beo_lysá
28.04.08,11:29
Ahojte.
Doteraz som bol rozhodnutý použiť na zateplenie vatu a nemať rekuperáciu. Včera mi však jeden pán odporúčal zatepliť polystyrénom a použiť odvetrávanie - ale nie nútené (rekuperáciu).

Ako funguje takéto odvetrávanie? Má to byť výmenník pod základovou doskou (niekoľko metrov hadíc), ktorý zabezpečuje prívod čerstvého vzduchu, a na najvyššom mieste v dome zase výstup, ktorý zabezpečuje odvod vzduchu..

Ako to funguje? Pravdupovediac, veľmi som to nepochopil.. Nie je z toho potom prievan v dome?
jojkoz
28.04.08,09:36
Ahojte.
Doteraz som bol rozhodnutý použiť na zateplenie vatu a nemať rekuperáciu. Včera mi však jeden pán odporúčal zatepliť polystyrénom a použiť odvetrávanie - ale nie nútené (rekuperáciu).

Ako funguje takéto odvetrávanie? Má to byť výmenník pod základovou doskou (niekoľko metrov hadíc), ktorý zabezpečuje prívod čerstvého vzduchu, a na najvyššom mieste v dome zase výstup, ktorý zabezpečuje odvod vzduchu..

Ako to funguje? Pravdupovediac, veľmi som to nepochopil.. Nie je z toho potom prievan v dome?

Je to uplne inac. - On tym odvetranim nemyslel miestnosti (ako rekuperacia) ale odvetranie tej izolacie - cize EPS. TO jest rost na ktorom bude ten EPS a medzi tym rostom a murivom bude ta odvetravacia medzera.

Podla mojho to nieje moc dobre riesenie vhanat si studeny vzduch medzi izolaciu a murivo.
Ja osobne budem davat EPS napriamo - ale dostatocnu hrubku - uvazujem tak 15cm) aby som mal rosny bod v izolacii.
Pozeral som aj merania a nevidim v priamom nalepeni EPS ziaden problem - pokial je dostatocne hruby (to jes nie 5 ci 8 cm ako sa "ekonomicky" dava.
mlaco
28.04.08,12:38
Ahojte.
Doteraz som bol rozhodnutý použiť na zateplenie vatu a nemať rekuperáciu. Včera mi však jeden pán odporúčal zatepliť polystyrénom a použiť odvetrávanie - ale nie nútené (rekuperáciu).

Podla mna, naopak, mal na mysli zemny register. V zime sa vhanany studeny vzduch v zemi otepluje a behom leta ochladzuje.
beo_lysá
28.04.08,15:29
hej, mal na mysli zemný register (to sú tie hadice pod základovou doskou - nevedel som si spomenúť na tento terminus technikus).
ako však dostať z domu teplý vzduch?
rado11
28.04.08,15:35
stena potrebuje dychat staci vetracka s 5 cm priemerom na stenu aby trochu prudil vcduch a vobec to nezmeni vlastnosti zateplenia polystyrenu ani vaty len to pomoze
AndrejG
28.04.08,17:35
Stena nepotrebuje dychat, vlhkost sa z domu dostava cez okna, nie cez mury.
Jurko-3
28.04.08,18:55
Stena nepotrebuje dychat, vlhkost sa z domu dostava cez okna, nie cez mury.

Tak, tak. Súhlasím. Ale dobrá rekuperácia nie je zlá vec. Úplne iná pohoda bývania.:cool:
AndrejG
28.04.08,23:16
Tak, tak. Súhlasím. Ale dobrá rekuperácia nie je zlá vec. Úplne iná pohoda bývania.:cool:

Ved jasne, rekuperacia je super, ja ju mam tiez namontovanu. Kedze mam dobre zateplene, nehodlam pustat teplo von oknami. :)
beo_lysá
29.04.08,13:44
páni, ďakujem za vaše príspevky, ale moja otázka znela inak.

nechcem rekuperáciu, ako mám potom riešiť odvetrávanie? na prívod čerstvého vzduchu použijem zemný register, ale čo so vzduchom, ktorý sa má dostať von? cez steny ani cez okno neprejde.. tak ako ho dostať von?
EvaB
29.04.08,18:07
Dať hadice pod dom asi nie je najlepšie a možno ani najlacnejšie. Tí čo majú Zemný Register a nemajú hadice alebo rúry antibakteriálne (ktoré sú nenormálne drahé) musia mať možnosť čistenia, dezinfekcie a samozrejme odčerpávania vody z kondenzátu, ktorý určite v potrubí vzniká. Asi riešenie by bolo mať ZR mimo dom. A hadice sa mi tiež nezdajú - malo by to byť potrubie o priemere asi 200mm.
Čo sa týka funkcie, zvyčajne zo ZR sú naťahané rozvody (so spätnými klapkami) do izieb s možnosťou jednoduchej regulácie a z miestnosti ako kuchyňa, kúpelňa, WC je vzduch odsávaný a čerstvý vzduch je teda cez rozvody zo ZR nasávaný do domu-pretože dom je utesnený, ale izby medzi sebou nie, vzduch prechádza napr.popod dvere.
Ak už toto musíš vybudovať, prečo tam nedáš namiesto rekuperácie aspoň výmenník tepla. Ten je totiž celkom lacný. A vlastne rekuperátor je tento výmenník osadený v skrinke spolu s motormi a reguláciou ale x-krát drahší.
piri
08.05.08,07:29
dúfam, že takej nebotyčnej hlúposti, ktorú tu uvádzaš, nikto nenaletí.Patrí to k príspevku od rado 11
piri
08.05.08,07:33
patrí k príspevku od rado 11
Pistino
10.05.08,09:32
Asi myslel vetranie od f. schiedel. Klikni na ich stranku tam to mas. Je to lacnejsie a jednoduchsie ako rekuperacia, len nerekuperuje teplo a iba vetrá.
mlaco
12.05.08,06:19
...Zemný Register ... hadice ... musia mať možnosť čistenia, dezinfekcie a samozrejme odčerpávania vody z kondenzátu, ktorý určite v potrubí vzniká.

Iba doplnim ze som pocul ze ZR byva vyspadovany a na najnizsom mieste je voda odvedena do kanalizacie.