niemand156
26.04.08,11:39
Vyzera to tak, ze po 12 rokoch sa konci jeden vztah a vystupuje problem riesenia delby majetku. Neboli sme zobrati, ale viem, ze napriek tomu vznikaju nejake majetkove naroky. Na upresnenie - ja som si este pred zacatim vztahu kupila byt, ktory som splacala potom uz aj pocas trvania vztahu a dalsi byt som kupila po desiatich rokoch - tiez na uver. Ten prvy som nepredala, ale prenajimam ho. Okrem ineho som este pocas tohoto vztahu kupila auto na leasing - ten je uz splateny a auto ma 6 rokov a hodnotu cca 150.000.SK. A moja otazka znie, do akej vysky si moze druha strana narokovat vyrovnanie, ak pocas celych 12 rokov bol zamestnany len 1 rok, ostatnu dobu bol dobrovolne nezamestnany, aj ked prijmy mal - neoficialne a mozno este vyssie ako ja. Okrem ineho ma hodne dlzob - uz aj exekucne vymahanych, no kedze na seba nema oficialne nic napisane, tak tieto su nevymahatelne, pricom sam vyhlasil, ze ho zivim ja a naposledy uviedol, ze uz so mnou ani nebyva. Nikdy nemal u mna trvale a ani prechodne bydlisko. Ma na zaklade tychto informacii nejake naroky na vyplatenie? Dakujem
hanelie
26.04.08,10:34
Ma na zaklade tychto informacii nejake naroky na vyplatenie?
z právneho hľadiska - žiadne
niemand156
26.04.08,10:40
Ale on tvrdi, ze ano. O co sa mozem opriet ja - alebo cim mam argumentovat?
Ofélia
26.04.08,13:48
Vy nevidíte že Vás vydiera! Nieje to váš manžel, ani syn, ani otec, ani brat. Berte to ako keby cudzí človek vás vydieral že za to že vám dá pokoj žiada odplatu.
niemand156
26.04.08,14:06
Ofelia, dakujem za upozornenie - ale na to som sa nepytala, lebo to mi je jasne. Ja chcem vediet, ci ma nejaky narok z pravnej stranky, pretoze som uz niekde pocula, ze po dlhodobejsom spoluziti aj na tzv. psiu knizku, vznikaju taketo "prava"
AnikoAd
26.04.08,14:12
Ak ste namali spoločné trvalé bydlisko, nemá nárok.
niemand156
26.04.08,14:14
Nemali - ale on tvrdi, ze nie je problem dokazat, ze u mna byval - co mi je jasne, dokonca mu na moju adresu chodila aj posta
Ofélia
26.04.08,16:39
Ja som tiež mala trvalí pobyt napr. v Prahe a dala som aby mi chodila korešpondencia do Bratislavy.

Ako môže mať na váš majetok niekto iný, vy si musíte uvedomiť že napr. on keby teraz zomrel vy po ňom nededíte ani nedostanete vdovský dôchodok a zase naopak on nededí po vás ani nedostane vdovecký dôchodok. Prečo nechcete pochopiť že pokiaľ s vami nemal uzavreté manželstvo, prípadne nejakú zmluvu (obchodnú), nesplácali spoločný úver, tak nemá na nič nárok. Ak by aj mal u vás trvalý pobyt a byt je na vaše meno tak trvalý pobyt môže na vašom byte získať len s vašim súhlasom.
Chobot
26.04.08,20:36
Ofelia, dakujem za upozornenie - ale na to som sa nepytala, lebo to mi je jasne. Ja chcem vediet, ci ma nejaky narok z pravnej stranky, pretoze som uz niekde pocula, ze po dlhodobejsom spoluziti aj na tzv. psiu knizku, vznikaju taketo "prava"


Nemali - ale on tvrdi, ze nie je problem dokazat, ze u mna byval - co mi je jasne, dokonca mu na moju adresu chodila aj posta

ASi viem, čo očakávaš - že ti nadiktujeme číslo paragrafu nejakého zákona, kde bude napísané, že "nemá nárok na majetok". Bohužiaľ zákony sú písané väčšinou tak, že uvádzajú, kedy má niekto nárok na nejaký majetok, nie kedy nemá. Ale existujú prípady, ktoré ti uvediem.

Jeden taký príklad by bol v Obč. zákonníku, kde sa pojednáva o dedení. Pokiaľ poručiteľ nemá deti, tak podľa § 474 dedia tí, ktorí žili s ním v spoločnej domácnosti:
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

Ale to by si sa musela pobrať na onen svet, aby priateľ mohol niečo chcieť dediť. Samotné spolužitie (či už ako trvalé bydlisko, alebo aj bez nahlásenia bydliska) mu nedáva žiadny nárok na tvoj majetok. Jedine, keby on financoval napr. rekonštrukciu bytu (výmena okien) zo svojich peňazí, mohol by od teba požadovať uhradiť tieto vložené prostriedky.

Ani prihlásenie na trvalý pobyt nedáva právo na vlastníctvo nehnuteľnosť, kde je osoba prihlásená. Píše sa o tom vyslovene v zákone o hláseníi pobytu občanov č. 253/1998, § 3 ods. 3:

(3) Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove uvedenej v odseku 2 ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.
Pokiaľ si ty uvedená na LV ako majiteľ, môžeš mu kedykoľvek zrušiť trvalý pobyt a poslať ho k vode.

Ani v zmysle zákona o rodine č. 36/2005 nemáš voči nemu žiadnu vyživovaciu povinnosť. Tá je v tomto zákone daná len medzi rodičmi, deťmi, rodinnými príslušníkmi a manželmi navzájom. V zmysle tohto zákona je on pre teba úplne cudzia osoba, voči ktorej nemáš žiadne povinnosti.

Iný zákon mi teraz nenapadá. Ale nech on uvedie, na základe čoho si nárokuje na nejaký majetok a potom mu to môžeme vyvrátiť.
niemand156
27.04.08,06:00
Chobot, dakujem velmi pekne za odpoved, ktorou si sucasne vyvratil aj odpovede Ofelie a Aniko. Skusim z neho dostat, o co sa opiera pri svojom tvrdeni on