čarko
26.04.08,21:14
krasny den, alebo vecer
planujem si otvorit obchod so spodnym pradlom.
POradte mi, prosim, na co mam davat pozor. Som uplna zaciatocnicka. Ak mate uz skusenosti, prosim budem vdacna za kazdu radu. :)
Ofélia
26.04.08,19:22
Napíšte trochu viac. Čo všetko ste už podnikla, vybavila.





Demokritos : Dobrý človek nedbá, ak ho hania zlí.
VladoaKatka
27.04.08,06:35
čarko
27.04.08,14:36
Vdaka.
VladoaKatka
27.04.08,15:38
Treba napísať trochu viac o predstave, je tu veľa obchodníkov, môžu pomôcť, poradiť. Kde, v akom rozsahu, akú značku atď.?
čarko
04.05.08,06:36
Ahoj, hlavne by som chcela vediet ako si na zaciatok vypocitat, kolko by som asi mala predajnost, ci by mi to zaplatilo aspon prenájom a ci by maly obchodík uzivil aj dvoch ludi, lebo chcem oslovit kamosku, ci by do toho nesla so mnou. vdaka.
Filip Glasa
04.05.08,06:55
predajnosť: skús si to porovnať s konkurenciou v inom meste, popýtaj sa u výrobcov a vo veľkoskladoch odkiaľ budeš brať koľko od nich podobné obchodíky berú a tak podobne.
AnikoAd
04.05.08,08:14
Popytaj sa aj na to, s akým rabatom obvykle pracujú predajne, vo velkoskladoch o tom obyčajne vedia poradiť, ale neradím ti združovať sa.Zo začiatku je ťažké byť na všetko sama, ale keď získaš prax, bude ti lepšie samej.
jaja99
04.05.08,08:38
základný prepočet je asi taký:
1/ spočítaj si mesačnú réžiu, ktorú budeš musieť platiť, aj keď nepredáš hoci ani jeden kus tovaru : nájomné, energie, základná mzda + odvody, Tvoje odvody, telefón, účtovník, reklama ..... dostaneš určitú sumu
2/ zisti si predajné ceny konkurencie a odhadni mesačné tržby - tu sa musíš rozhodnúť, či pôjdeš cestou vysoký objem/nízky rabat alebo malý objem/vysoký rabat. Dobr si zváž, čo budeš ponúkať. Mám známu, čo mala takýto obchod - aj šila prádlo do obchodu, aj na zakázku. Cestou šiť si prádlo do obchodu by som nešla. Výhodnejšie je len kupovať a predávať, prípadne šiť pre netypické rozmery alebo napr. pre lekárne - špeciálne podprsenky pre ženy po operácii. Dobré je mať široké spektrum čísel a vzorov, lebo objem predáva objem. Skús sa dohodnúť s dodávateľom na komisionálnom spôsobe predaja - Ty zoberieš tovar a dodávateľ Ti bude fakturovať len to, čo sa Ti podarí predať. Ak Ti zostanú nepredané kusy, tie vrátiš . nie sú Tvoje ale dodávateľove. Je to dobré, aspoň na začiatok, aby si získala prehľad "čo ide". Skús mu navrhnúť, žeumiestniš vo svojom obchode jeho reklamu ...
3/ urob rozdiel mesačných tržieb a kúpnej ceny tovaru
4/ z rozdielu 2 mínus 3 zistíš hrubý zisk - od neho odpočítaj réžiu z bodu jeden a máš Tvoj zisk
VladoaKatka
04.05.08,08:48
Ahoj, hlavne by som chcela vediet ako si na zaciatok vypocitat, kolko by som asi mala predajnost, ci by mi to zaplatilo aspon prenájom a ci by maly obchodík uzivil aj dvoch ludi, lebo chcem oslovit kamosku, ci by do toho nesla so mnou. vdaka.

