KVAKO
28.04.08,09:18
Pripájam vyjadrenie DRSR k otázke čo v prípade ak služobnú cestu vykoná zamestnanec na vozidle pri ktorom nie je zapísaný ako držiteľ:

Podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach daňovníkom dane z motorových vozidiel je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.
Vzhľadom na jednoznačnú definíciu tohto daňovníka, aby bol zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel, obe uvedené podmienky musia byť splnené súčasne.
To znamená, že daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ v prípade, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel.
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
lu_lu
24.05.08,12:30
to vyzera na pekne spekulacie. Vivat slovenskym zakonom!
SAIVI
12.11.08,07:33
...ak je majiteľom vozidla zamestnanec a ide s ním na služobnú cestu, treba zaplatiť pomernú časť cestnej dane v roku 2009, ale netreba podávať hlásenie do 30 dní na DU že sa vozidlo použilo na podnikatľskú činnosť, nakoľko je v majetku zamestnanca... je to tak dobre?
KvetkaK
12.11.08,07:47
...ak je majiteľom vozidla zamestnanec a ide s ním na služobnú cestu, treba zaplatiť pomernú časť cestnej dane v roku 2009, ale netreba podávať hlásenie do 30 dní na DU že sa vozidlo použilo na podnikatľskú činnosť, nakoľko je v majetku zamestnanca... je to tak dobre?
Áno je to správne, takéto vozidlo nemusíš oznamovať na DÚ, až v januári 2009 sa uvedie v daňovom priznaní k dani z motorových vozidiel.
SAIVI
12.11.08,07:55
..ďakujem
azla
12.11.08,08:21
...ak je majiteľom vozidla zamestnanec a ide s ním na služobnú cestu, treba zaplatiť pomernú časť cestnej dane v roku 2009, ale netreba podávať hlásenie do 30 dní na DU že sa vozidlo použilo na podnikatľskú činnosť, nakoľko je v majetku zamestnanca... je to tak dobre?
doplním, že to vyplýva z § 90 a § 85

§ 90, odst.2

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

a daňovníkom podľa § 85 ods. 2 písm. a).je ...


(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
Jajina
16.12.08,11:24
Prosím viete mi poradiť s nasledujúcimi dvoma prípadmi :

1. zamestnanec "B" použije na pracovné účely auto vo vlastnictve zamestnanca "A" .

2. zamestnanec "B" použije na pracovné účely auto vo vlastníctve súkromnej osoby,ktorá nie je zamestnancom

vzniklo mi to z dôvodov :

1. zamestnanec A je syn majitela firmy a požičiava auto na pracovné účely iným zamestnancom B

2. zamestnanec A (syn) nebol zamestnancom celý rok aj napriek tomu sa auto využívalo počas celého roka.

Otázky:
- kedy je potrebné zaplatiť daň MV ? (predpokladám len v prípade 1.)
- aj napriek tomu že nie je povinnosť platit DMV, môžem dať do nákladov paušálné výdavky v prípade 2 ?
Chobot
16.12.08,11:52
Prosím viete mi poradiť s nasledujúcimi dvoma prípadmi :

1. zamestnanec "B" použije na pracovné účely auto vo vlastnictve zamestnanca "A" .

2. zamestnanec "B" použije na pracovné účely auto vo vlastníctve súkromnej osoby,ktorá nie je zamestnancom

vzniklo mi to z dôvodov :

1. zamestnanec A je syn majitela firmy a požičiava auto na pracovné účely iným zamestnancom B

2. zamestnanec A (syn) nebol zamestnancom celý rok aj napriek tomu sa auto využívalo počas celého roka.

Otázky:
- kedy je potrebné zaplatiť daň MV ? (predpokladám len v prípade 1.)

Ani v jednom prípade nebudeš platiť DZM.


- aj napriek tomu že nie je povinnosť platit DMV, môžem dať do nákladov paušálné výdavky v prípade 2 ?

Aké paušálne výdavky máš na mysli? Paušálnu náhradu 5,50 Sk/km? Tak tú áno.
Jajina
16.12.08,12:06
Chobot ďakujem za rýchlu odpoveď.
Áno myslela som paušálnu náhradu za použitie súkr.OSA.

