janka666
28.04.08,13:20
dobrý deň, moze danový urad sankciovat danovníka za podanie dodatocneho výkazu k Dph, ak ide este k tomu o zvýšenie nadmerného odpoctu??---dakujem...
denisie
28.04.08,11:27
dobrý deň, moze danový urad sankciovat danovníka za podanie dodatocneho výkazu k Dph, ak ide este k tomu o zvýšenie nadmerného odpoctu??---dakujem...
nie, v prípade že ide o DDP v ktorom sa zvyšuje nadmerný odpočet, sankcie nie sú. Jedine, že by šlo o povinnosť, vtedy vyrúbi sankčný úrok za oneskorenie.
Ale môže sa stať, ako u nás že bude chcieť preveriť oprávnenosť odpočtu. Ale to možno iba ak sa jedná o začínajúcu spoločnosť..
M3G
28.04.08,20:38
Mám aj také skúsenosti, že daňovník nebol sankcionovaný ani po podaní dodatočného daňového priznania k DPH, v ktorom bola daňová povinnosť omnoho vyššia, ako v riadnom priznaní. Nechce sa mi to študovať, ale mám za to, že daňovník nemusí byť sankcionovaný za to, že si prišiel sám na chybu a túto chybu aj opravil.
Milan Benka
28.04.08,20:44
Mám aj také skúsenosti, že daňovník nebol sankcionovaný ani po podaní dodatočného daňového priznania k DPH, v ktorom bola daňová povinnosť omnoho vyššia, ako v riadnom priznaní. Nechce sa mi to študovať, ale mám za to, že daňovník nemusí byť sankcionovaný za to, že si prišiel sám na chybu a túto chybu aj opravil.

Tu sankciu mu ešte pošlú.
M3G
28.04.08,20:51
Tu sankciu mu ešte pošlú.

Práveže nepošlú, bol som sa tam na to pýtať a v počítači majú toto:

riadne DPH 12/2006, podané dňa 25.01.2007
dodatočné DPH 12/2006, podané dňa 10.6.2007, splatnosť DPH 30.6.2007, zaplatené v termíne 20.6.2007, úroky vychádzajú 0 Sk.

Zdalo sa mi to zvlášne, ale už som do osieho hniezda radšej nepichal...a dosiaľ nič neprišlo.
Milan Benka
28.04.08,20:54
Práveže nepošlú, bol som sa tam na to pýtať a v počítači majú toto:

riadne DPH 12/2006, podané dňa 25.01.2007
dodatočné DPH 12/2006, podané dňa 10.6.2007, splatnosť DPH 30.6.2007, zaplatené v termíne 20.6.2007, úroky vychádzajú 0 Sk.

Zdalo sa mi to zvlášne, ale už som do osieho hniezda radšej nepichal...a dosiaľ nič neprišlo.


Veď oni sa ešte zobudia.
M3G
28.04.08,21:09
Veď oni sa ešte zobudia.

:D:D:D Aká vtipná.
ALBO
29.04.08,06:37
:D:D:D Aká vtipná.

Sankciu Vám vyrubia aj po niekolkych rokoch. Vyplýva im to priamo zo zákona o správe daní § 35.
evina
29.04.08,07:08
Práveže nepošlú, bol som sa tam na to pýtať a v počítači majú toto:

riadne DPH 12/2006, podané dňa 25.01.2007
dodatočné DPH 12/2006, podané dňa 10.6.2007, splatnosť DPH 30.6.2007, zaplatené v termíne 20.6.2007, úroky vychádzajú 0 Sk.

Zdalo sa mi to zvlášne, ale už som do osieho hniezda radšej nepichal...a dosiaľ nič neprišlo.

V prípade dodatočného DP sa nevyrubuje sankčný úrok, preto je irelevantné v akých dátumoch bolo podané a v akých daň doplatená.
V prípade zvyšovania DP DDP sa vyrubuje pokuta - ide v pôvodnom termíne o riadne podané DP a daň riadne zaplatenú, bohužiaľ v nesprávnej výške. Tu výšku upravujete DDP a pokutu DÚ vyrúbi:

zákon o správe daní a poplatkov: § 35


1/ Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení,

doplnené v príspevku 21....
Vladimír Ozimý
29.04.08,07:24
V prípade dodatočného DP sa nevyrubuje sankčný úrok, preto je irelevantné v akých dátumoch bolo podané a v akých daň doplatená.
V prípade zvyšovania DP DDP sa vyrubuje pokuta - ide v pôvodnom termíne o riadne podané DP a daň riadne zaplatenú, bohužiaľ v nesprávnej výške. Tu výšku upravujete DDP a pokutu DÚ vyrúbi:

zákon o správe daní a poplatkov: § 35


1/ Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení,

správca dane vyrúbi aj sankčný úrok ale to len v prípade ak v lehote na podanie DDP nezaplatia rozdiel medzi pôvodnou a aktuálnou daňovou povinnosťou...
evina
29.04.08,07:27
správca dane vyrúbi aj sankčný úrok ale to len v prípade ak v lehote na podanie DDP nezaplatia rozdiel medzi pôvodnou a aktuálnou daňovou povinnosťou...

Sankčný úrok sa vyrubuje vždy v prípade neskorého zaplatenia....
Vladimír Ozimý
29.04.08,07:35
Sankčný úrok sa vyrubuje vždy v prípade neskorého zaplatenia....

veď to som napísal :)
janka666
29.04.08,07:38
dakujem...ale ide mi aj o to, ci mozem dostat aj nejaku pokutu v pripade, ze podam dodatocne danove priznanie,ak sa zvysuje NO,ktory este nebol spravcom dane zaplatený??
Vladimír Ozimý
29.04.08,07:39
dakujem...ale ide mi aj o to, ci mozem dostat aj nejaku pokutu v pripade, ze podam dodatocne danove priznanie,ak sa zvysuje NO,ktory este nebol spravcom dane zaplatený??

nie nemôžte!!!!
evina
29.04.08,07:41
dakujem...ale ide mi aj o to, ci mozem dostat aj nejaku pokutu v pripade, ze podam dodatocne danove priznanie,ak sa zvysuje NO,ktory este nebol spravcom dane zaplatený??

Nie...nemá prečo..ukrátili ste seba, nie ŠR
janka666
29.04.08,07:44
...dakujem.... pomohli ste mi...:-))
denisie
29.04.08,07:52
v zákone o správe daní a poplatkov sa nepíše o sankciách v prípade zvýšenia nadmerného odpočtu!!!