Veľa ľudí už doplatilo na spoločné podnikanie. Ak podniká rodina spolu je to iné ako s kamoškou. Vždy bude mať niekto pocit, že ja robím viac ako ona.
VladoaKatka
04.05.08,09:10
základný prepočet je asi taký:
1/ spočítaj si mesačnú réžiu, ktorú budeš musieť platiť, aj keď nepredáš hoci ani jeden kus tovaru : nájomné, energie, základná mzda + odvody, Tvoje odvody, telefón, účtovník, reklama ..... dostaneš určitú sumu
2/ zisti si predajné ceny konkurencie a odhadni mesačné tržby - tu sa musíš rozhodnúť, či pôjdeš cestou vysoký objem/nízky rabat alebo malý objem/vysoký rabat. Dobr si zváž, čo budeš ponúkať. Mám známu, čo mala takýto obchod - aj šila prádlo do obchodu, aj na zakázku. Cestou šiť si prádlo do obchodu by som nešla. Výhodnejšie je len kupovať a predávať, prípadne šiť pre netypické rozmery alebo napr. pre lekárne - špeciálne podprsenky pre ženy po operácii. Dobré je mať široké spektrum čísel a vzorov, lebo objem predáva objem. Skús sa dohodnúť s dodávateľom na komisionálnom spôsobe predaja - Ty zoberieš tovar a dodávateľ Ti bude fakturovať len to, čo sa Ti podarí predať. Ak Ti zostanú nepredané kusy, tie vrátiš . nie sú Tvoje ale dodávateľove. Je to dobré, aspoň na začiatok, aby si získala prehľad "čo ide". Skús mu navrhnúť, žeumiestniš vo svojom obchode jeho reklamu ...
3/ urob rozdiel mesačných tržieb a kúpnej ceny tovaru
4/ z rozdielu 2 mínus 3 zistíš hrubý zisk - od neho odpočítaj réžiu z bodu jeden a máš Tvoj zisk

jaja musela som zrušiť môj súhlas, lebo s tou úpravou - komisonálny predaj nemôžem súhlasiť.
Ak Ti zostanú nepredané kusy, tie vrátiš nie sú Tvoje, ale dodávateľove - to snáď nemyslíš vážne so spodným prádlom?

... vôbec neuznávam a zásadne som proti praktikám komisionálneho predaja oblečenia a čím viac nad tým uvažujem, asi by som ani nenašla žiadnu komoditu, ktorá by sa mala predávať na komis.

Trochu pouvažuj: ten dodávateľ - výrobca asi nemá možnosť zobrať materiál na komisiu, tak prečo má svôj tovar rozdať a čakať čo mu príde a odkiaľ naspäť a v akom stave?

Čo potom má s tým spraviť ten dodávateľ - ponúknuť platiacemu odberateľovi?
jaja99
04.05.08,10:12
Ak si stanoví pravidlá komisionálneho predaja, tak prečo by to nemalo ísť, Poznám vzrokové predajne, ktoreé takto fungujú a nevlastní ich výrobca, ale iná osoba. Známa takto začínala, lebo od otvorenia obchodu trvá asi rok, kým si zákazníci zvyknú, že obchod na danom mieste je a pamätajú si, čo ponúka. To je overené prieskumami.
Osobne účtujem komisionálnu predajňu skla a porcelánu, kde dodávateľ sám navrhol takýto postup, lebo sa chcel umiestniť na určitom trhu a hľadal odberateľa .... Ak to neskúsi, tak nebude vedieť, či to pôjde.
Ja nehovorím o second hande, ale o predaji nového tovaru kúpeného od výrobcu resp. dovozcu. Konkurencia v tomto druhu tovaru je veľmi veľká a ak dopredu nevieš, ako sa zachová zákazník a tovar potrebuješ mať v sortimente aj vo veľkostiach, riskuješ dosť nákupom veľkých zásob. Svoje robí aj móda, veľa žien nakupuje prádlo nárazovo alebo od toho istého dodávateľa opakovane.
Vy ste už s týmto druhom tovaru podnikali? Nejdná sa o vysokoobrátkový tovar, čiže riziko ležiakov je dosť veľké.
Inak chcela som len poradiť pýtajúcej sa ..... Asi si to nabudúce rozmyslím.
VladoaKatka
04.05.08,10:27
Ak si stanoví pravidlá komisionálneho predaja, tak prečo by to nemalo ísť, Poznám vzrokové predajne, ktoreé takto fungujú a nevlastní ich výrobca, ale iná osoba. Známa takto začínala, lebo od otvorenia obchodu trvá asi rok, kým si zákazníci zvyknú, že obchod na danom mieste je a pamätajú si, čo ponúka. To je overené prieskumami.
Osobne účtujem komisionálnu predajňu skla a porcelánu, kde dodávateľ sám navrhol takýto postup, lebo sa chcel umiestniť na určitom trhu a hľadal odberateľa .... Ak to neskúsi, tak nebude vedieť, či to pôjde.

