáva v nasledujúcom kalendárnom roku v máji, až platba z vyúčtovania je fakturačná a od tohto okamihu sa počíta premlčacia doba.
Jozef I
29.04.08,09:40
Ak bolo vyúčtovanie za ten rok spravené odovzdané a správne zaplatené, nemala by tam byť žiadna pohladávka, ktorú by mohli teraz vymáhať. Ak niečo teraz požadujú znamená to že:
1. bolo zle spravené vyúčtovanie
2. majú tam bordel a žiadna pohladávka neexistuje.
peton
29.04.08,10:09
Vyúčtovanie sa robí k službám spojených s bývaním. Fond opráv nie je položkou, ktorá sa vyúčtováva. Čiže pravidelný príspevok do fondu opráv, je zároveň splnením si pohľadávky t.z., že predpis na FO nie je zálohovým predpisom. Z tohto dôvodu si myslím, že ak bola nezaplatená pohľadávka súvisiaca s FO v 09/04, tak je táto pohľadávka premlčaná.

Chobot - ak mi predseda príp. správca dá doklad o tom, že k dnešnému dňu t.j. k 09/07 nemám žiadne nedoplatky tak je tak pre mňa ako aj pre neho jasné, že vymáhať dlh z 09/04 je úplne scestné a bezpredmetné, pretože dlh mal riešiť pred vystavením tohto potvrdenia. Potvrdenie je právny doklad, ktorý zaväzuje (teda mal by) aj kataster i keď ten tiež na to kašle (žiaľ začína to byť častý jav). Ak by bolo podľa Teba tak sú tie potvrdenia vlastne celkom zbytočné.

Monikakv - ak to nie je horibilná suma, kašli na to a uhraď. Budeš spokojnejšie spávať a nikto Ťa nebude kade-tade vláčiť.
Chobot
29.04.08,10:17
Chobot - ak mi predseda príp. správca dá doklad o tom, že k dnešnému dňu t.j. k 09/07 nemám žiadne nedoplatky tak je tak pre mňa ako aj pre neho jasné, že vymáhať dlh z 09/04 je úplne scestné a bezpredmetné, pretože dlh mal riešiť pred vystavením tohto potvrdenia. Potvrdenie je právny doklad, ktorý zaväzuje (teda mal by) aj kataster i keď ten tiež na to kašle (žiaľ začína to byť častý jav). Ak by bolo podľa Teba tak sú tie potvrdenia vlastne celkom zbytočné.



S týmto úplne nesúhlasím. Dnes ti môžu vydať potvrdenie, že máš uhradené svoje záväzky ku dnešnému dňu. Vychádzajú pritom zo zálohových predpisov, takže ak si si pravidelne platil zálohy, tak potvrdenie dostaneš. To ale neznamená, že nemôže nastať nasledovná situácia.

Po skončení účtovného roku, v máji, ti urobia vyúčtovanie, kde budeš mať vysokú spotrebu teplej vody a tepla a vyjde ti nedoplatok z ročného vyúčtovania (jasné, že nie za rok 2004, ale za rok 2007) napr. 4000 SKK. To, že ti pred mesiacom vydali potvrdenie, že nemáš nedoplatky, neznamená, že tých 4000 SKK nemajú právo od teba vymáhať.

Preto to potvrdenie má len jeden jediný právny účel - a to je, aby kataster akceptoval návrh na vklad. To potvrdenie nezbavuje vlastníka bytu uhradiť prípadný dlh, ktorý vyplynie z ročného vyúčtovania. Dosiahlo sa tým aspoň to, že neplatiči boli nútení uhradiť aspoň povinné zálohové platby.

Keby to malo byť tak, ako píšeš ty, tak ti potvrdenia by mohli vydávať jedine v júni - po uhradení nedoplatkov z ročného vyúčtovania.
Chobot
29.04.08,10:21
Vyúčtovanie sa robí k službám spojených s bývaním. Fond opráv nie je položkou, ktorá sa vyúčtováva. Čiže pravidelný príspevok do fondu opráv, je zároveň splnením si pohľadávky t.z., že predpis na FO nie je zálohovým predpisom.

Ani s týmto sa nestotožňujem. Príspevok do fondu opráv je vo väčšine prípadov súčasťou zálohového predpisu a vo vyúčtovaní tiež figuruje ako jedna z položiek vyúčtovania. Nevymáhajú sa jednotlivé príspevky po mesiacoch osobitne, pokiaľ nie sú uhradené v priebehu roka.
majkii
29.04.08,10:24
Ja by som si nebol v tom istý, či je pohľadávka premlčaná. Tie mesačné platby sú len zálohové platby, ročné vyúčtovanie sa vykonáva v nasledujúcom kalendárnom roku v máji, až platba z vyúčtovania je fakturačná a od tohto okamihu sa počíta premlčacia doba.

neviem ako to je presne, ale myslím si že dlh môže vzniknúť aj z neplatenia zálohových platieb, inak by chytáci neplatili zálové platby celý rok a uhradili by ich až keď im doručia ročné vyučtovanie. Podľa zákona sú povinný vlatníci platiť zálohové platby za slyžby spojené s užívaním bytu a do fondu opráv mesiac vopred - tým je stanovený termín plnenia a od toho odvíjajúci sa okamih vzniku dlhu.

V predošlom príspevku som len chcel upozorniť, že zaplatenie údajného a možno aj premlčaného dlhu je uznanie dlhu a môže mať aj ďalšie prípadne následky v podobe bonusu - úrokov z omeškania alebo niečoho podobného
peton
29.04.08,10:59
Chobot ja Ťa úplne rozumiem, a súhlasím s Tebou v tom prípade, že potvrdenie nezakladá právo na nezaplatenie pohľadávky z vyúčtovania. Toto som nikdy netvrdil a ani netvrdím. Ja len poukazujem na to, že v 09/07 bolo potvrdené, že do toho dátumu nie sú nedoplatky a teraz vymáhajú niečo z roku 2004. V zátvorke si to zároveň potvrdil. :-).
peton
29.04.08,11:00
Ani s týmto sa nestotožňujem. Príspevok do fondu opráv je vo väčšine prípadov súčasťou zálohového predpisu a vo vyúčtovaní tiež figuruje ako jedna z položiek vyúčtovania. Nevymáhajú sa jednotlivé príspevky po mesiacoch osobitne, pokiaľ nie sú uhradené v priebehu roka.

Nebudeš predsa dávať dva listy papiera, keď to môže byť na jednom. :D