luckapastvova
28.04.08,11:26
Ahojte!

Pred niekoľkými rokmi sme si do firmy kúpili PIPIGRIL, je to špeciálne vozidlo. Počítam s tým, že väčšina z Vás vie o akom aute píšem:D. Toto vozidlo však na podnikanie využíva iný podnikateľ a má ho od nás v prenájme.

Na toto auto máme vyhotovené zmluvy z poisťovne: zákoné zmluvné poistenie a havaríjne poistenie, ktoré sa vždy zaplatia a potom následne sa refakturujú tomu druhému podnikateľovi.

Chcem sa spýtať, či mám pri refakturácii havarijného a zmluvného poistenia uvádzať aj DPH. Niekde som čítala, že havarijné a zmluvné sú oslobodené od DPH, ale teraz neviem, či sa to náhodou netýkalo len poisťovní:confused:.

Ak my viete na to odpovedať, budem Vám veľmi vďačná.
Milan Benka
28.04.08,20:41
Ahojte!

Pred niekoľkými rokmi sme si do firmy kúpili PIPIGRIL, je to špeciálne vozidlo. Počítam s tým, že väčšina z Vás vie o akom aute píšem:D. Toto vozidlo však na podnikanie využíva iný podnikateľ a má ho od nás v prenájme.

Na toto auto máme vyhotovené zmluvy z poisťovne: zákoné zmluvné poistenie a havaríjne poistenie, ktoré sa vždy zaplatia a potom následne sa refakturujú tomu druhému podnikateľovi.

Chcem sa spýtať, či mám pri refakturácii havarijného a zmluvného poistenia uvádzať aj DPH. Niekde som čítala, že havarijné a zmluvné sú oslobodené od DPH, ale teraz neviem, či sa to náhodou netýkalo len poisťovní:confused:.

Ak my viete na to odpovedať, budem Vám veľmi vďačná.

Toto Vami refakturované poistenie by malo byť súčasťou dohodnutej ceny nájmu.

Ak ho však na základe zmluvy "refakturujete", vstupuje do základu dane ( § 22/ 2 b; ) a faktúrujete ho s 19 % DPH.
luckapastvova
29.04.08,05:07
Noooo, nie som si istá na 100%, ale v §22 ods.2 písm.b sa píše o poistení tovaru alebo služby, veď celý § má taký názov "Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby".
Už spomínané auto nie je naším tovarom ani službou, ale naším majetkom. Ja by som to vyfaktúrovala bez DPH. Zdá sa mi divné, zdaniť príjem z tejto refakturácie, keď si v DPH nič neodpočítam, keď zaplatím tieto poistenia.

Ďakujem ale za názor a ak prídeš na niečo nové, napíš mi prosím. Pekný deň:---.
Mariana42
29.04.08,05:50
Obstarali sme autá na leasing. Autá sú majetkom leas. spoločností /2 rôzne spoločnosti/, v splátkach je zahrnuté okrem istiny a finančnej činnosti aj poistné . Leas. spoločnosti nám celú čiastku/vrátane poistného/ fakturujú s 19% daňou. Tiež by som fakturovala s DPH.


Mariana
Vladimír Ozimý
29.04.08,06:13
Noooo, nie som si istá na 100%, ale v §22 ods.2 písm.b sa píše o poistení tovaru alebo služby, veď celý § má taký názov "Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby".
Už spomínané auto nie je naším tovarom ani službou, ale naším majetkom. Ja by som to vyfaktúrovala bez DPH. Zdá sa mi divné, zdaniť príjem z tejto refakturácie, keď si v DPH nič neodpočítam, keď zaplatím tieto poistenia.

Ďakujem ale za názor a ak prídeš na niečo nové, napíš mi prosím. Pekný deň:---.

Keďže v par. 37 poistné služby nám vypadla odvolávka na zákon o poisťovníctve, znamená že nie je dôležité kto danú službu faktúruje ide vždy o par. 37 ak ide o poistenie...t.j. prefakturácia zmluvného a havarijného poistenia je bez DPH.
Milan Benka
29.04.08,06:37
Keďže v par. 37 poistné služby nám vypadla odvolávka na zákon o poisťovníctve, znamená že nie je dôležité kto danú službu faktúruje ide vždy o par. 37 ak ide o poistenie...t.j. prefakturácia zmluvného a havarijného poistenia je bez DPH.

Zadavateľ neposkytol službu poistenia, ani jeho sprostredkovania, ale poskytol službu - nájom. Odplatou za túto službu je dohodnutá čiastka. Zo zadania mi vyplýva, že odplata za nájom sa skladá z faktúrovanej pravidelnej čiastky a z čiastky vo výške PZP a HP. Preto mám za to, že sa jedná o súčasť základu dane pri dodaní služby - nájmu hnut. majetku.