Ešte sa uistím:
Ak zamestnanec použije na pracovnú cestu len 1 deň v mesiaci svoje súkromné OSA platí zamestnávateľ DMV za aktuálny mesiac vo výške 1/12 dane ?
Rozalka
16.12.08,19:53
Ešte sa uistím:
Ak zamestnanec použije na pracovnú cestu len 1 deň v mesiaci svoje súkromné OSA platí zamestnávateľ DMV za aktuálny mesiac vo výške 1/12 dane ?
Áno
Ester plus
18.12.08,15:26
Áno
Prosím vás, kde v zákone sa o tom píše?
Denda
18.12.08,15:37
Prosím vás, kde v zákone sa o tom píše?
§5 ods.3 písm.a) Zákona o dani z príjmov.
Chobot
18.12.08,16:06
Prosím vás, kde v zákone sa o tom píše?


čo konkrétne chceš vedieť, kde sa o tom píše? O dani z motorových vozidiel?

To si musíš prečítať zákon o miestnych daniach 582/2004 11. časť.
Ester plus
18.12.08,16:41
čo konkrétne chceš vedieť, kde sa o tom píše? O dani z motorových vozidiel?

To si musíš prečítať zákon o miestnych daniach 582/2004 11. časť.

Áno, tomu rozumiem že v zákone o miestnych daniach, ale akosi tam neviem nájsť to, že ak zamestnanec použije vozidlo na SC hoci aj na jeden ďeň, tak sa bude platiť 1/12 z ročnej dane. Takže pýtala som sa na paragraf v ktorom sa o tom hovorí.
Janurka
18.12.08,17:58
Áno, tomu rozumiem že v zákone o miestnych daniach, ale akosi tam neviem nájsť to, že ak zamestnanec použije vozidlo na SC hoci aj na jeden ďeň, tak sa bude platiť 1/12 z ročnej dane. Takže pýtala som sa na paragraf v ktorom sa o tom hovorí.
§85 ods. 2 písm. a/: daňovníkom je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.
§ 91 ods. 6: pri vzniku a zániku daň. povinnosti v priebehu zdaň. obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daň. priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.
alušik
09.01.09,06:06
V príspevku 8 - Ani v jednom prípade nebudeš platiť DZM.

Chcela by som vedieť, z čoho vychádzaš...?:confused: Mám situáciu, kde dvaja manželia, ktorí nemajú rozdelené bezpodielové spoluvlastníctvo, sú obaja zamestnancami jednej a tej istej s.r.o. Obaja sú aj jej konateľmi. Na služobné cesty do zahraničia chodieva výlučne manžel, no v dokladoch je ako majiteľ zapísaná manželka. Vyúčtuje si pracovnú cestu ako zamestnanec firmy. Podľa mňa je splnená podmienka, že držiteľom vozidla je zamestnanec, aj keď nie práve ten konkrétny, ktorý auto skutočne použil. Podľa Teba teda naozaj nemusí zamestnávateľ platiť daň z motorových vozidiel?
Chobot
09.01.09,09:35
Chcela by som vedieť, z čoho vychádzaš...?:confused: Mám situáciu, kde dvaja manželia, ktorí nemajú rozdelené bezpodielové spoluvlastníctvo, sú obaja zamestnancami jednej a tej istej s.r.o. Obaja sú aj jej konateľmi. Na služobné cesty do zahraničia chodieva výlučne manžel, no v dokladoch je ako majiteľ zapísaná manželka. Vyúčtuje si pracovnú cestu ako zamestnanec firmy. Podľa mňa je splnená podmienka, že držiteľom vozidla je zamestnanec, aj keď nie práve ten konkrétny, ktorý auto skutočne použil. Podľa Teba teda naozaj nemusí zamestnávateľ platiť daň z motorových vozidiel?

Toto sú už tak špecifické a výnimočné prípady, kedy sa hraje s každým slovíčkom.

Ak vychádzame zo znenia ustanovenia §85 ods. 2 písm. a/:

"daňovníkom je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec."

tak je otázne, koho tým zamestnancom (posledné slovo vety) myslia. Podľa môjho názoru je to ten zamestnanec, ktorý pracovnú cestu uskutočnil, teda ten, ktorého meno je uvedené na vyúčtovaní PC.

