vikky35
28.04.08,18:58
Navrh na rozvod som podala pred piatimi mesiacmi. Aku lehotu ma sud na stanovenie prveho pojednavania? Navyse moj navrh sud v mieste mojho trvaleho bydliska presunul na sud, kde sme mali s manzelom posledne spolocne bydlisko (bol to vsak len podnajom, ani jeden z nas v prislusnom obvode nema trvale bydlisko). Zacina plynut lehota na druhom sude odo dna, ked im bol navrh presunuty? Dakujem.
sylvio
29.04.08,12:35
Presunúť konanie na súd v mieste posledného spoločného bydliska manželov súd môže v prípade, ak v danom obvode má aspoň jeden z manželov stále svoje bydlisko. V opačnom prípade je príslušný súd, v ktorého obvode má bydlisko Váš manžel.

Lehota na nariadenie prvého ako ani žiadneho ďalšieho pojednávania nie je stanovená. Skúste volať na súd k príslušnej spisovej značke a informovať sa telefonicky.
Ofélia
29.04.08,16:33
Tu bola trochu chyba z vašej strany, že ste si neuviedli v žiadosti, aby súd prebiehal v mieste vašeho terajšieho pobytu.

Ak mám napríklad trvalí pobyt v Bratislave a prechodní v Žiline, môžem súd požiadať aby konanie prebiehalo v Žiline z toho a toho dôvodu.

Tento postup mám overení.

Mali by ste sa informovať / zatelefonovať či to ešte môžete napraviť, samozrejme potom písomne.
sylvio
29.04.08,19:06
Tu bola trochu chyba z vašej strany, že ste si neuviedli v žiadosti, aby súd prebiehal v mieste vašeho terajšieho pobytu.

Ak mám napríklad trvalí pobyt v Bratislave a prechodní v Žiline, môžem súd požiadať aby konanie prebiehalo v Žiline z toho a toho dôvodu.

Tento postup mám overení.

Mali by ste sa informovať / zatelefonovať či to ešte môžete napraviť, samozrejme potom písomne.

Toto sa vôbec netýka Vášho prípadu. Žiadnu chybu ste nespravili a miestnu príslušnosť v rozvodových veciach ovlypvniť nemôžte, takže kľudne si ušetrite telefonát na súd, pretože Vám povedia jedine toľko, že to nie je možné zmeniť.
iriska
30.04.08,16:37
To by som nepovedala. Aj keď nejaký dôvod na konanie na inom súde musel vyplynúť zo spisu. Ak ste urobili chybu v adrese pri spisovaní návrhu, tak to presunuli. Inak príslušným súdom na konanie o rozvode je súd v obvode odporcu, ak taký nie je, je príslušným súdom súd v obovode navrhovateľa. Ak nie je ani taký až potom je na konanie príslušný súd v mieste, kde ste mali posledné spoločné bydlisko.
Každopádne odporúčam napísať, aby vám to preradili (ale pôjde to do okresu odporcu), lenže ak to nemáte teraz tak ďaleko, tak možno je lepšie to nechať tak, nech už konečne vám vytýčia pojednávanie - je tu riziko, že by sa to mohlo o pár mesiacov pretiahnuť.
sylvio
01.05.08,05:50
To by som zas nepovedal ja. Je to totiž presne naopak. Pri rozvodových veciach je daná v prvom rade tzv. špeciálna príslušnosť, teda príslušný je súd v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko v Slovenskej republike, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov; ak nie je takýto súd (tzn. že už v danom obvode nikto z manželov nebýva), je príslušný všeobecný súd odporcu (teda súd v mieste jeho bydliska), a ak nie je ani taký súd, všeobecný súd navrhovateľa.

Pri tzv. špeciálnej príslušnosti, teda vyššie spomenutý prípad, súd z vlastnej iniciatívy skúma miestnu príslušnosť, čo spravil aj vo Vašom prípade, a preto konanie presunul na príslušný súd. Ak boli splnené uvedené podmienky, súd svoju príslušnosť nepresunie spňť ani keby ste neviem čo robili. Šanca by bola jedine vtedy, ak v mieste Vášho posledného spoločného bydliska už nebýva ani manžel. Nejedná sa však o ten samý byt ale o okres.

