Daga
22.06.04,14:58
Chcem sa opýtať je s prácou nadčas, je zamestnávateľ ten kto rozhoduje ako sa práca nadčas má vysporiadať, či ju teda zamestnancom preplatí alebo si majú čerpať náhradné voľno, alebo si môže zamestnanec požiadať o čerpanie náhradného voľna a zamestnávateľ mu je povinný toto voľno poskytnúť. Poraďte prosím.:D
Peťo
25.06.04,06:41
Pozri najprv § 97 ZP čo je práca nadčas a potom § 121 ZP o mzde za prácu nadčas, tam sa tiež hovorí aj o náhradnom voľne. Čerpanie náhrad.voľna za prácu nadčas podľa tohto ustanovenia nemožno zamestnancovi nariadiť a nie je to možné dohodnúť ani v KZ. ZP v tomto prípade pripúšťa výlučne individuálnu dohodu medzi zamestnavateľom a zamestnancom. Ak teda zamestnavateľ neposkytne zamestnancovi náhr.voľno do troch kalend.mesiacov alebo v inak dohodnutom čase, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa vyššie cit. § 121 ods. 1. prvá veta. Náhradné voľno ale v žiadnom prípade nepatrí, ak bola dohodnútá mzda s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas. Pekný deň.
Veva
25.06.04,13:57
Daga, ja by som povedala ,že práca nadčas je práca nad jeho stanovaný týždenný pracovný čas ,ktorý je určený v pracovnej zmluve. Prácu nadčas máme nariadenú alebo povolenú .Povolená ak si máme možnosť bez nároku nadpracovať chýbajúce hodiny . Nariadený : napr.keď zamestnávateľ potrebuje pre plnenie úloh a tu vidím priestor pre možnú dohodu .-zaplatenia alebo na náhradné volno. Neviem akú formu evidovania dochádzky máte, ale doporučila by som "vždy "schváliť podpisom zames-ľa
zotrvanie na pracovisku nad svoj 8 hod.prac.dobu./aj na druhý deň/ Výšku prípaltkov - súhlasim s Peťom.
nikulik
19.05.05,05:41
Mam na Vas jednu prosbu, kolko percent je za pracu nadcas?? Alebo si to urcuje zamestnavatel?? Viete mi niekto poradit??
Zita4
19.05.05,05:47
Mam na Vas jednu prosbu, kolko percent je za pracu nadcas?? Alebo si to urcuje zamestnavatel?? Viete mi niekto poradit??
Nikulík, pozri si § 121 Zákonníka práce. Tam je všetko o nadčasoch. Mzdové zvýhodnenie je min. 25 %
Livia2
19.05.05,05:49
Nikulik, okrem dosiahnutej mzdy za hodiny nadčas pracovníkovi patrí mzdové zvýhodnenie vo výške 25 % jeho priemerného zárobku. Pozri § 121 Zákonníka práce.
nikulik
19.05.05,05:53
Ďakujem Vam pekne, akosi som to tam vtedy nemohla najst
Hada
23.05.05,16:25
Dobry den,

chcem Vas niekoho poziadat o radu.
Ako je to s nadcasmi, ak v PZ uvadzame, ze mzda zohladnuje pripadnu pracu nadcas. V tomto prip. zamestnancovi za prvych 150 hod. neprinalezi priplatok, ale akonahle to bude 151. hodina, tak uz ma narok na priplatok?
Mame moznost dat zamestnancovi priplatok za nadcas pri horeuvedenej formulacii aj za prvych 150 hod.?
Co sa tyka ZP §121 ods. 2, myslite si, ze je v rozpore, ak zohladnenie prace nadcas je pri vsetkych THP pracovnikoch? Jedine R zamestnanci maju realne u nas preplacane a sledovane nadcasy.
Vdaka hada
Luba2
24.05.05,07:43
Ak máš v PZ dohodnuté, že prípadná práca nadčas je zahrnutá v dohodnutej mzde, za prvých 150 hodín neplatíš nadčasy. Za ďalšie hodiny už áno. Ak to dohodnuté nemáš, tak musíš platiť nadčasy od prvej hodiny /alebo si bude čerpať náhradné voľno/
Hada
24.05.05,08:55
Lubi,vdaka.
Viete mi este niekto poradit ako je to s tym, ci mozme dat zamestnancom vsetkym v admin. ze ich mzda zahrna pracu nadcas? A ci je v rozpore so zakonom preplacanie nadcasov, ak to maju zahrnute v zmluve.
Vdaka.
evae
24.05.05,09:29
nie je to v rozpore, aspon myslim. je vela ludi co maju zahrnutu pracu nadcas v zmluve, je to tzv. manazerska zmluva (aspon ja ju tak volam, ak ostatni nie hihi) tam ide o to, ze ten plat je vacsinou vyssi a zahrna pripadne cesty cez vikend, pripadne nadcasy atd atd... mozno by som vedela zohnat presnu formulaciu od ludi, co to maju v zmluve, ak chces?
Luba2
24.05.05,11:49
Ak je to dohodnuté v pracovnej zmluve - čiže je to dohoda dvoch strán aj zamestnanca aj zamestnávateľa, tak to v rozpore nie je. Bolo by to vtedy, ak by to bolo jednostranné oznámenie zamestnávateľa. No a čo sa týka preplácania nadčasov, ktoré boli dohodnuté v PZ že sú súčasťou mzdy, myslím si, že by si mohla mať problém napr. s daňovákmi, lebo to vyplácaš neoprávnene, nad rámec zmluvy.
Hada
24.05.05,12:30
Jej,
vsetkym Vam dakujem, mala som porady a nebola som online.
Pekny den
hada
judy
24.05.05,12:49
skus sa pozriet na tuto formulaciu:

mzda je dohodnuta s prihliadnutim na pripadnu pracu nadcas. minimalne mzdove naroky pre xx.stupen narocnosti stanovene § 120 ZP su zamestnancovi zarucene.
j.durinova
25.05.05,08:37
Luba 2 - veľmi ma zaujalo to platenie nadčasov, odkiaľ máte takéto vysvetlenie.
U nás, ak je stanovené v PZ, že práca nadčas je zahrnutá vo mzde, tým pádom sa
neprepláca žiadny nadčas. Napíšte prosím, kde ste zobrali toto vysvetlenie, veľmi
rada by som sa na to pozrela. ďakujem
j.durinova
25.05.05,08:48
Luba2 - veľmi ma zaujalo preplácanie nadčasov v prípade, že práca nadčas je zahrnutá v dohodnutej mzde. Prosím napíšte, kde je to takto vysvetlené.
Ďakujem
Janka6685
31.05.05,12:27
Ahojte. Príplatok za prácu nadčas je min. 25% z priemernej mzdy zamestnanca. Priemerná mzda sa vypočíta priemerkou čistých miezd za posledné tri mesiace? Tak si to približne pamätám, len to neviem narýchlo nájsť. A ak je to tak, ako potom postupujem, ak mám nového zamestnanca? Prosím, poraďte mi. Ďakujem
Janka6685
31.05.05,14:09
Práve som si to našla. Ak som to správne pochopila, tak priemerná mzda sa vypočíta za tri mesiace z vyúčtovanej mzdy. To znamená čístá mzda?

A pri novom zamestnancovi je to predpokladaná mzda - ako to riešite?
ik-a
31.05.05,14:12
Práve som si to našla. Ak som to správne pochopila, tak priemerná mzda sa vypočíta za tri mesiace z vyúčtovanej mzdy. To znamená čístá mzda?

A pri novom zamestnancovi je to predpokladaná mzda - ako to riešite?
Ano pri novom zamestnancovi sa vzdy berie do uvahy predpoklad. Co sa tyka pojmu mzdy. Ak sa jedna o formulaciu mzda, vzdy je tym myslene hruba mzda. Cize priemer mzdy - priemer hrubej mzdy.
Janka6685
31.05.05,14:22
Ano pri novom zamestnancovi sa vzdy berie do uvahy predpoklad. Co sa tyka pojmu mzdy. Ak sa jedna o formulaciu mzda, vzdy je tym myslene hruba mzda. Cize priemer mzdy - priemer hrubej mzdy.
Ďakujem. A ako mám postupovať pri výpočte predpokladanej mzdy? Je na to postup, alebo je to naozaj len približná suma, taká orientačná? Príde na to niekto, ak by to bolo vypočítané zle, ak sa to dá vypočítať zle? Neviem, či mi je rozumieť, lebo neviem vysvetliť presne o čo mi ide.
Hada
31.05.05,15:16
ja to vnimam cez ZP, zamestnavatel ma pravo nariadit prvych 150 hod. nadcasov, na dalsie hodiny uz musi byt vzajomna dohoda, takze mzda zahrnujuca pracu nadcas je podla mna iba pre tych prvych 150 hod.
Ivenka
31.05.05,18:25
Predovšetkým aby Ti nevyšla priemerna mzda nižšia ako je minimalna. Ja davam predpokladanu ak ma napr.P taku istu ako by pracoval riadne ak ma pevny plat.
Čo sa týka nadčasov. Keď sme mali akciu vietor tak som sa pytala na pripad: Zaklad mzda 10 000.- a pracovna doba 7,00 - 18,00. Zmluva je platna lebo sa obe strany dohodli. Ale v bode 2 /pracovná doba/ je neplatná lebo takúto formu ZP neudáva. Takže može mať z toho problem zamestnavatel. V tych P je jasne napisane koľko je fond,koľko može mať nadčas.
lenkak
31.05.05,19:10
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období. Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa vždy zisťuje k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období. Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
Janka6685
31.05.05,19:28
Takto som si to prečítala v zákone a aj som tomu rozumela, len mi išlo len o nového zamestnanca. Ale teraz mi to došlo. Veď mzdu mu budem robiť po odpracovaní jedného mesiaca. Tak to nebude problém.
azalka
24.06.05,17:08
1: zamestnanci od isteho casu robia na 2 smeny, ale v zmluve nemaju uvazok 38,75 h/t. Mam ho aj tak pocitat?
2: Mam pri vypocte nadcasov brat ako odpracovane hodiny platene nahradami? (osobne prekazky)
3: zamestnanci viac menej pracuju 6 dni po 7,5 h/d a , teda je nadcas 6,25h/t? Ale napr. buduci tyzden v danom mesiaci je PN alebo ma osob.prekazky al. "firemne"prekazy? Mam potom nadcasy pocitat?
Vrela vdaka
4: A este jedna vec: je sice pekne ze rozrh by mal zohladnovat zakonnik prace (max.pocet odprac.hodin), ale u nas to tak nie je (vid bod 3.) a mame len dochadzku - rozvrh je len v hlavach sefov. Ma niekto obdobnu skusenost a pocitanie nadcasov?
Janka6685
25.06.05,09:26
S tým rozvrhom, to by zaujímalo aj mna. My sme tiež nemali žiaden rozvrh, lebo sme zamestnancov/dohodárov volali, keď ich bolo treba. Pri dohodároch dúfam nemusí byť rozvrh. Pri normálnych zamestnancoch tiež nechápem načo by bol. Keď preto, aby sa dalo zdokladovať koľko odrobili a koľko mali nadčasov, tak nie je problém, lebo sa píše dochádzka (zapíšu sa kedy prídu a je jasné, kto robil).
Janka6685
28.06.05,15:10
Mohli by ste sa prosím pozrieť na príspevok od Azalky? Aj mňa to zaujíma. Ďakujem
Heleč
28.06.05,15:19
Nikdo s tým nemá skúsenosti? Dosť ma to zaujíma. Robím mzdy jednému a oni si tiež stále píšu normálne, a pritom viem, že robia aj po nociach, keď sú obchody zatvorené (elektriku, nie zlodejov), alebo v domácnostiach ľudia z roboty.
Anonymka
30.06.05,11:40
Mňa by zaujímalo, ako je to so mzdovým zvýhodnením počas práce v noci, t.j. príplatok za prácu v noci. Keď má zamestnanec nasledovné nadčasové kategórie:

práca nadčas celkom: 25 hodín
príplatok: (bežný prac.deň) 25% .... 23 hodín
príplatok: (noc) ? .... 2 hodiny

Vypláca sa mu mzda za nadčas v celkovom počte hodín, t.j. 25 + nadčasový príplatok 25% + príplatok za prácu v noci x Sk?

Program Olymp mi automaticky stanoví prípl.v noci na 8 Sk/hodinu, lenže ak prepočítam min.mzdový nárok (37,40Sk) x 20% = 7,48 Sk. Že by ten rozdiel bol v zaokrúhlení??? :o
Janka6685
30.06.05,11:52
Mňa by zaujímalo, ako je to so mzdovým zvýhodnením počas práce v noci, t.j. príplatok za prácu v noci. Keď má zamestnanec nasledovné nadčasové kategórie:

práca nadčas celkom: 25 hodín
príplatok: (bežný prac.deň) 25% .... 23 hodín
príplatok: (noc) ? .... 2 hodiny

Vypláca sa mu mzda za nadčas v celkovom počte hodín, t.j. 25 + nadčasový príplatok 25% + príplatok za prácu v noci x Sk?

Program Olymp mi automaticky stanoví prípl.v noci na 8 Sk/hodinu, lenže ak prepočítam min.mzdový nárok (37,40Sk) x 20% = 7,48 Sk. Že by ten rozdiel bol v zaokrúhlení??? :o
Počítala by som mzdu za odrobené hodiny + zvlášť za prácu nadčas + zvlášť za prácu vnoci. A pokiaľ viem, zákon neurčuje zaokrúhľovanie príplatkov za noc, sviatky a nadčasy.
Bionda
01.07.05,08:05
Ja tiež platím za noc 7,5 a 25% príplatok za nadčasy..a všetko sčítam dokopy... aj program mi to tak robím ...
j.u.l.i.a
10.09.08,08:17
Mne Olymp mzdu za nadčas nepočíta z priemeru za posledný štvrťrok, ale z aktuálneho mesačného priemeru. Ale príplatok 25 % počíta z priemeru za celý minulý štvrťrok. Je to správne?
Martin Mocko
10.09.08,08:21
Mne Olymp mzdu za nadčas nepočíta z priemeru za posledný štvrťrok, ale z aktuálneho mesačného priemeru. Ale príplatok 25 % počíta z priemeru za celý minulý štvrťrok. Je to správne?
Zákonník práce:
§ 121
Mzda za prácu nadčas

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku.

Presne ako píšeš..je to správne. Mzda je klasická hodinovka (pri mesačnej mzde priemer na hodinu z mesiaca) a príplatok je z kvartálneho priemeru.
ruci
11.09.08,12:55
dobrý den, prosim o radu,
ako je to s pracou nadcas pri uplatnovani pruzneho pracovneho tyzdna? U nas sa uplatnuje takto:
základný pracovný čas:
- Pon, Uto, Str, Stv: 8.00 - 15.00
- Pia: 8.00 - 14.00
volitelný pracovný čas:
- Pon, Uto, Str, Stv: 7.00 - 8.00 a 15.00 - 16.00
- Pia: 7.00 - 8.00 a 14.00 - 16.00
37,5 hod. je určený táždenný praocný čas

nie je mi velmi jasna formulacia zakonnika prace, ze práca nadčas je práca mimo základného pracovného času a nad určený týždený pracovný čas, cize z toho mne vyplyva ze prva nadčasová minúta bude až po odpracovaných 37 h 30 minut mimo zakladneho prac. casu
? a co je napríklad práca v pondelok od 16.00 - 19.00, ked este nie je odpracovaný tyždenný pracovný čas, nie je aj toto práca nadčas ?
ako to mam vlastne pocitat, od kedy zamestnanec pracuje nadcasovo?
ruci
16.09.08,11:18
posúvam si
please
jankasm
16.09.08,11:30
dobrý den, prosim o radu,
ako je to s pracou nadcas pri uplatnovani pruzneho pracovneho tyzdna? U nas sa uplatnuje takto:
základný pracovný čas:
- Pon, Uto, Str, Stv: 8.00 - 15.00
- Pia: 8.00 - 14.00
volitelný pracovný čas:
- Pon, Uto, Str, Stv: 7.00 - 8.00 a 15.00 - 16.00
- Pia: 7.00 - 8.00 a 14.00 - 16.00
37,5 hod. je určený táždenný praocný čas

nie je mi velmi jasna formulacia zakonnika prace, ze práca nadčas je práca mimo základného pracovného času a nad určený týždený pracovný čas, cize z toho mne vyplyva ze prva nadčasová minúta bude až po odpracovaných 37 h 30 minut mimo zakladneho prac. casu
? a co je napríklad práca v pondelok od 16.00 - 19.00, ked este nie je odpracovaný tyždenný pracovný čas, nie je aj toto práca nadčas ?
ako to mam vlastne pocitat, od kedy zamestnanec pracuje nadcasovo?

Môj nározor
Pondelok-piatok je prácou nadčas práca vykonaná pred 7.00 a po 16.00 viď príspevok č. 41. Práca vykonaná cez víkend je rovnako prácou nadčas.
Avšak ako píšeš, práca nadčas sa môže počítať až po odpracovaní 37,5 hod týždňového pracovného času. Kým nie je splnený týždenný pracovný fond nemôžeme hovoriť o práci nadčas. :cool:
Čiže ak napr. odpracuje všetky pracovné dni v týždni a odpracuje 37,5 hod, tak práca vykonaná v pondelok od 16.00-19.00 je prácou nadčas. Ak však napr. z nejakého dôvodu odpracuje za týždeň len 35,5 hod, čiže do plného pracovného fondu mu chýbajú 2 hod, za prácu nadčas sa môže považovať len 1 hodina zo skutočných 3 hod.
Ak by to bola napr. práca vykonaná v noci, tak by mal zamestnanec nárok na príplatok za nočnú prácu, ale nie za prácu nadčas, pokiaľ by nebol prekročený týždenný pracovný čas. :rolleyes:

Ak sa v niečom mýlim, snáď ma niekto skúsenejší opraví. ;)
ruci
18.09.08,06:43
Jankasm dakujem velmi pekne ;-)

takze to co je praca nadcas si urcim az po odpracovani celeho tyzdna podla dochadzky z tyzdna, v ktorom bola tato praca nadsac vykonavana, ok

?a ako je to potom s tym nariadovanim prace nadcas? ako to robite? nariadujete ju osobitne na kazdy den?
alebo ak viem uz tyzden dopredu, ze kazdy den v tyzdni budem zamestnanca potrebovat od 16.00 do 18.00, mozem mu to dat v jednom nariadeni prace - na jednom papier

dakujem
matúš
18.09.08,06:54
Ja už dlhšiu dobu polemizujem o práci nadčas pri služobných zahraničných cestách... Ak je pracovník 4 dni na SC (24 hod.), má plné diéty, je v tom aj sobotu, ktorú celú prešoféruje... má nárok len na diéty? žiadne NV a ani iné zvýhodnenie?
jankasm
18.09.08,10:21
Ja už dlhšiu dobu polemizujem o práci nadčas pri služobných zahraničných cestách... Ak je pracovník 4 dni na SC (24 hod.), má plné diéty, je v tom aj sobotu, ktorú celú prešoféruje... má nárok len na diéty? žiadne NV a ani iné zvýhodnenie?