(3) Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení a vyššou daňou uvedenou daňovým subjektom v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení, správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške. Rovnako sa postupuje, ak daňový subjekt dodatočným daňovým priznaním zvýši vlastnú daňovú povinnosť11ac) alebo zníži nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní; tento postup sa uplatní aj pri podaní daňového priznania, ktorým sa zníži uplatnené vrátenie dane.1b) Ak daňový subjekt podal dodatočné daňové priznanie, ktorým si znížil nadmerný odpočet uvedený v daňovom priznaní, pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu, správca dane pokutu neuloží. Ak daňový subjekt opraví dodatočným daňovým priznaním nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní na vlastnú daňovú povinnosť, 11ac) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške zo súčtu vlastnej daňovej povinnosti11ac) uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerným odpočtom11ad) uvedeným v daňovom priznaní; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, 11ad) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v tomto dodatočnom daňovom priznaní.
evina
29.04.08,07:56
Ani nemá prečo písať, lebo ŠR nebol ukrátený. Naopak, zákon dáva možnosť opravného prostriedku /teda nesakcionuje ani tým, že nemôžeme podať DDP v takomto prípade/ aj vtedy , ak sme sa pomýlili vo svoj neprospech...
ALBO
29.04.08,08:24
V prípade dodatočného DP sa nevyrubuje sankčný úrok, preto je irelevantné v akých dátumoch bolo podané a v akých daň doplatená.
V prípade zvyšovania DP DDP sa vyrubuje pokuta - ide v pôvodnom termíne o riadne podané DP a daň riadne zaplatenú, bohužiaľ v nesprávnej výške. Tu výšku upravujete DDP a pokutu DÚ vyrúbi:

zákon o správe daní a poplatkov: § 35


1/ Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení,

Evina a čo je v 511 od septembra minulého roka v § 35b/2 ? Ak daňový subjekt podá DDP alebo DH sankčný úrok sa vyrubí do dňa podania DP....?
M3G
29.04.08,08:27
správca dane vyrúbi aj sankčný úrok ale to len v prípade ak v lehote na podanie DDP nezaplatia rozdiel medzi pôvodnou a aktuálnou daňovou povinnosťou...

Pokuta teda môže prísť, sankčný úrok nie. Rozmýšľam ešte, kto to potom zaplatí, keďže firma je už teraz v likvidácií. Ja som sa tam šiel naschvál spýtať, čo im ešte sročka eventuálne dlží, lebo majiteľ chcel mať všetko vyrovnané(Dokonca má aj potvrdenie, že nič daňovému úradu nedlží).

Nechápem načo to potom budú vyrubovať o niekoľko rokov, keď to nebude mať kto zaplatiť, hm
evina
29.04.08,09:01
Evina a čo je v 511 od septembra minulého roka v § 35b/2 ? Ak daňový subjekt podá DDP alebo DH sankčný úrok sa vyrubí do dňa podania DP....?

Áno máš pravdu, asi som od toho abstrahovala lebo ide o béčko a nie áčko ...:D:D a zabudla som, že už je nám tak dobre, že sú sankcie dve za jedno:rolleyes:

Ďakujem za upozornenie a pre ostatných opravujem citáciou uvedeného paragrafu:

2/ Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená. Správca dane vyrubí sankčný úrok za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane alebo rozdielu dane až do dňa platby vrátane alebo do dňa použitia preplatku alebo vykonania kompenzácie podľa § 63; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie, sankčný úrok sa vyrubí do dňa podania dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia z dlžnej sumy uvedenej v daňovom priznaní alebo hlásení alebo v poslednom opravnom daňovom priznaní, alebo v predchádzajúcom dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.
facka
12.05.08,06:40
ahojte,
našla som chybu v poslednom daň.prizn. k DPH a mala by som podať dodatočné za 1. Q 2008. Rozdiel je cca 60 Sk - o toľko mala byť vlastná daňová povinnosť vyššia. Po vyššie uvedených citátoch zo zákona o správe daní som už :eek:, týchto 60 Sk odvediem daňovému úradu - a na akú pokutu si mám pripraviť peňaženku? :confused:
Vladimír Ozimý
12.05.08,08:07
ahojte,
našla som chybu v poslednom daň.prizn. k DPH a mala by som podať dodatočné za 1. Q 2008. Rozdiel je cca 60 Sk - o toľko mala byť vlastná daňová povinnosť vyššia. Po vyššie uvedených citátoch zo zákona o správe daní som už :eek:, týchto 60 Sk odvediem daňovému úradu - a na akú pokutu si mám pripraviť peňaženku? :confused:

na žiadnu :)

pokuty do 500 Sk sa nevyberajú a vám vyjde pokuta necelých 10 Sk :)
facka
13.05.08,12:00
na žiadnu :)

pokuty do 500 Sk sa nevyberajú a vám vyjde pokuta necelých 10 Sk :)
dakujem za ukludnenie, myslela som, že je nejaká "konštantná" pokuta a + % sadzby NBS...
Marcela16
14.05.08,10:57
Omylom som zaúčtovala 2x došlú faktúru v mesiaci február a potom následne aj v mesiaci marec. Teda mám DPH nesprávne v marci. Tam nám vyšiel nadmerný odpočet. A teda keď tú faktúru vyhodím zníži sa mi nadmerný odpočet o 761 Sk. Budem platiť nejakú pokusu, alebo sankčný úrok.... ???? A mala by som nedajbože očakávať aj kontrolu na DPH?
denisie
14.05.08,11:02
Omylom som zaúčtovala 2x došlú faktúru v mesiaci február a potom následne aj v mesiaci marec. Teda mám DPH nesprávne v marci. Tam nám vyšiel nadmerný odpočet. A teda keď tú faktúru vyhodím zníži sa mi nadmerný odpočet o 761 Sk. Budem platiť nejakú pokusu, alebo sankčný úrok.... ???? A mala by som nedajbože očakávať aj kontrolu na DPH?
Podľa mňa ti pokuta a ani sankcia nehrozí, veď predsa ty oberáš samú seba o 761,- Sk čiže o toľko menej si odpočítaš možnú budúcu daňovú povinnosť v nasledujúcom období:rolleyes:.
Marcela16
14.05.08,11:08
a ani kontrolu nemusím očakávať? ... už len pomyslenie na kontrolu mi spôsobuje nočnú moru...
denisie
14.05.08,11:15
a ani kontrolu nemusím očakávať? ... už len pomyslenie na kontrolu mi spôsobuje nočnú moru...
Myslím že kôli tejto situácii nie, ja som párkrát už poslala opravné rsp. dodatočné DPHčky a išlo dokonca aj o zvýšenie daňovej povinnosti a nič sa neudialo.:)

