tero
25.04.08,22:13
Ahoj, poraďáci! Po dlhšej dobe mám zas problém, s ktorým si neviem rady: pracujem v ČR, ale firma je na Slovensku. Je to práca na týždenné turnusy a pracujem 12 hod denne. Diety mám 630kč - a teraz ten problém: tie diety by mali byť podľa mňa o 50% vyššie, či nie? Vedenie mi na túto otázku odpovedalo, že diety nie sú za odprac. hodiny, ale na deň - je toto ich tvrdenie správne? A ešte jedna otázka: ak má priemer. mesiac 157,5 hod., tak môj 12-stkový má 165 hod. (tie 12-stky mi rozpočítavajú na "osmičky"). Nemal by sa rozdiel prejaviť aj v dietach - nemal by som mať o 1 deň diet viac?
Ak viete, poraďte! V každom prípade - dík!
ľoška
25.04.08,20:49
Nárok na stravné vyplýva zo Zákona o cestovných náhradách, jeho úplné znenie je aj tu na porade, môžeš si ho presne naštudovať. Teba sa týka hlavne §13, 14 a 16. Stravné dostávaš v súlade so zákonom. Na vznik nároku je rozhodujúci prechod hraníc a na základe toho, koľko hodín stráviš mimo SR, máš nárok na plné alebo čiastočné stravné. Podľa toho čo píšeš, dostávaš stravné v plnej sume 6OO CZK, keď stráviš mimo SR viac ako 12 hod. Zároveň máš nárok na vreckové, ktoré zákon stanovuje v rozmedzí 5 až 4O %. Ty dostávaš tých 5 %, t.j. 3O CZK. Záleží na interných smerniciach firmy, aké sa rozhodne vreckové poskytnúť. Minimum je 5%.