malam11
28.04.08,16:42
Dobrý deň,
už 12 rokov sa liečim na depresiu, a stále sa to opakuje....lekárka mi navrhla , že by bolo lepšie poberať invalidný dôchodok a nájsť si prácu, ktoru by som lahšie zvládala s touto chorobou. Neverím ale, že by mi invalidný dôchodok priznali.....Máte niekto skusenosť s týmto osobne , alebo zo svojho okolia, alebo ste v tejto oblasti odborník a vedeli by ste mi poradiť? Sama sa starám o tri deti a je to naozaj zložité...
vogel
28.04.08,17:09
Je to naozaj tak. Depresia je ochorenie ako každé iné. Invalidita závisí od stupňa depresia ktoré sú ohodnotené percentualnymi bodmi postihnutia.
Najdeš to v prílohe zákone o soc poist. 461/2003.
Medzi 40% - 70% - "čiastočný invalid dochodok".
Nad 70% - "plný invalidný dochodok".

z 461/2003:

Poruchy nálad (manické, depresívne, periodické)
a) stredne ťažké formy 35 - 45 %
b) ťažké formy 50 - 80 %

Pri stredne ťažkej forme može byť teda čiastočný inv. dôch.
Pri ťažkej forme čiastočný až plný.

Diagnozu stanovuje psychiater- lahká, stredná, ťažká depresia.
Presné pridelenie bodov potom závísí od posudkového lekára soc. poisť.
danushka
28.04.08,17:33
Práve dnes som sa zamýšľala nad psychickým ochorením chlapca v našej rodine...Má 20 rokov. Už pred maturitou sa začali uň prejavovať známky schizofrénie a po maturite táto choroba úplne prepukla. Po roku liečby sú rodičia zúfalí, stav sa nezlepšil a chlapec sa s touto chorobou nevie zaradiť do života. Je to ťažké a vyhliadky na zlepšenie stavu sú mizivé. Ak by tomuto chlapcovi priznali čiastočný invalidný dôchodok, respektíve plný, mal by nárok už v tomto veku na inv. dôchodok zo soc. poisťovne a na základe čoho by sa mu tento vypočítal, keď doteraz nikde nepracoval?
Andyke
28.04.08,18:05
Zákon o soc. poist.:
§ 70
Podmienky nároku na invalidný dôchodok
(1) Poistenec má nárok na invalidný dôchodok, ak sa stal invalidný, získal počet rokov dôchodkového poistenia uvedený v § 72 a ku dňu vzniku invalidity nespĺňa podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.

(2) Fyzická osoba má nárok na invalidný dôchodok aj vtedy, ak sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt. Nárok na invalidný dôchodok tejto fyzickej osobe vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov veku. Nárok na invalidný dôchodok má aj fyzická osoba, ktorá sa stala invalidnou počas doktorandského štúdia v dennej forme, nedovŕšila 26 rokov veku a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.

§ 72
(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku

a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 22 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 22 rokov do 24 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 24 rokov do 26 rokov je najmenej tri roky,
e) nad 26 rokov do 28 rokov je najmenej štyri roky,
f) nad 28 rokov je najmenej päť rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity, a ak ide o poistenca vo veku nad 28 rokov, z posledných desiatich rokov pred vznikom invalidity.

(3) Poistencovi, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania a fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom, sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia uvedená v odseku 1 považuje za splnenú.
malam11
28.04.08,19:12
...ďakuje za odpoved......ulahčilo by mi toto riešenie život......
....nie je mi ale jasné, či musím rok byť na *PN, alebo sa musímbyť hospitalizovaná.....
Možno by si mi vedel aj na toto pomôcť s odpovedou....., už vopred dakujem...
vogel
28.04.08,19:43
...ďakuje za odpoved......ulahčilo by mi toto riešenie život......
....nie je mi ale jasné, či musím rok byť na *PN, alebo sa musímbyť hospitalizovaná.....
Možno by si mi vedel aj na toto pomôcť s odpovedou....., už vopred dakujem...


Neviem ako je to zo zakona, ale na PN treba byť zrejme minim pol roka.
Čo sa týka hospitalizácie- je to na posudkovom lekárovi soc poisť., či ju bude vyžadovať alebo nie. Nevyhnutnou podmienkou asi nieje. A keby aj, posudková hospitalizácia je zvyčajne krátka - cca 1 týžden, aspon tak je to v našom regione. Ludia sa hospitalizácie na psychiarii velmi velmi boja, ale v 95% sú príjemne prevapení....
ajobs
28.04.08,20:52
Neviem ako je to zo zakona, ale na PN treba byť zrejme minim pol roka.
Čo sa týka hospitalizácie- je to na posudkovom lekárovi soc poisť., či ju bude vyžadovať alebo nie. Nevyhnutnou podmienkou asi nieje. A keby aj, posudková hospitalizácia je zvyčajne krátka - cca 1 týžden, aspon tak je to v našom regione. Ludia sa hospitalizácie na psychiarii velmi velmi boja, ale v 95% sú príjemne prevapení....

