mamina h.
28.04.08,10:05
Prosim vas, neviete mi odporucit, v ktorej banke je vyhodne spravit vinkulaciu? Ide len o 20.000 skk, v Tatrabanke chcu za to poplatok 2.000, nema niekto typ? Vopred dakujem.
Chobot
28.04.08,09:00
Prosim vas, neviete mi odporucit, v ktorej banke je vyhodne spravit vinkulaciu? Ide len o 20.000 skk, v Tatrabanke chcu za to poplatok 2.000, nema niekto typ? Vopred dakujem.

Lacné to nebude v žiadnej, lebo to je práca navyše a ešte k tomu manuálny výkon (zadanie vinkulácie a vystavenie potvrdenia). Budeš si musieť pozrieť cenníky bánk a porovnať. Ja som len tak námatkovo pozrel SLSP, kde to majú rovnako drahé, OTP, kde je to odstupňované podľa produktov a v Dexii, kde to vychádza na 150 SKK (ale musíš rátať ešte s poplatkami za vedenie balíka účtu). Zadarmo to nebude nikde.
mamina h.
28.04.08,09:13
Lacné to nebude v žiadnej, lebo to je práca navyše a ešte k tomu manuálny výkon (zadanie vinkulácie a vystavenie potvrdenia). Budeš si musieť pozrieť cenníky bánk a porovnať. Ja som len tak námatkovo pozrel SLSP, kde to majú rovnako drahé, OTP, kde je to odstupňované podľa produktov a v Dexii, kde to vychádza na 150 SKK (ale musíš rátať ešte s poplatkami za vedenie balíka účtu). Zadarmo to nebude nikde.
vdaka, pozeram tu dexiu, nasla som tam len PROVIZIU ZA VYSTAVENIE BANKOVEJ ZARUKY, ta je min 3.000 skk, kde si nasiel tych 150? :confused:
Chobot
28.04.08,09:18
vdaka, pozeram tu dexiu, nasla som tam len PROVIZIU ZA VYSTAVENIE BANKOVEJ ZARUKY, ta je min 3.000 skk, kde si nasiel tych 150? :confused:

Sú to tieto položky:

20.3.4.Potvrdenie o vinkulácií prostriedkov 100
20.3.5.Blokácia peňažných prostriedkov na účte klienta na jeho žiadosť 50
mamina h.
28.04.08,09:28
Sú to tieto položky:

20.3.4.Potvrdenie o vinkulácií prostriedkov 100
20.3.5.Blokácia peňažných prostriedkov na účte klienta na jeho žiadosť 50
skusim tam zavolat, ale bojim sa ze 20.3.4 je len vystavenie potvrdenia o tom, nie za vinkulaciu ako taku...
Chobot
28.04.08,09:37
skusim tam zavolat, ale bojim sa ze 20.3.4 je len vystavenie potvrdenia o tom, nie za vinkulaciu ako taku...

Ano a 50 SKK je za vinkuláciu (blokáciu).
mamina h.
28.04.08,10:43
Ano a 50 SKK je za vinkuláciu (blokáciu).
chobot, velmi ti dakujem, pohol si mi (pomohla? :))

dame to do otp, ako si spominal, mame to za rohom a je tam poplatok 1% zo sumy (z 15 tis to je 150skk), celkom slusny rozdiel v porovnani s tatrabankou (2tis).

este raz vdaka a prajem pekny den :)
SamuelG
15.03.10,05:30
Mám rovnakú otázku. Od roku 2008 sa mohlo veľa zmeniť a preto by som chcel vedieť v ktorej banke by bolo pre mňa najlacnejšie urobiť vinkuláciu (ktorá má najmenšie poplatky za to). Cenu ktorú potrebujem vinkulovať je okolo 50000 euro. Viem že tatra banka je drahá a okrem toho ju nemám rád takže tá je jasná. Čo hovoríte na VUB? je to tam drahé?
SamuelG
15.03.10,07:16
vážne nevie niekto poradiť? Snažím sa info nájsť v sadzobníkoch baniek ale neviem sa k poplatkom za tú vinkuláciu dopátrať.
Chobot
15.03.10,07:53
vážne nevie niekto poradiť? Snažím sa info nájsť v sadzobníkoch baniek ale neviem sa k poplatkom za tú vinkuláciu dopátrať.