Ale stala sa nám podobná situácia. SZČO sa menila na PO a hneď prvé tri mesiace vznikli odpočty, bolo im to na úrade asi podozrivé, že nová firma a hneď jej majú vracať peniaze, a tak nás vyzvali na kontrolu. Ale keď zistili že sme vlastne tá istá firma, ktorá funguje "stáročie" povedali nám, že by keby to tušili nemali by sme kontrolu....:rolleyes:
Marcela16
14.05.08,11:19
no dúfam, že to bude aj v mojom prípade.. my sme od roku 2003 už mali 2x kontrolu na DPH... tak možno kvôli takej prkotine neprídu... ďakujem za info
denisie
14.05.08,11:22
no dúfam, že to bude aj v mojom prípade.. my sme od roku 2003 už mali 2x kontrolu na DPH... tak možno kvôli takej prkotine neprídu... ďakujem za info
myslím že takéto prípady sa stávajú viacerým, že musia zaslať dodatočné alebo opravné priznania...keby zakaždým mala byť kontrola...to by bolo!!!:eek:
certik
29.05.08,16:02
Ak podávam dodatočné za 1 Q 2007 tak musím vyplniť staré tlačivo?
Vranová
29.05.08,16:04
Áno, vždy sa vypĺňa také tlačivo, aké bolo v tom roku platné, ktorého roku sa to týka! Ak nemáš a nedá sa Ti stiahnúť z internetu, tak si ho vyžiadaj na daň.úrade!
certik
30.05.08,05:21
Dakujem za rýchlu odpoved, skúšala som to cez drsr a podarilo sa mi vytlačiť staré tlačivo. Ešte raz dakujem
TAdri
03.06.08,11:56
dobrý deň, moze danový urad sankciovat danovníka za podanie dodatocneho výkazu k Dph, ak ide este k tomu o zvýšenie nadmerného odpoctu??---dakujem...
naša firma už dostala za to pokutu .... aj mne to bolo čudné. Normálne vypočítaly sankčné úroky na tú sumu, ktorú sme neskôr žiadaly. Keby sa to nestalo mne, tak tomu ani neuverím.
Tweety
03.06.08,11:57
naša firma už dostala za to pokutu .... aj mne to bolo čudné. Normálne vypočítaly sankčné úroky na tú sumu, ktorú sme neskôr žiadaly. Keby sa to nestalo mne, tak tomu ani neuverím.
oj, oj, y, i.:mee:
TAdri
10.06.08,11:59
:mad:Áno, je to smiešne, ale sa to stalo opravdu, v roku 2003.Za 1.štvrťrok som podala DP, kde som mala nadmerný odpočet 42615,- Sk. 28.4.2008 zase dodatočné DP, kde som nadmerný odpočet opravila na 6793,-Sk. Dneska som vyhladala aj rozhodnutie, a tak je ako si pametám, že na rozdiel súm v dodatočnom DP a riadnom DP mi vypočítali sankčný úrok, až do dňa, kým mi nezaplatili DPH.Viem, že je to smiešne a že som na vine aj ja. Stalo sa to v Želiezovciach............... no command.

Tento môj príbech som Vám napísala,nie na strašenie, ale preto aby ste sa z toho učili. Na DÚ pracujú len ľudia, a že aký.....?
Vladimír Ozimý
10.06.08,12:09
naša firma už dostala za to pokutu .... aj mne to bolo čudné. Normálne vypočítaly sankčné úroky na tú sumu, ktorú sme neskôr žiadaly. Keby sa to nestalo mne, tak tomu ani neuverím.

prosím???? a to z čoho vychádzali...to chcem vedieť o aký zákon sa opreli že vyrúbili sankciu...ja by som sa s nimi bil do krvi...smradi jedny...:mad:
TAdri
13.06.08,16:45
§ 35b ods. 1 písm.a) zákona č. 511/1992 Zb
Oni sa asi pomílily a vypočítaly nám sankčný úrok, ako keby sme my neuviedly vlastnú daňovú povinnosť.Preto hovorím, že aj ja som na vine, že som to tak nechala. Raz som bola za DÚ, ale ma presvedčily, že to je správne vypočítané.
Milan Benka
13.06.08,17:38
:mad:Áno, je to smiešne, ale sa to stalo opravdu, v roku 2003.Za 1.štvrťrok som podala DP, kde som mala nadmerný odpočet 42615,- Sk. 28.4.2008 zase dodatočné DP, kde som nadmerný odpočet opravila na 6793,-Sk. Dneska som vyhladala aj rozhodnutie, a tak je ako si pametám, že na rozdiel súm v dodatočnom DP a riadnom DP mi vypočítali sankčný úrok, až do dňa, kým mi nezaplatili DPH.Viem, že je to smiešne a že som na vine aj ja. Stalo sa to v Želiezovciach............... no command.

Tento môj príbech som Vám napísala,nie na strašenie, ale preto aby ste sa z toho učili. Na DÚ pracujú len ľudia, a že aký.....?


§ 35b ods. 1 písm.a) zákona č. 511/1992 Zb
Oni sa asi pomílily a vypočítaly nám sankčný úrok, ako keby sme my neuviedly vlastnú daňovú povinnosť.Preto hovorím, že aj ja som na vine, že som to tak nechala. Raz som bola za DÚ, ale ma presvedčily, že to je správne vypočítané.

Veľmi nepresne popísaný problém. Ak abstrahujem od gramatickej stránky, tak aspoň obsahovo by bolo vhodné to uviesť na pravú mieru.
Takto spísané to nemá ani hlavu ani pätu. Napriek tomu tam bude sankčný úrok s veľkou pravdepodobnosťou vyrúbený oprávnene.
Alexandra777
26.06.08,07:32
Neviete mi prosím Vám niekto poradiť, či môže daňový úrad vyrubiť sankčný úrok za nezaplatenie preddavkov na daň z príjmov PO za I. štvrťrok a potom znova ďalší sankčný úrok za nezaplatenie vyrovnania sumy preddavkov za I. štvrťrok toho istého roku (o pár kotún vyššiu čiastku)? Nechápem, čo znamená suma vyrovnania preddavkov za štvrťrok, neviete niekto?
klucikova
11.07.08,06:22
:mad:Áno, je to smiešne, ale sa to stalo opravdu, v roku 2003.Za 1.štvrťrok som podala DP, kde som mala nadmerný odpočet 42615,- Sk. 28.4.2008 zase dodatočné DP, kde som nadmerný odpočet opravila na 6793,-Sk. Dneska som vyhladala aj rozhodnutie, a tak je ako si pametám, že na rozdiel súm v dodatočnom DP a riadnom DP mi vypočítali sankčný úrok, až do dňa, kým mi nezaplatili DPH.Viem, že je to smiešne a že som na vine aj ja. Stalo sa to v Želiezovciach............... no command.