Hospitalizácia nie je nutnou podmienkou invalidizácie, ale spravidla sa vyžaduje (podľa regiónu a úvahy posudkového lekára SP) až v 80% prípadov. Inak k invalidizácii nestačí iba posudok jedného psychiatra, je nutné ďalšie odporúčanie klinického psychológa. Úplný ID v prípadoch bežnej-to znamená ľahkej alebo stredne ťažkej depresie prakticky nie je možné priznať (väčšinou to rozpätie % ID sa pohybuje v intervale od 45 do 55%).
malam11
29.04.08,05:15
..ja Vám veľmi ďakujem...
malam11
29.04.08,08:34
..neviem ako pokračovať v mojom príspevku, tak to robím takto......pri mojom užívaní antidepresív mám dosť často neprimeranu chuť na sladké......momentálne prežívam nejaku krízu..ešte som stále PN a aj napriek liekom je mi dnes velmi smutno......mám ešte napísaný liek atarax, brala som ho len večer......dala som si ho aj teraz......bojím sa, že som nepríjemná pre okolie..už sa protivým aj sama sebe.....a asi aj Vám tuna......, najradšej by som sa skrutila niekde do klbka a prespala sa do nového života......zajtra idem psychologičke na sedenie.....čo ked mi tá energia čo mi ona vleje vydrží len den...už nemám ani strach o prácu, všetko mi je jedno.....okrem vlastnej strechy nad hlavou mi nič nechýba......prečo je mi tak ťažko......
hanelie
29.04.08,11:17
malam,

už sa protivým aj sama sebe.....a asi aj Vám tuna
v žiadnom prípade...máme tu o tejto téme veľa príspevkov napr. aj tu depresia (http://www.porada.sk/t64640-depresia.html?highlight=depresia)
ba práve naopak - odporúčam ti so všetkým čo ťa trápi vyjsť na povrch
chodíš aj na nejaké terapie? ako sa pozerajú na tento problém tvoje deti, koľko majú rokov?
malam11
29.04.08,11:23
..deti..18,14,7......ako to vidia deti......beru to ako súčasť nášho života.....je to následok a môjho nevydareného manželstava a doterajšieho života......hovorím o svojich pocitoch......už som všetko čo ma tažilo dala von......vždy prišla chvílková úľava a potom som bola zase tam , kde predtým.......úľava sa stratila a .....
vema
29.04.08,12:24
..deti..18,14,7......ako to vidia deti......beru to ako súčasť nášho života.....je to následok a môjho nevydareného manželstava a doterajšieho života......hovorím o svojich pocitoch......už som všetko čo ma tažilo dala von......vždy prišla chvílková úľava a potom som bola zase tam , kde predtým.......úľava sa stratila a .....Malam11, ja som Ti poslala asi pred týždňom SS , prečo mi neodpíšeš? Asi si si nevšimla, že máš súkromnú správu. Ak môžeš, tak mi pošli SS, poteším sa.
danushka
29.04.08,16:38
Ďakujem Andyke, Ajobs a Vogelovi za vyššie uvedené príspevky, určite tieto posuniem ďalej k ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú.