Keby tým mysleli ktoréhokoľkvek zamestnanca, tak by k vyúčtovaniu musel byť priložený zoznam zamestnancov, či náhodou niektorý zo zamestnancov nie je majiteľom toho auta, s ktorým bol ten zamestnanec na PC.

Ja si myslím, že aj keby zamestnanec Mrkvička išiel na PC autom pána Tekvicu (ktorý je tiež zamestnancom spoločnosti), tak firma nemusí platiť DZMV, lebo cestu vykonal pán Mrkvička a auto nie je jeho. Ako DÚ dokáže, že pán Tekvica je alebo bol zamestnancom firmy? To by museli pri každom takomto cesťáku preverovať, či ten majiteľ auta nie je zamestnancom firmy.

Jedine keby cestu vykonal pán Tekvica, vtedy by bola spoločnosť povinná platiť DZMV.
alušik
09.01.09,09:54
Toto sú už tak špecifické a výnimočné prípady, kedy sa hraje s každým slovíčkom.

Ak vychádzame zo znenia ustanovenia §85 ods. 2 písm. a/:

"daňovníkom je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec."

tak je otázne, koho tým zamestnancom (posledné slovo vety) myslia. Podľa môjho názoru je to ten zamestnanec, ktorý pracovnú cestu uskutočnil, teda ten, ktorého meno je uvedené na vyúčtovaní PC.

Keby tým mysleli ktoréhokoľkvek zamestnanca, tak by k vyúčtovaniu musel byť priložený zoznam zamestnancov, či náhodou niektorý zo zamestnancov nie je majiteľom toho auta, s ktorým bol ten zamestnanec na PC.

Ja si myslím, že aj keby zamestnanec Mrkvička išiel na PC autom pána Tekvicu (ktorý je tiež zamestnancom spoločnosti), tak firma nemusí platiť DZMV, lebo cestu vykonal pán Mrkvička a auto nie je jeho. Ako DÚ dokáže, že pán Tekvica je alebo bol zamestnancom firmy? To by museli pri každom takomto cesťáku preverovať, či ten majiteľ auta nie je zamestnancom firmy.

Jedine keby cestu vykonal pán Tekvica, vtedy by bola spoločnosť povinná platiť DZMV.
Plne s Tebou súhlasím. Rada by som sa k tomu postavila tak, že firma nemusí platiť daň z MV. Ale keď mi to raz pri kontrole dodania, lebo sa budú práve chytať toho, že auto je autom zamestnanca, tak neviem, čím budem argumentovať. Preto som sa pýtala... Možno už niekto podával dopyt a odpovedali mu. Najhoršie na tom je, že kontrolóri sú múdri o pár mesiacov neskôr. Nerada by som si však "zarobila" zbytočnú pokutu, ak tomu môžem predísť. Ak niekde čítam príklady, tak každý uvádza len také situácie, kedy obaja nepracujú v jednej firme. :o
jess
09.01.09,15:33
Plne s Tebou súhlasím. Rada by som sa k tomu postavila tak, že firma nemusí platiť daň z MV. Ale keď mi to raz pri kontrole dodania, lebo sa budú práve chytať toho, že auto je autom zamestnanca, tak neviem, čím budem argumentovať. Preto som sa pýtala... Možno už niekto podával dopyt a odpovedali mu. Najhoršie na tom je, že kontrolóri sú múdri o pár mesiacov neskôr. Nerada by som si však "zarobila" zbytočnú pokutu, ak tomu môžem predísť. Ak niekde čítam príklady, tak každý uvádza len také situácie, kedy obaja nepracujú v jednej firme. :o

