kapadelta
26.04.08,06:34
Ahojte, potrebovala by som poradiť pri vypĺňaní štvrťročného prehľadu.
Z ročného zúčtovania dane máme preplatok na dani vo výške 974 Sk. Zamestnanec si tiež v ročnom zúčtovaní dane uplatnil dodatočný daňový bonus vo výške 6570 Sk, ktorý mu bol vyplatený z prostriedkov zamestnávateľa. Z marcovej výplaty sme mali preddavok na daň vo výške 142 Sk, ktorý sa neodviedol daňovému úradu, ale sa odrátal z preplatku na dani z tých 974 Sk. Potrebujem poradiť ako mám vyplniť jednotlivé riadky prehľadu???
ĎAKUJEM!
VladoaKatka
26.04.08,04:49
Akú sumu ste odviedli z marcovej výplaty DÚ?
VladoaKatka
26.04.08,05:04
riadok 1 - zrazená daň
riadok 2 - daň z ročného zúčtovania
riadok 5 -dodatočne uplatnený daňový bonus

na riadku - 6 Ti automatický podľa vzorcov sa ukáže výsledok.

A,B,C,D tiež vyplňaš

C - daňový bonus z prostriedkov zamestnávateľa

D - rozdiel - ktorý v časti II. žiadaš o preplatenie z DÚ

Nepíšeš ostatné mesiace, či sa tiež nevyplácal daňový bonus už na r.2008, aká bola zrazená daň,koľko sa odviedlo na DÚ v jednotlivých mesiacoch ?
kapadelta
26.04.08,14:30
Od začiatku roka nebol žiadny preddavok na daň, vzhľadom k tomu, že máme len jedného zamestnanca. Teda preddavok na daň vznikol až z marcovej výplaty tých 142 Sk. Január a február nebolo žiadny preddavok na daň. Na daňový úrad sa neodviedol žiadny preddavok, vzhľadok k tomu, že máme preplatok z ročného zúčtovania dane. A daňový bonus si zamestnanec v priebehu roka neuplatňuje.
VladoaKatka
26.04.08,15:26
R-1 = 142
R-2 = - 974
R-3 = - 6570
R-4 = 142-974-6570= - 7402

R-5 = 6570
R-6 = - 832

Na DÚ neodviedlo sa nič = 0

A - 6570
B - 0
C - 6570
D - 6570
v časti II. žiadaš o vyplatenie celého daňového bonusu.

ten preplatok 832.- Sk na dani buď vyžiadaš naspäť z DÚ, alebo v priebehu roka budeš odrátavať zo zranej dane, ale toto sa radšej dohodni na DÚ s refentkou, ktorej patríte. Ja som aspoň postupovala tak a mi doporučili odrátávať zo zrazených daní, ktorá sa potom odzrkadlí na ročnom hlásení.

Mne sa to vidí takto, môžno niekto bude mať iný názor.
kapadelta
26.04.08,15:59
Ďakujem za radu. Ale keď som si čítala poučenie k vypĺňaniu prehľadu, tak tam bolo uvedené, čo sa týka riadku 2: O vrátený rozdiel (preplatok) z ročného zúčtovania sa zníži odvod preddavkov na daň najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, avšak len do výšky sumy uvedenej v riadku 1. Mám to chápať tak, že na riadku 2 nemám uviesť sumu 974 Sk, ale len sumu 142???
VladoaKatka
26.04.08,16:22
Ďakujem za radu. Ale keď som si čítala poučenie k vypĺňaniu prehľadu, tak tam bolo uvedené, čo sa týka riadku 2: O vrátený rozdiel (preplatok) z ročného zúčtovania sa zníži odvod preddavkov na daň najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, avšak len do výšky sumy uvedenej v riadku 1. Mám to chápať tak, že na riadku 2 nemám uviesť sumu 974 Sk, ale len sumu 142???
Ale veď ten zamestnanec dostal naspäť 974 Sk - to čo mu vyšlo z RZ tú sumu tam treba napísať, aby bolo jasné , prečo nebudete v budúcnosti každý mesiac odvádzať daň.

