inguska08
28.04.08,08:07
Ahojte, včera sa sestre, ktorá žije v zahraničí narodila dcérka, hneď jej ju vzali pre najaké komlikácie. Potom sa dozvedela, že nemôže dýchať, kôli tomu, že nemá horné ďasienko, nezdvíha mi telefón a som zúfalá, lebo neviem ani čo to je, vravia, že je to ráštep. Nevie mi niekto povedať, či sa s tým dá niečo robiť? A čo to vlastne je?
Jara
28.04.08,06:44
Ráštep podnebia je vrodená vada. Plastika sa robila pred pár rokmi v 2 rokoch veku dieťaťa. To bol problém, lebo dieťa v 2 rokoch už rozpráva a rozpráva zle. Nečisto. Po operácii sa učí nanovo rozprávať chodí na logopédiu a učí sa rozprávať s paličkou v ústach. Poznám takýto prípad, operácia bola veľmi dobre urobená v Košiciach. Dieťa chodilo do 16 rokov na pravidelné kontroly. Je to nutné aj z dôvodu rastu zúbkov a tvarovania sánky. No pre uspokojenie môžem povedať, že dotyčná je dnes vysokoškolský vzdelaná profesorka slovenského jazyka. Kto nevie že ma plastiku na podnebí tak by to nikdy nepovedal. Hrá divadlo recituje a je všetko v poriadku. Narodilo sa jej zdravé dieťa i keď v tehotenstve absolvovala množstvo vyšetrení. Takže hlavu hore, všetko bude v poriadku. Držím prsty.
inguska08
28.04.08,11:41
Veľmi si ma potešila, ségra teraz takéto niečo potrebuje počuť, len neviem presne či je to toto, ešte stále som sa jej nedovolala.
Prajem krásny deň
Jara
28.04.08,11:48
Verím, že potrebuje čo najviac ľudí okolo seba. Je to pre rodiča ťažké, ale na druhej strane mohlo byť aj horšie. Tým, že je to len ráštep podnebia tak to nebude viditeľné. Môže totiž tento ráštep pokračovať cez peru a nos. No a to potom je vidieť aj po plastike. Takže bude to mať ťažké, ale dá sa to zvládnuť a všetci ju podržte psychicky. Prípadne jej môžem dať potom kontakty na tie osoby čo tým prešli aj keď ona v zahraničí možno má viac informácii ako tu. Teraz len nech sa netrápi, že nebude môcť kojiť a bude musieť hneď dávať flašu a umelú výživu. Držím jej prsty.
petmar
28.04.08,11:51
Rázštep pery, podnebia - to je diagnóza známa od pradávna a doktori dnes si s ňou vedia dobre poradiť. Príčina nie je známa, daná aj geneticky. Poznám viac ľudí, ktorí s tým úspešne žiju, no treba sa pripraviť na počiatočný boj, ako pri každej chorobe.. Veľa úspechov!
ivettt
20.05.08,05:14
Dobrý,
moja dcéra bude mať v lete už 5 rokov, narodila sa takisto s rázštepom podnebia. To čo vyzeralo, že nebude problém, pretože zhodou okolností sa v tej istej pôrodnici narodil chlapček aj s rázštepom pery a podnebia (čo vyzeralo veľmi zle), problematickejšie to bolo s mojou dcérou. Chlapčeka aj s mamičkou pustili po 4 dňoch domov a my sme tam boli vyše mesiaca. Trápili sme sa všetci. Problém bol v tom, že sa nemohla ani napiť, pretože to podnebie bolo celé akoby preťaté až do hrdla, takže hladná bola, ale veľmi zle sa jej pilo, takže nasledovali sondy do žalúdka, pitie striekačkou, vlastne sme jej to tam doslova vlievali tou striekačkou, lenže po urputnom boji - možno aj pol hodinu sme sa snažili do nej dostať 10 ml mlieka a vzápäti to "vygrckala", šlo to nosom, ústami, hrozné! Dokonca bol ešte dovolenkový čas, nikto nevedel poradiť, hrôza, žiadne informácie, takže začiatky boli veľmi nepríjemné, ale potom sa to prelomilo. Bola veľmi chudá, takže operácia sa nemohla uskutočniť až po roku. Dnes je už všetko v úplnom poriadku, až na zuby, ktoré - teda tie druhé ešte nevyšli a pravdepodobne bude musieť mať strojček, ale na to si ešte počkáme. Psychicky som bola na tom na začiatku veľmi zle, takže držte sestre stranu, lebo to bude potrebovať, ale stojí to za to, držím prsty!!!
arizona
20.05.08,05:55
Ja som mala na ZŠ tiež spolužiačku s rázštepom podnebia. Určite to nebolo v detstve jednoduché pre ňu a jej rodičov.Absolvovala niekoľko plastík a navštevovala logopéda.
