DanS
28.04.08,13:40
Prosím o radu akým spôsobom by mohol pristúpiť druhý spoločník do eseročky, ktorú zakladal jediný spoločník. Ďakujem.
Prikladám zopár svojich úvah:

Jednoosobová eseročka sa zakladá Zakladateľskou listinou a viacosobová eseročka sa zakladá Spoločenskou zmluvou. Keď pristúpi ďalší spoločník do jednoosobovej eseročky, zatiaľ mi to vychádza tak že sa zmení a doplní Zakladateľská listina na základe Valného zhromaždenia. Následne sa vyhotoví nové úplné znenie Zakladateľskej listiny (? alebo dodatok ?). Mám totiž dilemu, či sa nemá náhodou spraviť Spoločenská zmluva, nakoľko už budú dvaja spoločníci. Lenže eseročka je založená Zakladateľskou listinou, ktorá by sa mala meniť a dopĺňať a nie zrušiť Zakladateľskú listinu a spraviť Spoločenskú zmluvu. Zatiaľ som sa o tom nikde nedočítal, ale predpokladám že by to tak mohlo byť.

Takže postup by mohol byť asi tento:
1. Valné zhromaždenie odsúhlasí pristúpenie ďalšieho spoločníka a navýšenie základného imania o napr. 200tis.

2. Vyhlásenie správcu vkladu (zakladateľ) o tom, že spoločník (nový) vložil vklad napr. 200tis.
3. Podpisový vzor nového konateľa
4. Vyhlásenie jediného spoločníka ??? - toto asi netreba
(Ak spoločnosť zakladá jediný spoločník, je potrebné vyhlásenie, že nie je jediným spoločníkom v inej spoločnosti.)

X. Podanie návrhu na zápis zmien do obchodného registra
2x zakladateľská listina alebo dodatok k zaklad. listine (?), 2x vyhlásenie správcu vkladu, 1x (?) podpisový vzor konateľa, zápisnica z Valného zhromaždenia (?)
prostechlap
30.04.08,14:51
asi bude najlepšie ak sa obrátiš na radu k právnikovy, odporúčam Ti, aby si tieto zmeny dal urobiť právnikovy (nie je to drahé). Máš väčší predpoklad, že Ti nebudú vracať doklady na doplnenie hlavne OR na Okresnom súde trvá na presných a kompletných podkladoch
( s právnikom to vykomunikuješ e-mailom ) ... aspoň ja to tak robím ...
Erikaika
01.05.08,09:30
Ešte je potrebné vedieť, či výška ZI sa bude navýšovať, alebo spoločník odpredá časť svojho obchodného podielu novému spoločníkovi.

Podľa mojho názoru spraviš:
- mimoriadne valné zhromaždenie, kde sa udelí súhlas s pristúpením nového spoločníka a ak bude konateľom tak aj jeho súhlas s ustanovením do funkcie konateľa, bude tam uvedený aj bod v ktorom uvedieš, že sa zakladateľská listina mení na spoločenskú zmluvu - to sa vyhotoví 2x a overia sa podpisy
- ak bude sa odpredávať časť obchodného podielu tak musíš spraviť zmluvu o prevode obchodného podielu - 1x a overiť podpisy
- napísať spoločenskú zmluvu - 2x overiť podpisy
- návrh na zápis zmien do obchodného registra - 1x overiť podpisy
- 2000,- kolok