Akože nevieš nájsť? Len som pozrel sadzobník poplatkov napr.:

VUB
- položka 2.3.6.1. - vinkulácia na žiadosť klienta - 56,40 EUR

http://www.vub.sk/informacny-servis/cennik/pre-obcanov/ceny-zakladnych-sluzieb/dalsie-cinnosti-spojene-beznymi-vkladovymi-uctami-vkladnymi-knizkami-v-v-cudzich-menach/

PRIVATBANKA

sadzobník položka 2.3.4 - vinkulácia za účelom splnenia záväzku voči tretej osobe - 0,5% z vinkulovanej sumy, max. 995,82 EUR

http://www.privatbanka.sk/?com=pages&node=342

VOLKSBANK

sadzobník časť 9 - Vinkulácia prostriedkov na účte klienta na základe
žiadosti klienta - €99,99

http://www.volksbank.sk/Apps/WEB/main.nsf/vw_ByID/ID_6075DFCD5FA9899BC125751300529706_SK/$File/Sadzobnik_poplatkov.pdf

OTP banka


sadzobník pre obyvateľov, vkladové produkty, položka 11 b)

Vinkulovanie peňažných prostriedkov na základe žiadosti klienta: 1%, min. 20 EUR, max. 166 EUR.

http://www.otpbank.sk/downloads/Cennik_vkladove-produkty-pre-obyvatelstvo_cast%201_01_04_2010.doc


Takže to nie je pravda, že sa to v sadzobníkoch nedá nájsť. Dá sa, len treba hľadať. Ty si musíš pozrieť sadzobníky bánk, ak chceš nájsť najlacnejšiu banku. Nečakaj, že ti bude niekto robiť sekretárku.
SamuelG
15.03.10,12:00
ono to neni také jednoduché ako si napísal. Vieš ono je ťažké nájsť všetky poplatky s tým spojené. Zistil som totiž že to čo hladám ja vraj nie je vinkulácia (teda zablokovanie finančných prostriedkov na účte ale ja k tomu potrebujem ešte ich uvoľnenie v prospech predávajúceho za základe predloženia nového listu vlastníctva) a vraj tento produkt sa vola dokumentarny akreditiv. Ako prepáč je vážne ťažké zistiť koľko ťa to celé bude stáť len keď máš sadzobníky a ani poriadne nevieš ako sa ten produkt v skutočnosti volá (pretože normálny smrteľník o dokumentárnom akreditíve určite v živote nepočul)
Chobot
15.03.10,12:36
ono to neni také jednoduché ako si napísal. Vieš ono je ťažké nájsť všetky poplatky s tým spojené. Zistil som totiž že to čo hladám ja vraj nie je vinkulácia (teda zablokovanie finančných prostriedkov na účte ale ja k tomu potrebujem ešte ich uvoľnenie v prospech predávajúceho za základe predloženia nového listu vlastníctva) a vraj tento produkt sa vola dokumentarny akreditiv. Ako prepáč je vážne ťažké zistiť koľko ťa to celé bude stáť len keď máš sadzobníky a ani poriadne nevieš ako sa ten produkt v skutočnosti volá (pretože normálny smrteľník o dokumentárnom akreditíve určite v živote nepočul)

Tak to je potom skutočne úplne iné. To si mal hneď povedať, že ťa zaujíma dokumentárny akreditív, čo je viac, než vinkulácia.

U DA sa platí za vystavenie, potom za trvanie a potom za kontrolu dokumentov a vyplatenie (prípadne ešte aj za vyplatenie osobitne). Robil som v jednej banke na oddelení dok. obchodov, využíva sa to najmä v zahraničnom obchode. Potom ale nepozeraj na vinkuláciu v sadzobníku, ale na časť dokumentárne obchody. A v cenníku pre obyvateľstvo to asi ani nenájdeš, to musíš pozerať cenník pre podnikateľov.

Možno niektoré banky to ani nerobia.

Napr. Unicreditbank to má v tomto cenníku:

http://www.unicreditbank.sk/index.php?www=sp_file&id_item=1927

v časti 9 - Trade Finance

Tam máš cenu za otvorenie, keď máš vlastné prostriedky (ktoré vložíš v banke na účet), 0,10 % z ceny akreditívu. Toto sa platí za každý začatý mesiac. Potom, čo druhá strana doloží doklady, tak dôjde k výplate akreditívu. Za vyplatenie sa platí 0,30 % z hodnoty akreditívu. V prípade problémov (nezrovnalosti v dokumentoch, odložená splatnosť) môžu byť aj ďalšie náklady za akreditív.

Ale aj tak všetky ceny nájdeš v cenníkoch banky, len si ich musíš nasčítať. Musíš spočítať najmä cenu za otvorenie akreditívu a vyplatenie a kontrola dokumentov(niekedy je kontrola dokumentov samostatná položka, takže treba pripočítať ešte aj túto). Ak chceš odložiť splatnosť, tak to je ešte drahšie.