Treba sa na to pozrieť z pohľadu jeho týždenného pracovného času, a potom záleží na tom, koľko z tej služobky sa považuje za prácu. Pretože ak napr. v noci spí, tak je síce na služobke, bežia mu diety, ale o práci nadčas tu nemôže byť reč. Takže ak na služobke v rámci celého týždňa odrobí viac hodín, ako má stanovený v zmluve týždenný pracovný čas, tak všetko navyše je nadčas, dostane prislúchajúce príplatky a má nárok na NV, alebo na zaplatenie nadčasov. ;)
jankasm
18.09.08,10:22
Jankasm dakujem velmi pekne ;-)

takze to co je praca nadcas si urcim az po odpracovani celeho tyzdna podla dochadzky z tyzdna, v ktorom bola tato praca nadsac vykonavana, ok

?a ako je to potom s tym nariadovanim prace nadcas? ako to robite? nariadujete ju osobitne na kazdy den?
alebo ak viem uz tyzden dopredu, ze kazdy den v tyzdni budem zamestnanca potrebovat od 16.00 do 18.00, mozem mu to dat v jednom nariadeni prace - na jednom papier

dakujem

Pokiaľ vieš, že prácu nadčas bude vykonávať každý deň od 16.00 do 18.00 ako píšeš, tak to by som nariadila na jednom tlačive. :cool:
indra
18.09.08,13:29
Môj nározor
Pondelok-piatok je prácou nadčas práca vykonaná pred 7.00 a po 16.00. Práca vykonaná cez víkend je rovnako prácou nadčas.
Avšak ako píšeš, práca nadčas sa môže počítať až po odpracovaní 37,5 hod týždňového pracovného času. Kým nie je splnený týždenný pracovný fond nemôžeme hovoriť o práci nadčas. :cool:
Čiže ak napr. odpracuje všetky pracovné dni v týždni a odpracuje 37,5 hod, tak práca vykonaná v pondelok od 16.00-19.00 je prácou nadčas. Ak však napr. z nejakého dôvodu odpracuje za týždeň len 35,5 hod, čiže do plného pracovného fondu mu chýbajú 2 hod, za prácu nadčas sa môže považovať len 1 hodina zo skutočných 3 hod.
Ak by to bola napr. práca vykonaná v noci, tak by mal zamestnanec nárok na príplatok za nočnú prácu, ale nie za prácu nadčas, pokiaľ by nebol prekročený týždenný pracovný čas. :rolleyes:

Ak sa v niečom mýlim, snáď ma niekto skúsenejší opraví. ;)
Pri pružnom pracovnom čase je prácou nadčas práca vykonávaná mimo základného pracovného času.
Podľa mňa je to potom v čase pon.-štv.- pred 8,00 a po 15,00 a v piatok pred 8,00 a po 14,00.

Mýlim sa?
ruci
19.09.08,06:22
Indra, mas pravdu :-) , je to v tom case.

Tak som sa radila a zhodli sme sa na jednom, podla dikcie zakona ("práca nadčas je práca mimo základného pracovného času a nad určený týždený pracovný čas") musia byt splnene obidve podmienky.
No da sa to urcit len za tyzden uz uzatvoreny, ked uz mam v rukach dochadzku zamestnanca za predchadzajuci tyzden. Skontrolujem splnenenie tyzdenneho pracovneho casu, ak je prekroceny, vsetko nad jeho hranicu mimo zakladneho pracovneho casu je praca nadcas.
Ak by nebol splneny tyzdenny pracovny cas, tak nie je praca nadcas ani praca vykonanvana mimo zakladneho pracovneho casu, ani praca vykonavana mimo volitelneho pracovneho casu. Az naplnenim tyzdenneho fondu, by sa vykonavala praca nadcas.

Co vy na to?
indra
19.09.08,11:11
Súhlasím. Samozrejme, treba splniť aj podmienku výkonu práce nad určený týždenný pracovný čas.
Anonymka
07.10.08,10:48
Zdravím všetkých

To znamená že je možné 300 hodín nadčasovať???

150 štandardne a ďalších 150 ak je dohoda, či súhlas?


ja to vnimam cez ZP, zamestnavatel ma pravo nariadit prvych 150 hod. nadcasov, na dalsie hodiny uz musi byt vzajomna dohoda, takze mzda zahrnujuca pracu nadcas je podla mna iba pre tych prvych 150 hod.
jankasm
07.10.08,11:23
Zdravím všetkých

To znamená že je možné 300 hodín nadčasovať???

150 štandardne a ďalších 150 ak je dohoda, či súhlas?


§ 97
Práca nadčas
(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.

(10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.
jana32
15.10.08,06:01
Prosím Vás o radu. My sme prvý krát vyslali zamestnanca na dlhšiu pracovnú cestu, na ktorej bude aj cez víkend. Čiže dostane diéty atď. Chcem sa ale opýtať, okrem diét, vreckového ja mu tento čas nad rámec pracovného času budem vo výplate vykazovať ako nadčasovú prácu?
jana32
15.10.08,08:08
Prosím Vás o radu. My sme prvý krát vyslali zamestnanca na dlhšiu pracovnú cestu, na ktorej bude aj cez víkend. Čiže dostane diéty atď. Chcem sa ale opýtať, okrem diét, vreckového ja mu tento čas nad rámec pracovného času budem vo výplate vykazovať ako nadčasovú prácu?

Prosím poraďte mi, ide o tom, že cez víkend bude skutočne aj pracovať takže mal by to dostať zaplatené ako nadčas, však?
jankasm
15.10.08,09:20
Prosím Vás o radu. My sme prvý krát vyslali zamestnanca na dlhšiu pracovnú cestu, na ktorej bude aj cez víkend. Čiže dostane diéty atď. Chcem sa ale opýtať, okrem diét, vreckového ja mu tento čas nad rámec pracovného času budem vo výplate vykazovať ako nadčasovú prácu?

Áno, keďže je na služobnej ceste, tak dostane vyplatené ako píšeš diéty a vreckové, ktoré mu prislúchajú.
No a za čas, ktorý bude pracovať, a bude to už nad rámec jeho týždenného pracovného času, dostane aj príplatky za nadčas, alebo sa dohodnete na čerpaní náhradného voľna. :o
Marta L
03.11.08,11:49
Prosim Vas a co pri pracach, ked zamestnavatel vysle pracovnika napr. zo Ziliny do Kosic za ucelom montaze. Nadcas je len doba prace, alebo mu moze zamestnavatel ako nadcas vypatit cas straveny dopravou na miesto vykonu prace a spat?
Marta L
06.11.08,09:54
Prosim Vas a co pri pracach, ked zamestnavatel vysle pracovnika napr. zo Ziliny do Kosic za ucelom montaze. Nadcas je len doba prace, alebo mu moze zamestnavatel ako nadcas vypatit cas straveny dopravou na miesto vykonu prace a spat?
Skusam znovu.
IVEB
06.02.09,12:45
Zamestnanec v decembri 2008 vykázal 1,5 hodiny práce nadčas. / nad 150 hodín / Za 1,5 hodiny mu prislúcha mzda + 25% zvýhodnenie alebo náhradné voľno . Zamestnanec sa dohodol so zamestnávateľom ,že namiesto mzdového zvýhodnenia bude v mesiaci január čerpať náhradné voľno 1,5 hodiny. Fond pracovného času v januári je 176 hodín. Ako sa má evidovať to NV v dochádzke za mesiac január ? Dochádza potom v mesiaci január ku kráteniu fondu pracovného času zo 176 hodín na 174,5 hodín a zároveň ku kráteniu mzdy ? To sa mi nezdá vôbec logické , ale stretla som sa s takýmto názorom. Môžte sa mi k tomu vyjadriť ?
mzdarka renca
06.02.09,12:55
ku kráteniu mzdy v žiadnom prípade nedochádza, nakoľko mu tá 1,5 hod. nebola zaplatená. V dochádzke za január sa vykáže čerpanie náhradného voľna 1,5 hod. Pozor, aby ste si skratku NV nepomýlili s neplateným voľnom.
IVEB
06.02.09,12:57
Tá 1,5 hodina mu bola preplatená , ale nebolo mu preplatené mzdové zvýhodnenie. A tu je ten problém ,ktorý neviem vyriešiť.
mzdarka renca
06.02.09,13:13
aha, tak si nemôže čerpať náhradné voľno. ale mu musíte doplatiť len mzdové zvýhodnenie - 25% príplatok. Mal by ti to program v ktorom účtuješ umožniť. Ale, ak to zamestnávateľovi nevadí, a dohodol sa so zamestnancom na čerpaní NV, tak mu vykáž dochádzku tak, ako keby pracoval.
IVEB
06.02.09,18:20
Možno sa nerozumieme o čo mi ide.Tak to skúsim inak.

Ak sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas , tak potom zamestnancovi nepatrí dosiahnutá mzda +25% mzdové zvýhodnenie
alebo mu patrí len dosiahnutá mzda a nepatrí mu mzdové zvýhodnenie
mzdarka renca
06.02.09,19:34
Jasne, nerozumeli sme si. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodnú, že za prácu nadčas si zamestnanec vyberie nahr. voľno, tak v tom prípade mu nepatrí mzdové zvýhodnenie-príplatok 25%.
IVEB
07.02.09,11:53
Ešte raz , nepatrí mzdové zvýhodnenie ale patrí dosiahnutá mzda , tak ?
Dana7
04.05.09,19:20
Daga, ja by som povedala ,že práca nadčas je práca nad jeho stanovaný týždenný pracovný čas ,ktorý je určený v pracovnej zmluve. Prácu nadčas máme nariadenú alebo povolenú .Povolená ak si máme možnosť bez nároku nadpracovať chýbajúce hodiny . Nariadený : napr.keď zamestnávateľ potrebuje pre plnenie úloh a tu vidím priestor pre možnú dohodu .-zaplatenia alebo na náhradné volno. Neviem akú formu evidovania dochádzky máte, ale doporučila by som "vždy "schváliť podpisom zames-ľa
zotrvanie na pracovisku nad svoj 8 hod.prac.dobu./aj na druhý deň/ Výšku prípaltkov - súhlasim s Peťom.

