Miska 1
25.04.08,15:13
Ahojte prosím skontrolujte ma.
Cestovná kancelária a DPH ´- provízie učtujem takto:
Vystavené faktúry - zajazdy s DPH = §9
Vystavené faktury - zájazdy bez DPH = §65
Vystavené faktúry - poistenie=§37
Vystavené faktúry-sprostredkovanie predaja leteniek,cestovných lístkov =§47
Ďakujem
Vladimír Ozimý
26.04.08,07:56
pri CK sa vždy riadiš par. 65 ničím iným...jediný prípad kedy sa neriadime par. 65 je ak dodávame služby CK na podnikateľské účely...

provízie, zájazdy...všetko riešime na základe toho kde je služby poskytnutá v EU s DPH, mimo EU bez DPH...
Miska 1
26.04.08,09:00
V poriadku ja viem čo je §65 pri cestovnych službach ale sprostredkovanie poistenia musim dať podľa §37 a v tom pripade idem na koeficient. Sprostredkovanie predaja leteniek nemôžem dať na §65 ale na §47.Poradte mi kto učtujete cestovne kancelarie. Diky
Vladimír Ozimý
26.04.08,16:36
ja účtujem CK...čo sa týka koeficientu...vecne priraďujeme..t.j. ťažko ti poradiť ide o to aké máš vstupy...používaš ich na sprostredkovanie podľa par. 47 ods.12 alebo par. 37 (poistenie) a zároveň aj na to čo podlieha DPH..t.j. služby CK v EU? ak ano treba počítať koeficient ak nie tak nevidím dôvod...
vjejka
26.04.08,18:16
P. Ozimý, ja by som sa Vás tak isto chcela spýtať ohľadne účtovania CK. Účtujem v CK krátko. Pozerám veľa príkladov, ale budem rada, ked mi poradíte ako účtujú iné ck. Tak moje otázky: 1. ako mám správne postupovať pri predaji služieb - zabezpečujem ubytovanie inej CK(platiteľovi dph)?miesto poskytnutia služby je podľa § 15, ods. 2 - takto mi to poradili krajská metodička dph - čiže nie je to predmetom dane
2. ak im aj zabezpečujem napr. skipass? - § 15 ods. 1 alebo ods.4 - a toto by bolo predmetom dane?
3. a zabezpečenie trajetkových lístkov pre inú ck (platiteľa dph) -je to predmetom dane?
Všetky otázky sú za predpokladu, že sa zájazd uskutočňuje do krajín EU.
Ďakujem
Vladimír Ozimý
29.04.08,06:32
z otázky mi vychádza že dodávate služby CK inej CK na účely podnikania? Je to tak? Potom idete klasickým režimom ako uvádzate t.j. službu si zadefinujete podľa par. 15. takže treba si vždy správne posúdiť kam služba spadá..čo sa týka skipasov riadil by som sa par. 15 ods. 4 - športové podujatia...

tu je vyjadrenie DRSR k službám poskytovaných inému podnikateľovi

Uplatňovanie bežného režimu znamená, že CK pri nákupe služieb cestovného ruchu si uplatňuje odpočítanie dane, prípadne vrátenie dane (obdoba § 56 násl. zákona o DPH) z ceny obstaraných služieb a na výstupe ich zdaní daňou z pridanej hodnoty. Podnikateľ, platiteľ dane, by mal výslovne od CK už pri objednaní služieb cestovného ruchu žiadať napr. obstaranie služby ubytovania, stravovania, dopravy,.. atď., že tieto služby požaduje obstarať na účely svojho ďalšieho podnikania, aby CK mala k dispozícii doklad o účele objednaných služieb a aby mohla preukázať z akého dôvodu nepoužila osobitnú úpravu podľa § 65 zákona o DPH. Bežný postup zdanenia sa uplatní napr. ak podnikateľ, platiteľ dane, si objedná obstaranie služieb na účely svojej pracovnej cesty, alebo ak si objedná službu s cieľom ďalšieho predaja kombinácie služieb cestovného ruchu. Bežný režim uplatňovania dane nepoužije CK v prípade, ak si podnikateľ objedná službu cestovného ruchu napr. zájazd pre svojich zamestnancov, pretože ide o predaj zájazdu pre konečného zákazníka - zamestnanca podnikateľa a nie na účely podnikania.
anka z oravy
12.10.08,14:54
Môžem sa ešte aj ja opýtať? Obrat na DPH v CK platí na celkové príjmy, alebo je tam nejaká výnimka??? vďaka
vjejka
23.10.08,08:31
Prosím Vás aký sa správne postupuje keď ck poskytne vlastnú prepravu osôb (ide o medzinárodnú prepravu - tuzemsko-zahraničie eu-tuzemsko) ako súčasť balíku? Podľa §46 je táto preprava oslobodená,ale §65 hovorí, že základ dane je kladný rozdiel medzi celkovou predajnou cenou a súčtom cien služieb ck obstaraných od iných osôb vrátane vlastných služieb. napr. zájazd stojí 10000 - odrátam ubytovanie 2000, inštruktor 500+95 a teraz vlastná preprava 2000 + ?? a zvyšok chápem. Ja som bola v tom, že je to oslobodené, ale stále mám pocit, či to nemám zdaňovať. ďakujem
Kristina27
02.06.09,08:16
CK predáva CA školský výlet na SR. CK má nárok na odpočet DPH z došlej faktúry za ubytovanie a stravovanie v zariadení, vyšlá faktúra pre CA je zdanená 19% DPH. Zdaňuje sa celková konečná suma aj s insolventnosťou a poistením? Podľa mňa nie, to len cez CK prechádza, platíme to poisťovni.
Ďakujeme za každú radu!!!
Lianka
23.06.09,07:55
Prosim, poradte mi:

