veja79
28.04.08,16:13
Ahoj poraďáci potrebujem poradiť ako odvetrať práčovňu, ktorá nemá žiadne okno ani žiadny iný otvor na výmenu vzduchu. Plesnivejú steny čo niet čudo lebo je tam vlhko z bojlera a pračky a nekúrime tam...Je to prechodná miestnosť z vykurovanej chodby do nevykurovanej garáže. Potrebujeme to nejak odvetrať len neviem akými otvormi, ventilátormi...kde na stene, koľko takých otvorov...Jedna stena je "vonkajšia" tak hádam tam spraviť nejaké vetráčiky - ako veľké...? Máte skúsenosť?
rado11
28.04.08,15:29
asi najlepsi bude namontovat ventilator alebo vetracku s priemerom 10 to by malo stacit
petmar
28.04.08,18:09
Zároveň s odvetraním musíš vyriešiť, odkiaľ sa bude potrebné množstvo vzduchu nasávať a ako sa bude dohrievať, to je niekedy väčší problém ako odsávanie... Na ventilátoroch na zabudovanie je napísaná hodnota , koľko m3 prečerpajú za časovú jednotku (hodinu) tento objem by som dal napríklad 3x objemu vetranej miestnosti. Rozmer rúry určí rozmer ventilátora. Celá vzduchotechnika musí fungovať tak, aby v miestnosti nebol podtlak ani pretlak, ani príliš rýchle prúdenie vzduchu, ani nepríjemné ochladzovanie. To je tak najjednoduchšie, bez teórie a prepočtov.
stabil
28.04.08,19:09
zopar poznamok k veci:

-rozmer potrubia neurcuje ventilator ale rychlost prudenia v potrubi (vyratas z pozadovaneho objemu odsavanej vzdusniny a svetlosti potrubia). Vo VZT sa pouziva max. 40m/s, ale to uz moze byt na niektorych miestach dost hlucne a bude to potrebovat ventilator na vykrytie vacsich tlakovych strat => drahsi ventilator, vacsia spotreba el. Je lepsie ist na 20m/s alebo aj menej
-vzhladom na vysoku vlhkost vzdusniny treba pocitat s nizko polozenym rosnym bodom, ktory bude zrejme pri nevykurovanej pivnici dosiahnuty => rosenie VZT potrubia => nezaskodilo by vodotesne potrubie. Inak to bude kvapkat na hlavy (mozno aj na oprate pradlo). Ak to bude ocelove potrubie, casom to budu hrdzave kvapky ;-) Idealne by bolo plastove potrubie - nebyva to lacne.
-ventilator treba spravne nadimenzovat, inak to nebude mat ziaden efekt. Treba poznat pozadovany objem a tlakovu diferenciu. Idealny by bol tiez plastovy.
-VZT moze byt riesena ako podtlakova alebo pretlakova (ina moznost zrejme neexistuje, bez rozdielu tlakov sa ten vzduch nema preco hybat) Na tento ucel bude urcite lepsia podtlakova - kontrolovany odvod vlhkeho vzduchu na zelane miesto.
-vstupne prieduchy mozu ist z vykurovanej chodby (predpokladam, ze nie je hermeticky uzavreta a je dostatocne velka). Treba pocitat s tym, ze odsaty objem vzduchu odsaje aj teplo. Trochen moze prikurit pracovnu, ale inak bez rekuperatora pojde von. Tieto straty musi vykryt vykurovanie na chodbe alebo v miestnostiach pred nou => nemalo by to ist na ucet susedom.
-Ak to ma okolie ovplyvnovat co najmenej, potom bude lepsie sanie z vonku + rekuperator + nejaky filter + elektricky ohrev... podla toho, aka klima sa ma v pracovni dosiahnut. Privod vzduchu treba viest potrubim co najdalej od odsavacich digestorov, inak nevznikne dostatocna cirkulacia v celej miestnosti a cely system bude iba precerpavat vzduch medzi sanim a vytlakom bez dostatocneho strhavania vlhkeho vzduchu z pracovne.
rado11
29.04.08,04:06
ale keby sa dal vetrak alebo ventilator zo spätnov klapkov zeby z vonku netahalo naspät
veja79
29.04.08,12:35
No fajn tak bude prieduch z chodby a diagonálne na opačnej strane miestnosti bude ventilátor čo bude odsávať vzduch. Ale ešte jedna otázka - Oba otvory majú byť hore alebo ako?
rado11
29.04.08,17:02
odvetravat potrebujete von z domu a nie z jednej izby do druhej v jednej izbe mate vlhko a do druhej to budete vhanat?vlhko musi ist von z domu viem ze vzduchotechnikary montuju vhananie vzduchu cez spodnu cast miestnosti(pricky)a v hornej casti je ventilator a tak to staci
petmar
30.04.08,00:46
Chceš asi najjednoduchšie riešenie - ventilátor v stene s výfukom von, mal by byť čo najbližšie k zdroju pár-vlhkosti. Oproti dole otvor, ale menší ventilátor potiahne si aj popod dvere čo potrebuje. Považuj to iba za dočasné riešenie, nedostatky uvidíš prevádzkou.
Ešte dôležitejšie je predchádzať tvorbe pár, napríklad
- prať pri nižších teplotách s použitím kvalitnejších pracích prostriedkov
- nesušiť bielizeň v tejto miestnosti
- z bojlera sa asi nevyparuje, je uzavretý _?
- zaviesť sem kúrenie lebo ohrievaním vzduchu sa vlhkosť absorbuje
- zateplenie z vonku
- uvážiť spraviť tu okno
lebo nejde len o tvorbu pár, ale umožnenie ich zrážania na studených stenách. Možno, že by sa tu pleseň chytala aj bez práčky
petmar
30.04.08,00:50
Nedá mi zareagovať na :