A pre Malam :
Príď do témy Depresia v sekcii Zdravie a uvidíš, že s touto pliagou nebojuješ sama... To, že by si najradšej všetko prespala je jedným zo znakov tohto ochorenia a každý čo prešiel vážnou formou depresie túto túžbu po spánku a kľud v spánku pod vplyvom utlmovacích liekov pozná...Najhoršia je tá realita a to prebudenie, keď nemáš chuť na nič a na nikoho a nedokážeš vnímať už ani najmilších, každý hlasnejší podnet je akoby Ti bubnovali drevenými paličkami po hlave a tá nechuť k životu, ten otravný život a ten božský kľud, keď spíš a zase dookola hrozné prebudenie..., božské spanie, atď, atď...
MALAM, ale musíš veriť tomu, že z tohto blúdneho kruhu sa dá vystúpiť ! Ide to a zväčša to sám človek nedokáže ani s pomocou vynikajúcich odborníkov a liekov. Ak Ti podávajú pomocnú ruku blízki a priatelia, hoci aj takí virtuálni ako my tu na Porade, tak to ber a hlavne si VER !!!
Sandy353
06.05.08,09:33
malam11: ak chces tak bud taka dobra a ozvi sa mi v sukromnej poste
trisestri
07.05.08,08:20
ak nedochadza k zlepšeniu stavu,treba asi zmenu liečebnej terapie,nastavit liečbu je niekedy velmy zložitý a dlhodoby proces,aj pri uživaní liekov može dochadzat k rôzným vykyvom,je nutna dobra komunikacia s lekarom,presne podla pokynov lekara uživat lieky,netreba podliehat panike,ked nevychadza liečba,ak to trva dlhši čas,asi treba prekonzultovat z odborným lekarom zmenu liečiv,nakolko liečba depresie je dlhodoba,zložita zaležitost,individualna aky druh liekov zaučinkuje a aký terapeutický postup,niekedý je vhodna aj hospitalizacia pre upresnenie spravnej diagnozy a určenie vhodného terapeutického postupu,otazky invalidity boli velmy dobre zodpovedane v predchadzajucich prispevkoch
malam11
08.05.08,10:47
..bola som včera na kontrole a presne ako si to napísal......dostala som iné lieky a mám byť trpezlivá.....mala som strach , že nezvládnem prácu a v tomto mi zase veľmi teraz pomáhajú terapie u psychologičky....ešte že som k nej začala na odporučenie lekára chodiť.....je to veľká pre mna veľká pomoc....
motylik7
15.05.08,10:05
Práve dnes som sa zamýšľala nad psychickým ochorením chlapca v našej rodine...Má 20 rokov. Už pred maturitou sa začali uň prejavovať známky schizofrénie a po maturite táto choroba úplne prepukla. Po roku liečby sú rodičia zúfalí, stav sa nezlepšil a chlapec sa s touto chorobou nevie zaradiť do života. Je to ťažké a vyhliadky na zlepšenie stavu sú mizivé. Ak by tomuto chlapcovi priznali čiastočný invalidný dôchodok, respektíve plný, mal by nárok už v tomto veku na inv. dôchodok zo soc. poisťovne a na základe čoho by sa mu tento vypočítal, keď doteraz nikde nepracoval?

A viete o tom, že aj tu môže výrazne pomôcť alternatívna medicína? Prečítajte si hociktorú knihu od MUDr. Jozef Jonáša, on vysvetluje, ako súvisí naša strava so psychikou.
Jara
15.05.08,10:25
Danushka prísp.3 = motylik7 v prís.17?

Danushke som radila čo podniknuť prostredníctvom ss tak teraz tomu nerozumiem.
Bastian
15.05.08,10:38
Danushka prísp.3 = motylik7 v prís.17?

Danushke som radila čo podniknuť prostredníctvom ss tak teraz tomu nerozumiem.

Asi je to nedorozumenie. Motylik akože citoval Danushku a pod tým je jej rada.
Jara
15.05.08,10:44
Ak je to tak /nevidím citáciu/ tak OK a sorry
motylik7
16.05.08,06:24
ospravedlňujem sa za chaos, ale nepodarilo sa mi "urobiť" citáciu, tak som to skopírovala. som tu nová :-)
malam11
20.05.08,09:06
..ja už nemám žiadnu silu..., vôbec sa to nelepší...je to normálne....napíšte mi..kto ste sa tak dlho liečili.....
motylik7
21.05.08,06:30
Na inom mieste k inému príspevku napísal "Psychiater" veľmi dobrý článoček - návod, ako sa k tomuto problému postaviť. Myslím že chemická liečba nie je veľmi dobrý nápad, chémia telo ešte viac znečistí (čo pôsobí aj na psychiku) a ak pomôže, tak iba dočasne. Sú to skrátka iba také barličky :mee:
vema
21.05.08,10:59
..ja už nemám žiadnu silu..., vôbec sa to nelepší...je to normálne....napíšte mi..kto ste sa tak dlho liečili.....malam 11, skús si prečítať stránku doktorka cz. " Diskusia"Tam je veľmi veľa o tom písané a sú tam rôzne témy o depresii.
malam11
21.05.08,12:24
Ďakujem za dobrý typ...je to tam naozaj zaujímavé..ďakujem
kitky
22.05.08,17:43
..ja už nemám žiadnu silu..., vôbec sa to nelepší...je to normálne....napíšte mi..kto ste sa tak dlho liečili.....

