grupe
25.04.08,13:10
Chcem sa poradiť, prevzali sme leasing auta, a to od 15tej splátky, predpísaný počet 36, ale my máme len 22 splátok. Auto som zaradila, a odpisujeme, ale neviem, či správne. Leasing skončí po 22 mesiacoch, dovtedy musí byť odpísané?? alebo rozpočítať auto na 3 roky, alebo 4? poradí mi niekto??
Zita5
25.04.08,11:19
196500
25.04.08,11:23
ak sa leasing prevzal za tých istých podmienok, ako bol v prvej zmluve, všetky zmluvy sa berú ako jeden celok, takže vy bo už len doodpisujete ako máte splátkový kalendár. Podstatné je, aby neboli zmenené podmienky oproti prvej zmluve.
grupe
25.04.08,11:38
takže odpisovať len 22 mesiacov, ??
azla
25.04.08,12:04
Chcem sa poradiť, prevzali sme leasing auta, a to od 15tej splátky, predpísaný počet 36, ale my máme len 22 splátok. Auto som zaradila, a odpisujeme, ale neviem, či správne. Leasing skončí po 22 mesiacoch, dovtedy musí byť odpísané?? alebo rozpočítať auto na 3 roky, alebo 4? poradí mi niekto??
Pri prevzatom leasingu si určiš vstupnú cenu z ktorej budeš odpisovať.
Do vstupnej ceny Ti vstupuje
- hodnota istiny za zvyšných 22 splátok
- poplatok za prevod zmluvy
- kúpna cena pri prevode prenajatého majetku na nájomcu
- odstupné (ktoré si mohol žiadať pôvodný nájomca) za postúpenia práv k predmetu leasingu

Všetky tieto zložky, ktoré tvoria vstupnú cenu učtuješ na 042, zaradíš na 022 a odpisy vypočítaš VC/22 splátok - a to je mesačný odpis - daňový.

Účtovný odpis si môžte stanoviť podľa predpokladanej doby užívania. Môže byť totožný na 22 mesiacov, ale nemusí . Mal by byť stanovený na reálnu dobu používania, napr. ak si myslíte, že budete ešte auto využívať 3 roky - stanovíte účtovný odpis na 36 mesiacov.