rsx
28.04.08,21:23
Prosím o radu.
Na základe faktúry od zahraničného dodávateľa zo Španielska som túto uhradil. Dodávateľ však so mnou prestal komunikovať či mailom, či telefonicky. Výrobca z Austrálie pre jeho nespoľahlivosť určil iného dodávateľa pre Európu. Je viac menej jasné, že tovar ani peniaze už neuvidím. Bolo to 2832 Eur.
Ako toto zaúčtujem v JÚ aby to nevyzeralo, že som tovar predal načierno?
Ďakujem za radu.
Ajuška
28.04.08,19:41
Ak to bola zálohová faktúra (čo správne aj mala byť), tú len eviduješ a máš ku nej zrealizovanú platbu, môžeš to preúčtovať ako VNZD. V prípade ostrej faktúry - je tam dátum dodania tovaru... tam si neviem predstaviť účtovanie bez príjemky na sklad. Zostáva Ti len ju z účtovníctva vylúčiť a výdavok účtovať ako osobnú spotrebu. Nie je to malá suma, zrejme sa budeš domáhať aspoň vrátenia peňazí...
rsx
28.04.08,20:15
Ťažo povedať, či je fa zálohová. Je to v španielčine. Poslal mi to e-mailom vo formáte .jpg. Čiže nie je to originál, ale vytlačil som si to z mailu. Pozerám staré fa od neho a je to rovnaké. Čiže teraz to vlastne vyzerá, že mi tovar poslal a ja klamem? To je teda silná káva. Myslím teda voči daňovému úradu, budú si myslieť, že ja klamem?
M3G
28.04.08,20:16
Zaujímavé je, že ak máš aspoň zálohovú faktúru, mohol by si si túto zálohu do konca roka 2008 vyúčtovať ako výdavok ovplyvňujúci základ dane(podľa novely). Avšak, ako to ďalej riešiť....:confused:, radšej by som to zaúčtoval ako VNZD.
Ajuška
28.04.08,20:32
Ťažo povedať, či je fa zálohová. Je to v španielčine. Poslal mi to e-mailom vo formáte .jpg. Čiže nie je to originál, ale vytlačil som si to z mailu. Pozerám staré fa od neho a je to rovnaké. Čiže teraz to vlastne vyzerá, že mi tovar poslal a ja klamem? To je teda silná káva. Myslím teda voči daňovému úradu, budú si myslieť, že ja klamem?

Pointa nie je v tom, že si DÚ bude myslieť že klameš. Doklad o zrealizovanej platbe máš. Lenže faktúra za nákup tovaru Ti vlastne vstupuje do účtovníctva ako výdavok... a zákon hovorí jasne, že uznateľným je taký výdavok, ktorý použiješ na zabezpečenie svojho príjmu...:rolleyes:...nakoľko žiadny tovar si za tie peniaze nedostal - nemáš čo predať...
rsx
29.04.08,14:23
Takže to znamená že nemusím preukázať, že mi tovar neposlal?
A v PD to bude teda zaúčtované ako VNZD alebo VOZD?
Dakujem sa vysvetlenie, nie som účtovník ale pre svoje potreby si robím účto sám.
Ajuška
29.04.08,14:38
Takže to znamená že nemusím preukázať, že mi tovar neposlal?
A v PD to bude teda zaúčtované ako VNZD alebo VOZD?
Dakujem sa vysvetlenie, nie som účtovník ale pre svoje potreby si robím účto sám.

Z mojej reakcie si si vybral čo Ti vyhovovalo...:---... Tak skúsim inak:

- VNZD = výdavok neovplyvňujúci základ dane - tento spôsob účtovania som Ti doporučila v prípade že si platbu zrealizoval z podnikateľského účtu (a teda o tomto pohybe peňažných prostriedkov musíš účtovať, aby Ti sedel stav účtu podľa výpisu z banky)

- VOZD = výdavok ovplyvňujúci základ dane - môžeš účtovať v súlade so zákonom - ak vieš preukázať, že si výdavok použil na zabezpečenie svojich príjmov (v prípade faktúry za nákup tovaru to znamená aj jeho prijatie na sklad, následný predaj - alebo vykazujúci zostatok na sklade pri inventarizácii)

Ak si ujasníš tieto dva pojmy verím že nájdeš ten najsprávnejší spôsob účtovania Tvojej účtovnej operácie...:rolleyes:...
rsx
29.04.08,14:56
Už som to pochopil.
Dakujem za odpoved, vy ste profici, vy uctujete ako hlavnu vasi podn, cinnost. Ja si uctujem len ako hobby pri svojom hlavnom podnikani - dovoz a predaj tovaru.
Ajuška
29.04.08,15:00
Už som to pochopil.
Dakujem za odpoved, vy ste profici, vy uctujete ako hlavnu vasi podn, cinnost. Ja si uctujem len ako hobby pri svojom hlavnom podnikani - dovoz a predaj tovaru.

Nielen "hobby" treba robiť s láskou a citom...:---...aby sa Ti to nevypomstilo v konečnom dôsledku na pokutách...:rolleyes:...preto je fajn pristupovať aj k účtovníctvu s rešpektom...
Ingrid Ondruskova
29.04.08,15:55
Takže to znamená že nemusím preukázať, že mi tovar neposlal?
A v PD to bude teda zaúčtované ako VNZD alebo VOZD?
Dakujem sa vysvetlenie, nie som účtovník ale pre svoje potreby si robím účto sám.

Nie je jednoduché dokázať, že tovar prišiel, ak je to cez prepravcu-v pohode /existuje CMR/, ale keď si chodí človek do zahraničia po tovar sám
/ako môj muž do Budapešti/....tak je to problém. Ale je to nespravodlivé-prišli ste cca o 100.000,-Sk a ešte to aj nedávať do nákladov? Tak to je človek
potrestaný 2-násobne!