zopar poznamok k veci:
-rozmer potrubia neurcuje ventilator ale rychlost prudenia v potrubi (vyratas z pozadovaneho objemu odsavanej vzdusniny a svetlosti potrubia). Vo VZT sa pouziva max. 40m/s, ale to uz moze byt na niektorych miestach dost

144 km/hod, v dome, fíha, mal by si sa opraviť...
veja79
30.04.08,05:56
Ďakujem všetkým! Ideme na to, a s tým zatreplením si mal pravdu - už je v pláne tento rok lebo je to severná stena a iste to má veľký vplyv.
stabil
30.04.08,16:45
Nedá mi zareagovať na :



144 km/hod, v dome, fíha, mal by si sa opraviť...



Nebudem sa opravovat, 40m/s myslim uplne vazne. Je to hodnota, nad ktoru sa nejde z hladiska ekonomickej efektivity celej VZT. Nie je to prudenie v dome, je to prudenie vo vnutri potrubia!!! Cim je rychlost prudenia nizsia, tym lepsie po kazdej stranke, ale samozrejme dost rychlo ide hore cena potrubia. Ma to vyznam hlavne na rozsiahlejsich rozvodoch - aj za cenu zvukovej izolacie potrubia. S rychlostami sa ide hore v poslednej dobe aj preto, ze architekti davaju k dispozicii stale menej technologickeho priestoru. Rychlost sa ale upravuje podla priestorov. Tak napr. pre byty je 3-4m/s, pre technologicke prevadzky 10-15, pri plastovych az do spomenutych 40m/s. Pri pracovni by som isiel v plaste kludne na 15-20, ak to susedi s kniznicou, tak by som to znizil. Vyustky ale musia mat vyrazne nizsie prudenie, lebo tam vznika najviac hluku.... takto to je!
petmar
01.05.08,07:42
To stabil: Nechcem polemizovať ani to naťahovať, ale radiť niekomu do práčovne v rod. dome VZT systém s parametrami pre rozsiahle priemyselné prevádzky asi nie je to pravé...
Zo života: projektant vo veľkej kuchyni pre 1000 stravníkov nám naprojektoval vzduchotechniku s prúdením max. 6 metrov za sekundu.
Ináč všetko, čo si napísal, verím, že je pravda. :)
stabil
01.05.08,10:15
To stabil: Nechcem polemizovať ani to naťahovať, ale radiť niekomu do práčovne v rod. dome VZT systém s parametrami pre rozsiahle priemyselné prevádzky asi nie je to pravé...
Zo života: projektant vo veľkej kuchyni pre 1000 stravníkov nám naprojektoval vzduchotechniku s prúdením max. 6 metrov za sekundu.
Ináč všetko, čo si napísal, verím, že je pravda. :)

Ze to je pre rod. dom som nejak nezachytil, asi nieje celkom bezne mat doma samostatnu pracovnu (aj ja byvam v rod. dome). Predpokladal som, ze je to nejaky penzion alebo nejake spolocne priestory a ze sa tam perie dost casto. Ale v kazdom pripade sa tych rychlosti netreba obavat ani pri malych VZT. Tak napr. ak treba potiahnut sanie alebo vytlak, pretoze ziadna stena nieje vonkajsia, kludne sa moze pouzit napr. plastova kanalizacna rura DN100, ktora pri prudeni 15m/s spravi cca 7m3/min. Ak by si chcel ist s takym istym objemom na povedzme max. 5m/s, potrebujes ruru DN180. To uz skoci riadne do ceny, potrebujes viac miesta na instalaciu, vacsie priechody cez steny, komplikovanejsie spoje... a vela novych problemov. Radsej das trosku silnejsi ventilator a vybavene.