gottwdag
28.04.08,12:35
Môže zamestnávateľ po pracovnej 8 hodinovej zmene nariadiť ďalších 8 hodín nadčasu ? Čiž vlastne 16 hodinovú pracovnú zmenu ?
Chobot
28.04.08,10:41
Môže zamestnávateľ po pracovnej 8 hodinovej zmene nariadiť ďalších 8 hodín nadčasu ? Čiž vlastne 16 hodinovú pracovnú zmenu ?

Môže.
gottwdag
30.04.08,05:38
A nemusí byť prestávka ?
monickab
30.04.08,07:10
Môže nariadiť, ale mal by to dať vedieť dopredu.
Chobot
30.04.08,09:04
A nemusí byť prestávka ?

Prestávky upravuje § 91 ZP:
(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.
carollina23
22.07.08,12:34
Chcela by som sa napojiť na už začatú tému, pretože mám podobný problém.
Zamestnávateľ chce, aby zamestnanci robili 12-ky, t.j. 8 hodín normálny pracovný čas + 4 hodiny nadčas každý deň.
V Zákonníku práce sa píše, že maximálny pracovný týždenný čas je 48 hodín a výnimka sa robí iba pri zdravotníckych zamestnancoch. My sme však zlievarenska spoločnosť.
Ako by som to mohla vyriešiť? naozaj si neviem rady.
Tweety
22.07.08,12:40
Chcela by som sa napojiť na už začatú tému, pretože mám podobný problém.
Zamestnávateľ chce, aby zamestnanci robili 12-ky, t.j. 8 hodín normálny pracovný čas + 4 hodiny nadčas každý deň.
V Zákonníku práce sa píše, že maximálny pracovný týždenný čas je 48 hodín a výnimka sa robí iba pri zdravotníckych zamestnancoch. My sme však zlievarenska spoločnosť.
Ako by som to mohla vyriešiť? naozaj si neviem rady.
Tu si prečítaj niečo k práci nadčas:
§ 97 ZP
Práca nadčas

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.

(3) Pri pružnom pracovnom čase je práca nadčas práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom mimo základného pracovného času pri uplatnení

a) pružného pracovného dňa nad dĺžku pracovnej zmeny pripadajúcej na príslušný deň podľa rozvrhu týždenného pracovného času určeného zamestnávateľom,

b) pružného pracovného týždňa nad určený týždenný pracovný čas,
c) pružného štvortýždňového pracovného obdobia nad určený pracovný čas pripadajúci na toto obdobie.

(4) Ak zamestnanec nadpracúva prácou vykonávanou nad určený týždenný pracovný čas pracovné voľno, ktoré mu zamestnávateľ poskytol na jeho žiadosť, alebo pracovný čas, ktorý odpadol pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, nejde o prácu nadčas.

(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.
carollina23
23.07.08,06:47
to znamená, že denne môže mať zamestnanec len 2 hodiny nadčasu? Alebo keď mi zamestnanci podpíšu, že súhlasia s denným nadčasom 4 hodiny, tak je to v poriadku?
V tom Zákonníku je to tak šalamúnsky napísané, že si to až protirečí. Môžeš mi to preložiť do "ľudskej (hovorovej) reči"? :)
Ďakujem.