PS pre irisku: informácie si treba najprv overiť, kým začneme niekomu radiť a len ho zmatieme.
Ofélia
01.05.08,10:11
sylvio

poviem príklad manželia sa idú rozvádzať, bývajú v Bratislave, (majú tam trvalí pobyt) manžel podal o rozvod. Takže podanie na súd musí byť realizované na súde v Bratislave, to je fakt.
Tento manžel sa odsťahoval za inou ženou do Trnavy a keďže on podal žiadosť o rozvod a má prechodný pobyt u inej ženy v Trnave, môže požiadať súd v Bratislave, aby rozvodové konanie prebiehalo v Trnave.

Toto je realita ktorá je skutočnosťou. Takže ak nemáte vlastnú skúsenosť tak nemýľte...........
iriska
01.05.08,13:19
Tak to pardooon Sylvio - túto informáciu som si nevycucala z malíčka, mám ju veľmi aktuálnu a ešte som si ju aj overila na portal.gov.sk

Z návrhu na rozvod manželstva musí byť v prvom rade zjavné, ktorému súdu je určený. "Návrh na rozvod manželstva" (nesprávne je označenie pojmom žiadosť) sa podáva na súde, v ktorého obvode mali manželia posledné spoločné bydlisko v Slovenskej republike, za podmienky, že v obvode tohto súdu býva aspoň jeden z manželov; ak nie je takýto súd, je príslušný všeobecný súd odporcu, a ak nie je ani taký súd, príslušný je všeobecný súd navrhovateľa.

A otázka znela tak, že prečo to súd dal do obvodu ich posledného spoločného bydliska, keď už tam ani jeden nebýva. Takže, najskôr čítaj, potom mudruj.
sylvio
01.05.08,20:27
sylvio

poviem príklad manželia sa idú rozvádzať, bývajú v Bratislave, (majú tam trvalí pobyt) manžel podal o rozvod. Takže podanie na súd musí byť realizované na súde v Bratislave, to je fakt.
Tento manžel sa odsťahoval za inou ženou do Trnavy a keďže on podal žiadosť o rozvod a má prechodný pobyt u inej ženy v Trnave, môže požiadať súd v Bratislave, aby rozvodové konanie prebiehalo v Trnave.

Toto je realita ktorá je skutočnosťou. Takže ak nemáte vlastnú skúsenosť tak nemýľte...........

Už len by som bol zvedavý, odkedy sa spravuje miestna príslušnosť navrhovateľom a nie odporcom.

Fajn, ďalej sa do debaty nezapájam. Je tu dosť "skúsených" radcov...:rolleyes:
iriska
02.05.08,19:01
V prípade, že si sa s tým nestretol, tak neznamená, že to neexistuje. A príklad, kedy sa určuje príslušný súd podľa navrhovateľa - výživné na maloleté dieťa. Ešte treba niečo dodať?
Rozhodne ale zostávam pri názore, že ak nechcete čakať na ten rozvod ešte o ďalších pár mesiacov dlhšie a nie je problém docestovať na ten súd, ktorý to má teraz, tak to treba vydržať.
sylvio
02.05.08,21:29
Povedzte mi, je tento Sylvio normálny? V prípade, že si sa s tým nestretol, tak neznamená, že to neexistuje. A príklad, kedy sa určuje príslušný súd podľa navrhovateľa - výživné na maloleté dieťa. Ešte treba niečo dodať?
Rozhodne ale zostávam pri názore, že ak nechcete čakať na ten rozvod ešte o ďalších pár mesiacov dlhšie a nie je problém docestovať na ten súd, ktorý to má teraz, tak to treba vydržať.

Počkaj, idem si prečítať o akú radu žiada vikki. Chce určiť výživné na maloleté dieťa???. NIE. Rozvádza sa! Ale to nevadí. Ja by som jej mohol poradiť, ktorý prací prášok je najlacnejší a ty zas, ako sa zbaviť buriny v záhradke. Aj to sú rady ;)
Petra Nová
03.05.08,11:28
Sylvio, tento príspevok je úplne mimotemy , a tak nalož s ním, ako uznáš za vhodné.