Mám za to, že v texte pri "refakturácii" by nemalo byť uvedené refakturácia poistného, ale malo by to byť deklarované ako fakturácia nájmu.
Milan Benka
29.04.08,06:44
Noooo, nie som si istá na 100%, ale v §22 ods.2 písm.b sa píše o poistení tovaru alebo služby, veď celý § má taký názov "Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby".
Už spomínané auto nie je naším tovarom ani službou, ale naším majetkom. Ja by som to vyfaktúrovala bez DPH. Zdá sa mi divné, zdaniť príjem z tejto refakturácie, keď si v DPH nič neodpočítam, keď zaplatím tieto poistenia.

Ďakujem ale za názor a ak prídeš na niečo nové, napíš mi prosím. Pekný deň:---.

§8 /1 a; - dodanie tovaru je definované ako prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník ........

Z toho vyplýva, že tovar je hmotným majetkom.
...........
na účely tohto zákona hmotným majetkom sú hnuteľné aj nehnuteľné veci, .........

Na účely aplikácie zákona o DPH nerozlišujete svoj majetok a tovar. Zákon pozná pre tieto prípady iba pojem tovar.
Vladimír Ozimý
29.04.08,06:55
Zadavateľ neposkytol službu poistenia, ani jeho sprostredkovania, ale poskytol službu - nájom. Odplatou za túto službu je dohodnutá čiastka. Zo zadania mi vyplýva, že odplata za nájom sa skladá z faktúrovanej pravidelnej čiastky a z čiastky vo výške PZP a HP. Preto mám za to, že sa jedná o súčasť základu dane pri dodaní služby - nájmu hnut. majetku.

Mám za to, že v texte pri "refakturácii" by nemalo byť uvedené refakturácia poistného, ale malo by to byť deklarované ako fakturácia nájmu.

priznám sa že nečítal som otázku samozrejme ak je to súčasť nájmu znášanie nákladov na PZP a HP potom súhlasím...ale v praxi sa stáva že napr. nejaká firma má bonusy za neviem čo tak poistí aj auta iných firiem svojich kamarátov a potom to prefaktúruju...v takom prípade bez DPH...ale samozrejme pokiaľ je to vedlajší výdavok k hlavnej službe potom sa riadime sadzbou poskytnutej služby - v tomto plne súhlasím...niekedy už reagujem len na pokráčovanie témy...nie na úvodnú tému :)....nie je čas v práci hehe...
drobcek26
22.06.08,17:00
Ahojte, chcela by som sa spytať na niečo podobne ako tu už bolo spomínané, mame nákladné auto aj s návesmi zobrané na lízing, havarijne a zákonné poistenie sme si vybavili z našej strany. Teraz ideme tieto auta dať do podnájmu. Chcela by som vedieť či teraz pri ich refakturácii treba dať DPH alebo nie, na ktorý § sa treba odvolávať. Dík
Vladimír Ozimý
23.06.08,06:07
Ahojte, chcela by som sa spytať na niečo podobne ako tu už bolo spomínané, mame nákladné auto aj s návesmi zobrané na lízing, havarijne a zákonné poistenie sme si vybavili z našej strany. Teraz ideme tieto auta dať do podnájmu. Chcela by som vedieť či teraz pri ich refakturácii treba dať DPH alebo nie, na ktorý § sa treba odvolávať. Dík

prenájom hnuteľného majetku je s DPH. Keďže to idete dať do podnájmu tak by ste mali mať súhlas leasingovky. (Dúfam že nehovoríme o postúpení leasignu)
apo
23.06.08,07:14
prenájom hnuteľného majetku je s DPH. Keďže to idete dať do podnájmu tak by ste mali mať súhlas leasingovky. (Dúfam že nehovoríme o postúpení leasignu)

Súhlasím, ale je dobre mrknúť do zmluvy ktorej aj tak nik nerozumie.

Čo sa týka DPH predchádzajúce príspevky už dali odpoveď. Budete brať nájom a je úplne jedno ako sa k cene nájmu dopracujete a čo si do ceny nájmu zahrniete, vždy to bude iba nájom v kontexte toho čo bolo napísané v predchádzajúcich príspevkoch.

apo
oref
12.07.10,11:48
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť, mám podobný preblém, jedna spoločnosť uzatvorila poistku aj na auto inej spoločnosti, teraz to potrebuje prefaktúrovať, ako to je v prípade, že nemáme v predmete činnosti poistné služby. Ďakujem veľmi pekne.
apo
13.07.10,07:43
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť, mám podobný preblém, jedna spoločnosť uzatvorila poistku aj na auto inej spoločnosti, teraz to potrebuje prefaktúrovať, ako to je v prípade, že nemáme v predmete činnosti poistné služby. Ďakujem veľmi pekne.

Domnievam sa, že ak došlo k tomu, že sa uzavrela poistka na cudzie vozdilo, že poistka je neplatná. V prípade, že sa mýllim potom je možné náklady na poistné prefakturovať. Podobný prípad nastane ak niekomu prefakturujeme časť prepravných nákladov, aj poštovné môžeme prefakturovať.

apo