Tento môj príbech som Vám napísala,nie na strašenie, ale preto aby ste sa z toho učili. Na DÚ pracujú len ľudia, a že aký.....?
Milá TAdri, ja osobne si myslím, že DÚ postupoval správne, lebo ak si správne popísala údaje NO bol 42 615,00 Sk a po podaní dod.DP DPH si ho "opravila na 6 793,00 Sk" to znamená, že tvoj nárok na odpočet mal byť nižší ako si si nárokovala a tie Sk DÚ si neprávom užívala, takže ťa museli penalizovať.
Milan Benka
11.07.08,06:29
Neviete mi prosím Vám niekto poradiť, či môže daňový úrad vyrubiť sankčný úrok za nezaplatenie preddavkov na daň z príjmov PO za I. štvrťrok a potom znova ďalší sankčný úrok za nezaplatenie vyrovnania sumy preddavkov za I. štvrťrok toho istého roku (o pár kotún vyššiu čiastku)? Nechápem, čo znamená suma vyrovnania preddavkov za štvrťrok, neviete niekto?

Môže .
evina
11.07.08,06:40
Neviete mi prosím Vám niekto poradiť, či môže daňový úrad vyrubiť sankčný úrok za nezaplatenie preddavkov na daň z príjmov PO za I. štvrťrok a potom znova ďalší sankčný úrok za nezaplatenie vyrovnania sumy preddavkov za I. štvrťrok toho istého roku (o pár kotún vyššiu čiastku)? Nechápem, čo znamená suma vyrovnania preddavkov za štvrťrok, neviete niekto?

Pravdepodobne ste mali povinnosť platiť preddavky podľa DP z roku 2006-tento ste mali zaplatiť do 30.3.2008. Ak bol nižší ako preddavok vypočítaný z DP 2007, rozdiel ste mali vyrovnať do 30.4..2008. Ak ste nesplnili obe tieto povinnosti tak môže, ako píše Benka.
denisie
18.07.08,06:32
Dobrý deň,
som popletená z tých znamienok na tlačive.. Keď podávam dodatočné DP, pričom si ponižujem NO na nižší NO, tak rozdiel na riadku 35 je s plus alebo mínus???
Prosím o ujasnenie.. Ďakujem:rolleyes:
atka4
21.07.08,14:03
Dobrý deň,
som popletená z tých znamienok na tlačive.. Keď podávam dodatočné DP, pričom si ponižujem NO na nižší NO, tak rozdiel na riadku 35 je s plus alebo mínus???
Prosím o ujasnenie.. Ďakujem:rolleyes:
Keď podávam dodatočné DP, pričom si ponižujem NO na nižší NO, tak rozdiel na riadku 35 je s plus /vyplýva ti nová daňová povinnosť, teda daň treba uhradiť/
evina
21.07.08,14:34
Dobrý deň,
som popletená z tých znamienok na tlačive.. Keď podávam dodatočné DP, pričom si ponižujem NO na nižší NO, tak rozdiel na riadku 35 je s plus alebo mínus???
Prosím o ujasnenie.. Ďakujem:rolleyes:

NO Ti už z pôvodného DP bol vrátený?
VladoaKatka
26.07.08,15:43
Chcela by som sa spýtať, či niekto nemá skúsenosť s dodatočným DP k DPH v tom prípade, ak sa zistí, že na jednu FA bolo spravené 2x samozdanenie? Vcelku daňová povinnosť sa nemení, len v riadkoch 07 a 08, následne 17 a 19 sa znížia sumy o tú duplicitu. Ako postupuje DÚ v takomto prípade?
Milan Benka
26.07.08,16:03
Chcela by som sa spýtať, či niekto nemá skúsenosť s dodatočným DP k DPH v tom prípade, ak sa zistí, že na jednu FA bolo spravené 2x samozdanenie? Vcelku daňová povinnosť sa nemení, len v riadkoch 07 a 08, následne 17 a 19 sa znížia sumy o tú duplicitu. Ako postupuje DÚ v takomto prípade?

Odporúčam podať DDP a uviesť správne údaje . Bez sankcie.
marcela1
15.08.08,11:42
na žiadnu :)

pokuty do 500 Sk sa nevyberajú a vám vyjde pokuta necelých 10 Sk :)

Dobrý deň, mohli by ste mi poradiť, mám podobný problém, zaplatila som DPH o 390,- menej za II.Q, mám podať opravné alebo dodatočné DP. A presiahne mi prípadná pokuta spomínaných 500,- Sk? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
15.08.08,11:46
Dobrý deň, mohli by ste mi poradiť, mám podobný problém, zaplatila som DPH o 390,- menej za II.Q, mám podať opravné alebo dodatočné DP. A presiahne mi prípadná pokuta spomínaných 500,- Sk? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Teraz zle uhradila daňovú povinnosť, alebo samotná povinnosť bola zle vyčíslená v priznaní. Ak priznanie je zle, tak treba podať dodatočné DP (je po termíne 25.07.), a doplatiť rozdiel. Ak ten rozdiel je tých 390,- Sk, potom k dnešnému dňu je sankčný úrok vo výške 3,- Sk.
Tu je daňová kalkulačka:

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTH1B8mB2I76ke hCQLYfkqivR35uKlAu0hwoYuhj7uuiH5WTmp6YXKkfrO-tH6BfkBsaUZ7vqAgAoiYj-g!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFFWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzFMN01ELzI4NjQy Mzkvc2EucmF0YWpGb3JtU3VibWl0#7_0_1L7MD
marcela1
16.08.08,17:06
ďakujem za odpoveď veľmi ste mi pomohli a aj mi odľahlo :-)
YVETTE
02.12.08,18:28
V daňovom priznaní na DPH za 10/2008 bol vykázaný NO vo výške 500.000 Sk. Teraz podávam /po prvý krát počas mojej praxe, a mám z toho mindrák/ dodatočné DPH za 10/2008, kde si ponižujem NO na 230.000 Sk. A mám dilému s riadkom 35 daňového priznania. Uvediem tam rozdiel "+" alebo "-" 270.000 Sk. Ďakujem.
betka
02.12.08,18:32
V daňovom priznaní na DPH za 10/2008 bol vykázaný NO vo výške 500.000 Sk. Teraz podávam /po prvý krát počas mojej praxe, a mám z toho mindrák/ dodatočné DPH za 10/2008, kde si ponižujem NO na 230.000 Sk. A mám dilému s riadkom 35 daňového priznania. Uvediem tam rozdiel "+" alebo "-" 270.000 Sk. Ďakujem.

