Olivia6
28.04.08,19:10
Prosím Vás, ako pečiete zemiaky, aby boli chutné a nevyschli? Zvyknete ich pred pečením uvariť alebo je lepšie ich piecť surové? Prípadne pridávate na nich nejaké chutné korenie? Ďakujem.
janaGT
29.04.08,04:48
ja pečiem surové:
1, v šupke - poriadne umyť, dať na suchý plech, pri teplote cca 200 st.C upiecť, potom prekrojím a jeme s maslom + soľ
2, zemiaky ošúpať, pokrájať na štvrťky, soľ, korenie, paprika, plech trochu poolejovať, nechať piecť pri 180st.C
Braňo
29.04.08,04:49
ja posypem ešte korením na pečené zemiaky. :---
Dav
29.04.08,05:01
ja pečiem surové:
1, v šupke - poriadne umyť, dať na suchý plech, pri teplote cca 200 st.C upiecť, potom prekrojím a jeme s maslom + soľ
2, zemiaky ošúpať, pokrájať na štvrťky, soľ, korenie, paprika, plech trochu poolejovať, nechať piecť pri 180st.C
Bod 1. presne tak, bod 2. soľ, majorán, rasca.
janaGT
29.04.08,05:16
Bod 1. presne tak, bod 2. soľ, majorán, rasca.
áno, niekedy dávam aj rascu, ale manžel s dcérou ju nemusia
Gabi03
29.04.08,05:21
Tie v šupke ja prekrajujem na polovice a trochu s olivovým olejom upečiem. Dostane chrumkavú kôrku. Mňam. :) A k tomu ešte cibuľka. :rolleyes: Manžel je mäšový, takže jemu nemôže k tomu chýbať slaninka alebo klobáska. :D
betyna8
29.04.08,05:29
Ocistene pokrajane zemiaciky dam do misky, pridam olej,prelisovany cesnak, korenie na americke zemiaky a rozmarin/ten tam mam najradsej/premiesam,necham postat aspon 1/2 hod. a vysypem na plech.Navrch dam pokrajanu slaninku a cibulu a peciem.Mnam.
Ludula
29.04.08,05:55
Ocistene pokrajane zemiaciky dam do misky, pridam olej,prelisovany cesnak, korenie na americke zemiaky a rozmarin/ten tam mam najradsej/premiesam,necham postat aspon 1/2 hod. a vysypem na plech.Navrch dam pokrajanu slaninku a cibulu a peciem.Mnam.
Robím to tak isto a k tomu máme radi kyslú kapustu.
Martin Mocko
29.04.08,06:01
Taak..ja ich predvarím pred pečením. Ale nie veľmi. Iba aby sa voda začala variť a hneď ich odstavím, hodím na plech s troškou oleja a posypem korením a šup do rúry...mňam..mňam.:D
kukurička
29.04.08,06:05
Ja mám recept od mojej babky a tá piekla také menšie zemiaky celé, nepokrájané, iba ich ošúpať, trochu oleja, rascu, soľ a počas pečenia nechať nech sa na nich urobí kôrka, potom sa aj samé odlepia od plechu. Výborné je to s maslom a bryndzou a k tomu pohár studenéh mlieka... mňam, až sa mi slinky zbiehajú.
Keď sú nové zemiaky a majú peknú šupku, tak pečiem aj so šupkou, len osoliť a potom to jeme bez šúpania najradšej s maslom a bryndzou.
damati
30.04.08,13:23
Ja ich trošku predvarím, posypem rascou, pridám trochu oleja a pečiem. Pekávala som ich aj surové, ale to pečenie dlho trvalo. Po krátkom predvarení to je rýchlejšie hotové.
kitky
30.04.08,14:10
Zemiaky ocistim, pokrajam na mesiaciky, posolim,dam rascu,podlejem horucou vodou a polejem olejom.
Prikryjem alobalom a ked su makke alobal odstranim trosku ich plochym podberakom uvolnim a pripeciem.
usko 1
30.04.08,14:20
Recept na výborné zemiaky bez tuku: zemiaky riadne vydrhnuté rozkrojím na polky a reznou stranou položím na suchý plech , ktorý som vysypala soľou, podrvenou rascou, sušenou bazalkou, tymiánom, oreganom, rozmarínom- vyberte si podľa chuti. Pečiem
na 200st. keď zemiaky začnú "pľuzgiernikovať", vyskúšam či sú makké. Sú výborné či ako príloha k masu, alebo len tak s vymiešanou kyslou smotanou s bylinkami.
cactus
30.04.08,14:28
aj ja pridám svoj recept:
ošúpané surové zemiaky poukladám na plech, pridám slaninu pokrájanú na kocky, posypem rascou a soľou. Pred upečením pridám prelisovaný cesnak a jeme to s acidkom, kyslým mliekom, kyslou smotanou, cmarom etc. ...
Fabiana
30.04.08,14:56
Väčšie nové zemiaky v šupke poprepichujem vidličkou a dám na mriežku. V priebehu pečenia otáčam. Na takto upečené zemiaky je vhodné maslo a soľ, alebo kačacia resp. husacia masť.

