Janette
28.04.08,21:48
Dobrý večer,

v pracovnej zmluve má zamestnanec napísané: týždenný pracovný čas je 42,5 hod. Veď podľa §85 je týždenný pracovný čas 40 hod. A mzdy počítala 8 hodinovkou. Neviem čo s tým mám teraz urobiť..
Ďakujem za rady.
jankasm
28.04.08,19:52
Dobrý večer,

v pracovnej zmluve má zamestnanec napísané: týždenný pracovný čas je 42,5 hod. Veď podľa §85 je týždenný pracovný čas 40 hod. A mzdy počítala 8 hodinovkou. Neviem čo s tým mám teraz urobiť..
Ďakujem za rady.

42,5 hod týždenný pracovný čas je asi myslený čas aj s prestávkou na obed, zamestnanec v skutočnosti odpracuje denne 8 hodín, ktoré dostane aj zaplatené, plus má každý deň 0,5 hod na obed.
Niekedy sa to v zluvách tak uvádzalo, že pracovný čas je 42,5 hod týždenne. Teraz sa však už prestávka na obed nezahrňuje do pracovného času a v zmluve by malo byť správne uvedené 40 hod týždenný pracovný čas. :cool:

§ 91
Prestávky v práci
(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.

(6) To neplatí v prípade prestávok poskytovaných z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci, ktoré sa započítavajú do pracovného času.
Janette
28.04.08,20:02
Pekne ďakujem. Takže mám urobiť dodatok k zmluve? z 42,5 na 40 hod? aby to bolo správne?