Hore hlavu, baba jedna :)

Riadok 35:-270 tis.Sk
YVETTE
02.12.08,18:36
Betka, veľmi pekne ďakujem, hlavu mávam stále hore. Ale niekedy príde úplna banalita a človek sa s tým trápi, a pritom neide o nič. Veď sme zdraví. Prajem pekný večer.
Saturejka
24.08.10,11:39
Kedy je splatné dodatočné DPH - daňová povinnosť?
Vďaka
Tweety
24.08.10,11:42
Kedy je splatné dodatočné DPH - daňová povinnosť?
Vďaka
Dátumom podania.
great.zv
02.09.10,05:41
Dátumom podania.
tiež sa chcem opýtať - dátum podania a dátum úhrady DP musia byť totožné, to mi je jasné. a čo dátum vystavenia DDP DPH? vystavím DDP a do akého termínu ho treba podať - samozrejme, ako si už písala v deň podania DPaj uhradiť. ďakujem
babi2
02.09.10,05:47
tiež sa chcem opýtať - dátum podania a dátum úhrady DP musia byť totožné, to mi je jasné. a čo dátum vystavenia DDP DPH? vystavím DDP a do akého termínu ho treba podať - samozrejme, ako si už písala v deň podania DPaj uhradiť. ďakujem
Keď zistíš chybu, vystavíš DDP a podáš, je to na Tebe kedy, čím neskôr zaplatíš, tým vyššie prípadné penále budú
Luba
02.09.10,06:07
tiež sa chcem opýtať - dátum podania a dátum úhrady DP musia byť totožné, to mi je jasné. a čo dátum vystavenia DDP DPH? vystavím DDP a do akého termínu ho treba podať - samozrejme, ako si už písala v deň podania DPaj uhradiť. ďakujem
Podľa zákona o správe daní a poplatkov 511/92 je termín, viď nižšie. Máš na to v daňovom priznaní aj okienko, kde musíš vyplniť dátum zistenia. Pokuta za dodatočné daň.priznanie sa odvíja od výšky dodatočnej dane, viď v rovnakom zákone § 35 Správne delikty. A to bez ohľadu na to, kedy zaplatíš. Ak neskoro, môže byť ešte aj penále, ako píše babi2.

§ 39
Opravné a dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
great.zv
02.09.10,06:31
ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
ZuzanaP
20.10.10,11:42
Až teraz mi bol dodaný výpis za 05/2010, na ktorom sme našli úhradu fa, ktorú vystavil bývalý spolumajiteľ firmy, ale fyzicky faktúra neexistuje. Firma je Q platca, čiže za II. Q podáme dodatočné DPH, vyšiel nadmerný odpočet, znížime si ho o cca 40 euro. Ak som správne pochopila predch. príspevky, tak im nehrozí ani sankčný úrok ani pokuta. Správne? Ďakujem :-)
babi2
20.10.10,11:46
Až teraz mi bol dodaný výpis za 05/2010, na ktorom sme našli úhradu fa, ktorú vystavil bývalý spolumajiteľ firmy, ale fyzicky faktúra neexistuje. Firma je Q platca, čiže za II. Q podáme dodatočné DPH, vyšiel nadmerný odpočet, znížime si ho o cca 40 euro. Ak som správne pochopila predch. príspevky, tak im nehrozí ani sankčný úrok ani pokuta. Správne? Ďakujem :-)
Nakoľko si upravujete NO a nebola povinnosť platiť daň, tak nemá byť z čoho sankčný úrok, pokuta nebude tiež, treba len podať DDP
ZuzanaP
20.10.10,11:53
Nakoľko si upravujete NO a nebola povinnosť platiť daň, tak nemá byť z čoho sankčný úrok, pokuta nebude tiež, treba len podať DDP


ďakujem, ide o moje prvé dodatočné a nebola som si istá (nezavinené mnou:))
ono79
27.10.10,06:05
podľa toho čo tu čítam aj ja mám rovnaký problém. sme Q platitelia a v poslednom priznaní DPH sme mali daň.povinnosť 1,61€ ktorú majiteľ uhradil. No zistili sme pri opätovnej kontrole, že máme v príjmoch duplicitne nahodené dva príjmy v rovnakej sume, takže rozdiel bude o 45€ menej. Teda dodatočné bude NO 43,39 €. Túto informáciu zapíšem ako? Program MRP mi dáva výstup priamo do tlačiva, kde si preklápa podklady z programu. Ak opravíme ten príjem, tak sa zmenia príjmy a teda aj výška základov v riadkoch. Následne ako postupovať? V tlačive, ktoré zaklikneme ako opravné budú iné základy a výška NO. Čo bude v riadku a v ktorom bude zaznačený NO?
Robíme to prvý krát. Aby som tomu rozumel.
Ďakujem
Luba
27.10.10,19:28
Nezakliknete "opravné", ale "dodatočné", lebo už opravujete daňové priznanie po termíne 25.
Do dodatočného daňového priznania uvediete všetky sumy tak, ako mali správne byť. Ak Vám namiesto daňovej povinnosti vznikol NO, tak v r. 28 ani v r.33 nebude nič, v r.30 bude uvedená suma 43,39, ktorá Vám vyšla ako NO a v r.36 a 37 uvediete rozdiel 45,- medzi riadnym a dodatočným daňovým priznaním so znamienkom - lebo sa Vám povinnosť znížila.
V nasledujúcom kvartáli si tento NO 43,39 odpočítate v r. 32 od daňovej povinnosti (max.do jej výšky), ak Vám vznikne. Ak nie, tak Vám ho daňový úrad automaticky vráti. Preplatok na dani 1,61 , ktorý bol uhradený, si môžete buď vypýtať alebo asi lepšie v budúcnosti započítať s nejakou daňovou povinnosťou DPH a listom o tom informovať správcu dane.
zuzkic
28.10.10,06:39
chcem sa spýtať, prebrala som účto a všimla som si že v I.a II Q mali byť vyššie príjmy o 300€ + DPH asi si nevšimla dodatok k zmluve../ a účt.to dala ako príjem až v DPH v III.Q a odviedla z toho DPH .
Čo s tým podať dodatočné za I.II a III.Q?
Tweety
28.10.10,06:53
chcem sa spýtať, prebrala som účto a všimla som si že v I.a II Q mali byť vyššie príjmy o 300€ + DPH asi si nevšimla dodatok k zmluve../ a účt.to dala ako príjem až v DPH v III.Q a odviedla z toho DPH .
Čo s tým podať dodatočné za I.II a III.Q?
Bolo potrebné podať DDP za spomínané kvartály.
Majka
02.11.10,10:26
vzdy som sa spoliehala na kalkulacku urokov na drsr.sk a dnes mi prisla vypocitana ina suma, dodatocne na DPH bolo 5082,10 eur, dat.splatnosti mal byt 26.7.2010 a na zaklade DDP podaneho a zaplateneho 21.10.2010 mi vypocitali penale 76,20 na kalkulacke drsr.sk mi vychadza 48,40 eur.
v rozhodnuti uvadzaju vypocet
1,5*0,010*5082,10=76,20
tento vypocet ja vsak neviem ratat z coho ako.... vzdy som sa spoliehala na tu ich kalkulacku.... ale uroky sme zatial neplatili...
Luba
05.11.10,17:13
Majka,
z dodatočného daňového priznania daňový úrad vyrubuje nie úroky, ale pokutu. Pozri si zákon o správe poplatkov a daní 511/92, konkrétne nižšie uvedené. Základná úroková sadzba NBS = v súčasnosti sadzba hlavné refinančné operácie (obchody) (viď http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/udajove-kategorie-sdds/urokove-sadzby/urokove-sadzby-ecb ). V súčasnosti je táto sadzba 1%. T.j. DÚ ti uložil pokutu zo sumy 5082,10 x 1,5% x 3 / 2 = 76,23 Eur, čo sa zaokrúhľuje nadol na desaťcenty.

