kukurička
29.04.08,08:28
U nás v domácnosti triedime odpad a už dlhšie triedime aj Al obaly z potravín. Poraďte mi prosím, kde odovzdám Al obaly z jogurtových viečok, obaly z paštéky, čajové sviečky, pivové plechovice ap. Vykupuje to u nás niekto?
Chobot
29.04.08,07:49
U nás v domácnosti triedime odpad a už dlhšie triedime aj Al obaly z potravín. Poraďte mi prosím, kde odovzdám Al obaly z jogurtových viečok, obaly z paštéky, čajové sviečky, pivové plechovice ap. Vykupuje to u nás niekto?

Tak ty si asi jeden z mála, čo poctivo triedi odpady. Máš pochvalu.;)

Hliníkové veci vykupujú zberné suroviny, ale neviem, koľko toho máš, aby sa to tam oplatilo niesť. Hliníkové plechovky a obaly z trvanlivého mlieka (TETRAPAKY) inak patria do žltého kontajnera (http://www.olo.sk/main.html).
kukurička
29.04.08,08:49
Tak ty si asi jeden z mála, čo poctivo triedi odpady. Máš pochvalu.;)

Hliníkové veci vykupujú zberné suroviny, ale neviem, koľko toho máš, aby sa to tam oplatilo niesť. Hliníkové plechovky a obaly z trvanlivého mlieka (TETRAPAKY) inak patria do žltého kontajnera (http://www.olo.sk/main.html).

Ďakujem za pochvalu:D, nie je mi ľahostajné, keď vidím PET fľase, alebo papier a sklo vyhadzovať do kontajnera s ostatným odpadom, keď len 50 m od neho je kontajner na to určený. Doma máme2 tašky zavesené na chodbe na radiatore a tam hádžeme papier, kovové plechovky a PET fľaše. Keď idem vyniesť smetie, alebo do obchodu, tak po ceste vyprázdnim plné tašky do kontajnerov /kovový odpad zatiaľ nemám kde vyhodiť, ale už je nachystaný, aby sme ho odviezli na správne miesto/. Sklo mám bežne v skrinke pri fľašiach s nápojmi a keď je toho viac, tak ho vyhodíme tam, kam patrí. Tetrapaky na našom sídlisku nemáme kam dávať, ale ja to dám k papieru, veď oni to ešte triedia /technické služby/. Hliníku nemám veľa, možno za igelitku, to sa zbiera pomaly a neviem, či nevadí, že je to farebne potlačené /jogurt.viečka ap./na to, aby to vykúpili zberné suroviny.
VladoaKatka
29.04.08,08:57
U nás v domácnosti triedime odpad a už dlhšie triedime aj Al obaly z potravín. Poraďte mi prosím, kde odovzdám Al obaly z jogurtových viečok, obaly z paštéky, čajové sviečky, pivové plechovice ap. Vykupuje to u nás niekto?

Hliník bežne vykupujú zberne, len neviem či aj niečo takéto. Inak hliník má aj dobrú cenu.

mimotemy Nechcem robiť mrník, ale ak by toto vykupovali , naša tmavšia menšina by už našla spôsob, ako to dostať z tých kontajnerov do zberne.
Chobot
29.04.08,08:57
Ďakujem za pochvalu:D, nie je mi ľahostajné, keď vidím PET fľase, alebo papier a sklo vyhadzovať do kontajnera s ostatným odpadom, keď len 50 m od neho je kontajner na to určený. Doma máme2 tašky zavesené na chodbe na radiatore a tam hádžeme papier, kovové plechovky a PET fľaše. Keď idem vyniesť smetie, alebo do obchodu, tak po ceste vyprázdnim plné tašky do kontajnerov /kovový odpad zatiaľ nemám kde vyhodiť, ale už je nachystaný, aby sme ho odviezli na správne miesto/. Sklo mám bežne v skrinke pri fľašiach s nápojmi a keď je toho viac, tak ho vyhodíme tam, kam patrí. Tetrapaky na našom sídlisku nemáme kam dávať, ale ja to dám k papieru, veď oni to ešte triedia /technické služby/. Hliníku nemám veľa, možno za igelitku, to sa zbiera pomaly a neviem, či nevadí, že je to farebne potlačené /jogurt.viečka ap./na to, aby to vykúpili zberné suroviny.

Joooj, to je chybááá! TETRAPAKY patria nie k papieru (zelený kontajner) ale k plastom - ŽLTÝ kontajner! Tam patria aj plechovky z nápojov - tie hliníkové.