Ak sa dobre pamätám, na Porade sme začali pôsobiť asi v rovnakom čase, začali sme sa zoznamovať s jej členmi a témami. Naopak, starí poraďáci sa zoznamovali s nami. Toto zoznámenie sa uskutočňovalo výlučne na základe písomných prejavov a prípadných reakcií na ne. Usúdila som, že okrem toho, že sme naraz vtrhli na Poradu, obidvaja máme dosť spoločného. Sme netrpezliví, sebavedomí a zahľadení do seba. Asi nás tieto vlastnosti veľmi nectia. Možno mňa viac, pretože predpokladám, že som o niečo staršia.

Sledovala som prestrelku v tejto téme, spolu sme ich aj niekoľko absolvovali. To, že táto skončila mínusovými bodmi na obidvoch stranách, mi dalo impulz k reakcii, hoci mimo témy.

Po niekoľkých mesiacoch, čo sa pohybujem na Porade, som sa dostala k starým témam, ktoré síce preblesli na hlavnej stránke Porady, ale ani zo zvedavosti ma nenapadlo, aby som do nich nahliadla. Pred niekoľkými dňami som sa k nim predsa len dostala a priznám sa, že pri čítaní osudov ľudí, výnimočných ľudí, som zostala zahanbená z toho, ako som sa prezentovala a čím som sa prezentovala.

Sylvio, ak uznáš za vhodné, skús zaloviť v starých témach, ktoré Ti možno pomôžu skorigovať názor na život, na ľudí, na vzťahy, aj na seba samého. Mne to začína pomáhať. Zato, že som občas „hluchá“, a možno nielen občas, sa nepovažujem za človeka menejcenného a zlého. Mám aj dobré vlastnosti, ktoré si na sebe vážim, a určite ich máš veľa aj Ty. Iná vec je, či máme talent zbavovať sa tých vlastností, na ktoré nemôžeme byť veľmi hrdí. Ale mnohí majstri sveta tiež nezvíťazili len vďaka talentu.

Skús sa na to mínusovanie príspevkov v tejto téme pozrieť z trochu iného hľadiska. Verím, že sa na Porade budeme aj naďalej stretávať vo férovej výmene názorov, bez zosmiešňovania a zlomyseľnosti.

Ak sa Ti tento príspevok nebude pozdávať , tak mi daj vedieť a ja ho zmažem.
iriska
03.05.08,18:08
Pardon, že som sa nechala uniesť, ale tiež tu niekedy čítam vysvetlenia čo kto napísal a nenapísal a ten druhý sa zase chytí iného slova a zase len napíše, že je to blbosť a potom to zase spraví ten druhý (klasické chytanie za slovíčka) a dosť ma to vytáča. Prosím vymaže tento príspevok - je mimo témy. Len som chcela poradiť, lebo ozaj sa s rozvodmi a výživným stretávam častejšie ako s plevaním buriny.
sylvio
03.05.08,19:27
Sylvio, tento príspevok je úplne mimotemy , a tak nalož s ním, ako uznáš za vhodné.

Ak sa dobre pamätám, na Porade sme začali pôsobiť asi v rovnakom čase, začali sme sa zoznamovať s jej členmi a témami. Naopak, starí poraďáci sa zoznamovali s nami. Toto zoznámenie sa uskutočňovalo výlučne na základe písomných prejavov a prípadných reakcií na ne. Usúdila som, že okrem toho, že sme naraz vtrhli na Poradu, obidvaja máme dosť spoločného. Sme netrpezliví, sebavedomí a zahľadení do seba. Asi nás tieto vlastnosti veľmi nectia. Možno mňa viac, pretože predpokladám, že som o niečo staršia.

Sledovala som prestrelku v tejto téme, spolu sme ich aj niekoľko absolvovali. To, že táto skončila mínusovými bodmi na obidvoch stranách, mi dalo impulz k reakcii, hoci mimo témy.