§ 35
Správne delikty

(1) Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a ...
...
d) kladného rozdielu medzi vlastnou daňovou povinnosťou11ac) zistenou správcom dane a vlastnou daňovou povinnosťou11ac) uvedenou v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní,
e) kladného rozdielu medzi nadmerným odpočtom11ad) uvedeným v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerným odpočtom11ad) zisteným správcom dane,
f) súčtu vlastnej daňovej povinnosti11ac) zistenej správcom dane a nadmerného odpočtu11ad) uvedeného v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní,

(2) Pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 sa uplatňuje základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň doručenia rozhodnutia. Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie, uplatní sa základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň podania dodatočného daňového priznania.

(3) Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení a vyššou daňou uvedenou daňovým subjektom v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení, správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške. Rovnako sa postupuje, ak daňový subjekt dodatočným daňovým priznaním zvýši vlastnú daňovú povinnosť11ac) alebo zníži nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní; tento postup sa uplatní aj pri podaní daňového priznania, ktorým sa zníži uplatnené vrátenie dane.1b) Ak daňový subjekt podal dodatočné daňové priznanie, ktorým si znížil nadmerný odpočet uvedený v daňovom priznaní, pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu, správca dane pokutu neuloží. Ak daňový subjekt opraví dodatočným daňovým priznaním nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní na vlastnú daňovú povinnosť, 11ac) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške zo súčtu vlastnej daňovej povinnosti11ac) uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerným odpočtom11ad) uvedeným v daňovom priznaní; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, 11ad) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v tomto dodatočnom daňovom priznaní.
Luba
05.11.10,17:26
A zároveň s odpoveďou o príspevok vyššie sa pýtam zas ja ostatných, čo s pokutami z DDP k DPH máte skúsenosti:

Znenie §35 (2) Pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 sa uplatňuje základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň doručenia rozhodnutia. Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie, uplatní sa základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň podania dodatočného daňového priznania. Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, pokuta sa uloží vo výške rovnajúcej sa 10 % zo sumy podľa odseku 1 písm. a) až i).

Prečo vyrubuje DÚ pokuty podľa úrokovej sadzby ECB 1%, keď jej trojnásobok evidentne nedosiahne 10%, tak by mal ukladať pokuty nie 1,0% x 3 / 2, ale 10% /2 - či nie? Nie že by sa mi žiadalo vyšších pokút, než DÚ vyrúbi :mad: , to teda nie, ale nerozumiem tomu, prečo sa držia tej prvej časti §35 (2). Je to aj moja opakovaná skúsenosť, ktorú tu potvrdzuje aj Majka v prísp.68. Viete niekto, načo potom je tam od 1.1.2010 tá veta? Platí to snáď iba na výpočty, keď DÚ zistí rozdiely, teda nie v prípade odseku §35 (3)? Alebo môže byť, že to majú nejako zle nastavené a po roku - dvoch sa spamätajú a budú dorubovať pokuty??
Luba
15.11.10,19:51
Viď predošlý príspevok č.70 - viete sa k tomu prosím niekto vyjadriť? Ďakujem.
Luba
23.11.10,09:26
A zároveň s odpoveďou o príspevok vyššie sa pýtam zas ja ostatných, čo s pokutami z DDP k DPH máte skúsenosti:

Znenie §35 (2) Pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 sa uplatňuje základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň doručenia rozhodnutia. Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie, uplatní sa základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň podania dodatočného daňového priznania. Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, pokuta sa uloží vo výške rovnajúcej sa 10 % zo sumy podľa odseku 1 písm. a) až i).

Prečo vyrubuje DÚ pokuty podľa úrokovej sadzby ECB 1%, keď jej trojnásobok evidentne nedosiahne 10%, tak by mal ukladať pokuty nie 1,0% x 3 / 2, ale 10% /2 - či nie? Nie že by sa mi žiadalo vyšších pokút, než DÚ vyrúbi :mad: , to teda nie, ale nerozumiem tomu, prečo sa držia tej prvej časti §35 (2). Je to aj moja opakovaná skúsenosť, ktorú tu potvrdzuje aj Majka v prísp.68. Viete niekto, načo potom je tam od 1.1.2010 tá veta? Platí to snáď iba na výpočty, keď DÚ zistí rozdiely, teda nie v prípade odseku §35 (3)? Alebo môže byť, že to majú nejako zle nastavené a po roku - dvoch sa spamätajú a budú dorubovať pokuty??