VUB
http://www.vub.sk/informacny-servis/cennik/pre-obcanov/ceny-zakladnych-sluzieb/dokumentarne-obchody-akreditivy-inkasa/

časť 2.13.- Dokumentárne obchody

Privatbanka - asi tuzemské akredítvy ani nerobí, nemajú t v cenníku

Volksbank
sadzobník časť 5 - Dokumentárne obchody - importný akreditív (tu musíš spočítať položky za vystavenie, kontrolu dokumentov a výplatu akreditívu na videnie - predpokladám, že nebudeš chcieť odloženú splatnosť)

http://www.volksbank.sk/Apps/WEB/main.nsf/vw_ByID/ID_6075DFCD5FA9899BC125751300529706_SK/$File/Sadzobnik_poplatkov.pdf


OTP banka
Musíš hľadať v službách pre firemných klientov. V cenníku pre firmy je to v časti G IV bod 2:

http://www.otpbank.sk/downloads/Cennik_01_05_FOP_cast_2.pdf


Takže aj ceny za tieto služby sú v cenníkoch, len ty si mal inak formulovať otázku.
SamuelG
15.03.10,12:47
Vieš chobot možno ma s tým dokumentárnym akreditívom len pletú. Totiž ono mi to napísali v VUB banke že sa to tak volá ale mne sa to nezdá. Podľa mňa správny termín je vinkulácia. Skúsim ti to popísať to čo potrebujem:

Potrebujem aby mi bola na mojom účte zablokovaná určitá suma (pretože kupujem nehnuteľnosť ako fyzická osoba) a aby táto suma tam bola blokovaná po dobu asi mesiaca pričom ak ja alebo predávajúci donesie do banky overenú kópiu kúpnej zmluvy a výpis z listu vlastníctva s mojim menom tak sa mu zablokované peniaze prevedú na účet predávajúceho. Tak čo toto je dokumentárny akreditív alebo vinkulácia bo ja už som z toho jeleň.
Chobot
15.03.10,13:18
Vieš chobot možno ma s tým dokumentárnym akreditívom len pletú. Totiž ono mi to napísali v VUB banke že sa to tak volá ale mne sa to nezdá. Podľa mňa správny termín je vinkulácia. Skúsim ti to popísať to čo potrebujem:

Potrebujem aby mi bola na mojom účte zablokovaná určitá suma (pretože kupujem nehnuteľnosť ako fyzická osoba) a aby táto suma tam bola blokovaná po dobu asi mesiaca pričom ak ja alebo predávajúci donesie do banky overenú kópiu kúpnej zmluvy a výpis z listu vlastníctva s mojim menom tak sa mu zablokované peniaze prevedú na účet predávajúceho. Tak čo toto je dokumentárny akreditív alebo vinkulácia bo ja už som z toho jeleň.

Toto je dokumentárny akreditív. Rozdiel medzi vinkuláciou a DA je práve v činnosti banky. Pri DA banka musíš vykonať viac činností a je tiež zodpovedná za priebeh obchodu. Vysvetlím ti na príklade.

Vinkulácia

O vinkuláciu by išlo, keby si si zriadil v banke účet a na tento účet by si vložil peniaze. Banke zadáš príkaz, že tieto peniaze vinkuluješ - rezervuješ v prospech niekoho, napr. Jožka Mrkvičku. Potom síce peniaze budú na tvojom účte, ale bez súhlasu Jožka Mrkvičku s nimi nemôžeš nič robiť. Musí prísť Jožko Mrkvička a povedať, že súhlasí, aby sa vinkulované peniaze uvoľnili. Nemusí prísť osobne, môže vinkuláciu uvoľniť aj písomne, musí byť ale na takom liste jeho podpis overený notárom.

Na druhej strane ani on ale nemôže robiť s peniazmi nič. Darmo by prišiel do banky, nevyplatia mu tie peniaze, lebo stále patria tebe - sú na tvojom účte. Banka nekontroluje, čo vy máte medi sebou, ich len zaujíma, či Jožko dá príkaz na zrušenie vinkulácie. Ak zruší vinkuláciu, môžeš s peniazmi robiť čo len chceš. Na druhej strane sa môže stať, že ich Jožkovi ani nevyplatíš.

