Ciskova
29.04.08,07:21
ahojte,
potrebujem len potvrdiť alebo vyvrátiť môj dojem

som zamestnana od 1.5.2007 a mam 270 dni povinneho nem. poistenia
od 1.2.2008 si platim aj dobrovoľne nemocenske poistenie (DNP)
z minima.(79 dni)

20.4.2008 sa mi stal uraz a som na PN. PN som si uplatnila u zamestnavateľa ale čo sledujem dianie okolo DNP tak neviem či mam narok na marodku aj z DNP lebo tam nemam 270 dni.

Môžem si uplatniť z DNP? veď mám z povinneho poistenia 270 Dni pred tym a stale pokračujem.

ďakujem
Kolejová
29.04.08,09:01
Od nového roku stačí 270 dní z akéhokoľvek nemocenského poistenia.

L.
jankasm
29.04.08,09:06
ahojte,
potrebujem len potvrdiť alebo vyvrátiť môj dojem

som zamestnana od 1.5.2007 a mam 270 dni povinneho nem. poistenia
od 1.2.2008 si platim aj dobrovoľne nemocenske poistenie (DNP)
z minima.(79 dni)

20.4.2008 sa mi stal uraz a som na PN. PN som si uplatnila u zamestnavateľa ale čo sledujem dianie okolo DNP tak neviem či mam narok na marodku aj z DNP lebo tam nemam 270 dni.

Môžem si uplatniť z DNP? veď mám z povinneho poistenia 270 Dni pred tym a stale pokračujem.

ďakujem

No uplatniť by si si mohla, len tak na skúšku, či by Ti priznali. ;)
Ale nárok pravdepodobne nemáš. Ako píšeš, máš síce splnených 270 dní NP ako zamestnanec, ale z DNP nie.
V tomto prípade, aby si mala nárok na nemocenské aj z DNP, musela by si mať v posledných dvoch rokoch 270 dní z nejakého ukončeného NP. Tvoje zamestnanie stále trvá, podstatné je, čo si robila pred 1.5.2007, či si bola zamestnaná niekde inde. Ak si bola a tento PP si ukončila, je možné, že týchto 270 dní by si mohla mať splnených práve z tohoto ukončeného NP zamestnanca. DNP trvá od 1.2.2008, čiže do nástupu na PN /20.4.2008/ to bolo 78 dní, ešte potrebujeme 192 dní, ktoré sa posudzujú 2 roky spätne, čiže od 21.4.2006 - 20.4.2008. :cool:
jankasm
29.04.08,09:07
Od nového roku stačí 270 dní z akéhokoľvek nemocenského poistenia.

L.

Áno, síce akéhokoľvek ale ukončeného. :o
Kolejová
29.04.08,09:22
To znamená ak som zamestnaná neprerušene 3 roky napr. a teraz sa pripoistím nemám nárok na plnenie z pripoistenia ?

Musím prerušiť nemocenské poistenie ?

Myslela som si že tomu rozumiem ???
Kolejová
29.04.08,10:15
Posúvam
brčko
29.04.08,16:29
To znamená ak som zamestnaná neprerušene 3 roky napr. a teraz sa pripoistím nemám nárok na plnenie z pripoistenia ?
Ak sa teraz dobrovolne nemocensky poistíš, tak nárok na plnenie z DNP (ak nemáš iné ukončené NP, ti nevznikne.
Musím prerušiť nemocenské poistenie ?
Nemusíš, len ak chceš aby ti vznikol nárok na nem.dávku z DNP, potrebuješ dosiahnuť 270dní z tohto existujúceho DNP+ sa priratajú dni len ukončených NP. Ak ukončíš súčasný PP, tak sa ti dni NP z neho prirátajú k dnom DNP (teda tie, ktoré sa nekryjú s dnami DNP). A počas prvých 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP ti vznikne nárok na nem.dávku z DNP aj tak len z minima.
Myslela som si že tomu rozumiem ???
.
Ciskova
29.04.08,17:10
Ďakujem veľmi pekne

tak pred 1.5.2007 som bola 1 rok na materskej ale to asi neplati.

ale ja to skusim,

Dobre som si to vysvetlila a ďakujem za potvrdenie

pekny deň
brčko
30.04.08,08:53
Ďakujem veľmi pekne

tak pred 1.5.2007 som bola 1 rok na materskej ale to asi neplati.

ale ja to skusim,

Dobre som si to vysvetlila a ďakujem za potvrdenie

pekny deň

NO ak by to bola skutočne materská dovolenka (teda prvých 28 resp. 37týždnov, a nie rodičovská! dovolenka) a bola si počas tejto doby aj zametnaná a tento PP je ukončenký, tak tá sa na účely nároku na nemocenské z DNP ráta.
Rodičovská dovolenka už nie, len na účely materskej (samozrejme ak PP trval).
Kolejová
30.04.08,11:44
To znamená ak som zamestnaná neprerušene 3 roky napr. a teraz sa pripoistím nemám nárok na plnenie z pripoistenia ?
Ak sa teraz dobrovolne nemocensky poistíš, tak nárok na plnenie z DNP (ak nemáš iné ukončené NP, ti nevznikne

A to ukončené NP sa preveruje koľko rokov spätne ?
brčko
30.04.08,12:09
To znamená ak som zamestnaná neprerušene 3 roky napr. a teraz sa pripoistím nemám nárok na plnenie z pripoistenia ? len na ošetrovné, na materské a nemocenské nie, ak nemáš to ukonč.nem.poist.
Ak sa teraz dobrovolne nemocensky poistíš, tak nárok na plnenie z DNP (ak nemáš iné ukončené NP, ti nevznikne

A to ukončené NP sa preveruje koľko rokov spätne ?

Pri uplatnovaní nároku na nemocenské a materské z DNP musí byť splnených 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred uplatnovaním nároku na nemocenské alebo pri materskom dva posledné roky pred pôrodom. V tomto období sa aj sleduje ukončené nem.poistenie. Napr. ak nastane pôrod alebo vznikne PN dna 1.5.08, tak sa sleduje obdobie od 1.5.06 do 30.4.08.

Pri uplatnovaní nároku na ošetrovné (OčR) z DNP vzniká nárok hned, teda 270dní NP netreba splniť. No ošetrovné sa poberá len 10dní.
Kolejová
30.04.08,12:22
Ďakujem konečne som tomu celému porozumela.

L.