Ahojte, no ja mám presne takú istú situáciu. Máme súkromné auto, napísané na manžela. Obaja sme spoločníci, konatelia a aj zamestnanci v našej s.r.o. . Čiže podľa nášho vysvetlenia zákona, ak idem ja na služobnú cestu a držiteľom vozidla je môj manžel, tak sa daň z MV neplatí ?
Dáša_
09.01.09,15:39
Konatel má dve jednoosobové sro. V oboch používa to isté auto v súkromnom vlastníctve na služobné cesty ako konateľ. SRO su registrované na rôznych danových úradoch. V oboch firmách používa auto celoročne. Bude musieť daň zaplatiť dvojmo?
lejka
09.01.09,16:35
My sme s manželom ten istý prípad. Ak budú cesťáky na mňa, a manžel je držiteľ vozidla, tak Daň z MV naša s.r.o., neplatí
Evanka
09.01.09,17:07
Ahojte, no ja mám presne takú istú situáciu. Máme súkromné auto, napísané na manžela. Obaja sme spoločníci, konatelia a aj zamestnanci v našej s.r.o. . Čiže podľa nášho vysvetlenia zákona, ak idem ja na služobnú cestu a držiteľom vozidla je môj manžel, tak sa daň z MV neplatí ?
Je to síce lapsus zákonotvorcov, ale je to tak.....:D keby tam bolo slovo vlastník, už by to bolo pri BSM manželov inak, ale v zákone je jednoznačne držiteľ zapísaný v dokladoch ...
alušik
12.01.09,05:18
Konatel má dve jednoosobové sro. V oboch používa to isté auto v súkromnom vlastníctve na služobné cesty ako konateľ. SRO su registrované na rôznych danových úradoch. V oboch firmách používa auto celoročne. Bude musieť daň zaplatiť dvojmo?
K tomuto som niekde v Poradcovi čítala, že v tomto prípade je daňovníkom len jeden daňovník - ten, ktorý sa za daňovníka označí.;)
alušik
12.01.09,05:19
Je to síce lapsus zákonotvorcov, ale je to tak.....:D keby tam bolo slovo vlastník, už by to bolo pri BSM manželov inak, ale v zákone je jednoznačne držiteľ zapísaný v dokladoch ...
Chcela by som sa na to pozerať takto optimisticky, len aby sa niekto nechytil slovíčka ...zamestnanec...!!!;)
Emwa
12.01.09,06:18
Precitala som o dani z MV dost, ale nedopatrala som sa k jednoznacnemu nazoru na dany problem. S.r.o ma robotnikov, ktori sa dopravuju na pracovisko
/je mimo mesta/ sukromnym MV a firma preplaca mesacne urcitu sumu ako pausalne nahrady. Ine prac.cesty nemaju. Je potrebne aj za tychto zamestnancov podat DP na dan z MV ?
Dakujem za poradenie
Chobot
12.01.09,07:21
Precitala som o dani z MV dost, ale nedopatrala som sa k jednoznacnemu nazoru na dany problem. S.r.o ma robotnikov, ktori sa dopravuju na pracovisko
/je mimo mesta/ sukromnym MV a firma preplaca mesacne urcitu sumu ako pausalne nahrady. Ine prac.cesty nemaju. Je potrebne aj za tychto zamestnancov podat DP na dan z MV ?
Dakujem za poradenie

Záleží od toho, ako tú "určitú sumu" vykazujete. Ak je to ako cestovná náhrada za použitie vlastného MV, tak daň treba platiť. Pokiaľ to dostávajú ako nejakú mimoriadnu odmenu (alebo prémiu alebo príplatok) priamo vo výplate (čím sa neoficiálne kompenzuje náhrada za použitie vlastného MV), tak povinnosť platiť daň nie je.
Emwa
12.01.09,13:29
Vdaka,
ide o pravidelnu mesacnu sumu, vyrovnavanu vo vyplatach, takze
nie je potrebne podat DP.
Pekny den prajem
Johanka
12.01.09,13:50
Vdaka,
ide o pravidelnu mesacnu sumu, vyrovnavanu vo vyplatach, takze
nie je potrebne podat DP.
Pekny den prajem
A ako je v mzdách definovaná ? Ako odmena ?
vajda65
12.01.09,13:57
ak máme v spoločnosti dve autá, jedno súkromné to sa používalo od mája tak tam je alikvotná časť pre dan tj. 8 mesiacov.
Ak je však druhé auto v majetku firmy a bolo nadobudnuté v júli tak je tam tiež alikvotná časť alebo sa platí komplet plná sadzba?
Evanka
12.01.09,14:14
Vdaka,
ide o pravidelnu mesacnu sumu, vyrovnavanu vo vyplatach, takze
nie je potrebne podat DP.
Pekny den prajem
Ak sa jedná jednoznačne o paušalizovanie cestovných náhrad (príjem nezdaňovaný ), čo zákon o CN pripúšťa, teda jedná sa o zjednodušenie vyplatenia cestovných náhrad, tak automobil podlieha dani z MV. Podotýkam, že výška paušalizovaných CN musí byť nejako zdokladovaná, ale to je už o inom.....

