maly-peter
27.04.08,11:05
dobry den!
vcera sme kupovali auto na inzerat od jedneho pana. pouzil som takuto kupno-predajnu zmluvu (ako je v prilohe). ten pán tvrdil ze potrebuje peniaze z rodinnych dovodov, potom z neho tak nejak nahodov vypadlo ze sa zrejme rozvadza so zenou. tak ma napadlo (trosku neskoro) ze aj ked bolo auto napisane ne neho, a v zmluve je uvedeny on ako predavajuci aj na konci ma svoj podpis, ze ci by tam nemal byt aj podpis jeho zeny. teda ja neviem ci sa uz rozviedli alebo nie. ale keby si jeho zena zmysli ze na aute jazdila aj ona a on jej ho predal a ze ho chce naspat, tak ci ma na to nejake pravo? rozmyslam len cisto teoreticky, dufam ze sa to nikdy nestane.. dakujem
staslov
27.04.08,09:53
V prípade, ak auto patrí do BSM (pozor, nie každá vec hoc aj nadobudnutá počas trvania manželstva kúpu patrí do BSM), potom by sa manželka v zmysle § 40a v spojení s § 145 ods.1 Občianskeho zákonníka by sa manželka mohla dovolávať relatívnej neplatnosti kúpnej zmluvy, musí to však stihnúť v trojročnej premlčacej lehote (právo dovolať sa relatívnej neplatnosti sa premlčuje).
maly-peter
27.04.08,10:17
ďakujem pekne staslov! myslim ze rozumiem. este ma napadla ale jedna vec. zrejme sa s tym panom este tento tyzden stretnem ohladom odhlasenia auta z evid. Nemohol by som napisat nejaky dodatok ku zmluve, kde by bolo toto osetrene? Ze automobil a peniaze z jeho predaja si oni rozdelia alebo sa nejak vysporiadju. mmmmm neviem to spravne sformulovat aby to malo nejaky oficialny charakter. Da sa vobec nieco take napisat? ak ano, prosim vas ako?aby som nemusel potom riesit nejake odvolania zo strany jeho manzelky. DAKUJEM
maly-peter
27.04.08,22:04
prosim vas, poradi niekto? ja som sa o nejaku formulaciu pokusal (v prilohe) ale nic z toho neni... Proste som chcel napisat, ze ak bolo auto kupene pocas manzelstva a patri do BSM tak
1.) s predajom auta suhlasi aj manzelka. alebo ak je ten pan uz teraz rozvedeny tak
2.) mi vozidlo predaval ako vyhradny 100% vlastnik a byvala manzelka nebude narokovat na vrateni auta do jej vlastnictva lebo po rovode ked si delili majetok sa stal vlastnikom vozidla manzel.
3.) ak su napr. v rozvodovom konani, alebo este nemaju vysporiadanu delbu majetku, tak pripadne narokovanie manzelky na podiel auta si bude riesit sam napr. rozdelenim nadobudnutych penazi z kupy auta.
velmi vas prosim, keby ste mi s tym pomohli! dat to do nejakej oficialnej podoby a hlavne aby to aj po pravnej stranke fungovalo. Ze ked mi on podpise tento dodatok aby som ja neml problem s jeho zenou. este raz dakujem!
mladymuz
28.04.08,04:19
Možno by som sa pokusil vyhľadať jeho manželku, či je o všetkom informovana a ak ano, tak by som ju zahrnul do zmluvy ako predavajuceho c. 2.
Je mozne, ze auto bolo vybrane z BSM ak sluzilo vyhradne na podnik. aktivity manzela.