salemi
28.04.08,13:14
Dobrý deň,
zaujíma ma stavebný systém medmax ako materiál vhodný pre NED a NPD. Má niekto skúsenosti s takouto stavbou, prípadne už obýva takýto dom. ďakujem :)
KEJKA
20.06.09,09:51
posúvam. Mala som v pláne bungalov z tohto materiálu, najskor mi vyrátali obvodové mury s montážou na 560 tis. Sk, potom ponúkli náhradné riešenie (betonove tvarnice a plystyrén rovnakej hrubky) za 367 tis. Sk, ja som si to prerátala a vychádza mi MEDMAX na 405 tis. Sk. Ide o celkovú plochu múrov 158m2 podľa projektu.
Viete mi k tomu niečo povedať?
MEDMAX - to nie je obyčajný polystyrén, ale NEOPOR resp. lacnejšia verzia s iným n ázvom, možno to je polystyren, neviem
Ale vlastnosti MEDMAXu a toho nahradného riešenia môžu byť rovnaké? Teda porovnateľné?
Ak áno, prečo to už niekto nevyrába vo veľkom?
KEJKA
21.06.09,03:31
posúvam,aj mňa toto zaujíma
KEJKA
21.06.09,10:54
posúvam
220870
21.06.09,15:58
Ja si pri týchto systémoch vždy spomeniem na tú rozprávku o troch prasiatkach.Nevýhoda sa určite prejaví v prípade požiaru, aj malého.Ten materiál tak ako píšu nebude horieť nejakých pár minút... ALE nenapísali pri koľkých stupňov celsia to merali.Je mi jasné ,že pri teplote 200 °C to vydrží nehorieť 20min.Ale verím tomu ,že pri takejto teplote sa polystyrén tzv zošuverí ,spľaskne.Po druhé ak sa začne zošuverovať a splošťovať nezačnú úplnou náhodou vznikať prudko jedovaté plyny?To by znamenalo že aj pri malom el. skrate sa priotrávi celá rodina.Ak vám ponúkli tento systém,tak vám odporúčam aby ste zobrali zapaľovač a skúsili tú tvárnicu nahriať, ak to začne reagovať na oheň (vyparovať sa nejaké svinstvo alebo tá tvárnica začne pri styku s ohňom okamžite meniť svoj tvar)minimálne zvýšiť svoju pozornosť a hlavne si dať pozor na bankový účet.Asi by som navštívil aj poisťovne a spýtal sa či nie sú problémy alebo zvýšené náklady na poistku pri takomto dome.
KEJKA
05.07.09,04:31
materiál má všetky možné certifikáty,touto cestou ako úplný laik by som nešla. Dala som si oceniť MEDMAX-ové riešenie a to ma odradilo od jeho akceptácie.Staviam z betonových tvárnic easyblok+zeteplenie 15+5.
Composite
26.04.10,19:24
je to tu trochu staré, ale treba k tomu niečo napísať.
1) medmax nehorí, ale tlie, než začne naň vplývať teplo, tak je to cca. 120 minút - je to najvyššia hodnota medzi stavebnými materiálny na hrubú stavbu (odolnosť proti horeniu s certifikátom), za ten čas vám zhorí celý dom, nech je aj tehlový
2) ide hlave o studené spoje, prechodové mosty, ktoré pri tomto systéme nie su, čo je veľká výhoda voči ostatným systémom, kde sa tieto miesta pracne hľadajú a dodatočne riešia,alebo sa na ne nikdy nepríde.
3) pasívny dom musí byť vzduchotesný, čo tento systém spĺňa, preto cca. 40 tis. rozdiel hovorí jasnou voľbou pre medmax.
4) dnes vám odborník jasne povie, že tehla, ... sa dáva čo najtenšia, aby sa neohrozila statika, aby to proste držalo a ostatné sa robí EPS, vatou,.... v požadovanej hrúbke a odporu.
5) to je asi všetko na dnes ;-)
deli.
27.04.10,13:49
ano,poznam ten system Medmax. Znami maju z neho dom. Uz stoji. je energeticky pasivny, aj s vypoctom PHPP (15 kWh/m2/..), testom vzduchotesnosti (vysledok 0.3, co je menej ako pozadovanych 0,6, cize aj tato poziadavka passivhaus vyhovuje). Vetranie s rekuperaciou, atd vsetko, co ma mat pasivny dom.
Znami uz byvaju a su maximalne spokojni.
Mne osobne by nevyhovoval ten polystyren z inetrieru, ale su ludia, ktori v tom byvaju a su spokojni.
Takisto tam vznikol pri vystavbe jeden maly problemik pri liati betonu, ked im beton na jednom rohu budovy "vytlacil" polystyren a zacal vytekat von. Sice to opravili, ale podla mna tam zostal defekt, aj ked schovany za polystyrenom a omietkou /termoviznu kameru nepouzili).
Ak chcete nieco konkretne, pytajte sa, odpoviem.:)
Composite
28.04.10,14:26
len by som to nevolal polystyrén, ale neopor.
No ked niekto valí betón ako blázon, tak sa ani nečudujem.

jediný problém, resp. treba dávať pozor, aby predmety boli zavesené až v betone a nie v neopore.