Ešte raz sa skúsim opýtať - viete prosím niekto odpovedať? Ďakujem.
sybila3
07.12.10,13:44
vypisujem dodatočné dph, mám ho tak ako by malo byť aj so zápočtom DP a NOa DP a do r. č. 36 vyčíslim sumu ktorú mám doplatiť a r. 37 bude plusom tá suma? dík
sybila3
08.12.10,08:03
do kedy treba po zistení podať dodatočné DPH? dík
sybila3
08.12.10,08:13
PROSíM VáS, aká je tam lehota do mesiac po zistení? No vypísala som dodatočné s číslami ako by malo byť, nedali sme dam jednu vystavenú fa, aj s odpočítaním NO od DP, presne jak bola len plus tá fa a r. 36 bude dph tej fa je to 85,48 a r. 37 + 85,48? dík
Tamila
08.12.10,08:15
Dodatočné DP DPH - r. 37: rozdiel v prospech ŠR +
rozdiel v prospech platiteľa -

§ 39 zákona o správe daní a poplatkov
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak
sybila3
08.12.10,08:24
ďakujem a ešte raz vypíšem tak ako by malo byť aj s tou zabudnutou faktúrou aj s odpočítaním NO a DP, čiže r. 32 ako bolo v riadnom akurát r . 36 budem mať dph 85,48 a r. 37 + 85,48, lebo to bola zabudnutá VF, je to tak dobre? dík
Tamila
08.12.10,08:28
ďakujem a ešte raz vypíšem tak ako by malo byť aj s tou zabudnutou faktúrou aj s odpočítaním NO a DP, čiže r. 32 ako bolo v riadnom akurát r . 36 budem mať dph 85,48 a r. 37 + 85,48, lebo to bola zabudnutá VF, je to tak dobre? dík
Áno.
betka
08.12.10,08:31
A zároveň s odpoveďou o príspevok vyššie sa pýtam zas ja ostatných, čo s pokutami z DDP k DPH máte skúsenosti:

Znenie §35 (2) Pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 sa uplatňuje základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň doručenia rozhodnutia. Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie, uplatní sa základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň podania dodatočného daňového priznania. Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, pokuta sa uloží vo výške rovnajúcej sa 10 % zo sumy podľa odseku 1 písm. a) až i).

Prečo vyrubuje DÚ pokuty podľa úrokovej sadzby ECB 1%, keď jej trojnásobok evidentne nedosiahne 10%, tak by mal ukladať pokuty nie 1,0% x 3 / 2, ale 10% /2 - či nie? Nie že by sa mi žiadalo vyšších pokút, než DÚ vyrúbi :mad: , to teda nie, ale nerozumiem tomu, prečo sa držia tej prvej časti §35 (2). Je to aj moja opakovaná skúsenosť, ktorú tu potvrdzuje aj Majka v prísp.68. Viete niekto, načo potom je tam od 1.1.2010 tá veta? Platí to snáď iba na výpočty, keď DÚ zistí rozdiely, teda nie v prípade odseku §35 (3)? Alebo môže byť, že to majú nejako zle nastavené a po roku - dvoch sa spamätajú a budú dorubovať pokuty??

Ak ja ako subjekt podám DDP, uloží sa pokuta v polovičnej výške, ale nie z 10%, ale trojnásobku ZUS-ky. Je tam diera v zákone, ale žiaľ už bola zaplátaná.

Tu je po A:

35/(2) Pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 sa uplatňuje základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň doručenia rozhodnutia.podá dodatočné daňové priznanie Ak daňový subjekt , uplatní sa základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň podania dodatočného daňového priznania. Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, pokuta sa uloží vo výške rovnajúcej sa 10 % zo sumy podľa odseku 1 písm. a) až i).

A tu je B:
(3) Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení a vyššou daňou uvedenou daňovým subjektom v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení, správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške. .......

A náš odsek 1:
(1) Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a

Hra zo slovíčkami, ibaže diera je už zdá sa mi zaplátaná, nejdem hľadať.
sybila3
08.12.10,08:39
a môže sa stať, že du zabudne vrátiť NO, respektíve v januári 2010 som opravovala dec.2009 a vyšlo mi, že mi majú vrátiť 16,26, lebo mi zabudli dať jednu prijatú fa. ale zatiaľ mi nevrátili a vyskakuje mi to na účte 343, mám sa ísť nato opýtať? dík
Tamila
08.12.10,08:53
a môže sa stať, že du zabudne vrátiť NO, respektíve v januári 2010 som opravovala dec.2009 a vyšlo mi, že mi majú vrátiť 16,26, lebo mi zabudli dať jednu prijatú fa. ale zatiaľ mi nevrátili a vyskakuje mi to na účte 343, mám sa ísť nato opýtať? dík
Treba dať na DÚ žiadosť o vrátenie ak si si to neodpočítala od daňovej povinnosti.
Ak sa nemýlim, malo by to byť tak, že po dodatočnom DP ak je zníženie povinnosti, treba dať žiadosť a ak je zvýšenie odpočtu, tak DÚ by mal vrátiť sám.
sybila3
08.12.10,09:24
ved preto sa čudujem, doteraz nám vždy vracali sami
asi sa tam behnem opýtať na budúci týždeň.
Tamila
08.12.10,09:28
Ak ste v decembri 2009 mali v riadnom priznaní povinnosť a v dodatočnom ste ju znížili o 16,26 Eur, treba dať žiadosť o vrátenie.
Luba
08.12.10,11:26
Ak ja ako subjekt podám DDP, uloží sa pokuta v polovičnej výške, ale nie z 10%, ale trojnásobku ZUS-ky. Je tam diera v zákone, ale žiaľ už bola zaplátaná.

Tu je po A:

35/(2) Pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 sa uplatňuje základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň doručenia rozhodnutia.podá dodatočné daňové priznanie Ak daňový subjekt , uplatní sa základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň podania dodatočného daňového priznania. Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, pokuta sa uloží vo výške rovnajúcej sa 10 % zo sumy podľa odseku 1 písm. a) až i).

A tu je B:
(3) Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení a vyššou daňou uvedenou daňovým subjektom v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení, správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške. .......

A náš odsek 1:
(1) Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a

Hra zo slovíčkami, ibaže diera je už zdá sa mi zaplátaná, nejdem hľadať.

No veď práve, že odsek 3 sa odkazuje na ods.1, čiže ho upravuje, ale aj ods.2 sa odkazuje na ods.1. Ale asi to bude, ako vravíš, o slovíčkárení, lebo DÚ vytrvalo vyrubuje pokuty v polovici zo sadzby ECB a nie z 10%. Nejakú novelu zákona 511/92 som zatiaľ nezachytila, takže uvidíme, či zaplátali, či nie. Každopádne vďaka za reakciu!
betka
08.12.10,18:10
Naša 511:

110i/(5) Ak do 31. decembra 2009 nastala skutočnosť pre uplatnenie základnej úrokovej sadzby pri výpočte
pokuty (§ 35 ods. 2), sankčného úroku (§ 35b ods. 2 a 6), úroku z odloženej sumy (§ 59 ods. 7), úroku
(§ 60 ods. 2) a úroku (§ 63 ods. 6), po 31. decembri 2009 sa použije základná úroková sadzba podľa
zákona účinného do 31. decembra 2009.