Prosím o radu, ako je to s prácou nadčas v prípade vodiča z povolania, keď firma je riadne bordelárska a žiadne príkazy na prácu nadčas nedá, ale zamestnancovi ráno povie, že si má naložiť auto a ísť na rozvoz, t.j. zamestnanec napr. hodinu a pol nakladá auto, vyrazí na cestu napr. do Dolného Kubína z Košíc, ale po ceste má ešte asi 11 vykládok, ktoré môžu trvať v priemere 1/2 hodinu a cestu z Dolného Kubína späť do Košíc. Pokiaľ vodič nie je superman, tak nemá šancu to stihnúť za 8 hodín. Ale firma nadčasy neprepláca, ak sa o ne bude zamestnanec súdiť, má nejakú šancu na úspech? Zamestnanec má zaplatené len normohodiny na mesiac pri 8 hodinovej smene. Okrem toho má kópie tachografových kotúčov z niekoľkých jázd, kde je jasne vidieť, kedy vyrážal a kedy došiel späť do skladu.
Ďakujem
chicago
16.06.09,09:57
Pekný deň všetkým,

nechcem otvárať novú tému, tak to skúšam "hodiť" sem. Máme v práci zamestnanca, ktorý má 8 hodinovú pracovnú dobu, zvyčajne nemá nariadený nadčas, no jeho príchody a odchody sú skoré a neskoré. Príde napríklad o 5:50 a odíde o 20:00. Zdôrazňujem, nemusí byť v práci. Bol upozornený. Ako človek, ktorý má na starosti dochádzku, ako mám zabezpečiť, aby v prípade kontroly táto vec "nehrýzla" kontrolórov. Jednak má príchod skoro každý deň pred 6 hod., čo je v ZP klasifikované ako práca v noci a jednak sa niekedy stane, že je v práci aj cez 12 hodín. Stačí, ak mi podpíše vyhlásenie o tom, že je si vedomý svojej pracovnej doby alebo mu musím zakaždým opravovať časy, aby "bolo dobre".

Skutočne ďakujem za odpoveď každému.

Jana
mzdarka renca
16.06.09,10:18
Pekný deň všetkým,

nechcem otvárať novú tému, tak to skúšam "hodiť" sem. Máme v práci zamestnanca, ktorý má 8 hodinovú pracovnú dobu, zvyčajne nemá nariadený nadčas, no jeho príchody a odchody sú skoré a neskoré. Príde napríklad o 5:50 a odíde o 20:00. Zdôrazňujem, nemusí byť v práci. Bol upozornený. Ako človek, ktorý má na starosti dochádzku, ako mám zabezpečiť, aby v prípade kontroly táto vec "nehrýzla" kontrolórov. Jednak má príchod skoro každý deň pred 6 hod., čo je v ZP klasifikované ako práca v noci a jednak sa niekedy stane, že je v práci aj cez 12 hodín. Stačí, ak mi podpíše vyhlásenie o tom, že je si vedomý svojej pracovnej doby alebo mu musím zakaždým opravovať časy, aby "bolo dobre".

Skutočne ďakujem za odpoveď každému.

Jana
Ak ho zamestnávateľ nepoveril, aby vykonával prácu nadčas, tak v práci mimo pracovného času nemá čo robiť. čo ak sa mu niečo stane?
chicago
16.06.09,11:52
Ak ho zamestnávateľ nepoveril, aby vykonával prácu nadčas, tak v práci mimo pracovného času nemá čo robiť. čo ak sa mu niečo stane?
Súhlasím! No ak mu takéto príchody a odchody vyhovujú a šéf to nerieši, tak čím sa môžme ako firma "obhájiť". Stačí podpísané upozornenie alebo vyhlásenie alebo oboznámenie, že sa v objekte mimo pracovnej doby nemá zdržiavať?
Sabadka
16.06.09,12:16
Ak ho zamestnávateľ nepoveril, aby vykonával prácu nadčas, tak v práci mimo pracovného času nemá čo robiť. čo ak sa mu niečo stane?
mimotemy Keď ho kolegovia nájdu, zavolajú zahránku.:rolleyes:
chicago
23.06.09,20:00
haloooooooooo, tak poradí nám niekto ?????????
Ďakujem.
veronikasad
23.06.09,20:08
Pekný deň všetkým,

nechcem otvárať novú tému, tak to skúšam "hodiť" sem. Máme v práci zamestnanca, ktorý má 8 hodinovú pracovnú dobu, zvyčajne nemá nariadený nadčas, no jeho príchody a odchody sú skoré a neskoré. Príde napríklad o 5:50 a odíde o 20:00. Zdôrazňujem, nemusí byť v práci. Bol upozornený. Ako človek, ktorý má na starosti dochádzku, ako mám zabezpečiť, aby v prípade kontroly táto vec "nehrýzla" kontrolórov. Jednak má príchod skoro každý deň pred 6 hod., čo je v ZP klasifikované ako práca v noci a jednak sa niekedy stane, že je v práci aj cez 12 hodín. Stačí, ak mi podpíše vyhlásenie o tom, že je si vedomý svojej pracovnej doby alebo mu musím zakaždým opravovať časy, aby "bolo dobre".

Skutočne ďakujem za odpoveď každému.

Jana
Uveď prosím druh práce "nadčas"
mzdarka renca
25.06.09,01:02
haloooooooooo, tak poradí nám niekto ?????????
Ďakujem.

Už som ti jasne odpovedala, ak tam zamestnanec nie je so súhlasom, resp. zamestnávateľ mu nadčas nenariadil, tak v práci nemá čo robiť. Ak je tam na príkaz zamestnávateľa a pracuje denne cca 12 hod. tak má zamestnávateľ problém pri prípadnej kontrole a taktiež má zamestnanec nárok na mzdu za prácu nadčas. Ale nezabúdaj, že práca nadčas je max. 150 hod./rok a on by tento limit dosiahol behom 2 mesiacov, čo je tiež v rozpore zo ZP.
Ak to chcete mať čisté, tak nech sa zamestnanec zapisuje a odpisuje tak, aby bolo v evidencii dochádzky odpracovaných 8 hod.

Nedá mi ešte nedodať, ako to môže ten zamestnanec vydržať toľko pracovať. Ak by to bolo nárazové, tak to sa ešte dá, ale ak sa jedná o trvalý stav, tak to už hraničí s problémom s jeho zdravím.
J+K
25.06.09,07:37
Ja by som uvedeného zamestnanca písomne upozornila, že nadriadený mu neprikázal pracovať nadčas a má teda dodržiavať pracovnú dobu.

Určite by som mu žiadne nadčasy neplatila, keď mu nekážem vykonávať prácu. Je sporné, či aj prácu vykonáva, či si to len niekde na pracovisku neodsedí .
pepanius
25.06.09,13:46
Ahojte poradaci, ako uplny novacik v pracovnom prave sa snazim trochu zorientovat v legislative. Poradi mi niekto, kde sa da ziskat viac info ohladne uzatvarania pracovnych zmluv kde zamestnavatel chce nariadit zamestnancovi resp. sa dohodnut na "flexibilnej pracovnej dobe" v style:

prvy den: bude zamestnanec 4 hodiny v praci od 19:00 do 23:00 a 4 hodiny pracovat z domu 05:00 do 9:00 pricom medzi tymto casom musi mat zapnuty telefon ak by "spadol server"

druhy den: celych 8 hodin v praci

treti den: celych 8 hodin doma

proste aby mohol mu flexibilne v priebehu mesiaca vytvorit program prace + pracovnej pohotovosti

- rozdiel medzi pracou nad cas a pracovnou pohotovostou som si uz nastudoval - otazka je ako taketo nieco ukotvit do pracovnej zmluvy?
mzdarka renca
25.06.09,22:44
Ahojte poradaci, ako uplny novacik v pracovnom prave sa snazim trochu zorientovat v legislative. Poradi mi niekto, kde sa da ziskat viac info ohladne uzatvarania pracovnych zmluv kde zamestnavatel chce nariadit zamestnancovi resp. sa dohodnut na "flexibilnej pracovnej dobe" v style:

prvy den: bude zamestnanec 4 hodiny v praci od 19:00 do 23:00 a 4 hodiny pracovat z domu 05:00 do 9:00 pricom medzi tymto casom musi mat zapnuty telefon ak by "spadol server" toto je pracovná pohotovosť

druhy den: celych 8 hodin v praci

treti den: celych 8 hodin doma

proste aby mohol mu flexibilne v priebehu mesiaca vytvorit program prace + pracovnej pohotovosti

- rozdiel medzi pracou nad cas a pracovnou pohotovostou som si uz nastudoval - otazka je ako taketo nieco ukotvit do pracovnej zmluvy?

Do prac. zmluvy uvedieš týždenný pracovný čas + to, čo si tu rozpísal + uveď aj tú pracovnú pohotovosť.
pepanius
26.06.09,07:17
Ahoj Reni - dakujem za reakciu. Kde by som sa Ti mohol ozvat pre viac info?
mzdarka renca
26.06.09,07:28
Ahoj Reni - dakujem za reakciu. Kde by som sa Ti mohol ozvat pre viac info?

Skús viac otázok napísať sem, lebo som v práci a nemôžem ti teraz zobrať telefón.
pepanius
26.06.09,08:04
Skor som myslel mail alebo skype ale tak skusim tu.

Moze zamestnavatel dohodnut v pracovnej zmluve aj take nieco, ze ak zamestnanec bude pracovat v kancelarii tak bude mat inu hodinovu sadzbu ako ked bude pracovat doma a inu ako ked bude mat pracovnu pohotovost a inu za pracu nadcas?

No najhlavnejsie je to ci v prac. zmluve moze byt take nieco, ze zamestnavatel operativne (na dennej baze) bude moct menit potrebu ci ma zamestnanec pracovat v kancelarii, doma alebo ma mat pracovnu pohotovost.
chicago
07.07.09,19:13
Uveď prosím druh práce "nadčas"
vedúci výroby
chicago
07.07.09,19:33
Už som ti jasne odpovedala, ak tam zamestnanec nie je so súhlasom, resp. zamestnávateľ mu nadčas nenariadil, tak v práci nemá čo robiť. Ak je tam na príkaz zamestnávateľa a pracuje denne cca 12 hod. tak má zamestnávateľ problém pri prípadnej kontrole a taktiež má zamestnanec nárok na mzdu za prácu nadčas. Ale nezabúdaj, že práca nadčas je max. 150 hod./rok a on by tento limit dosiahol behom 2 mesiacov, čo je tiež v rozpore zo ZP.
Ak to chcete mať čisté, tak nech sa zamestnanec zapisuje a odpisuje tak, aby bolo v evidencii dochádzky odpracovaných 8 hod.