Nedávaj tie TETRAPAKY do papierového kontajnera, lebo tým znehodnotíš celý kontajner.

My triedime najmä PET fľaše a papier.
kargo
29.04.08,09:24
Hliník zberne vykupujú, ale Al fóliu a plechovky od nápojov nezoberú. (Aspoň o žiadnej zberni čo by to brala neviem.) Takže triedenie, skladovanie a benzín na odvoz - všetko bola zbytočná robota. Skončilo to všetko v najbližšom kontajnery spolu s kartónom, ani ten neberú. Len noviny, časopisy a pod. No čo už - raz sa možno aj toho dočkáme.
kukurička
29.04.08,11:31
Joooj, to je chybááá! TETRAPAKY patria nie k papieru (zelený kontajner) ale k plastom - ŽLTÝ kontajner! Tam patria aj plechovky z nápojov - tie hliníkové.

Nedávaj tie TETRAPAKY do papierového kontajnera, lebo tým znehodnotíš celý kontajner.

My triedime najmä PET fľaše a papier.


Rozumiem, dám si poradiť, ale ja tak strašne málo kupujem v takých obaloch tekutiny, že to je len občas a niektoré sú skôr také voskové ako hliníkové. Sem tam kúpim trvanlivé mlieko a tak isto aj džúsy..
kukurička
29.04.08,18:21
Hliník zberne vykupujú, ale Al fóliu a plechovky od nápojov nezoberú. (Aspoň o žiadnej zberni čo by to brala neviem.) Takže triedenie, skladovanie a benzín na odvoz - všetko bola zbytočná robota. Skončilo to všetko v najbližšom kontajnery spolu s kartónom, ani ten neberú. Len noviny, časopisy a pod. No čo už - raz sa možno aj toho dočkáme.
To je smutné, že sa nenájde nikto, kto by to vykupoval,alebo odoberal. Zdá sa mi, že v Česku to zbierali na školách. Mali malé odpadkové koše a deti mohli hádzať vrchnáčiky z jogurtov, sklenené alebo PET fľaše hneď do nich.
Je mi to ľúto hádzať len tak do odpadkov...
monok
30.04.08,10:54
Tetrapaky sa davaju do plastov v Bratislave, pravdepodobne v inych mestach nie. Su mesta, ktore triedia aj tetrapaky, u nas napriklad to triedia iba skoly. Tetrapak je viacvrstvovy odpad, ak ho das do papiera, tak im pridas robotu pri dotriedovani, musia ho odtial vyhodit. Vzdy to zalezi od konkretneho zberneho domu. Najdi si, kde je v tvojom meste. Tam by ti mali vziat aj napr. elektroodpad aj kovy a tam patria aj tie hlinikove veci.
monok
30.04.08,10:55
A zabudla som, ze aj plechovice idu do plastov asi len v Blave, inde by to malo patrit do kovov.
Kuzelnicka
30.04.08,11:09
kukurička
30.04.08,14:28
Ďakujem za všetky odpovede ohľadne triedenia odpadu. Najviac ma však zaujíma ten drobný Al odpad. Je síce potrebné túto tému viac rozvíjať a učiť ľudí triediť odpad z domácnosti, pretože tam chceme mať každy poriadok, ale čo vyhodíme do odpadu a nevytriedime len zaťažuje našu Zem, kde budú naďalej žiť ďalšie generácie našich detí. A keď tomu nepomôžeme, kto to za nás uprace?
Zistila som, že máme farebné, označené kontajnery na triedený odpad, ale ešte by som prijala, aby bolo na každom napísané čo tam patrí a čo nepatrí. Veľa ľudí to nevie. Ja sa sama priznávam, že tiež som nevedela čo všetko napr.patrí do plastov, že igelit.tašky a vrecká od mlieka tam tiež môžme dávať. Celý život sa učíme...
cactus
30.04.08,14:32
a u nás sa snažime triediť odpad máme všetky farby kontajnerov a potom príde smetiarske auto a všetko nasypú do toho jedného . http://www.porada.sk/images/icons/icon13.gif
Tak som sa pýtala samej seba: oplatí sa to?
kukurička
30.04.08,15:47
a u nás sa snažime triediť odpad máme všetky farby kontajnerov a potom príde smetiarske auto a všetko nasypú do toho jedného . http://www.porada.sk/images/icons/icon13.gif
Tak som sa pýtala samej seba: oplatí sa to?
...no teda, to by sa zišlo na vedenie technic.služieb napísať, že aký to má význam celé separovanie. Zaslúžili by si kopanec do zadku a keby len kopanec :mad:.
kukurička
05.05.08,17:30
Dnes som si na "bleskovkách" prečítala o triedení a separovaní v Prievidzi, takže už mám o tom informácie. Ja síce nebývam priamo v Prievidzi, ale v Bojniciach, no využijem cestu autom a keď budem chcieť niečo separovať, čo sa nedá u nás, tak to so sebou zoberiem. Minule som poprosila kamaráta, ktorý bol autom, aby mi zobral plechovky z potravín do kontajnerov na ich sídlisku a zistili sme, že aj alobal sa dáva spolu s kovovým odpadom. Problém je vyriešený, teda aspoň u mňa a kto má chuť triediť odpad, tak prikladám návod. Pomôžete sebe aj prírode a budete mať z toho dobrý pocit /ako v sobotu, keď vyupratujete celý byt/. ;)
janasv
06.05.08,16:05
V škole nášho potomka na Al vrchnáky mali zber. Keď to potomok zistil, hneď u nás výrazne stúpla spotreba jogurtov. :D:D:D:D
Tiež mali zber na plastové fľaše - celá škola a papier - trieda. Je zaujímavé, že školy majú pri papiere zvýhodnenú sumu, lebo je to papier suchý /nie je špekulatívne namočený v vode/, čistý /žiaden kameň/......... A majú potom nejaké peniažky na triedny fond. :) Tak celá rodina triedime:---.
kukurička
08.05.08,07:46
V škole nášho potomka na Al vrchnáky mali zber. Keď to potomok zistil, hneď u nás výrazne stúpla spotreba jogurtov. :D:D:D:D
Tiež mali zber na plastové fľaše - celá škola a papier - trieda. Je zaujímavé, že školy majú pri papiere zvýhodnenú sumu, lebo je to papier suchý /nie je špekulatívne namočený v vode/, čistý /žiaden kameň/......... A majú potom nejaké peniažky na triedny fond. :) Tak celá rodina triedime:---.