Ak ide o "navýšenie" mzdyv dôsledku vyšších výdavkov na cestovanie (príjem je zdaňovaný), za automobil nevzniká povinnosť platiť daň z MV.
Alexa.k
14.01.09,10:02
poraďáci skúste prosím rozlúsknuť môj problém:
motorové vozidlo ... používané viacerými subjektami

držiteľ vozidla - FO na IČO - nepoužívajúca vozidlo na podnikateľské účely z dôvodu zrušenia ŽL .... do 11/2008
- FO na r.č. .... od 12/2008
užívatelia:
1. Konateľ - sro X..... 12 mesiacov cca 10 dní za mesiac
2. Iný zamestnanec sro X... 12 mesiacov cca 10 dní za mesiac
3. zamestnanec sro Y... služobné cesty .. cca 5 x za rok tzn ... 5 termínov v rôznych mesiacoch
4. SZČO ... používa vozidlo 12 mesiacov v roku cca 15 dní v mesiaci

ešte vysvetlenie jedná sa stále o dvoch ľudí :
Osoba A ...je : konateľ sro X, zamestnanec sro Y a FO nepoužívajúca MV na PÚ ...inak držiteľ vozidla
Osoba B.... je : SZČO, zamestnanec sro X


Teraz otázky
1. kto každý podáva DP
2. kto platí daň
3. môže sa platiť daň viacnásobne ?
4. ktorý štátny orgán má povinnosť odpovedať mi na tieto moje otázky keď jednotlivé DU dotknutých subjektov nevedia a DR SR ani po 60 dňoch od žiadosti o metodický pokyn sa neozvalo ... žiadala som ho síce cez internet ale aj tak by to malo byť platné nie ?

Vopred ďakujem za názor. Alexa
Denda
14.01.09,10:18
poraďáci skúste prosím rozlúsknuť môj problém:
motorové vozidlo ... používané viacerými subjektami

držiteľ vozidla - FO na IČO - nepoužívajúca vozidlo na podnikateľské účely z dôvodu zrušenia ŽL .... do 11/2008
- FO na r.č. .... od 12/2008
užívatelia:
1. Konateľ - sro X..... 12 mesiacov cca 10 dní za mesiac
2. Iný zamestnanec sro X... 12 mesiacov cca 10 dní za mesiac
3. zamestnanec sro Y... služobné cesty .. cca 5 x za rok tzn ... 5 termínov v rôznych mesiacoch
4. SZČO ... používa vozidlo 12 mesiacov v roku cca 15 dní v mesiaci

ešte vysvetlenie jedná sa stále o dvoch ľudí :
Osoba A ...je : konateľ sro X, zamestnanec sro Y a FO nepoužívajúca MV na PÚ ...inak držiteľ vozidla
Osoba B.... je : SZČO, zamestnanec sro X


Teraz otázky
1. kto každý podáva DP
2. kto platí daň
3. môže sa platiť daň viacnásobne ?
4. ktorý štátny orgán má povinnosť odpovedať mi na tieto moje otázky keď jednotlivé DU dotknutých subjektov nevedia a DR SR ani po 60 dňoch od žiadosti o metodický pokyn sa neozvalo ... žiadala som ho síce cez internet ale aj tak by to malo byť platné nie ?

Vopred ďakujem za názor. Alexa
Ak je v príkladoch 1 až 3 držiteľom vozidla tá istá osoba, tak DP podáva a platí daň zamestnávateľ - s.r.o. Príklad 4 - záleží od kedy mala SZČO nahlásené motorové vozidlo na DU.
Alexa.k
14.01.09,13:39
Ak je v príkladoch 1 až 3 držiteľom vozidla tá istá osoba, tak DP podáva a platí daň zamestnávateľ - s.r.o. Príklad 4 - záleží od kedy mala SZČO nahlásené motorové vozidlo na DU.