v texte s červeným je to,

čo som písala, že každý mesiac od sumy 974 treba odrátavať vypočítanú daň.
marec = 974-142
apríl = zostatok - vypočítaná daň = nový zostatok
máj = nový zostatok - vypočítaní daň atĎ. až bude výsledok 0.
kapadelta
26.04.08,16:33
My preddavky na daň každý mesiac neplatíme, iba občas niečo vznikne. V tomto roku je predpoklad ďalšieho preddavku tak v júli. Keď som výpĺňala prehľad na stránke daňového riaditeľstva, tak na riadku 2 som uviedla sumu -974 Sk a stále mi to vykazovalo chybu, ale keď som tam uviedla len sumu -142 Sk, tak mi chybu už nevykazovalo. Proste uviedla som tam sumu len do výšky riadku 1. Ja už tomu nerozumiem, pretože tiež som si myslela to čo Vy, že na riadku 2 je potrebné uviesť sumu -974 Sk.
jaja99
26.04.08,16:48
Ja vypisujem prehľad nasledovne:
na r. 1 klasicky výšku zrazených preddavkov v aktuálnom meisaci ( t.j.142)
na r. 2 zrazené daňové nedoplatky a preplatky avšak najviac do sumy na r. 1 (t.j. 142) - zostáva Ti na odpočítanie 832 v ďalších mesiacoch
na r. 4 rozdiel (t. j 0)

daňový bonus vyplatený z ročného zúčtovania:
riadok A - 6570
riadok B - 0
riadok C - 6570
riadok D - 6570

Daňový úrad Ti vráti po podaní prehľadu 6570 SKK.
Neodpočítaný preplatok z ročného zúčtovania, ktorý nebol odpočítaný od dane budeš buď odpočítavať v ďalších mesiacoch alebo požiadaš o vrátenie listom - žiadosť o vrátenie preplatku z ročného zúčtovania.
Ja obyčajne podávam žiadosť vtedy, ak je preplatok vyšší ako predpokladaná výška dane v mesiacoch ďalšieho roka. K žiadosti prikladám zoznam zamestnancov spolu so sumami, ktoré im boli vyplatené v RZ. Niektoré DÚ chceli aj tlačivo ročného zúčtovania zamestnancov. Tzn sumu vyplateného preplatku z RZ, ktorý nebol odpočítaný od daňovej povinnosti v prehľade neuvádzam.
kapadelta
26.04.08,16:54
Veľmi pekne Ti ďakujem za radu. Veľmi si mi pomohla.
dadasv
26.04.08,17:02
My preddavky na daň každý mesiac neplatíme, iba občas niečo vznikne. V tomto roku je predpoklad ďalšieho preddavku tak v júli. Keď som výpĺňala prehľad na stránke daňového riaditeľstva, tak na riadku 2 som uviedla sumu -974 Sk a stále mi to vykazovalo chybu, ale keď som tam uviedla len sumu -142 Sk, tak mi chybu už nevykazovalo. Proste uviedla som tam sumu len do výšky riadku 1. Ja už tomu nerozumiem, pretože tiež som si myslela to čo Vy, že na riadku 2 je potrebné uviesť sumu -974 Sk.

Spravila si to správne. Má sa uvádzať len suma do výšku riadku 1. Vždy, keď Vám bude vychádzať platiť daň, tak tam uvedieš príslušnú čiastku až do vyčerpania celých 974, - Sk. Ale ak je predpoklad, že nebude výsledok z ročného zúčtovania z čoho odpočítať, tak si napíš žiadosť a tých zostávajúcich 832,- požiadaj na DÚ vrátiť. Ale tak ako bolo uvedené, musíš priložiť zoznam ročného zúčtovania zamestnancov - teda prečo ti preplatok vznikol.:)
kapadelta
26.04.08,17:16
Ešte raz vám všetkým nesmierne moc ďakujem.
svedia
10.02.09,10:16
Prosím o radu urobila som roč. zúčt. preddavkov. Mám takú dilemu..
zamestnancovi vyšiel preplatok na dani príklad: 5283,- SK
Potom, keď budem vypisovať prehľad o zraz. a odved. preddavkov,. neviem si počnúť...
Pretože, mzda 02/2009 mi výjde menšia daň asi do 2000,-Sk, ktorú máme zaplatiť, Keby bola väčšia tak si proste odrátam a menej zaplatíme.. Ale..
Teraz mi vyjde 3823,- Sk, ktorú by som požadovala od daňového úradu.. Ale ako ešte som taký prípad nemala.. prosím poradte...
Paula
10.02.09,10:21
Prosím o radu urobila som roč. zúčt. preddavkov. Mám takú dilemu..
zamestnancovi vyšiel preplatok na dani príklad: 5283,- SK
Potom, keď budem vypisovať prehľad o zraz. a odved. preddavkov,. neviem si počnúť...
Pretože, mzda 02/2009 mi výjde menšia daň asi do 2000,-Sk, ktorú máme zaplatiť, Keby bola väčšia tak si proste odrátam a menej zaplatíme.. Ale..
Teraz mi vyjde 3823,- Sk, ktorú by som požadovala od daňového úradu.. Ale ako ešte som taký prípad nemala.. prosím poradte...


Ten preplatok môžeš za február a v ďalších mesiacoch rozpúšťať...tak,že použiješ jeho časť vždy do výšky daň. povinnosti v konkrétnom mesiaci.