Sklo je iná komodita, ako oblečenie a spodné prádlo. Ale určite ten predajca znehodnotené, konrétne rozbité kusy musí tiež uhradiť. Pri oblečení a spodnom prádle zašpinenie a pod. prípady si neviem predstaviť, aby zobral dodávateľ späť.
Oblečenie podlieha móde pri ktorom dodávateľ nemôže navrhnúť komisonálny predaj, sklo je vždy sklo.
Nie vždy je ten sortiment príčinou nezdaru.
Ty účtuješ ale ja som výrobca, takže viem čo to je, ak výroba musí každý mesiac ponúknuť nové modely a preto by obchodníci ich mali vopred objednávať u výrobcu a nie mu vracať.
Také, čo by sa vrátili z komisie už nikto nevezme. Sklo ten dodávateľ vyleští a ponúkne ďalej ale čo stým spodným prádlom alebo oblečenie, to sa nedá vyleštiť.
VladoaKatka
04.05.08,10:34
Vy ste už s týmto druhom tovaru podnikali? Nejdná sa o vysokoobrátkový tovar, čiže riziko ležiakov je dosť veľké.
Inak chcela som len poradiť pýtajúcej sa ..... Asi si to nabudúce rozmyslím.

Podnikala aj podnikám iným sortimentom.

Od toho sme tu, aby sme poradili a to sú naše názory. Ja som Ťa nechcela uraziť, ak sa Ti to tak javilo, tak verejne sa Ti ospravedlňujem.

Radila si veľmi dobre, čo sa týka čísel a výpočtov, tomu som aj súhlas dala, ale po úprave som ju musela zrušiť a len to som chcela napísať, ak ten súhlas si už videla, že prečo, nič viac.
tetrisss
04.05.08,10:37
No ja predavam aj spodne pradlo, ale tiez by som rada nasla dodavatela, ktory by bol ochotny mi dodavat na komis a vseobecne textil nie je komodita na komis, to by bolo velmi jednoduche predavanie. Akoze naberiem a co nepredam vratim?, super ako sci-fi:D.
jaja99
04.05.08,10:42
Podnikala aj podnikám iným sortimentom.

Od toho sme tu, aby sme poradili a to sú naše názory. Ja som Ťa nechcela uraziť, ak sa Ti to tak javilo, tak verejne sa Ti ospravedlňujem.

Radila si veľmi dobre, čo sa týka čísel a výpočtov, tomu som aj súhlas dala, ale po úprave som ju musela zrušiť a len to som chcela napísať, ak ten súhlas si už videla, že prečo, nič viac.