Pomocou rodiny sa s tým vyrovnala a naučila žiť. To bolo pred mnohými rokmi, dnes je medicína oveľa vyspelejšia.
Dnes je z nej uznávaná odborníčka vo svojom odbore v zahraničí.
Prajem mamine a bábätku veľa síl a zdravíčka.
Deniska1985
18.01.11,07:02
Dobry den, reagujem sice dost pozde, ale ak si toto bude niekto čítať, tak bude vediet nieco.
Ja som mamicka ( narodila som sa s raztepom lavostranej pery), ked som otehotnela, pytala som sa na sone ci dietatko bude OK.Odpoved doktorov bola " vsetko je v poriadku".... ale nebolo dcerka sa mi narodila s razstepom lavostrannej pery a podnebia. Má za sebou 3 operácie. Čo vôbec nebolo jednoduché. Onedlho bude mat 4 roky a v kolektíve je velmi oblubena, má v sebe taku iskru, že ostatne detičky sa jej ani nepýtaju preco ma jazvycku. S recou sme vyborne, ale od roka a nieco chodime pravidelne (cca kazde 2 tyzdne) na logopediu. S manzelom rozmyslame nad druhym dietatko, no obava z raztepu je veľká, kedže žiadne krvne testy pred otehotnenim nie su. Este neviem ako sa rozhodneme, ak toto budu citat rodicia co maju deticky s razstepom rada privitam ked mi napisu ako su natom ich deticky. Ak maju aj druhe dietako po dietatku ktore malo razstep.VELMI PEKNE DAKUJEM. prajem vsetko dobre a vela síl..... nepocuvajte co hovoria ludia naokolo z ich reci nevyzijete!!!!!!!!!!!!!!!!!
gardenia
18.01.11,14:06
Ahoj, Deniska, čítala som tvoj príspevok a aj celú diskusiu a som smutná, že ešte aj dnes sa rodia deti s takými defektmi.
Napíšem ti, aké mám s tým skúsenosti ja: moja sestra sa narodila ešte v roku 1967 s rozštepom podnebia. Moji rodičia, aj my, súrodenci, sme boli z toho nešťastní. Detský primár rodičom povedal, že môžu byť radi, že to nebol rozštep chrbtice, lebo to by bolo oveľa horšie. Vo veku 3 rokov jej urobili v Košiciach plastiku. Dnes má sestra 43 rokov a je duševne trochu zaostalá, aj napriek tomu sa vydala, mala niekoľko potratov, pri poslednom tehotenstve jej robili testy z plodovej vody, výsledky hovorili jasne, že na 90 % bude plod poškodený. Lenže moja sestra si nedala povedať a dieťa si nechala. Narodilo sa duševne aj telesne postihnuté dievčatko, ktoré má už 19 rokov a kopu zdravotných problémov.

Ešte sa vrátim k tomu rozštepu chrbtice, o ktorom hovoril primár mojim rodičom - mne sa v roku 1979 narodil syn s týmto rozštepom, ale nebudem to tu rozpisovať, to je už iná kapitola. Pravda je taká, že akékoľvek rozštepy sú dedičné, niektoré sú menej vážne, iné viac. Preto by som to až tak nebagatelizovala, lebo aj keď dieťa nemá vážne problémy momentálne, môže sa to prejaviť na jeho potomkoch.
gardenia
18.01.11,14:11
Deniska, ešte som zabudla napísať, že po synovi som mala ešte 2 dievčatá, sú úplne zdravé.
Valcake
18.01.11,20:39
Deniska1985 a čo tak genetické testy? Nedalo by sa to?
mamka Danka
19.01.11,07:10
Počula som, že na zubnej klinike takým deťom spravia niečo do úst (ako protézu) na zakrytie čo sa tam vkladá a s tým sa dá normálne kojiť s prsníka. Konkrétne som to počula, že to robili v KE pre novorodencov. A sú dostať aj špeciálne silikonové dudle na fľašku pre deti s ráštepom.