CK objednala sluzby pre svojho klienta - so sidlom v SR, podnikatelsky subjekt na ucely jeho podnikania - bezny rezim DPH. Jedna sa mi najma o dopravu do a z ineho statu EU.

Fakturuje CK tuto dopravu (bus, letenky, taxi na letisko Schwechat a pod.) bez DPH podla § 46?
Lianka
23.06.09,11:35
posuvam...
Kristina27
08.07.09,07:39
CK predala 3-dňový výlet do Poľska, vlastná doprava, nasledovne: 1. deň doprava SR-Oswienčim, Krakow-SR, ubytovanie na SR, 2. deň doprava SR-Wieliczka-SR, ubytovanie na SR, 3.deň doprava domov.
Základ dane je cena zájazdu mínus služby obst.od iných osôb za ubytovanie, stravovanie mínus doprava §46. Spadá táto doprava pod §46 zákona o DPH /oslobodená na území tuzemska od DPH/?
Ďakujem za /po/radu!
Kristina27
08.10.09,06:19
CK zdanila zálohu, ale keď sa robila konečná fa, DPH zo zálohy je vyššia ako na OFa. Podľa zákona musím zachovať vyššiu DPH. Ako to mám uviesť na faktúre? Aký tam mám uviesť základ dane, aký vyšiel na faktúre alebo základ dane vhodný k DPH zo zálohy?
Ďakujem!!!
TIMOTEJ2002
10.02.10,07:44
Ahojte chcela by som sa spýtať na DPH v CK po 1.1.2010.Mne sa v podstate jedná len o jeden konkrétny prípad, ktorý sa v nasej cestovke uskutocnuje a tým je sprostredkovanie sluzobnej cesty pre slovenskú s.r.o. Podla mna bude celá sluzobná cesta fakturovaná bez DPH.
letenky - oslobodené
transfer z letiska do hotela - §16 odst.4 miestom dodania dopravy osôb je miesto kde sa doprava vykonáva, teda v Anglicku, teda bez DPH
ubytovanie - §16 ost.1 miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane ubytovacích služieb je miesto kde sa nehnuteľnost nachádza, teda v Londýne, fakturácia bez DPH
stravovanie - §16 odst. 10 mieto dodania reštauračných a stravovacích služieb je miesto kde sa tieto služby fyzicky poskytnú, teda Londýn, fakturácia bez DPH
ak by mi niekto vedel poradiť, vopred ďakujem
zuki
16.02.10,16:07
Budete fakturovať bez našej DPH. Jednotlivé služby sa posudzujú podľa § 16, t.j. miesto dodania služieb je v Anglicku a pretože fakturujete slovenskej s.r.o. mali by ste sa registrovať v Anglicku, fakturovať s ich DPH a tam ju odviesť.
TIMOTEJ2002
18.02.10,11:51
ďakujem za odpoveď Zuki, len sa chcem ešte opýtať ohľadom registrácie v Anglicku: mali by sme sa registrovať znamená musíme sa registrovať alebo to nie je povinné? toto mi pri štúdiu zákona nebolo jasné ďakujem