Je to pekné, pretože deti sa učia separovať, donútia k tomu aj rodičov a už sa to vezie. Ja si dvakrát rozmyslím čo hádžem do normálneho odpadkového koša a už to robím automaticky, že ma to triedenie ani nezaťažuje. ;)
janasv
11.05.08,11:40
Áno, je to pekné, ale aj dosť náročné na priestor, keďže je zber v škole iba raz do roka a papier a aj fľaše /hoci aj zdupané/ zaberú za ten čas dosť miesta.:eek:
Ešte tie Al vrchnáky, to sa dá ......:rolleyes:
Antea
12.05.08,09:24
My sme separovali hliník z vrchnákov,čokolád, paštét. Mali sme toho za dve igelitky. Keď som sa pýtala na zber tak mi bolo povedané, že je to ľahké, nikto to nevykupuje a v peci to zhorí bez zvyšku, tak to ide medzi ostatný odpad.No tak sa potom snažte.
kukurička
14.05.08,19:43
Áno, je to pekné, ale aj dosť náročné na priestor, keďže je zber v škole iba raz do roka a papier a aj fľaše /hoci aj zdupané/ zaberú za ten čas dosť miesta.:eek:
Ešte tie Al vrchnáky, to sa dá ......:rolleyes:
Máš pravdu, že to zaberie dosť miesta. Doteraz som to vyhadzovala do kontajnera na to určeného, ale minule som sa dozvedela, že keď triedený odpad odnesieme do technic.služieb, tak nám potom odrátajú z poplatku za komun.odpad. Teraz tiež špekulujem, že to budem niekam ukladať, ale je fakt, že tie fľaše zaberú miesto. Asi nejaké vrece zavesiť a popučené ich tam hádzať. Papier asi tiež do pivnice do krabice. Musím si to ešte rozmyslieť, lebo veľa miesta na to nemám.
kukurička
26.05.08,21:40
http://www.dangerita.net/foto/713.jpg
...ako ľahko sa triedi, keď je tam všetko napísané /ČR/
medvedik21
27.05.08,17:05
My máme v Malackách žltý kontajner na plasty, zelený na sklo a modrý na papier. Je na nich aj napísané čo do nich patrí a nepatrí a pri skle je napísané,že sa k nemu môže dávať aj kovový obal, plechovice od nápojov atď. Tak to bude asi podľa toho ako si to zriadi mesto. Podľa tohto si myslím, že to asi ešte triedia.
A druhá vec, čo ma zaujala je, že na plastoch máme napísané, že tetrapaky medzi plasty nepatria ani medzi papier, tak kam ich mám dávať? Dosť sa mi hromadia. :confused::confused::confused: