marama
25.04.08,14:42
Máme objednávku na náš tovar od firmy USA. Tento tovar máme dodať do inej fi v Anglicku (registrovana na DPH-GB). My teda posielame faktúru do USA a dodávame tovar do GB. Jedná sa o vývoz al. o intrakomunitárnu dodávku? Ak vývoz - musíme mať vývozné JCD. Ako získam vývozné JCD ak tovar zostáva v EU?
marama
25.04.08,16:58
Tak žiadne riešenie, ani názory?
Vladimír Ozimý
26.04.08,07:59
Riešení je veľa...je ta americká spoločnosť registrovaná v ANG za paltiteľa? Ak ano potom vystavuješ Fa bez DpH s tým že ide o oslobodenie podľa par. 43 ak nie potom ide o tuzemské dodanie podľa par. 13 ods. 1 písm a) a zaťažíš to slovenskou DPH alebo je ešte taká možnosť...že to predávate v Anglicku t.j. začínate tam podnikať potom ak nie je registrovaná USA spoločnosť tam musíte sa registrovať vy...ide o to kto znáša prepravné náklady kde predáte ten tovar či na území SR alebo v anglicku...
marama
05.05.08,09:13
Ďakujem za odpoveď. Ospravedlňujem sa, že reagujem až teraz - ale nebola som tu.
USA firma nie je registrovaná na DPH ani v ANG ani nikde v EU. Prečo ide o tuzemské dodanie? Keby tovar išiel priamo amikom do USA - vývoz oslobodený. Keby tovar objednal angličan (registrovaný na DPH) - dodanie oslobodené. Ale kombinácia týchto vzťahov je zaťažená našou DPH?
Vladimír Ozimý
05.05.08,09:21
a odkiaľ dodávate ten tovar? Z tuzemska? Miesto dodania pri tovare hovorí par. 13. Miesto je tam kde sa tovar začína prepravovať. T.j. ak ho posielate z tuzemska do ANGLICKA, potom miesto dodania je tuzemsko pričom ak dodáte takýto tovar platiteľovi v anglicku potom prenášate daňovú povinnosť na neho (intrakomunitárna dodávka) ak nie musíte to zdaniť tam kde je miesto dodania a to je tuzemsko. Ak to nejde z tuzemska napr. že to ide z USA do ANG potom to nie je predmetom dane v tuzemsku.
marama
05.05.08,09:46
No veď to ma stále zamotáva. Tovar sa prepravuje zo Slovenska do Anglicka firme, ktorá je v Anglicku registrovaná na DPH. Prepravu zabezpečujume my a vieme preukazať pohyb tovaru. Mňa tam zneisťuje ten tretí partner z USA, ktorý ten tovar u nás objednal, jemu to budeme fakturovať do USA, on to zaplatí (a dá sa predpokladať že vyfakturuje angličanom). Keďže však náš tovar ide do anglicka, neprenáša sa daňová povinnosť na angličanov?
Vladimír Ozimý
05.05.08,09:52
No veď to ma stále zamotáva. Tovar sa prepravuje zo Slovenska do Anglicka firme, ktorá je v Anglicku registrovaná na DPH. Prepravu zabezpečujume my a vieme preukazať pohyb tovaru. Mňa tam zneisťuje ten tretí partner z USA, ktorý ten tovar u nás objednal, jemu to budeme fakturovať do USA, on to zaplatí (a dá sa predpokladať že vyfakturuje angličanom). Keďže však náš tovar ide do anglicka, neprenáša sa daňová povinnosť na angličanov?

pozor ale kto je odberateľom???? pre vás predsa USA firma nie anglická tá vás nemusí zaujímať...USA firma má preukázať či je platiteľom v anglicku alebo nie...ak nie je jednoznačne by som to zaťažil slovenskou DPH
marama
05.05.08,09:58
Ďakujem. Teraz je mi to už jasné.