paťuška
25.04.08,13:55
Prosím o radu, prechádzam z iného účtovného programu na MRP. Mám neuhradené pohľadávky aj záväzky. Chcem poradiť, mám ich iba zaevidovať do prijatých, vydaných fa bez zaúčtovania s tým, že si do počiatočných stavov zadám hodnotu 311 a 321 a odkontrolujem alebo to chápem zle? Zaúčtované boli v starom programe v minulých rokoch. Mám mimochodom pohľadávky z rokov 2000-2007 a tiež aj záväzky.:mee:
Dav
25.04.08,12:16
Moja skúsenosť je , že ich treba zaevidovať cez Pohľadávky/Záväzky a zaúčtovať do denníka, samozrejme s pôvodným dátumom, a to ešte pred začatím účtovania bežného obdobia. V Denníku ich budeš vidieť ako ARCH. Budeš mať v poriadku aj Saldo, aj počiatočné stavy. Je to prácne, ale týmto spôsobom máš nevyrovnanú pohľadávku-záväzok k dispozícii priamo v účtovníctve, s ktorým robíš. Potom sa ti budú ľahšie robiť úhrady aj kontrola salda a účtovníctva.
paťuška
28.04.08,05:08
A keď som ich zaevidovala v pohľadávkach a záväzkoch bez zaúčtovania, môžem to urobiť teraz cez funkcie, aj keď mám zaúčtované nové fa z r.2008
paťuška
28.04.08,05:20
To som sa samozrejme pýtala, zabudla som totiž dodať otáznik
Dav
28.04.08,05:36
To som sa samozrejme pýtala, zabudla som totiž dodať otáznik
Áno, môžeš aj v bežnom období. Čísla, ktoré ti program dá pre tieto záznamy, ti v bežnom období budú chýbať, preto si vytlač protokol z kontroly-chýbajúce čísla, a dopíš, že (napr.) V dôsledku zmeny programu boli čísla xxx-yyy použité na zaúčtovanie rokov 200x-200y, podpíš sa a založ k účtovníctvu.Ak by niekto niekedy mal pripomienky ku chronológii záznamov, budeš mať podložené, že o čo išlo.
paťuška
28.04.08,06:07
Vďaka za radu
paťuška
28.04.08,08:34
Ešte na jednu otázočku keby mi vedel niekto poradiť: Ak tie staré pohľadávky alebo záväzky boli čiastočne uhradené v starých obdobiach, úhradu si nahodím cez úhrady, aby som mala správny zostatok a dať úhradu zapísať len do zoznamu úhrad? Prosím poraďte......
Dav
28.04.08,08:41
Ešte na jednu otázočku keby mi vedel niekto poradiť: Ak tie staré pohľadávky alebo záväzky boli čiastočne uhradené v starých obdobiach, úhradu si nahodím cez úhrady, aby som mala správny zostatok a dať úhradu zapísať len do zoznamu úhrad? Prosím poraďte......Aj do denníka. Zdôrazňujem, že s tým skutočným dátumom úhrady,aj s pôvodným číslom dokladu. Znovu ti dá v Denníku ARCH. Ide o to, aby si v Denníku mala aktuálny stav záväzku, pohľadávky. Ináč ti nebude súhlasiť Saldo-Kniha Pohľadávok a záväzkov s Denníkom, a po určitom čase si nebudeš pamätať, prečo máš rozdiel. Ak v roku 2008 nebudú uhradené, prepočet k 31.12.2008, v prípade prechodu na euro, budeš mať zbytočne skomplikovaný. Taktiež pri normálnej inventúre pohľadávok a záväzkov budeš mať administratívne, a v tomto prípade zbytočne, rozdiely.
paťuška
28.04.08,08:57
Idem sa s tým potrápiť, vrelá VĎAKA
lenkak
02.05.08,06:55
už v nových verziách mrp funguje tak, že ak máš nastavené účtovné obdobie v denníku, potom sa Ti všetky zápisy so starým dátumom nastavia automaticky s archívnym prefixom.
paťuška
05.05.08,08:37
Toto som zvládla, ale mám ďalší problém a to mám fa na preddavok za nákup auta, ktorý nám bol vrátený v plnej výške. fa na preddavok som zaúčtovala 314/321 a dobropis k preddavku -314/-321. Keď som si spustila kontrolu účtovania prijatých fa, faktúry s účtovaním 314 mi hlási ako problém. V čom je však problém, neviem ....? účet 314 sa mi vyrovnal, ale prečo to mám v chybách? Vie mi niekto poradiť? Ako mám potom účtovať fa, na ktorých je preddavok, prípadne jeho odrátanie z konečnej faktúry?
lenkak
07.05.08,19:01
Keď vymažeš z kontrolných účtov 314, potom by to malo byť bez chyby. MRP hľadá všetky zápisy vybraných účtov, a keď je inde použitý, napr. na inej strane, vypíše chybu.
paťuška
09.05.08,06:32
Ďakujem veľmi pekne za radu, ono niekedy stačí lepšie čítať čo je na obrazovke:-)
paťuška
21.05.08,07:19
Ešte jedna vec ma trápi. Dala som si skontrolovať prijaté faktúry a protokol mi vypísal chybu vo faktúrach, ktoré boli bez DPH, napr. leasing osobných vozidiel, fa od neplatcu a pod. Už som pozerala, čo som tam zle zadala, typ plnenia je 39 - mimo dph, v čiastkach je tiež mimo dph a na protokole mi vypísalo že rozdiel v sadzbe - v jednom riadku je oslobodené a v druhom mimo dph. Kde robím chybu? Poradí mi niekto?
paťuška
21.05.08,07:36
už som na to prišla, pri sadzbe dph som nedávala nič a ono si treba vybrať z ponuky