Nedá mi ešte nedodať, ako to môže ten zamestnanec vydržať toľko pracovať. Ak by to bolo nárazové, tak to sa ešte dá, ale ak sa jedná o trvalý stav, tak to už hraničí s problémom s jeho zdravím.
Aký môže mať zamestnávateľ problém, ak zamestnancovi, ktorý je z dediny chodí autobus tak, že je v práci pred 6 hodinou a keď je niekedy dlhšie, pretože mu to vyhovuje. Má ho vyhodiť alebo na neho nakričať zakaždým, keď príde do práce pred 6tou a prac. doba mu začína o 8mej?
V mojej otázke odznelo, že všetky "nadčasy", ktoré zamestnanec má, sú nenariadené. Zamestnávateľ ho na jeho pracovnú dobu určenú v jeho popise práce a podpísanú zamestnancom upozornil. Je medzi nimi dobrý vzťah, takže jeho príchody a odchody nerieši nejako striktne. Vo svojej odpovedi riešiš veci, na ktoré som sa nepýtala. Keby som mala v evidencii dochádzky 300 takýchto zamestnancov, mala by som všetkých upozorňovať na to, ako majú zapisovať svoj príchod a odchod? To by som si už ani vlasy odfarbovať nemusela :) Mám to vôbec riešiť ak podmienky a prac. čas je dohodnutý zmluvne?
Zita5
08.07.09,06:31
Aký môže mať zamestnávateľ problém, ak zamestnancovi, ktorý je z dediny chodí autobus tak, že je v práci pred 6 hodinou a keď je niekedy dlhšie, pretože mu to vyhovuje. Má ho vyhodiť alebo na neho nakričať zakaždým, keď príde do práce pred 6tou a prac. doba mu začína o 8mej?
V mojej otázke odznelo, že všetky "nadčasy", ktoré zamestnanec má, sú nenariadené. Zamestnávateľ ho na jeho pracovnú dobu určenú v jeho popise práce a podpísanú zamestnancom upozornil. Je medzi nimi dobrý vzťah, takže jeho príchody a odchody nerieši nejako striktne. Vo svojej odpovedi riešiš veci, na ktoré som sa nepýtala. Keby som mala v evidencii dochádzky 300 takýchto zamestnancov, mala by som všetkých upozorňovať na to, ako majú zapisovať svoj príchod a odchod? To by som si už ani vlasy odfarbovať nemusela :) Mám to vôbec riešiť ak podmienky a prac. čas je dohodnutý zmluvne?

Mne sa nezdá , že by riešila veci , na ktoré si sa nepýtala . Odpovedala v širšej súvislosti možných problémov . Jej odpoveď a rada je dobrovoľná . Takže by som takto neštilizovala svoju odpoveď , na dobrovoľnú pomoc .
5marian5
08.10.09,05:35
ahojte, mozte mi niekto prosim podhodit nejaku vzorovu dohodu o vykonani prace nadcas? budem vam vsetkym moc povdacny
mzdarka renca
08.10.09,06:32
ahojte, mozte mi niekto prosim podhodit nejaku vzorovu dohodu o vykonani prace nadcas? budem vam vsetkym moc povdacny

páči sa
timike1971
08.10.09,13:13
Dobrý deň,

potrebujem vedieť, aký je rozdiel medzi nariadeným a odsúhlaseným nadčasom v školstve.
Ďakujem pekne.
jana32
09.10.09,11:48
prosím Vás veľmi o radu, zamestnanec školy má nadčas, rozhodol sa však, že to chce mať preplatené , nechce mať náhradné voľno. To náhradné voľno by inak zamestnanec čerpal počas jesenných prázdnin. Zamestnanec sa však rozhodol , že radšej príde do práce, ale chce to mať preplatené. Má na to právo?Šéf totiž chce, že títo ľudia nebudú mať nadčasy preplatené, ale potom si budú čerpať náhrdné voľno. Ja som ostala medzi nimi a neviem kam sa pohnúť.
mzdarka renca
09.10.09,11:59
prosím Vás veľmi o radu, zamestnanec školy má nadčas, rozhodol sa však, že to chce mať preplatené , nechce mať náhradné voľno. To náhradné voľno by inak zamestnanec čerpal počas jesenných prázdnin. Zamestnanec sa však rozhodol , že radšej príde do práce, ale chce to mať preplatené. Má na to právo?Šéf totiž chce, že títo ľudia nebudú mať nadčasy preplatené, ale potom si budú čerpať náhrdné voľno. Ja som ostala medzi nimi a neviem kam sa pohnúť.
zo ZP
§ 121
Mzda za prácu nadčas


(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

Takže, zamestnanec má v prvom rade nárok mať ten nadčas preplatený, náhradné voľno len s obojstranným súhlasom.

Vy ste verejný záujem, odmeňovaný v zmysle zákona č.553/2003, tam sú príplatky za prácu nadčas 30% alebo 60%.


zo zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov vo verejnom záujme č.553/2003

§ 19
Plat za prácu nadčas


(1) Za hodinu práce nadčas patrí zamestnancovi hodinová sadzba jeho funkčného platu zvýšená o 30 %, a ak ide o deň nepretržitého odpočinku v týždni, zvýšená o 60 % hodinovej sadzby funkčného platu. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí mu príslušná časť funkčného platu a za každú hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; zvýšenie podľa prvej vety zamestnancovi nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inom dohodnutom čase po vykonaní práce nadčas, patrí zamestnancovi zvýšenie podľa prvej vety.

(2) Ak zamestnanec prácu nadčas vykonáva v noci, v sobotu, v nedeľu alebo vo sviatok, patria mu aj príplatky podľa § 16 až 18. Tieto príplatky mu patria aj vtedy, ak sa mu za prácu nadčas poskytlo náhradné voľno.
jana32
09.10.09,12:54
zo ZP
§ 121
Mzda za prácu nadčas


(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

Takže, zamestnanec má v prvom rade nárok mať ten nadčas preplatený, náhradné voľno len s obojstranným súhlasom.

Vy ste verejný záujem, odmeňovaný v zmysle zákona č.553/2003, tam sú príplatky za prácu nadčas 30% alebo 60%.


zo zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov vo verejnom záujme č.553/2003

§ 19
Plat za prácu nadčas


(1) Za hodinu práce nadčas patrí zamestnancovi hodinová sadzba jeho funkčného platu zvýšená o 30 %, a ak ide o deň nepretržitého odpočinku v týždni, zvýšená o 60 % hodinovej sadzby funkčného platu. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí mu príslušná časť funkčného platu a za každú hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; zvýšenie podľa prvej vety zamestnancovi nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inom dohodnutom čase po vykonaní práce nadčas, patrí zamestnancovi zvýšenie podľa prvej vety.

(2) Ak zamestnanec prácu nadčas vykonáva v noci, v sobotu, v nedeľu alebo vo sviatok, patria mu aj príplatky podľa § 16 až 18. Tieto príplatky mu patria aj vtedy, ak sa mu za prácu nadčas poskytlo náhradné voľno.
Ahoj Renci, ďakujem za odpoveď, ale ak môžem ešte ujasniť, my nie sme škola ktorá patrí pod zákon o verejnej službe, lebo sme súkromná škola. Navyše ja sa pýtam preto, lebo ja som tento paragraf pochopila presne tak ako si to ty napísala, že zamestnanec má právo preplatiť nadčasy a iba ak súhlasí s náhradným voľnom, tak som to aj zamestnancom povedala a teraz som bola na koberci u šéfa, ktorý si to konzultoval s nejakým právnikom a toho právnika mi fakt aj dal ku telefónu a ten potvrdil, že riaditeľ rozhoduje, či budú nadčasy preplatené alebo si zamestnanec vezme náhradné voľno. A že ak to má navyše ošetrené v pracovnom poriadku je to OK. Nehrá rolu skutočnosť že mi to ani v pracovnom poriadku takto nemáme, lebo jasné že mi šéf kázal dodatočne to tak zakomponovať. Pracovné poriadky by mali visieť v zborovni, ale u nás to samozrejme takto nie je, čiže dá sa s tým dodatočne manipulovať. A ja som z toho totálne mimo, lebo samozrejme zamestnanci sa odvolali na mňa a nechcite vidieť ten krik čo som od direktora dostala. Vopred ďakujem, verte mi ja som chcela len ľuďom pomôcť v rámci zákona, ktorý som možno zle pochopila.
Chobot
09.10.09,14:11
Ahoj Renci, ďakujem za odpoveď, ale ak môžem ešte ujasniť, my nie sme škola ktorá patrí pod zákon o verejnej službe, lebo sme súkromná škola. Navyše ja sa pýtam preto, lebo ja som tento paragraf pochopila presne tak ako si to ty napísala, že zamestnanec má právo preplatiť nadčasy a iba ak súhlasí s náhradným voľnom, tak som to aj zamestnancom povedala a teraz som bola na koberci u šéfa, ktorý si to konzultoval s nejakým právnikom a toho právnika mi fakt aj dal ku telefónu a ten potvrdil, že riaditeľ rozhoduje, či budú nadčasy preplatené alebo si zamestnanec vezme náhradné voľno. A že ak to má navyše ošetrené v pracovnom poriadku je to OK. Nehrá rolu skutočnosť že mi to ani v pracovnom poriadku takto nemáme, lebo jasné že mi šéf kázal dodatočne to tak zakomponovať. Pracovné poriadky by mali visieť v zborovni, ale u nás to samozrejme takto nie je, čiže dá sa s tým dodatočne manipulovať. A ja som z toho totálne mimo, lebo samozrejme zamestnanci sa odvolali na mňa a nechcite vidieť ten krik čo som od direktora dostala. Vopred ďakujem, verte mi ja som chcela len ľuďom pomôcť v rámci zákona, ktorý som možno zle pochopila.

Dôležitá je táto veta § 121 ods. 1:

Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí.

Je tam uvedené, že dohodne, to znamená, že čerpanie NV musí byť na základe dvojstrannej dohody, nemôže to zamestnávateľ jednostranne nariadiť. Ak sa nedohodnú, tak zamestnanec nebude čerpať náhradné voľno. V tom prípade má nárok na preplatenie nadčasu.