www.help24.cz (http://www.help24.cz)
Sem pisu ludia s osobnymi skusenostami.Cize aj rady z prvej ruky.
Mozno by pomohla zmena lekara. Niekdy staci len iny pohlad na vec.
Zmena antidepresiv.Pokial je to u teba predovsetkym chemia v mozgu, treba zistit na aku liecbu lepsie reagujes.Pokial si nastavena na serotonim, mozno by stalo za uvahu skusit dopamin.
Neboj sa, vzdy su nejake moznosti . Aj ja cakam na slnko ako na spasenie.:)
malam11
23.05.08,06:45
...to slnko pomáha..ale po terapiácjh u psychologičky som zistila, že si musí človek v sebe urobiť poriadok, dokončiť otvorené kapitoly......a určiť si, čo je dôležité.....ide to veľmi pomaly..ale sama seba prekvapujem, čo som s *Božou pomocou už urobila na sebe.....a tak som sa toho bála, až som sa skoro úplne zničila....
kitky
23.05.08,07:18
...to slnko pomáha..ale po terapiácjh u psychologičky som zistila, že si musí človek v sebe urobiť poriadok, dokončiť otvorené kapitoly......a určiť si, čo je dôležité.....ide to veľmi pomaly..ale sama seba prekvapujem, čo som s *Božou pomocou už urobila na sebe.....a tak som sa toho bála, až som sa skoro úplne zničila....

to je fajn ze ma psychologicka tvoju doveru, to sa casto nestava.Drzim ti palce.Vacsinou je to boj so sebou samym a ten je najtazsi.
Dostanes sa s toho, len to este chvilu potrva.
m.priecel
11.11.08,07:00
na základe rozhodnutie SP som bol uznaný za občana so zníženou pracovnou schopnosťou o 35% podla kap. XV, odd E - pre problemy pohybovým aparátom. Momentálne som na evidovaný na úrade práce sociálnych veci a rodiny. Pri pohovoroch so zamestnávateľmi mi všetci poďakujú a viac sa neohlásia. Takže šanca nájsť si zamestnanie je skoro nulová. Bez adekvátneho príjmu na starosť rodičov. Vôbec ma to nebaví... S tejto beznádeje sa vyvinuli ťažké depresie. Chcem sa spýtať, ako mam pokračovať? Pri potvrdení zdravotného stavu, chcem sa spýtať, či by sa bodové položky oných 35% už priznaných spočítavalo s % za depresiu. Ďalej ma zaujíma, či musím opätovne dávať všetky dokumenty, ktoré som už dal, alebo si ich poisťovňa vytiahne s prvého spisu, keď že som nepodal odvolanie v riadnom termíne, lebo nemám dokončené vyšetrenia, môžem podať druhu žiadosť o priznanie invalidného dôchodku kedy koľvek?
t.betinka
19.11.08,19:01
Poradaci pytam sa,vraj od noveho roku bude invalidny po novom.Ako.Ake budu zakony?Teraz mam ist na kontrolu po roku mam 1/2 ID to budem takto chodit každy rok?:confused:
alaya1
27.05.09,07:15
Je to naozaj tak. Depresia je ochorenie ako každé iné. Invalidita závisí od stupňa depresia ktoré sú ohodnotené percentualnymi bodmi postihnutia.
Najdeš to v prílohe zákone o soc poist. 461/2003.
Medzi 40% - 70% - "čiastočný invalid dochodok".
Nad 70% - "plný invalidný dochodok".

z 461/2003:

Poruchy nálad (manické, depresívne, periodické)
a) stredne ťažké formy 35 - 45 %
b) ťažké formy 50 - 80 %

Pri stredne ťažkej forme može byť teda čiastočný inv. dôch.
Pri ťažkej forme čiastočný až plný.

Diagnozu stanovuje psychiater- lahká, stredná, ťažká depresia.
Presné pridelenie bodov potom závísí od posudkového lekára soc. poisť.
je pravda, ze ked si poistenec poda ziadost o ID pre depresie nestaci lekarska sprava osetrujucweho psychiatra, je nutna hospitalizacia a posudok z nemocnice?
feron
01.06.09,10:33
je pravda, ze ked si poistenec poda ziadost o ID pre depresie nestaci lekarska sprava osetrujucweho psychiatra, je nutna hospitalizacia a posudok z nemocnice?hospitalizácia nie je nutnou podmienkou, ale keď je, je to argument navyše, zväčša ešte posielajú posudkoví lekári aj na vyšetrenie u klinického psychológa.