Našla som jedno video ako pečené zemiaky robia angláni.

http://www.videojug.com/film/how-to-make-roast-potatoes
pivko
30.04.08,14:58
Ja ich trošku predvarím, posypem rascou, pridám trochu oleja a pečiem. Pekávala som ich aj surové, ale to pečenie dlho trvalo. Po krátkom predvarení to je rýchlejšie hotové.
Pečiem tak isto ale posypem ich ešte okrem rasce aj červenou paprikou a olej mám olivový v rozprašovači tak že ich nepolievam ,ale tak dva až tri krat počas pečenia postriekam.MŇAM :---
medvedik21
30.04.08,15:52
Ja pečiem zemiaky ako prílohu k jedlám ošúpané a pokrájané na mesiačiky, polejem ich trošičku(len sem tam) olivovým olejom alebo masťou a posypem korením na americké zemiaky. V polovici pečenia ich ešte poprevraciam aby sa opiekli rovnomerne a aby sa olej dostal na všetky.

Zemiaky v šupke jednoducho poriadne umyjem a na plechu ich dám piecť. Keď do nich vidličkou zapichnem a sú vnútri mäkké, tak ich odstavím a nechám pár minút vychladnúť. Sú dobre upečené keď ich hranou dlane rozpolím(jemne po tom zemiaku udriem hranou dlane). Najlepšie sú posolené s obyčajným kravským maslom, bryndzou a slaninkou, alebo sa k tomu hodí aj kyslá domáca kapusta.

Dobrú chuť :---
beba13
30.04.08,18:28
Zemiaky pečiem na všetky možné spôsoby tak ako to tu popisujete. Ešte pečiem ošúpané, nakrájané na štvrtky posypané soľou a rôznymi koreninami a asi 8-10minút pred dopečením rozbijem vajíčka na tie zemiaky tak ako ked robíte volske oko, deťom to chutí. A na pečenie používam ten teflonový papier na pečenie zemiaky sa vobec neprilepia a netreba ich mastiť
minonka1
02.05.08,17:13
zemiaky nakrajane na mesiaciky,napoly uvarim.potom ich dam na plech,pokvapkam olejom,posypem vegetou,oreganom.ked nemam oregano,je dobre,aj pizzove korenie.premiesat,dat piect.pri peceni uz nemiesat.
Andrea308
03.05.08,20:03
Ja najprv trochu predvarím a potom sú dobré mäkké.
gabusik
05.05.08,09:04
Ja zemiačky nakrájam na mesiačiky, potom ich kratulilinko povarím, niekedy ani nevrú len trochu zosklovatejú/ odstráni sa prebytočný škrob a nelepia sa/, potom scedím, dám tam kúsoček masla - tak za lyžicu a 1 - 2 lyžice korenia americké zemiaky/ netreba to preháňať/.Všetko ešte v hrnci prehádžem, zemiačky sa krásne všetkým obalia, vysypem na plech a pečiem na 250 stupnoch. Sú celé krásne chrumkavé.
Olivia6
07.05.08,17:45
Ďakujem Vám všetkým za Vaše recepty, už sa teším ako ich všetky vyskúšam! Ďakujem :)
arizona
07.05.08,21:49
Ja zemiaky robím na veľa spôsobov, ale tento recept je jednoduchý (vždy mi miznú z panvice, pokým stihnem naložiť).Robím ich ako prílohu k prír.rezňom, alebo k mäsu na šťave.
Surové zemiaky pokrájam na menšie kocky. Opekám na väčšej teflón.panvici-na masti. Posypem soľou,vegetou a rascou. Tá masť im dodá inú chuť,ako olej a vydržia dlho mäkké. Kalórie som nerátala:D
luvo
14.05.08,04:26
Pred "n" romkmi príšla moja dcérka zo školy a doniesla mi "Recept starej mamy na pečené zemiaky"
- vybrať podľa možnosti rovnako veľké zemiaky (nie "nové"), tieto dôkladne umyť, nešúpať, prerezať na polovicu, nožom do reznej plochy urobiť smerom k šupke množstvo zárezov (aj naprieč), tak aby sa neprerezala šupka, reznú plochu osoliť, prípadne okoreniť inak podľa chuti a potom na ňu položiť tenký plátok slaniny (taký taký tenky, že cez neho "vidno" do Ameriky) a zemiaky upiecť v rúre. Takéto zemiaky rozhodne nebudú suché.
katulik111
14.05.08,04:52
ja mam rada umyté zemiaky v šupke prekrojíme na polovicu pridáme červenú papriku ,sol, korenie premiešame dáme na vymastené plech a pečieme a ešte som skúšala tie hranolky z reklami na hranolky pred smažením dáme podravku a bielko alebo sneh z bielkov zostanú dlhšie chrumkavé
vieroslava
14.05.08,05:20
Všetky recepty tu popísané sú také lákavé, že sa mi počas čítania zbiehali slinky.
Ja pekávam zemiaky rôzne, ale jeden spôsob som raz videla v televízii a po vyskúšaní ho rada robím ako prílohu k mäsu:
Dobre umyté stredne veľké, skôr menšie, zemiaky rozkrojiť po dĺžke na polovice, rezné strany posoliť morskou soľou a niekoľko krát krúživými pohybmi spolu pošúchať (tie rezné strany). Daľ piecť na suchý plech reznými stranami hore. Počas pečenia sa navrchu vytvorí taká dobručká upečená kôročka a vnútri sú dobré mäkké. Čas pečenia: keď je tá kôročka hnedá, vyskúšať, mali by byť hotové (cca 20-25 min.)