Neviem či sme sa pochopili :
1. Konateľ - sro X..... 12 mesiacov cca 10 dní za mesiac
2. Iný zamestnanec sro X... 12 mesiacov cca 10 dní za mesiac
3. zamestnanec sro Y... služobné cesty .. cca 5 x za rok tzn ... 5 termínov v rôznych mesiacoch
4. SZČO ... používa vozidlo 12 mesiacov v roku cca 15 dní v mesiaci

Osoba A
Osoba B

to že podáva DP zamestnávateľ mi je jasné ale :
SRO X ... za A = 12 mesiacov, B nie lebo nie je držitelom ?
SRO Y ... za A = 5 mesiacov aj keď je už podané MV za celý rok ?
SZČO ... za 12 mesiacov aj keď bolo priznané za 12 a ešte aj 5 mesiacov ?

Mne to vyznie ako viacnásobné platenie dane za jedno vozidlo, čo som v zákone nenašla.
Denda
14.01.09,15:26
Neviem či sme sa pochopili :

to že podáva DP zamestnávateľ mi je jasné ale :
SRO X ... za A = 12 mesiacov, B nie lebo nie je držitelom ?
SRO Y ... za A = 5 mesiacov aj keď je už podané MV za celý rok ?
SZČO ... za 12 mesiacov aj keď bolo priznané za 12 a ešte aj 5 mesiacov ?

Mne to vyznie ako viacnásobné platenie dane za jedno vozidlo, čo som v zákone nenašla.

SRO X - ak konateľ nie je držiteľom vozidla, tak neplatí daň nikto.
SRO Y - ak je zamestnanec držiteľom vozidla tak zamestnávateľ (sro) platí.
SZČO - platí za 12 mesiacov bez ohľadu na to, že daň zaplatí aj sro. Ak nevyužíval automobil v daných mesiacoch, mal si plniť oznamovaciu povinnosť a automobil odhlásiť.
bui
22.01.09,19:45
Takze ak to dobre chapem..treba robit vyuctovania sluz. ciest pri pouziti sukromneho vozidla na cudzie auto? Neverim ze by to bolo take jednoduche....
Rozalka
22.01.09,19:59
Je.
liba2
22.01.09,21:13
SRO X - ak konateľ nie je držiteľom vozidla, tak neplatí daň nikto.
SRO Y - ak je zamestnanec držiteľom vozidla tak zamestnávateľ (sro) platí.
SZČO - platí za 12 mesiacov bez ohľadu na to, že daň zaplatí aj sro. Ak nevyužíval automobil v daných mesiacoch, mal si plniť oznamovaciu povinnosť a automobil odhlásiť.
K tomu zvýraznenému tu nájdete riešenie - v prospech szčo - po dohode zaplatí daň len jeden z nich.
http://www.porada.sk/925466-post1016.html
Alexa.k
23.01.09,01:05
K tomu zvýraznenému tu nájdete riešenie - v prospech szčo - po dohode zaplatí daň len jeden z nich.
http://www.porada.sk/925466-post1016.html

Ďakujem za link.

Pochopila som to dobre ?

DP podá spoločnosť X a szčo /nie je držiteľom/ poskytne v rámci dohody potvrdenie o podaní DP resp. zaplatení dane, ktorý Szčo podá daňovému úradu ako náhradu DP - kedže nemá povinnost platit dan ale podal oznámenie o užívaní vozidla ?
pa3cia
12.03.09,14:35
Dobrý deň,
viete mi poradiť, ako je to s platbou dane MV v prípade,
ak osobné.mot. vozidlo používa na pracovné cesty pre s.r.o.manželka,
držiteľom v TP je zapísaný manžel. Majú bezpodielové manželstvo.
Obaja sú konatelia a spoločníci v spomínanej s.r.o.
azla
12.03.09,14:52
Dobrý deň,
viete mi poradiť, ako je to s platbou dane MV v prípade,
ak osobné.mot. vozidlo používa na pracovné cesty pre s.r.o.manželka,
držiteľom v TP je zapísaný manžel. Majú bezpodielové manželstvo.
Obaja sú konatelia a spoločníci v spomínanej s.r.o.

Konateľka použije na služobnú cestu motorové vozidlo iné ako vozidlo zamestnávateľa. Zamestnávateľ jej vypláca cestovné náhrady.