Ok, aj ja poznám ľudí, čo podnikali v tomto sortimente. Jedna sa dostala až do konkurzu. Ak niekto začína, nech skúsi rôzne možnosti. Ako som už písala, keď sa neopýta, tak sa nedozvie. Neviem, kto má byť jej dodávateľ.
čarko
04.05.08,11:11
Velmi Vam dakujem, privitam akukolvek radu, pripomienku. Zatial cakam na priestor, konkretne rozhovory s dodavatelmi som este nepodnikla, zatial si len rozoberam trh, akych by som oslovila, nechcem to uponahlat, ale uz urcite predstavy mam, aj co sa tyka sortmentu a tak... Ak by mal niekto zle skusenosti s nejakym dodavatelom tohto sortimentu, prosim napiste mi aby som niekomu nenaletela. velmi dakujem, viete na zaciatku pomoze kazda rada. hlavne je pre mna teraz najst vhodny priestor, radsej drahsi ale na dobrom mieste a nie zastrceny v kute. studujem rozne materiely, inak budem si robit vsetko sama aj predavat aj uctovnictvo a uvidim ako to pojde, mozno pomoze niekto z rodiny. Dakujem za nazor ohladom spolocnika, ja si tiez myslim, ze je lepsie byt sam, i ked na zaciatok by bolo fajn, keby som mala niekoho na pomoc.
Filip Glasa
04.05.08,12:11
Mám pocit že 70% tovaru v malých outdoorových predajniach je na komisiu. A to je tiež textil. Jendoducho by si tie obchodíky nikdy nemohli dovoliť nakúpiť toĺko tovaru ako majú na komisiu. A dodávateľovi je jedno či mu to leží na sklade, alebo je tovar vystavený v predajni.
padro
04.05.08,12:34
tak tej reakcii VladoaKatka a nerozumiem :eek: a co je zle na tom komise, navyse tu obhajujes vyrobcu, ale ved predsa ten ak je teda aj dodavatel, resp. potom dodavatel s tym tiez musi suhlasit tak ja neviem kde je problem ked sa obidvaja dohodnu, a myslim ze je to celkom dobry sposob, nerozumiem proste tej reakcii ;)
Zita5
04.05.08,12:39
Ja neviem a nepochopím , prečo nedovolíte , aby VladoKatka vyjadrila svoj názor slobodne , a prispela aspoň troškou zo svojich podnikateľských skúseností .Nakoniec zadávateľka otázky nemala proti jej príspevkom námietky , prečo to trápi niekoho iného . :)

Však si napíšte aj Vy svoj názor , ale bez náražiek na VladoKatka . :)
VladoaKatka
04.05.08,14:16
tak tej reakcii VladoaKatka a nerozumiem :eek: a co je zle na tom komise, navyse tu obhajujes vyrobcu, ale ved predsa ten ak je teda aj dodavatel, resp. potom dodavatel s tym tiez musi suhlasit tak ja neviem kde je problem ked sa obidvaja dohodnu, a myslim ze je to celkom dobry sposob, nerozumiem proste tej reakcii ;)

Čo je na komise zle, čo si myslíte :

- výrobca musí nakúpiť material - alebo dostane do komisu?
- musí zamestnať ľudí a im vyplatiť mzdu - alebo vyplatí ak dostane z komisu peniaze, alebo im dá na výplatu ten obchytaný vrátený tovar?
- na spodné prádlo musí byť certifikát na každý druh - ten certifikát dostane
až zaplatí - z komisu tie úhrady by asi ťažko spravil.
- Mesačne alebo Q-tálne odviesť DPH - dá na DÚ vrátené veci z komisu? atď.

Som výrobca a neviem si predstaviť, žeby som vyrábala a vyrábala plnila sklad, dávala tovar do komisie, radšej znížim stavy, menej vyrobím a dám len takému, kto zaplatí ale nie na komis. Aj u mňa sa snažia obchodníci po mesiaci mymeniť, toto sa mi nepredalo a v tedy už mám iný materiál, iný model a čo s tým - do smetiaka?

Predsa ja nehovorím o veľkých výrobcoch so stovkami zamestnancov, ale o slovenských výrobcoch a verte, aj na Slovensku je dosť výrobcov kvalitného spodného prádla.
Väčší výrobcovia oblečenia na Slovensku už dávno skončili, zostali len malíčký aj tí sú z roka na rok menší a menší.
Predsa ten outdoorový tovar je dovážaný v obrovských množstvách, ten môže byť na komis, ak nepredajú na Slovensku - v Rumunsku to bude o pol roka novinka.

Tu sa hľadí na to aby, sa niekomu lepšie začínalo, tak mu poradíme komis.

Čo by povedal účtovník, ak by mu klient chcel za rok 2007 zaplatiť až potom, ak daňová kontrola za r.2007 dopadne dobre a to môže byť aj o niekoľko rokov aj o 5 alebo nikdy, lebo sa kontola nevykoná.
VladoaKatka
04.05.08,14:20
Mám pocit že 70% tovaru v malých outdoorových predajniach je na komisiu. A to je tiež textil. Jendoducho by si tie obchodíky nikdy nemohli dovoliť nakúpiť toĺko tovaru ako majú na komisiu. A dodávateľovi je jedno či mu to leží na sklade, alebo je tovar vystavený v predajni.

Ak ten dodávateľ to má tiež zapožičané tak áno, presne tak sa správajú obchodníci k tovaru, za ktorý nemuseli zaplatiť. Nemajú záujem na ich predaji, majú to vystavené v predajni, presne ako píšeš, nič sa nedeje ak s požičaný tovar nepredá, požičiam si iný...
Filip Glasa
04.05.08,14:21
Jedni výrobcovia s komisiou môžu mať zlé skúsenosti a iní zase dobré. Nikto nepísal, aby čarko prehovárala niekoho, komu sa do komisie nechce, ale zobrala do komisie od toho, kto to tak bežne robí. V prípade, že mi tovar v komisii stojí, tak ho stiahnem a dodávam len tam, kde to má nejaké výsledky. Tovar v komisii si dodávatelia chodia kontrolovať.
VladoaKatka
04.05.08,14:26
Ja mám pocit, že táto debata sa totálne odklonila od témy, preto nebudem v nej pokračovať.
tetrisss
04.05.08,15:26
Uz sme tu raz mali problem "komis", ale za dnes prave 16 rokov mojho podnikania v predaji textilu som sa nestretla s dodavatelom, ktory by bol ochotny mi dat tovar na komis v sortimente textil, to je jedno aky. Je to absolutne nelogicke, pretoze textil podlieha mode tak rychlo, ze ked ja mam cakat co predam a potom to vratim, tak ten dodavatel to moze rovno zahodit. O spodnom pradle ani nehovoriac, podla predpisov je povinny predajca dat spodne pradlo aj vyskusat a potom si myslite, ze ho vyrobca vezme spat? Ale drzim kazdemu palce, aby nasiel takeho dodavatela, bude sa mu podnikat ako v bavlnke, ja zijem asi v inom, tazkom realnom svete.
tetrisss
04.05.08,15:31
Este som zabudla na tie male obchodiky, dodavatelovi je uplne jedno, ci vy mate peniaze, alebo nie, akurat po nejakom case normalneho platenia vam daju akoze na uver s tym, ze po case zaplatite, no a to je taka krasna siroka cesta dostat sa do veeelkych problemov, lebo tovar uz naspat nechcu ale len zaplatit, no a potom pridu taki velki chlapi a kto mal vediet, ze boli z Lucnice?:D
jaja99
04.05.08,15:32
Prosím držme sa otázky zadávateľa témy a poraďte mu niečo zo svojej 16 ročnej praxe.
tetrisss
04.05.08,15:45
No to by som mohla, urcite treba rozmyslat, ci je takyto obchod v tej ktorej oblasti potrebny, ci vie zohnat tovar pre svoje buduce zakaznicky, nie je jedno, ci je to obchod v meste, alebo na dedine, rozmysliet si musi aj cielovu skupinu zakaznikov - vek a moznosti financne, no a potom treba najskor opatrne, po malo kusov nakupovat a radsej castejsie ist na tovar a hlavne rozumne urobit kompromis medzi cenou a kvalitou, ale aj tu zalezi ci je to meste, kde su ludia ochotni na spodne pradlo dat dost vela penazi a dedinou. Horeuvedene prispevky nie su na to, aby sme sa urazali, ale je to moja skusenost, tak prosim bez ironie.
jaja99
04.05.08,16:27
Nič nebolo myslené ironicky, len sa mi zdá, že niektoré príspevky sa míňajú účelu po - RADY.

Mňa ešte napadlo, že by som obchod s prádlom nedala na poschodie. Vo svojom okolí poznám dva, čo s tým skončili, lebo zákazníčkam sa nechcelo chodiť po schodoch. Radšej menší priestor niekde na frekventovanej trase, ako niečo väčšie na poschodí.
čarko
04.05.08,16:35
Vdaka, ja si to tiez myslim, lebo zatial mi ponukaju obch. priestory na poschodi a aj to niekde v kute, ale ja to nechcem. Radsej si pockam. Este prosim o radu je vyhodnejsie mat obchodik v obch. zone v meste, alebo vo velkom obch. dome typu MAX, Tesco... ?
tetrisss
04.05.08,16:43
Tam, kde tento obchod nie je.
čarko
06.05.08,14:37
Prosim, moze sa mi ozvat niekto, kto podobny obchodik uz ma???