vvsys
28.04.08,13:30
je mozne vyratat vyuctovanie za teplo v byte s koeficientami na radiatori ?
panelak zatepleny ,byvanie mame na 8 pos.,strecha rovna ,plastove okna ,od spravcu vyjadrenie mizive podla neho okna nic neriesia ,zvyhodnenie spodnych a vrchnych bytov ziadne a na 4-5 posch. bez vymeny okien velke vyhody na vyuctovani.vo vyhlaske sme sa nic take nedocitali kto nam da spravnu odpoved od nasho spravcu /co si myslite ze vas ojeb.?/to je to korektne vyvetlenie,dakujem
Jozef I
28.04.08,11:59
http://www.porada.sk/t60016-p2-vyuctovanie-tepla.html#post718223

Prečo stále zadávaš nové a nové témy s tým istým , keď sa už v tejto jednej tomu venujú poraďáci a odpovedajú ti?????
Chobot
28.04.08,12:02
je mozne vyratat vyuctovanie za teplo v byte s koeficientami na radiatori ?
panelak zatepleny ,byvanie mame na 8 pos.,strecha rovna ,plastove okna ,od spravcu vyjadrenie mizive podla neho okna nic neriesia ,zvyhodnenie spodnych a vrchnych bytov ziadne a na 4-5 posch. bez vymeny okien velke vyhody na vyuctovani.vo vyhlaske sme sa nic take nedocitali kto nam da spravnu odpoved od nasho spravcu /co si myslite ze vas ojeb.?/to je to korektne vyvetlenie,dakujem

Zase sa opakuješ stále dokola. Už sme ti inde povedali, že teplo sa nedá rozúčtovať doma s kalkulačkou. Potrebuješ k tomu viaceré údaje. Robia to odborné firmy za poplatky, doma si to nemáš šancu odborne vypočítať.

Asi si si nevšimol, ale existuje viacero koeficientov. Jeden je koeficient vykurovacieho telesa (jeho výhrevnosť), potom je koeficient nevýhodnej polohy miestnosti. Tieto koeficienty zistíš jedine u správcu alebo u firmy, ktorá robí rozúčtovanie.

Prečo sa porovnávaš s druhými bytmi? Je to neporovnateľné. To je ako keby si povedal, že sused spotreboval na svojom aute za rok 450 l. benzínu a ty 700 litrov. Ako je to možné, keď obaja máte škodovky??

Koľko pomerových dielov mal pri odčítaní ten tebou spomínaný byt na 4. či 5. poschodí? Koľko si mal ty? Správca nemá povinnosť každému jednému vlastníkovi vysvetľovať celý postup rozpočítavania. Ty si skontroluj, či ti odpočítali skutočnú spotrebu (pomerové dieliky). Jedine tam sa mohli pomýliť. Si myslíš, že by tomu na 4. poschodí ubrali z jeho spotreby a pripísali tebe?

Takže odpoveď na tvoju prvú otázku: áno, je možné vypočítať spotrebu tepla, veď to robia firmy, ktoré rozpočítavajú teplo. Ale sám si to len ťažko urobíš a tu na porade ti to určite neurobí nikto, lebo nepoznáme všetky vstupné údaje.
mta
30.04.08,10:38
Vážený pán Vaňo, ale ja Vás fakt neoje... Ano mate za r.2007 preplatok 6408,- Sk čo je asi o 4000,- Sk menej ako za rok 2006.
Musím však podotknúť že vyúčtovanie UK za rok 2006 bolo na vykurovanú plochu a za rok 2007 podľa meračov. Hovoríte že vy stesa vo vykurovaní správali rovnako v roku 2007 ako v r.2006 avšak merače urobia svoje a navyše pripomínam že hoci pre rok 2007 bola cena za UK a ohrev vody zvýšená vaše evidenčné listy sa nemenili nakoľko som predpokladal že spotreba UK po namontovaní meračov klesne a aj sa tak stalo. Klesla o 350 Gj, ale ta úspora sa neprejavila tak ako predtým rovnakým dielom na všetky byty ale podľa toho kto ako kúril.
A ešte dodám že strecha je zateplená a pre porovnanie uvediem že taký istý byt ako Váš len krajný tiež na 8 pochodí má preplatok 8715,- Sk takže nie je všetko len o streche. A neplette si koeficienty na miestnosti s koeficientom výkonu radiatora.
vvsys
06.05.08,10:08
to,ze krajny byt mal preplatok viac ,neriesi otazku ktora bola zadana ,akurat aj samostatny uctovnik riesi mnohe zadania s tym rizikom ,ze sa moze pomylit,ziadny clovek nie je dokonaly akurat ze odpovedou na otazku namiesto korektneho spravania sa /teda ako samostatny uctovnik /bol vysledok vulgarnych slov ,ale asi to je pravda co je srdci to na jazyku,ale to je jedno, osobnost cloveka sa vzdy ukaze prave pri problemovych rieseniach a velmi zalezi na cloveku ci chce pomoct alebo povazuje seba sameho za vyssieho konecny vysledok je aj tak jediny vsetci su len ludia,z masa a koze a co potom ludia starsi......? kazdemu treba dat vysvetlenie na co sa pyta a ak je to v jeho kompetencii a ma v rukach zodpovednost co potom dovera ludi?dokedy???????
vvsys
06.05.08,10:22
a v konecnom dosledku su aj institucie a organizacie ktore su ochotne to podrobne rozclenit a vysvetlit tak, aby bola spokojnost na obidvoch stranach ich vystupovanie je korektne a slusne
vvsys
06.05.08,10:28
Pôvodca textu príspevku: pepo100000;700***
... ja sa snazim o pomer 100/0, ak ho vy mate, neustupte s neho,tento pomer je najferovejsi lebo kazzdy si plati to co spotrebuje a tie okrajove byty maju zvyhodnania koeficientmi, tieto koeficienti su dane zakonom a su uple postacujuce pre nezateplene bytovky, ak mate bytovku zateplenu, nemali by sa vobec uznavat majitelom okajovych bytov

