Charon
27.04.08,07:47
Zdravím všetkých diskutujúcich a radiacich sa.

Prezrel som si diskusné fórum portálu Porady a všimol som si, že Porada skĺzla do obyčajného nemoderovaného diskusného fóra, ktoré sa nájde hocikde na nete.

Teraz konkrétne. Niekto opíše svoj problém. Zaujímavý, nezaujímavý, pre osobu, čo problém zadala, dôležitý problém.
Pozriem počet príspevkov - veľké číslo. Pozriem si samotnú diskusiu a tam si všimnem, že sa dookola opakuje to isté. Každý kto sa naťuká stránku www.porada.sk má nejaký neodolateľný vnútorný pocit sa do diskusie zapojiť a to za každú cenu. Potom diskusia vyzerá asi takto:

Problém .....

Odpovede....

- čo tým myslíš? (prvý diskutujúci, ktorý navrhuje doplniť tému)
- ozaj, ako to myslíš (druhý)
- ??? doplň (tretí)
- priblíž problém (štvrtý)

Potom príde doplnenie a nasleduje prvá rada. Postačujúca, ktorú už ďalej nikto nedoplní ale tá nezadržateľná sila sa prezentovať, núti ďaľších 20 ľudí napísať tú istú odpoveď v rôznych variantoch.

Problém ....

Odpovede ....

- urážka diskutujúceho
- obdobný výsmech
- detto ale vyjadrené smajlíkmi ...
- prvá odpoveď ...


Problém ....
príklad - ktorý program mám zmazať ...

Odpoveď ....

- zmaž program a.exe
- skús ešte naviac b.exe
- skús b.exe
- skús b.exe


V skutočných diskusných fórach sa diskutuje o probléme dovtedy, pokiaľ nepríde prvá dobrá rada. Následne sa iba potvrdí jej správnosť a koniec. Tu, sa musí z nejakého dôvodu do diskusie zapojiť ešte 20 ľudí, ktorí dookola píšu to isté. Toto nevadí prevádzkovateľovi www.porada.sk ???
Nebolo by PREHLADNEJŠIE, keby odpoveď mala max 3-4 nie infantilné príspevky namiesto 20 príspevkov balastu? Zamyslite sa....
Stevo5
27.04.08,07:49
Úplne súhlasím - a trošku by k tomu prispelo, ak by ten kto dotaz zadal, ak dostane uspokojivú odpoveď tak to ihneď tam napísal. Potom by už nemalo význam ďalej prispievať na jeho dotaz.

Chodím aj na iné fóra a musím napísať že tento problém je všade, niekde v oveľa väčšej miere ako tu na porade.
Ale ako tomuto zabrániť - to teda neviem.
baniz
27.04.08,09:16
Ale áno problém je všade, ale je tu dosť takých ľudí ktorí dokážu poradiť. Len si treba hlavne vybrať toho kto na to má a koho rady len tak preletíme.
Fero11
27.04.08,15:15
Asi najdolezitejsie je, ako pytajuci naformuluje otazku. Ked pytajuci sa, napise, please help nejde mi PC, tak dalsie 3 odpovede su opat len otazky, v ktorych sa ho pytaju, ci dal privodny kabel do 230V atd...
Takze ak je konkretna otazka, mala by byt aj konkretna odpoved, pripadne vylepsene odpovede ...
Charon
28.04.08,04:11
Asi najdolezitejsie je, ako pytajuci naformuluje otazku. Ked pytajuci sa, napise, please help nejde mi PC, tak dalsie 3 odpovede su opat len otazky, v ktorych sa ho pytaju, ci dal privodny kabel do 230V atd...
Takze ak je konkretna otazka, mala by byt aj konkretna odpoved, pripadne vylepsene odpovede ...

Samozrejme, ale (nechcem teraz uviesť linky na konkrétne dotazy) nesmie byť séria otázok tých istých, ako som to uviedol, lebo:
-ako to myslíš?
-napíš, ako to myslíš?
-ako to myslíš ??????

NIE JE séria doplňujúcich otázok iba potreba ďalších dvoch niečo napísať.

A odpoveď:
-skús b.exe
-skús b.exe
-skús b.exe

(tiež by som vedel uviesť príklad)
NIE JE upresňujúca odpoveď. Ale opäť dvaja potrebovali sa prezentovať. Lebo ak b.exe je správne, stačí dať súhlas.
willma
28.04.08,05:27
niekedy sa viacnásobnej odpovedi ale vyhnúť nedá, zhodou okolností, si otázku v jednom čase všimnú viacerí a tak aj v jednom čase odpovedajú.
Stefan2005
28.04.08,05:51
Aj keď prekročím doporučenú kvótu 3-4 príspevkov, aj tak si dovolím vyjadriť svoj názor stručne zhrnutý do niekoľkých bodov:

1. Netvrdím, že Porada je ideálna a nemá svoje chyby; že by sa na nej nedalo čo to vylepšit.

2. že Porada skĺzla do obyčajného nemoderovaného diskusného fóra, ktoré sa nájde hocikde na nete - je to možné, ale napriek tomu si zaslúži pochvalu za to, že napriek "nemoderovaniu" sa jej darí udržiavať kultivovanú úroveň, ktorá žial iným nemoderovaným fóram chýba.

3. má nejaký neodolateľný vnútorný pocit sa do diskusie zapojiť - je to tak - ale keby sme boli všetci dokonalí a nemali určitú potrebu prezerentácie, tak by porada vôbec nebola, resp. nemala význam.

4. odpoveď - obdobný výsmech - detto ale vyjadrené smajlíkmi ... musíme mať sebereflexiu a pozrieť sa aj do vlastných príspevkov - nie každý pokus o humorne ladený príspevok alebo iróniu musí vyznieť dobre - ale ešte to nemusí znamenať výsmech.

5. stane sa, ako sa stalo aj "v nemenovanom príspevku", že aj skúsení poraďáci prehliadnu už uverejnenú odpoveď a reagujú - ale nemyslím si, že by to úroveň porady znižovalo.

6. v skutočných diskusných fórach sa diskutuje o probléme dovtedy, pokiaľ nepríde prvá dobrá rada. Následne sa iba potvrdí jej správnosť a koniec. Tak s týmto tvrdením vôbec nesúhlasím, lebo kde je napísané a zaručené, že prvá dobrá rada je skutočne tá najlepšia, že niekto nemá lepšiu radu - skúsenosť; a okrem toho kto bude ten, kto povie, že to je tá prvá dobrá rada a bude koniec.

7. plne súhlasím s tým, že zadávajúci otázky by sa mal aspoň zo slušnosti (keď už nie poďakovať) ozvať, či sa jeho problém vyriešil alebo nie - aj mne veľakrát chýba spätná odozva. Samozrejme sú aj takí, čo najdu sami a iné a lepšie riešenie a ešte to aj opublikjú - tí si zaslužia fakt pochvalu.

8. Osobne mám rád konkrétnu diskusiu. A som za, aby sa zverejňovali aj odvolávky na konkrétne príspevky (aj keď v tomto prípade viem, o ktorí príspevok ide).

P.S. Aj napriek tomu, ako sa javí iným táto porada, ju ešte ďalšie tisícky ľudí ju môžu mať rád; to ale neznamená, že nemožno pracovať na jej vylepšení...
Charon
28.04.08,05:59
Aj keď prekročím doporučenú kvótu 3-4 príspevkov, aj tak si dovolím vyjadriť svoj názor stručne zhrnutý do niekoľkých bodov:

1. Netvrdím, že ...

Čo ma skutočne mrzí, že môj príspevok sa pochopil zle ... Nebol to pokus o útok na Poradu, ale iba upozornenie ... ale je to vlastne jedno...

P.S. O aký príspevok ide? http://www.porada.sk/t68653-poradte-praca-na-doma.html Sledujte diskusiu...
Fero11
28.04.08,06:13
ako som uz vyssie pisal (jedna sa o "Poradte - práca na doma" ) nekonkretne polozena otazka
Richard
28.04.08,06:18
Vďaka Charon, že si to tu naniesol.

Hoci súhlasím s tvojim názorom, ako píšu aj ostatní, nie je to až také čierno-biele ako sa to javí z tvojho príspevku.

Problém ktorý opisuješ je problém sebakontroly. Porada je postavená na forme diskusného fóra, pretože inak by bolo len málo ľudí ktorí by prispeli k budovaniu obsahu. No a problém diskusie je že nie každý má náladu len riešiť ale niekedy aj náladu sa zabaviť a dá to patrične najavo, niekedy je to dobré a niekedy naškodu.

Porada nie je nemoderované diskusné fórum, nie je však ani prehnane moderované.
Okrem moderátorov tu však máme aj spoločné moderovanie, takže ak sa nepáči príspevok vypni-ho (teraz myslím každého z nás nielen teba). Žiaľ nevyužíva sa to až tak dokonale ako by si človek želal, čo len potvrdzuje teóriu, že ľudia sa radšej bavia ako pracujú :)

Každopádne spomínaný problém sme tu riešili už pred rokmi a vzniklo z toho tlačítko "Súhlasím", ktoré ani neviem či nejaké iné diskusné fóra vôbec majú.

Ešte prezradím že chystám ešte jedno vylepšenie, ktoré by malo opäť pomôcť riešiť tieto veci. Ale vždy to bude záležať na ochote užívateľov danú vec využívať.

Viacerí ti tu odpovedali spôsobom ako keby s tebou nesúhlasili, ale myslím si že väčšina by s tebou súhlasila, len chceli načrtnúť že niektoré veci majú svoje "opodstatnenie" a dôvod...