Vidíš ročne dajú na 1 m2 max. 15 kWh, kde iný platia 5 krát toľko a viac.
deli.
30.04.10,10:28
[QUOTE=Composite;1386921]len by som to nevolal polystyrén, ale neopor.
QUOTE]

neopor je polystyren s primiesanym sivym praskom, ktory zlepsuje jeho tepelnoizolacne vlastnosti o nejakych dost percent. Ale stale je to polystyren. Myslim si, ze este nie je dostatocne preskumane dlhodobe posobenie polystyrenu, este k tomu s primiesanym praskom ktoviecoho toxickeho, v interieri na zdravie ludi. Moj nazor. Mozno je to uplne neskodne, mozno nie.
Composite
30.04.10,11:28
je polystyren, EPS polysteryn, neopor, takže ocel ako ocel čo? ;-) Jednu obrobíš aj nožíkom na druhej vylámeš kvalitné korundové, SK,... či iné platničky.

Používa sa to už nejaký ten piatok asi 50 rokov ;-), polystyren nie je škodliví, ako malý som sa ho niečo najedol a nie len ja a som tu ;-)
čo dnes nie je škodlivé definu? PVC je 10 krát viac škodlivé a vidíš niektorí ľudia si to dávajú ako potrubia do rekuperácie, aj ked PVC uvoľňuje látky oterom vzduchu(pri prúdení) do prostredia.
Beton, ktorým to zalievaš je tiež škodlivý, ale v čom?

"Čo je vlastne EPS?
Expandovaný penový polystyrén (EPS) je ľahký, tuhý penový materiál. Je vyrobený polymeráciou styrénu, čo je ropný derivát, ktorý sa tiež nachádza v potravinách ako sú jahody, orechy, pivo, víno, kávové zrná, fazuľa, alebo škorica. Používaným nadúvadlom je pentan, ktorý nepatrí medzi CFC, ani HCFC (plynné uhľovodíky známe aj ako freóny), ktoré zmenšujú ozónovú vrstvu.

Čo je pentan?
Pentan je ľahko prchavá kvapalina, ktorá vzniká v prírodných procesoch, v zažívacích systémoch zvierat a pri anaeróbnom rozklade rastlinného materiálu pôsobením mikroorganizmov.
Pri výrobe EPS je pentan využívaný ako nadúvadlo, ktoré sa v priebehu výroby a spracovania uvoľní do okolia. Z finálneho výrobku unikne krátko po výrobe. Kvôli malej stabilite sa uvoľnený pentan pomocou fotochemickej reakcie rýchlo mení na oxid uhličitý a vodu. Množstvo pentanu uvoľneného počas výroby a spracovania EPS je oveľa menšie, než napríklad množstvo metánu uvoľneného pri rozklade domáceho odpadu. Pentan nie je európskymi zdravotnými inštitúciami považovaný za zdraviu nebezpečnú látku.

Aká je životnosť EPS?
Expandovaný penový polystyrén "EPS" existuje už od roku 1951. EPS je všestranný materiál s dlhou životnosťou. Keďže jeho štruktúra pozostáva z 98% zo vzduchu, udržuje si svoje počiatočné vlastnosti po celú dobu životnosti. Nie je toxický, odoláva vlhkosti a nehnije. Pokusy dokázali, že tento materiál nepodlieha starnutiu. Pri správnom použití, a ochránení proti UV žiareniu a organickým rozpúšťadlám, má EPS neobmedzenú životnosť!"

Je EPS zdraviu škodlivý?
Nie, nie je. EPS je inertný a neškodný materiál. Pre svoje vlastnosti sa používa na balenie potravín. Môže prísť do priameho kontaktu s potravinami bez toho, aby podliehali chuťovým alebo aromatickým zmenám. Vyhovuje všetkým zdravotným, bezpečnostným a hygienickým predpisom a požiadavkám vyspelých krajín. Od cyklistických a motoristických prílb cez plaváky a záchranné prostriedky až po obaly na lieky a chladiace boxy na prepravu ľudských orgánov, prispieva EPS k ochrane a bezpečnosti ľudí.

Horí EPS?
Nie. Pre stavebný systém MEDMAX je použitý samozhášavý materiál s retardérom horenia, ktorý spôsobuje, že je omnoho ťažšie materiál zapáliť a výrazne znižuje rýchlosť šírenia plameňa. Základná ohňovzdornosť steny MEDMAX je 120 min.

Je betón biologicky nezávadný?
Áno, betón je samozrejme biologicky nezávadný. Betón sa používa napríklad na ošetrovanie rán stromov. Vo forme stavebných tvaroviek, oceľobetónových stropov, nosníkov a iných konštrukcií je už v stavebníctve neodmysliteľný."

kľudne si to môžeš dať sám do laborky. Určite najdeš aj dosť skúsenosti na zahraničných stránkach.