NESÚHLASÍM
Predpokladám, že máš byt niekde v strede domu.
Pomer 100:0 vôbec nie je spravodlivý. Je ale najvýhodnejší pre tých čo bývajú v strede domu a majú okolo seba susedov ktorí ich vykurujú. Pri dobre zateplenom dome ak niekto nie je zvlášť náročný na teplo vyžije bez kúrenia pretože všetko teplo dostane od susedov cez steny a pri tomto pomere nebude nič platiť. Na tom nevidím nič spravodlivé.
Ani pri zateplenej bytovke nesúhlasím s tým aby bol zrušený koeficient pretože aj keď je bytovka zateplená teplo uniká síce menej ale uniká. Nie je dôvod znižovať koeficienty pretože je všeobecne nižšia spotreba a ten výpočet sa robí z nižšej spotreby. Čiže aj po zateplení percento ostáva rovnaké ale celková spotreba z ktorej sa to počíta je nižšia a tým je nižšia hodnota ktorá sa odpočítava.

Ešte jedna otázka ako chceš rozpočítať teplo v spoločných miestnostiach pri pomere 100:0 podľa toho ten čo má najväčšiu spotrebu v byte by zaplatil aj najväčšiu spotrebu tepla v spoločných priestoroch.

--------------------------------------------------------------------------------
Naposledy upravil Orim : 05-04-08 at 03:01 PM.
vvsys
06.05.08,10:29
Keďže nie ste zateplený dom, pomer 70:30 je štandardný. Po zateplení sa odporúča 50:50. Vo vyhláške 630/2005 sú v prílohe č. 2 aj doporučované koeficienty vzhľadom k nepriaznivej polohe bytu. Aj tým, že si ich odsúhlasíte,
trochu sa zohľadní nepriaznivá poloha bytov.

Príspevok ocenili
VladoaKatka ; MarcelkaT ;
vvsys
06.05.08,10:34
Skúsim odpovede na tvoje otázky.

Obvykle je to väčšie číslo na merače, ale nemusí to byť pravda je to na vás ako sa rozhodnete. (50:50) Na začiatok by som dal tak ako povedal svojar 60% merače, 40% plocha.

Orientačne sa to dá veľmi pekne zistiť, ale bude to veľmi skreslený obraz. Predpokladám, že neviete aké sú koeficienty na jednotlivé radiatory a polohu bytov, ak by ste ich vedeli je to potom úplne presne zistiteľné. Ak nemáte koeficienty urobte samostatnú tabuľku len s čísiel jednotlivých meračov a pre hrubú orientáciu a "vystrašenie" niektorých to bude stačiť. Pritom tam zapracujete jednotlivé pomery podľa ktorých to chcete počítať (napríklad 60:40) a môžete tam dať aj koeficient na polohu bytu.
Je to možné prepočítať aj iným spôsobom ale si to budete musieť zaplatiť. Tie koeficienty sa dajú nahradiť ešte výkonmi radiátorov, aj keď sú odlišné. Musia tam byť však výkony všetkých radiátorov za rovnakých podmienok, (oni sa trochu líšia okrem typu podľa toho ako sú radiátory zapojené a ako sú veľké a hrá tu svoju rolu aj teplota vykurovacieho média).
Obvykle by ti mali stačiť na porovnanie dva údaje z každého typu radiátora a podľa toho zistíš ostatné koeficienty (toho typu radiatora) stačí ti porovnať velkosť radiátorov, je tu priama závislosť (nie však plochu, to nemôžeš porovnávať podľa tohoto, typ radiátora ktorý je vysoký 60 cm alebo 30 cm aj keď po prepočítaní na dĺžku dostaneš rovnakú plochu).