Po niekoľkých mesiacoch, čo sa pohybujem na Porade, som sa dostala k starým témam, ktoré síce preblesli na hlavnej stránke Porady, ale ani zo zvedavosti ma nenapadlo, aby som do nich nahliadla. Pred niekoľkými dňami som sa k nim predsa len dostala a priznám sa, že pri čítaní osudov ľudí, výnimočných ľudí, som zostala zahanbená z toho, ako som sa prezentovala a čím som sa prezentovala.

Sylvio, ak uznáš za vhodné, skús zaloviť v starých témach, ktoré Ti možno pomôžu skorigovať názor na život, na ľudí, na vzťahy, aj na seba samého. Mne to začína pomáhať. Zato, že som občas „hluchá“, a možno nielen občas, sa nepovažujem za človeka menejcenného a zlého. Mám aj dobré vlastnosti, ktoré si na sebe vážim, a určite ich máš veľa aj Ty. Iná vec je, či máme talent zbavovať sa tých vlastností, na ktoré nemôžeme byť veľmi hrdí. Ale mnohí majstri sveta tiež nezvíťazili len vďaka talentu.

Skús sa na to mínusovanie príspevkov v tejto téme pozrieť z trochu iného hľadiska. Verím, že sa na Porade budeme aj naďalej stretávať vo férovej výmene názorov, bez zosmiešňovania a zlomyseľnosti.

Ak sa Ti tento príspevok nebude pozdávať , tak mi daj vedieť a ja ho zmažem.

Na to aby som si vedel spraviť názor na život a ľudí atď atď nepotrebujem loviť v témach porady. Mne to stačí každý deň naživo.

To ako sa kto prezentoval na porade, to je každého osobná a vec a aj jeho vizitka. Ja tu nikoho nechodím hodnotiť, ale snažím sa poradiť tomu, kto si o to vie popýtať.

To, aký dojem nechám v osobe, ktorú som nikdy nevidel a ani neuvidím mi je tiež úplne jedno. Ak sa Vám totiž niekto nepáči, je to Váš problém, nie jeho. Toho istého človeka súčasne 100 ľudí môže zbožňovať, 100 nenávidieť a zvyšku sveta je úplne ukradnutý. Akokoľvek sa zmení aby sa zapáčil tým čo ho nenávidia, zároveň sa znepáči tým, ktorí ho mali radi. Je to zbytočná a márna snaha a výsledok nestojí za tu námahu. Jediné na čom záleží je, aby bol každý spokojný sám so sebou. Ak Vy nieste, tak s tým niečo spravte. A ako som povedal na úvod, ak sa Vám niekto nepáči, je to Váš problém. Štve to totiž Vás, nie jeho. Nikto Vás nenúti aby ste mali každého rada, nie sme v škôlke. A nebojte sa, ja to prežijem, omnoho viac ma potom teší vďaka ľudí, ktorým som pomohol. Takže Vás aj irisku poprosím o jedno: venujte sa na porade téme!!!!!!
Petra Nová
03.05.08,20:55
Pardon, že som sa nechala uniesť, ale tiež tu niekedy čítam vysvetlenia čo kto napísal a nenapísal a ten druhý sa zase chytí iného slova a zase len napíše, že je to blbosť a potom to zase spraví ten druhý (klasické chytanie za slovíčka) a dosť ma to vytáča. Prosím vymaže tento príspevok - je mimo témy. Len som chcela poradiť, lebo ozaj sa s rozvodmi a výživným stretávam častejšie ako s plevaním buriny.

Neviem Iriska, či si to Ty chcela, aby som svoj príspevok vymazala. Ja by som ho aj vymazala, ale asi by to už nemalo veľký význam, keď si ho Sylvio tak pekne zarámoval.

Doplnenie:
Prepáč, Iriska, asi som to zle pochopila. Neviem, či si nemala na mysli, aby ten Tvoj príspevok niekto vymazal? To sa ale nedá. Môžeš si ho vymazať len sama. Ale teraz je to aj tak zbytočné, keďže som ho pre zmenu ja, pekne zarámovala. Inak som zrušila Tvoj mínus bod, lebo si myslím, že príspevok nebol zlý, nevhodný a nikoho neurážal. Dopĺňam to preto, aby nevznikol dojem, že si si ho sama zrušila.