Mikolajova
05.04.05,07:57
Dobry den poradaci, chcela by som Vas poprosit o radu ak SZCO platca DPH urobí prac.cestu, kde je aj ubytovaný, moze si z toho dokladu uplatnit DPH alebo nie? Dakujem
andrej_rv
05.04.05,20:02
Dobry den poradaci, chcela by som Vas poprosit o radu ak SZCO platca DPH urobí prac.cestu, kde je aj ubytovaný, moze si z toho dokladu uplatnit DPH alebo nie? DakujemPodľa mojich poznatkov (samozrejme ak sú splnené všetky formálne náležitosti daňového dokladu) tak môže.
Paula
05.04.05,20:15
Áno, ak je ubytovanie faktúrované na firmu - platcu DPH. Ak ubytovanie dáva k náhrade zamestnanec v rámci cest.príkazu, nárok na odpočet DPH nie je.
renča1
06.04.05,03:44
aj ja súhlasím s Paulou.
Valika
06.04.05,07:17
Naša firma platí za zamestnancov ubytovanie. Na bločkoch z ERP alebo na ručne vystavených dokladoch je aj DPH. Môže si firma uplatniť odpočet DPH pri tomto ubytovaní???Na dokladoch je uvádzaný názov našej firmy aj IČO.IČ DPH.

Dakujem.
Alzbeta
07.04.05,16:56
Škoda, že pri písaní mojej odpovede som nemala možnosť opätovne nazrieť do položenej otázky, lebo časť mojej odpovede je vlastne zle. Z otázky vyplýva, že sa nakúpilo ubytovanie od iného platiteľa a následne sa zrejme účtuje zamestnancom. V danom prípade by som to posúdila podľa § 9 ods. 4 a túto službu ubytovania riadne zdanila na základe protihodnoty (§ 22 ods. 1). V prípade, že ide o bezodplatné plnenie pre Vašich zamestnancov, potom by som postupovala podľa § 22 ods. 5. Teda opravujem svoju predošlú odpoveď, lebo som si nedokonale prečítala otázku.Samozrejme, že pokiaľ sa toto ubytovanie zdaní pre zamestnancov, je aj nárok odpočítania dane.
Valika
08.04.05,10:34
Asi som neuviedla úplnú otázku.Sú to zamestnanci, ktorí sú na prac.ceste a firma im hradí ubytovanie. Každý zamestnanec si nevypisuje cesták a tak si nezúčtuje náklady na ubytovanie.