Tabulka na prepočítanie sa dá urobiť jednoducho v exceli. Ak by si to nevedela tak ti ju spravím, a vy by ste si ju naplnili príslušnými hodnotami. Musíš mi však dať základné údaje počet bytov a maximálny počet miestností a radiátorov v byte (predpokladám jedna miestnosť = jeden radiátor = merač, môže byť aj napríklad 2 radiátory na 1 merač).

Lenže ak to nebude dnes som tu až v piatok.

neviem či som ťa dostatočne uspokojil
vvsys
06.05.08,10:44
PoradaBody: 41
Re: Nové zálohové platby za vykurovanie v bytoch
a načo máte správcu - veď ten by Vás mal oboznámiť s postupom v zmysle zákona - od bytu k bytu ? zákon písomné hlasovanie presne špecifikuje
vvsys
06.05.08,11:28
a vobec ako prispeli k takemu spravodlivemu vyuctovaniu / kolko sa nameralo tolko sa nakurilo /tolko sa vyuctovalo ,maju vobec pravo na preplatky a nie male ? ked cez okna unika vsetko teplo a prave stredove byty vykurovane susedmi ! maju aspon plastove okna?Viem o com hovorime ked su stare okna staci sa len v kupelni kupat a prilozit ruku ku oknu kde uteka teplo .To znamena ze je to v poriadku .Treba dobre popremyslat ci sa podielam na spolocnom a do akej miery ved je to jedna a ta ista budova a tolko isto bytov.
lubica_02
06.05.08,12:42
Prečo takýto monológ ???????????????
svojar
06.05.08,12:43
Tie príspevky 5 - 11 majú byť čo?
Chobot
06.05.08,12:48
a vobec ako prispeli k takemu spravodlivemu vyuctovaniu / kolko sa nameralo tolko sa nakurilo /tolko sa vyuctovalo ,maju vobec pravo na preplatky a nie male ? ked cez okna unika vsetko teplo a prave stredove byty vykurovane susedmi ! maju aspon plastove okna?Viem o com hovorime ked su stare okna staci sa len v kupelni kupat a prilozit ruku ku oknu kde uteka teplo .To znamena ze je to v poriadku .Treba dobre popremyslat ci sa podielam na spolocnom a do akej miery ved je to jedna a ta ista budova a tolko isto bytov.

vvsys, poprosím ťa, aby si trochu konkrétnejšie formuloval svoje príspevky, a dal väčší pozor na citácie, nakoľko pre mňa sú strašne nezrozumiteľné a nie je mi jasné, čo je citácia a čo tvoj text.

Ale možno len ja nechápem tomu, čo chceš povedať, alebo spýtať sa a uniká mi podstata.;):cool:
lubica_02
06.05.08,12:56
Mám skôr pocit, že kladie otázky sám sebe, lebo sú skoro rovnaké,len slová inak poskladané.
Karas Milan
06.05.08,14:14
Ahojte.
Môj typ na odpoveď na otázku :"Tie príspevky 5 - 11 majú byť čo?" - je to jeden z vynálezcov PM (perpetum mobile).

Ahoj
Ka Mil
Halli
06.05.08,15:23
Ahojte.
Môj typ na odpoveď na otázku :"Tie príspevky 5 - 11 majú byť čo?" - je to jeden z vynálezcov PM (perpetum mobile).

Ahoj
Ka Mil

:D čiže "samohonka" :D
peton
06.05.08,17:41
Škoda sa bolo pýtať. Apropo, načo sa používa to tlačítko "vypnúť" príspevok?
Halli
07.05.08,06:41
Škoda sa bolo pýtať. Apropo, načo sa používa to tlačítko "vypnúť" príspevok?

Peťo, to aby sme si aj my ostatní medzi sebou podiskutovali :D:D