chara
28.04.08,09:35
Chcem poprosiť skúsených poraďákov o radu pri zaúčtovaní. Manžel kúpil vo feb.2008 auto kat.N1 na leasing o týždeň neskôr si dal namontovať u toho istého predajcu ťažné zariadenie za 15 000,- koberčeky a ochranné lišty na dvere za 10 000,- a u iného predajcu si dal nalepiť okenné fólie za 4 000,-. Je možné toto všetko dať do nákladov a ak áno, ako to zaúčtovať? Navyšujú tieto doplnky cenu auta? Ako to bude pri odpisoch? Prosíííím poraďte.
Katarína Bukátová
29.04.08,17:06
2.5 Technické zhodnotenie predmetu finančného lízingu
Pri zmluvách uzatvorených po 1.*1. 2004 si treba uvedomiť, že majetok prenajatý
formou finančného prenájmu sa neodpisuje v*rámci odpisových skupín, ale tzv.
časovou metódou odpisovania podľa §*26 ods.*8 zákona o*dani z*príjmov a
rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby
prenájmu, ale keďže technické zhodnotenie hmotného majetku obstarávaného
formou finančného prenájmu sa v*zmysle §*22 ods.*6 písm.*f) zákona o*dani
z*príjmov považuje za tzv. iný majetok, budú sa na účely odpisovania tohto
technického zhodnotenia uplatňovať odpisy vypočítané podľa §*27 zákona o*dani
z*príjmov (rovnomerné odpisovanie) alebo §*28 zákona o*dani z*príjmov (zrýchlené odpisovanie) s*tým, že sa určí odpisová skupina rovnaká, akú by mal prenajatý
majetok (predmet lízingu) pri bežnom rovnomernom alebo zrýchlenom odpisovaní.

Myslím si že všetky tieto veci by ste mohli zaúčtovať priamo do nákladov.
Zoltán Kovács
29.04.08,17:21
AK tie výdavky boli ešte pred zaradením auto do majetku, tak sú súčasťou obstarávacej ceny. Ak sa nemýlim.
chara
06.05.08,13:34
Fólie boli nalepené ešte pred zaradením auta do majetku, ale ostatné doplnky nie. Ako to mám odpisovať keď mi tie fólie navyšia cenu auta?
KvetkaK
09.09.08,09:25
AK tie výdavky boli ešte pred zaradením auto do majetku, tak sú súčasťou obstarávacej ceny. Ak sa nemýlim.
Čiže keď sa na auto kúpil strešný nosič o pár dní neskôr ako bolo zaradené do majetku firmy, môžem ho dať priamo do nákladov?
KvetkaK
10.09.08,12:11
Čiže keď sa na auto kúpil strešný nosič o pár dní neskôr ako bolo zaradené do majetku firmy, môžem ho dať priamo do nákladov?
Prosím nikto sa nevyjadrí? Vždy som si myslela, že keď sa niečo takéto dokúpi do auta ešte v tom roku ako sa zaraďuje, tak to zvyšuje jeho vstupnú cenu. Ale na porade som sa teraz na to dočítala rôzne názory, tak by som chcela vedieť čo je správne, či to ide do sumy 30.000Sk priamo do nákladov alebo mám navýšiť cenu auta. Teraz sme dokúpili ešte autorádio.
Ďakujem za každý názor.
vikinka
10.09.08,12:39
Strešný nosič by som zaúčtovala do výdavkov,v prípade ceny do 30 000,-nakoľko sa nejedná o tech.zhodnotenie majetku.
KvetkaK
10.09.08,12:40
Strešný nosič by som zaúčtovala do výdavkov,v prípade ceny do 30 000,-nakoľko sa nejedná o tech.zhodnotenie majetku.
a autorádio?
vikinka
10.09.08,12:48
Tak isto,do výdavkov.
Tweety
10.09.08,12:50
a autorádio?
Autorádio je príslušenstvo OA.
Zoltán Kovács
10.09.08,13:38
Autorádio je príslušenstvo OA.

Z hľadiska zákona o DPH. Keď sa montuje do OA, nie je možný odpočet DPH. Ale z hľadiska zákona o dani z príjmov, si myslím je to jedno. Ak cena je nižšia ako 30 tisíc, tak nie je to techn.zhodnotenie.
KvetkaK
10.09.08,13:41
Autorádio je príslušenstvo OA.
Viem, že je to príslušenstvo auta, len po prečítaní príspevkov aj v tejto téme som teraz na pochybách, či cenu za to autorádio a tiež poplašné zariadenie pripočítať k obstarávacej cene keďže je to nakúpené v jednom roku ako aj auto alebo to dať priamo do nákladov, keďže suma bude nižšia ako 30.000Sk. Na porade sú aj také aj také názory.
Jana1303
10.09.08,13:47
A keď v jednom roku kúpim auto a o mesiac neskôr pneumatiky + disky?
Tweety
10.09.08,15:10
A keď v jednom roku kúpim auto a o mesiac neskôr pneumatiky + disky?
Nákup pneumatík účtujeme do výdavkov.
Jana1303
10.09.08,15:39
Ďakujem.
KvetkaK
11.09.08,07:21
Viem, že je to príslušenstvo auta, len po prečítaní príspevkov aj v tejto téme som teraz na pochybách, či cenu za to autorádio a tiež poplašné zariadenie pripočítať k obstarávacej cene keďže je to nakúpené v jednom roku ako aj auto alebo to dať priamo do nákladov, keďže suma bude nižšia ako 30.000Sk. Na porade sú aj také aj také názory.
Prosím, tak mám teda navýšiť obstarávaciu cenu či môžem dať autorádio a aj poplašné zariadenie priamo do nákladov?
KvetkaK
12.09.08,06:13
Posúvam....
Alena 18
12.09.08,06:38
Súhlasím s Katkou Butákovou, OC auta by som nezvyšovala, všetky ďalšie doplnky do auta by som účtovala priamo do nákladov, pokiaľ OC nie je vyššia ako 30.000,- Sk , a ak je tak postupovať v zmysle zákona DZP §22,odst.2,písm.a)