Ešte pozn. Už som asi pred pol rokom na porade niekde písala, že kalkulačka nefunguje správne. Ale to je len dobre pre subjekty :D

Čo sú skutočnosti?
- ak podám napr. DDP, uplatní sa ZUS-ka kt. platila v deň podania DDP. Skutočnosť je podanie DDP

- ak podám DP za rok 2008, a nezaplatím daň, platím pokutu vo výške ZUS-ky ...., čo je nižšia ako novela, skutočnosť nastala do 31.3.2009

- ak podám DP za rok 2009 do 31.3.2010. Skutočnosť nastáva po 31.12.2009, už je pokuta vysoká

- mám DPk za rok 2006. Dostanem dodatočný platobný výmer v roku 2010, skutočnosť je dodatočný platobný výmer, kt. dostanem po 31.12.2009
........

Pr. názorné:
Zadala som do kalkulačky sankciu za oneskorene zaplatenú daň 10 tis. €, kt bola splatná 31.3.2010. ZAplatila som ju 08.12.2010. Sankcia je 276,10 € podľa kalkulačky drsr.
Mne to vyšlo úroky vo výške 15% 1035,61 €, skutočnosť nastala po 31.12.2009

Vlastná daňová povinnosť DPH za mesiac 2/2010, spl. dňa 25.3.2010 vo výške 10 tis. €. (zaplatila som 8.12.2010) Kalkulačka drsr. uroky sú 282,7. AK počítam úroky správne, tak úroky sú vo výške 15% 1072,62 €.

Podám DDP DPH za 2/2010 8.12.2010 a rozdiel vlastnej DP by mi vyšiel 10 tis. €. Priznala som sa sama. Uroky mi vyšli 143,01 €.

Mám DK za 2/2010 DPH. Zistil sa rozdiel oproti vl. DP za tento mesiac vo výške 10 tis. €. Poluta 1000 € (10%) a úroky 1072,62 € (15%)

.... opravte ma,
Luba
09.12.10,09:17
Nebudem sa ani pokúšať ťa opravovať, iste budeš mať pravdu. A ani som nikdy nevyužívala kalkulačku na drsr - tá ráta úroky. Ja som písala o výpočte nie úrokov z neskoro zaplatenej dane, ale o pokute. Keď podám DDP za ľubovoľné obdobie (do 4 rokov) a dodatočnú daň zaplatím hneď pri podaní, tak dostávam od DÚ pokutu, nie sankčné úroky. Keď podám DDP po 31.12.09, mala som za to, že pokutu vyrúbi DÚ už po novom, čiže použijúc tvoj príklad:
10000,- x 10% = 1000,- : 2 = 500,-
Ale on vyrubuje:
10000,- x 3% (= 3x 1% ZÚS ECB) = 150,- : 2 = 75,-
No veď dobre tak milosrdnejšie. Asi to bude vtedy tak, keď si daňovník sám podá DDP.
lenkam68
09.12.10,10:11
Presne tak, ak si na chybu prídeš sama a podáš DDP, tak ti DÚ vyrúbi pokutu len v polovičnej výške z rozdielu vlastnej daň. povinnosti. Hovoríme o pokute (nie o sankčnom úroku § 35b), ktorú si vyrátaš v zmysle § 35 zákona č. 511/1992 Zb.
betka
09.12.10,19:22
Len pre info, čo som našla na drsr :D

[ 02.12.2010]
Oznam
Oznamujeme daňovým subjektom, ktoré si pre svoju informáciu vypočítavajú sankčné úroky a úroky z odkladov alebo splátok na internetovej stránke DR SR v menu KALKULAČKA, že tento výpočet je správny len na výpočet podľa zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov účinného do 31.12.2009.
Na aktualizácii kalkulačky sa pracuje.
Zoltán Kovács
09.12.10,20:01
Na aktualizácii kalkulačky sa pracuje.

Len bohu žiaľ sami nevedia, kedy to bude aktuálne.
Luba
10.12.10,16:45
Presne tak, ak si na chybu prídeš sama a podáš DDP, tak ti DÚ vyrúbi pokutu len v polovičnej výške z rozdielu vlastnej daň. povinnosti. Hovoríme o pokute (nie o sankčnom úroku § 35b), ktorú si vyrátaš v zmysle § 35 zákona č. 511/1992 Zb.
Áno, to je v poriadku, len som sa zamýšľala nad spôsobom výpočtu a použitím %.
sybila3
21.12.10,09:03
ROBíM dodatočné za oktober, opravujem len o nadobudnutie tovaru, ktoré omylom bolo zaúčtované v oktobri nie z mojej strany ale má byť v novembri, čiže, ani daňová povinnosť sa nemení, čo potom uvádzam do r. 36 a 37 nula? lebo ked som nedala nič tak na stránke drsr mi napísalo-logická chyba. dík
dogicka
21.12.10,09:28
ROBíM dodatočné za oktober, opravujem len o nadobudnutie tovaru, ktoré omylom bolo zaúčtované v oktobri nie z mojej strany ale má byť v novembri, čiže, ani daňová povinnosť sa nemení, čo potom uvádzam do r. 36 a 37 nula? lebo ked som nedala nič tak na stránke drsr mi napísalo-logická chyba. dík


Áno riadok 36 a 37 budeš mať nulový.
sybila3
21.12.10,09:33
takže tam treba napísať nulu alebo nechať prázdne. dík
sybila3
21.12.10,09:50
dala som nulu, hádam to nebude chyba. dík
LUkvetka
28.12.10,15:43
Chcem sa opytat, ak som robila DPH kvartalne, za 1Q, 2Q a 3Q potrebujem urobit opravu (chybajuce doklady douctovane az teraz), pride mi iba sankcna pokuta alebo mi moze prist DU aj na kontrolu za cely rok 2010?
Dav
28.12.10,15:54
Ak sa zmenila DPH na výstupe (povinnosť odviesť DPH), podávaš dodatočné, ak na vstupe (právo odpočítať), môžeš tak urobiť v daňovom priznaní za 4. Q.
O vykonaní daňovej kontroly rozhoduje daňový úrad na základe plánu kontrol a ich interných predpisov. Nerobia kontrolu pri každom dodatočnom priznaní.