To je môj názor a za ním si stojím.
rena70
09.10.09,19:17
Pracujem ako predavačka v COOP jednota. Keďže mám cca 20 hodín mesačne nadčasy, zamestnávateľ ich neprepláca a mám si vybrať náhradné voľno. Aký je časový úsek, kedy si toto náhradné voľno možem vybrať? Je to v nasledujúcom mesiaci alebo má zákonník práce nejakú dlhšie stanovenú lehotu? Ďakujem za odpoveď.
ivka70
09.10.09,19:39
Pracujem ako predavačka v COOP jednota. Keďže mám cca 20 hodín mesačne nadčasy, zamestnávateľ ich neprepláca a mám si vybrať náhradné voľno. Aký je časový úsek, kedy si toto náhradné voľno možem vybrať? Je to v nasledujúcom mesiaci alebo má zákonník práce nejakú dlhšie stanovenú lehotu? Ďakujem za odpoveď.

§ 121
Mzda za prácu nadčas

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.
pepanius
03.11.09,07:28
Zdravim poradakov

v praci mam nasledujuci problem. Chcem uzatvorit pracovnu zmluvu so zamestnancom kde by sme chceli aby pracovny tyzden ZCa mal 42 hodin (aby sa nasi zahranicni kolegovia nestazovali ze oni pracuju viac).

Je mozne napisat do pracovnej zmluvy, ze ZC bude mat pracovny tyzden 40 + 2 hodiny povinneho (pripadne oboma stranami odsuhlaseneho) nadcasu, pricom tieto dve hodiny nadcasu su uz zohladnene v jeho brutto mesacnej mzde (jedna sa o programatorov co by sa vztahovalo na §121 odsek 2) a vsetko co zamestnanec odpracuje nad 42 hodin si moze vycerpat ako nahradne volno?

Je mozne pracu nadcas teda ako keby dopredu naordinovat, naplanovat a teda praca nadcas nebude len pripadnou (nahodnou)?
Miska 1
01.12.09,06:40
Ahojte , je možné aby zamestnávateľ nútil zamestnanca pracovať nadčas bez toho aby mu bol zaplatený ? Argument : má 40 hodinový týždenný pracovný čas a mesačnú mzdu a hlavne je THP pracovník - to znamená že nieje robotník ale pracovník v kancelárii tak musí pracovať podľa ich potreby " od rána do večera ". Že vraj THP pracovníkom sa nikdy nadčasy nepreplácali a že to je ich povinnosťou tak pracovať - veď majú mesačnú mzdu. No ja teraz neviem ako mám spraviť dochádzku , či to mám tak nechať alebo mám celú dochádzku prepísať na 40 hodín týždenne ? Ďakujem
Miska 1
01.12.09,14:48
Ahojte , je možné aby zamestnávateľ nútil zamestnanca pracovať nadčas bez toho aby mu bol zaplatený ? Argument : má 40 hodinový týždenný pracovný čas a mesačnú mzdu a hlavne je THP pracovník - to znamená že nieje robotník ale pracovník v kancelárii tak musí pracovať podľa ich potreby " od rána do večera ". Že vraj THP pracovníkom sa nikdy nadčasy nepreplácali a že to je ich povinnosťou tak pracovať - veď majú mesačnú mzdu. No ja teraz neviem ako mám spraviť dochádzku , či to mám tak nechať alebo mám celú dochádzku prepísať na 40 hodín týždenne ? Ďakujem
terezamaria
01.12.09,17:10
Ahojte , je možné aby zamestnávateľ nútil zamestnanca pracovať nadčas bez toho aby mu bol zaplatený ? Argument : má 40 hodinový týždenný pracovný čas a mesačnú mzdu a hlavne je THP pracovník - to znamená že nieje robotník ale pracovník v kancelárii tak musí pracovať podľa ich potreby " od rána do večera ". Že vraj THP pracovníkom sa nikdy nadčasy nepreplácali a že to je ich povinnosťou tak pracovať - veď majú mesačnú mzdu. No ja teraz neviem ako mám spraviť dochádzku , či to mám tak nechať alebo mám celú dochádzku prepísať na 40 hodín týždenne ? Ďakujem

Áno THP pracovníci majú mesačnú mzdu, ale majú i hodinový fond pracovnej doby. Je to pre všetkých rovnaké, pre robotníkov i pre THP pracovníkov. Pokiaľ sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú, za hodinu nadčasu sa môže čerpať hodina náhradného voľna. Pokiaľ sa nedohodnú, nadčas sa prepláca. Každému nadčasu by mal predchádzať príkaz nadriadeného, úplne jednoduché tlačivo, na ktorom bude uvedené, kedy - od koľkej do koľkej a čerpanie NV alebo preplatenie. Pokiaľ je to s vedúcim bezproblémové, stačí i ústna dohoda, ale tento prípad tak nevidím. Držím palce.
Miska 1
02.12.09,12:37
Ďakujem - uvidím ako uspejem
ferob
22.01.10,08:20
Šéf požiadal našich 4 zamestnancov, aby prisli do práce zajtra - v sobotu. Potrebujem vypísať nejaký doklad, že nariaďuje šéf prácu v sobotu a že s tým súhlasia, alebo to nie je potrebné?
ivka70
22.01.10,08:36
Šéf požiadal našich 4 zamestnancov, aby prisli do práce zajtra - v sobotu. Potrebujem vypísať nejaký doklad, že nariaďuje šéf prácu v sobotu a že s tým súhlasia, alebo to nie je potrebné?

Je rozhodne lepsie vydat interne oznamenie podpisane sefom o nariadeni prace v sobotu a dat im podpisat, ze sa s nim oboznamili.
Mate potom v rukach dokaz, ze zmena bola nariadena a ze zamestnanci o tom vedeli.
mochito
12.03.10,13:29
prosim o pomoc,

moze zamestnavatel vyzadovat (nariadit) zamestnancom pracu nadcas bez financnej kompenzacie alebo nahradnym volnom?

- ak ano,v akych pripadoch?
- ak nie,moze pri neuposluchnuti zamestnancov sankciovat. Ako?

Pr: predajne miesto je otvorene verejnosti od 09:00 - 17:00
pracovna doba zamestnanca je 08:45 - 17:00, resp. 09:00 - 17:15

Pripadna porada, workshop, atd presahuje pracovnu dobu o hodinu, hodinu a pol, castokrat neoznamena vopred.


dakujem za odpoved
adi11
12.03.10,13:39
prosim o pomoc,

moze zamestnavatel vyzadovat (nariadit) zamestnancom pracu nadcas bez financnej kompenzacie alebo nahradnym volnom?

- ak ano,v akych pripadoch?
- ak nie,moze pri neuposluchnuti zamestnancov sankciovat. Ako?

Pr: predajne miesto je otvorene verejnosti od 09:00 - 17:00
pracovna doba zamestnanca je 08:45 - 17:00, resp. 09:00 - 17:15

Pripadna porada, workshop, atd presahuje pracovnu dobu o hodinu, hodinu a pol, castokrat neoznamena vopred.


dakujem za odpoved
§ 97
Práca nadčas
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore)

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.

(3) Pri pružnom pracovnom čase je práca nadčas práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom mimo základného pracovného času pri uplatnení

a) pružného pracovného dňa nad dĺžku pracovnej zmeny pripadajúcej na príslušný deň podľa rozvrhu týždenného pracovného času určeného zamestnávateľom,

b) pružného pracovného týždňa nad určený týždenný pracovný čas,
c) pružného štvortýždňového pracovného obdobia nad určený pracovný čas pripadajúci na toto obdobie.

(4) Ak zamestnanec nadpracúva prácou vykonávanou nad určený týždenný pracovný čas pracovné voľno, ktoré mu zamestnávateľ poskytol na jeho žiadosť, alebo pracovný čas, ktorý odpadol pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, nejde o prácu nadčas.

(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.

(8) Do počtu hodín najviac prípustnej práce nadčas v roku sa nezahŕňa práca nadčas, za ktorú zamestnanec dostal náhradné voľno, alebo ktorú vykonával pri
a) naliehavých opravárskych prácach alebo prácach, bez vykonania ktorých by mohlo vzniknúť nebezpečenstvo pracovného úrazu alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu,
b) mimoriadnych udalostiach podľa osobitného predpisu, kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život, zdravie alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu.

(9) Rozsah a podmienky práce nadčas určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov.

(10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.

(11) Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, nemožno nariadiť prácu nadčas. Prácu nadčas možno s týmto zamestnancom dohodnúť výnimočne pri prácach podľa odseku 8 So zamestnancom, ktorý vykonáva rizikové práce možno dohodnúť výnimočne prácu nadčas aj na zabezpečenie bezpečného a plynulého výrobného procesu po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov.
mochito
12.03.10,17:22
takze odpoved je ano 150 h za kalendarny rok, ak tomu spravne rozumiem?
VERONIKA6
12.03.10,17:31
Dávam do pozornosti aj bod 10 zákona, sme stavebná firma a občas to využívame.
tonkat
12.03.10,18:49
Prosím poraďte: pracovník pracoval v sobotu - mimo svojej pracovnej doby (sobota nieje jeho pracovným dňom). Bol na služobnej ceste celkom 12 hodín, z toho 3 hodiny strávil cestovaním. Jeho obvyklá pracovná doba je od 08:00 do 17:00 s hodinovou prestávkou na obed. V ten deň bol v práci od 08:00 do 20:00 hod., teda spomínaných 12 hodín aj s cestou. Je správny postup, keď zamestnávateľ mu zaplatí 9 hodín práce + príplatok za sobotu? Ďakujem piekne.
mochito
15.03.10,17:28
este k tej praci nadcas... musi zamestnavatel tu nariadenu pracu aj zaplatit alebo kompenzovat je otazka? AKO?

dakujem :-)
adi11
15.03.10,17:55
este k tej praci nadcas... musi zamestnavatel tu nariadenu pracu aj zaplatit alebo kompenzovat je otazka? AKO?

dakujem :-)

§ 121
Mzda za prácu nadčas
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore)

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
mochito
16.03.10,19:55
dakujem velmi pekne
iveta.konstiakova
07.05.10,10:06
zdravím,ked Vás tu takto čítam o týchto nadčasoch,doslova som sa zháčila bo ja som mala za minuly rok u jedného zamestnanca nadčas 261 hod. neviem preco som ma nenapadlo podpísat daky papier o dohode,ze bude vykonaný. Chcem sa popýtat, ci stací spísat " spätne" dáku dohodu,že zamestnanec bude v prípade potreby vykonavat ten nadcasa prilozit to iba do zlozky ako podklad k obhajobe pred kontrolou. ci to malo byt vedene ,ako dalsi prac.pomer - dohoda,ako som to tu niekde citala?! vdaka za odpoved
ivka70
07.05.10,10:12
Prosím poraďte: pracovník pracoval v sobotu - mimo svojej pracovnej doby (sobota nieje jeho pracovným dňom). Bol na služobnej ceste celkom 12 hodín, z toho 3 hodiny strávil cestovaním. Jeho obvyklá pracovná doba je od 08:00 do 17:00 s hodinovou prestávkou na obed. V ten deň bol v práci od 08:00 do 20:00 hod., teda spomínaných 12 hodín aj s cestou. Je správny postup, keď zamestnávateľ mu zaplatí 9 hodín práce + príplatok za sobotu? Ďakujem piekne.