Daňovníkom dane z MV by bol zamestnávateľ vtedy, ak v dokladoch by bola ako držiteľ zapísaná konateľka (z hľadiska zákona o cest. náhradach sa považuje za zamestnanca)

V TP je uvedená iná osoba ako konateľka ,z toho mi vyplýva, že vozidlo dani nepodlieha.
pa3cia
13.03.09,07:55
Ďakujem. Presne takto som to chápala aj ja.
martaodo
25.03.09,07:09
Fyzicka osoba (znalec) zaplatila dan z motorovych vozidiel za rok 2008 s vyuctovanim vykonanych ciest a nahrad podla zakona
a zaroven ako konatel sro si uplatnila cestovne nahrady pri sluzobnych cestach.
Sro neuhradila dan za motorove vozidlo, ktoreho drzitelom je fyzicka osoba
vzhladom na presvedcenie, ze jedno vozidlo by nemalo by dvakrat zdanovane.
Ma sro povinnost zaplatit dan za toto motorove vozidlo?
prosim o stanovisko.
azla
25.03.09,07:31
Fyzicka osoba (znalec) zaplatila dan z motorovych vozidiel za rok 2008 s vyuctovanim vykonanych ciest a nahrad podla zakona
a zaroven ako konatel sro si uplatnila cestovne nahrady pri sluzobnych cestach.
Sro neuhradila dan za motorove vozidlo, ktoreho drzitelom je fyzicka osoba
vzhladom na presvedcenie, ze jedno vozidlo by nemalo by dvakrat zdanovane.
Ma sro povinnost zaplatit dan za toto motorove vozidlo?
prosim o stanovisko.

Je to zo stránky drsr.


Otázka:
Fyzická osoba (SZČO) používa svoje osobné motorové vozidlo na podnikanie a zároveň aj ako konateľ spoločnosti na služobné cesty. Kto má povinnosť platiť daň z motorových vozidiel?

Odpoveď:

Daňovníkom dane z motorových vozidiel za zdaňovacie obdobie roku 2008 je podľa § 85 ods. 1 písm. a) zákona o miestnych daniach držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla, ktorý predmetné vozidlo spĺňajúce podmienku predmetu dane (§ 84 ods.1) používa na podnikanie.
Podľa § 85 ods. 2 písm. a) citovaného zákona daňovníkom dane z motorových vozidiel je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.
Ak fyzická osoba (SZČO) vozidlo, ktorého je držiteľom používala na podnikanie v celom zdaňovacom období roku 2008, tzn., že v priebehu roku 2008 nepodala oznámenie o zániku daňovej povinnosti, ako daňovník dane z motorových vozidiel bude SZČO za predmetné vozidlo povinná podať daňové priznanie a zaplatiť daň z motorových vozidiel a to v lehote do 2. februára 2009.
Aj keď v priebehu zdaňovacieho obdobia roku 2008 SZČO vozidlo okrem podnikania používala aj na služobné cesty pre zamestnávateľa, ktorý konateľovi (zamestnancovi) vyplácal cestovné náhrady, na zamestnávateľa ako daňovníka dane z motorových /§ 85 ods. 2 písm. a)/ sa vzhľadom na jeden predmet dane nevzťahuje povinnosť podať daňové priznanie, ani zaplatiť daň z motorových vozidiel, nakoľko daňové povinnosti za predmetné motorové vozidlo si bude musieť splniť SZČO ako daňovník dane z motorových vozidiel / § 85 ods. 1 písm. a) /.
Kvietocek
28.04.09,11:20
Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel.
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica


to znamená ze nemá ani ohlasovaciu povinnost - spravne?:)
vikinka
28.04.09,11:31
Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel.
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica


to znamená ze nemá ani ohlasovaciu povinnost - spravne?:)
Áno,správne:)
azla
28.04.09,12:53
Ohlasovacia povinnosť Ti nevzniká, lebo nevzniká ani daňová povinnosť.

Chcem však poznamenať, že aj v prípade ak vznikne daňová povinnosť podľa § 85, odst.2

§ 85 Daňovník
(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

ohlasovacia povinnosť nevznika, lebo :

§ 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).