Dokumentárny akreditív

Začiatok je skoro rovnaký. Prídeš do banky a vložíš peniaze na účet. Potom povieš, že chceš vystaviť DA. DA je príkaz banke, aby vyplatila dohodnutú sumu peňazí Jožkovi Mrkvičkovi, ak Jožko prinesie do banky výpis z listu vlastníctva (originál), kde presne definovaná nehnuteľnosť bude napísaná na tvoje meno (zoznam dokumentov nie je predpísaný, je len na tebe, aké dokumenty budeš požadovať na výplatu peňazí). Napr. môžeš okrem toho listu vlastníctva žiadať, aby Jožko predložil aj kúpnu zmluvu medzi tebou a Jožkom s povolením vkladu do katastra na nehnuteľnosť .... (presne definuješ).

Potom banka čaká, kým príde Jožko do banky a predloží dokumenty. Ak ich predloží, banka preskúma, či presne zodpovedajú tvojej požiadavke (LV s tvojím menom, kúpna zmluva, ..) a ak tieto dokumenty presne súhlasia s podmienkami DA, tak banka bez tvojho zásahu vyplatí určenú sumu Jožkovi. Pokiaľ Jožko predloží napr. len neoverenú kópiu LV, tak banka odmietne vyplatiť sumu.

Takže ak Jožko chce peniaze, musí predložiť banke presne dohodnuté dokumenty. Na druhej strane Jožko má záruku, že ak predloží dohodnuté dokumenty, tak tie peniaze z banky dostane. Ak raz banka vystaví DA, ty ho už potom nemôžeš zrušiť, jedine so súhlasom Jožka Mrkvičku.

Takže banka garantuje jednej strane, že peniaze budú vyplatené len na základe dohodnutých dokladov a druhej strane, že ak tieto doklady predloží, peniaze zaručene dostane. Preto DA stojí o trochu viac, než len samotná vinkulácia.

Neviem, či to chceš tak ty, alebo predávajúci, ale v tvojom prípade ide o DA.
Rozalka
05.09.11,16:15
Potrebujem poradiť a preto som si prečítala túto tému.
Mám kupca na rodičovský dom. Obávam sa, aby som nevyparatila nejakú hlúposť. Kupec je náš občan, ale pracuje v zahraničí a na podpis kúpy "len tak dobehne", čiže budeme v časovej tiesni. Uvažovala som o vinkulácii kúpnej ceny na účte.
Ako to prebieha? Mám si to v banke už vopred povybavovať?
A potom? kým nebude vklad vinkulovaný, nezaniesť návrh na do katastra?
Alebo je to jednoduchšie nechať v depozite u notára, však zmluvu musíme aj tak podpisovať u neho?

Kto s tým máte skúsenosti, prosím, podeľte sa. Ďakujem.
Xanti
05.09.11,16:19
Potrebujem poradiť a preto som si prečítala túto tému.
Mám kupca na rodičovský dom. Obávam sa, aby som nevyparatila nejakú hlúposť. Kupec je náš občan, ale pracuje v zahraničí a na podpis kúpy "len tak dobehne", čiže budeme v časovej tiesni. Uvažovala som o vinkulácii kúpnej ceny na účte.
Ako to prebieha? Mám si to v banke už vopred povybavovať?
A potom? kým nebude vklad vinkulovaný, nezaniesť návrh na do katastra?
Alebo je to jednoduchšie nechať v depozite u notára, však zmluvu musíme aj tak podpisovať u neho?

Kto s tým máte skúsenosti, prosím, podeľte sa. Ďakujem. Ja mám skúsenosti s notárskou úschovou.
Pri kúpe nehnuteľnosti sa u notára podpísala zmluva, s tým že hotovosť je v notárskej úschove a notár ju vyplatí na účet predávajúceho až ked mu kupujúci zašle LV po prepise.
Po zavkladovaní do katastra sa vyžiadalo LV za 8 eurový kolok a to sa poslalo notárovi. Notár poslal kúpnu cenu predávajúcemu.
Predávajúci platil u notára za notársku úschovu, tiež kolky na kataster. Ale toto je vec dohody.

Čo sa týka účtu v banke s vinkulovaným vkladom osobne nemám skúsenosť.
vieramaria
03.12.14,14:25
Otváram túto tému , lebo tiež potrebujem poradiť vlastne to isté , ale aktuálne . Ak niekto máte poznatky o vinkulácii pri kúpe nehnuteľnosti, prosím poraďte mi . Zaujímajú ma hlavne ceny poplatkov v jednotlivých bankách. Ide o sumu okolo 90 000 e. Ďakujem :D
vieramaria
04.12.14,08:20
Otváram túto tému , lebo tiež potrebujem poradiť vlastne to isté , ale aktuálne . Ak niekto máte poznatky o vinkulácii pri kúpe nehnuteľnosti, prosím poraďte mi . Zaujímajú ma hlavne ceny poplatkov v jednotlivých bankách. Ide o sumu okolo 90 000 e. Ďakujem