Ano, je to OK.
+ stravne na 12 hodin a naklady na sluz. cestu
Ingrid G.
07.05.10,12:25
zdravím,ked Vás tu takto čítam o týchto nadčasoch,doslova som sa zháčila bo ja som mala za minuly rok u jedného zamestnanca nadčas 261 hod. neviem preco som ma nenapadlo podpísat daky papier o dohode,ze bude vykonaný. Chcem sa popýtat, ci stací spísat " spätne" dáku dohodu,že zamestnanec bude v prípade potreby vykonavat ten nadcasa prilozit to iba do zlozky ako podklad k obhajobe pred kontrolou. ci to malo byt vedene ,ako dalsi prac.pomer - dohoda,ako som to tu niekde citala?! vdaka za odpoved

Stačí dohoda medzi zamestnávateľom a zamestnancom, že sa v zmysle § 97 odst.10/ dohodli na práci nadčas v počte ďalších 250 hod. Dohoda by mala byť so spätnou platnosťou a založte ju, aby ste sa mohli v prípade kontroly obhájiť, že zamestnanec s prácou nad rámec 150 hod. súhlasil.
milka1619
11.05.10,04:42
Dobrý deň. Po prečítaní príspevkov mám nejasnosti a chcem sa spýtať - môže zamestnávateľ pracovať v roku s počtom nadčasových hodín - 150 + 250 ( firma bez zást. zamestnancov ) ? Ďakujem.
valeriam
18.05.10,08:29
§ 121
Mzda za prácu nadčas


(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.

Mám tomu rozumieť tak, že ak zamestnávateľ nemá kolektívnu zmluvu- má len 2 zamestnancov, nemôže dohodnúť prácu nadčas bez náhrady mzdy? Mám klienta, ktorý svojim zamestnancom dal do pracovnej zmluvy, že sa zaväzujú 150 hod. ročne odpracovať nadčas bez náhrady - a to majú minimálnu mzdu. Je to OK?
Nutricia
18.05.10,08:34
§ 121
Mzda za prácu nadčas


(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.

Mám tomu rozumieť tak, že ak zamestnávateľ nemá kolektívnu zmluvu- má len 2 zamestnancov, nemôže dohodnúť prácu nadčas bez náhrady mzdy? Mám klienta, ktorý svojim zamestnancom dal do pracovnej zmluvy, že sa zaväzujú 150 hod. ročne odpracovať nadčas bez náhrady - a to majú minimálnu mzdu. Je to OK?

tak ako čítaš pokial sú to vedúci zamestnanci tak takéto dojednanie je v PZ možné.
Za nadčasy sa nevypláca náhrada mzdy ale mzda+mzdové zvýhodnenie.
ewita888
18.05.10,08:39
vedúci zamestnanci a minimálna mzda???
valeriam
18.05.10,11:57
tak ako čítaš pokial sú to vedúci zamestnanci tak takéto dojednanie je v PZ možné.
Za nadčasy sa nevypláca náhrada mzdy ale mzda+mzdové zvýhodnenie.
Nie sú to vedúci zamestnanci, sú to robotníci v autodielni...a zle som sa vyjadrila, myslela som tým, že im nevypláca za nadčas ani mzdu, nieto ešte nejaké mzdové zvýhodnenie.
Majú mesačnú minimálnu mzdu, a aby som nezavádzala- sem tam nejakú tú prémiu (naposledy 13 EUR)
milka1619
19.05.10,09:48
Dobrý deň. Po prečítaní príspevkov mám nejasnosti a chcem sa spýtať - môže zamestnávateľ pracovať v roku s počtom nadčasových hodín - 150 + 250 ( firma bez zást. zamestnancov ) ? Ďakujem.
Nevie nikto poradiť?
Nutricia
19.05.10,10:30
Nevie nikto poradiť?
po dohode so zamestnancom áno ale musí byť v dohode uvedený dôvod nadčasov
milka1619
19.05.10,12:27
Ďakujem za odpoveď.
Iwett
23.06.10,14:00
Dobrý deň, zamestnanec má určené v PZ, že sa nadčasové hodiny preplácajú. Výplata sa vyplatila bez nadčasových hodín. Existuje možnosť, že by som mohla nadčasové hodiny zaplatiť v nasledujúcom mesiaci, alebo sa musí mzda aj odvody opraviť za pôvodný mesiac? Ďakujem.
katka50
23.06.10,14:32
Dobrý deň, zamestnanec má určené v PZ, že sa nadčasové hodiny preplácajú. Výplata sa vyplatila bez nadčasových hodín. Existuje možnosť, že by som mohla nadčasové hodiny zaplatiť v nasledujúcom mesiaci, alebo sa musí mzda aj odvody opraviť za pôvodný mesiac? Ďakujem.
Vo výplate v nasledujúcom mesiaci sa doplatia nadčasové hodiny, mzda aj príplatok za prácu nadčas.
Iwett
23.06.10,14:50
Vo výplate v nasledujúcom mesiaci sa doplatia nadčasové hodiny, mzda aj príplatok za prácu nadčas.
Ďakujem. A stačí to budúci mesiac? Bude to v poriadku? Nieje to v rozpore so ZP?
katka50
23.06.10,15:28
Ďakujem. A stačí to budúci mesiac? Bude to v poriadku? Nieje to v rozpore so ZP?
Nie je to v rozpore so ZP. Doplatíš mu to v najbližšej mzde.
Iwett
24.06.10,10:13
Nie je to v rozpore so ZP. Doplatíš mu to v najbližšej mzde.
A dá sa odvolať prečo neopravím daný mesiac, ale doplatím až v nasledujúcej výplate na nejaký § ZP? Ďakujem
gabriska
04.10.10,08:05
Ahojte poradaci,
mna by zaujimalo, ako je to v pripade, ked vo vyske mojej mzdy (zmluve o mzde) je zohladnena prip. praca nadcas, ktr. som samozrejme podpisala...to zn, ze si nemozem narokovat na priplatky za pracu nadcas, ani vybrat nahradne volno...na druhej strane ale, kedze som nepodpisovala ziadne tlacivo, dokument ani nic podobne, ze pracu nadcas budem vykonavat, mam pravo tuto pracu odmietnut ???
Okrem ineho som matkou 2 maloletych nezaopatrenych deti, dcera 7r a syncek 2,4 roka ( pred mesiacom som nastupila do prace a za inych okolnosti by som este cerapala RD do juna 2011),
takze podla mojich vedomosti, ma podla ZP zam-tel moze poverit pracou nadcas, len pripade, ze s tym suhlasim a toto musi byt deklar. pisomnou formou...
Ako mozem postupovat v mojom pripade, ked ma zam-tel tlaci do nadcasov, mam pravo tuto pracu odmietnut, bez toho, aby som riskovala prepustenie ? (mom. som v skus. dobe), na co sa mozem odvolat?
Dakujem za cenne rady.
Tibor Fallen Nagy
07.10.10,11:13
zdravim.ja by som sa chcel opytat ci je mozne aby zamestnavatel priamo rozkazal zamestnancovi ze musi nadcasovat.
A este ze kolko je povolene naraz nadcasovat...mam na mysli ak sa mi pracovna doba konci o 16:00 tak dokedy max. mozem nadcasovat.
Za odpoved vopred dakujem...
Laco-monter
07.10.10,11:25
Bohužiaľ je taká realita, že zamestnávateľ zaplatí prácu nadčas ako sám uzná za vhodné a nejaké zákony ma v ....

Svojho času som to tiež riešil a max. priplatok za prácu v SO NE či iný sviatok bol 13 %.

Ono je pekne citovať zákony , lenže realita je zďaleka iná.
Laco-monter
07.10.10,11:28
Z tém o prac.dobe ktoré su rozoberané tu na Porade som vydedukoval,že nejde ani tak o to či pracovať alebo nepracovať nadčas a koľko, ale ide hlavne o otázku mzdy za nadčas.

Keďže zamestnávateľia sa nejako netrhajú preplácať nadčasy ,
veľa zamestnancov volí cestu najmenšieho odporu, odrobia to , čo nevyhnutne musia a "čau Porky"

A nikto ich nedonuti pracovať nadčas , ibaže by po smene hneď "na ruku" vyplacali, vtedy by prišli inak nie.
sameika
25.10.10,11:00
Dobrý deň prajem, chcela by som sa vratit k otazke nadcasov. ako dokazat zamestnavatelovi, ak ma na pracovnej zmluve napisany pracovny cas 8 hod denne a v reali pracuje clovek v case cca od 7.00 hod do 22.00 hod, ziadne prestavka medzi "smenami" a navyse to takto taha celych 7 dni v tyzdni. pri argumentacii pre zamestnavatelom, ze je to neunosne, a zjavne ide o porusenie zakonnika prace - odpoved, dajte si vypoved. a to este aj dohodou. :mad:
Adiks
25.10.10,11:17
Dobrý deň prajem, chcela by som sa vratit k otazke nadcasov. ako dokazat zamestnavatelovi, ak ma na pracovnej zmluve napisany pracovny cas 8 hod denne a v reali pracuje clovek v case cca od 7.00 hod do 22.00 hod, ziadne prestavka medzi "smenami" a navyse to takto taha celych 7 dni v tyzdni. pri argumentacii pre zamestnavatelom, ze je to neunosne, a zjavne ide o porusenie zakonnika prace - odpoved, dajte si vypoved. a to este aj dohodou. :mad:
Zavolať Inšpektorát práce a dohodnúť si s nimi termín na čas, keď by si už podľa pracovnej zmluvy nemala pracovať.
sameika
25.10.10,11:34
dakujem za odpoved, ale netyka sa to priamo mna, dotycny si s tym nevie poradit, vyhrazali sa mu vypovedou, tak neviem, ci to bude takto chciet riesit. Inspektorat prace mu radil aj pravnik, no je to uz len na nom, ako sa rozhodne.
expeeert
25.10.10,12:41
Ono ako som sa dočítal niekde v diskusiách ako to riešia napr. v Yure v Hnúšti, keď nejaký zamestnanec zavolá IP - ten ak im aj uloží pokutu, tak tú sumu potom stiahnu zamestnancom z príplatkov, ktoré im nie je zamestnávateľ povinný vyplácať...
Potom si vraj rozmyslia či sa im oplatí ešte volať IP...
Neviem či je to aj tento prípad...
sameika
25.10.10,12:44
takže sa pravdy nijako zamestnanec nedovola, pekne, a vraj pravny stat...
evelien
22.11.10,12:13
stale sa motam v problematike nadcasov. zamestnanec odmenovany mesacnou mzdou ma nadcasy. ak si namiesto nich v ten isty mesiac nevyberie nahradne volno, musim mu dat v dany mesiac mzdu za nadcasy alebo staci si viest nadcasy len v ramci dochadzky a ked si ich nevycerpa, az potom dat mzdu aj mzdove zvyhodnenie za nadcasy?
dostala som dve protichodne informacie, tak neviem kudy-kam.
katka50
22.11.10,12:29
stale sa motam v problematike nadcasov. zamestnanec odmenovany mesacnou mzdou ma nadcasy. ak si namiesto nich v ten isty mesiac nevyberie nahradne volno, musim mu dat v dany mesiac mzdu za nadcasy alebo staci si viest nadcasy len v ramci dochadzky a ked si ich nevycerpa, az potom dat mzdu aj mzdove zvyhodnenie za nadcasy?
dostala som dve protichodne informacie, tak neviem kudy-kam.

ZP
§ 121
Mzda za prácu nadčas
(1)Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.
evelien
22.11.10,12:33
takze mzdu za nadcas mu dam, ale nadcasove zvyhodnenie az po troch mesiacoch, ak si nezoberie nahradne volno.
evelien
22.11.10,14:19
este dotaz - pracu nadcas pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom case (vodic MKD) posudzujem z pohladu tyzdenneho pracovneho času, ci mesačného?
mzdarka renca
22.11.10,20:11
este dotaz - pracu nadcas pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom case (vodic MKD) posudzujem z pohladu tyzdenneho pracovneho času, ci mesačného?

mesačného, aj keď mám voči tomu výhrady, nakoľko takýto zamestnanec by mal mať vypracovaný pracovný kalendár a ak v daný deň odpracuje viac, ako je na ten deň naplánovaná zmena, tak by si to mala brať ako nadčas v daný deň.
evelien
23.11.10,20:15
ak by niekto potreboval - po odkonzultovani s viacerymi poradcami: pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom case sa nadcasy vedu len evidencne za cele obdobie, na ktore su so zamestnancom dohodnute taketo pracovne zmeny. az v poslednom mesiaci, v mojom pripade v tom najvyssom mozno dvanastom, sa posudi, ci zamestnancovi chybaju do casoveho fondu nejake tie hodiny, alebo ci mu nadcasy budu preplatene. v pripade chybajucich hodin si ich vraj musi odpracovat. za cele obdobie mu prislucha dohodnuta mesacna mzda + pripadne priplatky za pracu v noci.
martula000
12.12.10,19:50
Pracujem ako predavačka v COOP jednota. Keďže mám cca 20 hodín mesačne nadčasy, zamestnávateľ ich neprepláca a mám si vybrať náhradné voľno. Aký je časový úsek, kedy si toto náhradné voľno možem vybrať? Je to v nasledujúcom mesiaci alebo má zákonník práce nejakú dlhšie stanovenú lehotu? Ďakujem za odpoveď.


Si štastna ak si možeš vybrař volno, pracujem v tej istej firme mame cca 40 h mesačne nadčas, nikto nám nič nepreplaca, žiadne volno nám nedáva,ak by sme si ho žiadali možme čakař vypoved. Vedenie firmy COOP jednota o tom vie, ale zatvara oči, dochadzka na predajni je ina ako dochadzka ktoru posiela veduca mesačne na podnik. Je to zufalá situacia a nevieme si rady. Pomože niekto radou?
mzdarka renca
12.12.10,22:30
ak by niekto potreboval - po odkonzultovani s viacerymi poradcami: pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom case sa nadcasy vedu len evidencne za cele obdobie, na ktore su so zamestnancom dohodnute taketo pracovne zmeny. az v poslednom mesiaci, v mojom pripade v tom najvyssom mozno dvanastom, sa posudi, ci zamestnancovi chybaju do casoveho fondu nejake tie hodiny, alebo ci mu nadcasy budu preplatene. v pripade chybajucich hodin si ich vraj musi odpracovat. za cele obdobie mu prislucha dohodnuta mesacna mzda + pripadne priplatky za pracu v noci.

mala si zlých poradcov, nič sa nevedie evidenčne, ale sa vypracuje ročný prac. kalendár a ten sa nahrá aj do softu.
jmparazit
10.11.11,12:10
Na kolko nadčasových hodín sa môže urobiť dohoda o praci nadčas za rok 2011?
KEJKA
10.11.11,12:35
sama vieš, čo treba robiť, ale ked sa bojíte výpovede, bojíte si nájsť inú prácu.....samotná rada nepomôže, treba konať.
certik
11.11.11,08:45
Prosím vás pekne o radu - ako je to s nadčasmi v prípade pracovnej cesty. Zamestnanec, ktorého obvyklý pracovný čas je od 8.00-16.00 hod., bol na služobnej ceste v zahraničí tri dni a prvé dva dni pracoval 8 hodín a posledný deň pracoval len do 10.00 hodiny, čiže len dve hodiny, ale cesta domov trvala až do 18.00 hod. Má nárok na 2 hodiny nadčasu za posledný deň? Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
11.11.11,09:00
nemá
Tweety
11.11.11,09:08
Prosím vás pekne o radu - ako je to s nadčasmi v prípade pracovnej cesty. Zamestnanec, ktorého obvyklý pracovný čas je od 8.00-16.00 hod., bol na služobnej ceste v zahraničí tri dni a prvé dva dni pracoval 8 hodín a posledný deň pracoval len do 10.00 hodiny, čiže len dve hodiny, ale cesta domov trvala až do 18.00 hod. Má nárok na 2 hodiny nadčasu za posledný deň? Ďakujem za odpoveď. Za čas trvania PC dostane preplatené stravné podľa Zákona o CN a to je všetko.
certik
11.11.11,09:53
Ďakujem pekne za odpoveď a ešte jedna otázočka: ak mali zabezpečenú stravu a ubytovanie, viem, že nemajú nárok na náhradu. Ale ak prvý deň prišli na miesto konania SC až o 14.00 hod. a potom už mali zabezpečnú stravu - nemali by dostať náhradu do tej 14.00 hodiny podľa toho, v ktorej krajine počas cesty strávili najviac času? A tak isto aj posledný deň trvania SC mali zabezpečené len raňajky, z mieta odchádzali o 10,00 a návrat domov bol o 18.00.... nechcem nikoho oškodovať, tak sa radšej pýtam. Ďakujem veľmi pekne.
Dufy
11.11.11,10:18
Dobry den, chcel by som vas poprosit o radu, alebo mozno o vysvetlenie. Som zamestnanec ktory je vyslany pracovne dlhodobo mimo sidlo firmy. Pri odchode som podpisoval dodatok k PZ o vyplacani zamestnancovi mesacny priplatok ku mzde. za posledny mesiac som odrobil nadcasy ktore mi boli vyplatene. Moja otazka znie: vyska hodinovej mzdy sa ma ratat z PZ bez zaratania priplatku z dodatku, t.j. zo zakladnej mzdy, alebo vratane priplatku z dodatku? Dakujem
KEJKA
11.11.11,10:40
Ďakujem pekne za odpoveď a ešte jedna otázočka: ak mali zabezpečenú stravu a ubytovanie, viem, že nemajú nárok na náhradu. Ale ak prvý deň prišli na miesto konania SC až o 14.00 hod. a potom už mali zabezpečnú stravu - nemali by dostať náhradu do tej 14.00 hodiny podľa toho, v ktorej krajine počas cesty strávili najviac času? A tak isto aj posledný deň trvania SC mali zabezpečené len raňajky, z mieta odchádzali o 10,00 a návrat domov bol o 18.00.... nechcem nikoho oškodovať, tak sa radšej pýtam. Ďakujem veľmi pekne.
najskôr určíš výšku náhrady za 1. a posledný deň tak, ako keby nemali zabezpečenú stravu a potom to krátiš podľa toho, čo dostali, ak iba večeru, tak čiastočne stravné dostanú,. ak raňajky, tak tiež.
certik
11.11.11,10:43
najskôr určíš výšku náhrady za 1. a posledný deň tak, ako keby nemali zabezpečenú stravu a potom to krátiš podľa toho, čo dostali, ak iba večeru, tak čiastočne stravné dostanú,. ak raňajky, tak tiež.

Ďakujem veľmi pekne:-)