ibik
29.04.08,08:38
Prosím o radu, som živnostník mám autoškolu a chcem zamestnanť iného živnostníka. Akú zmluvu mám použiť?? Nechcem aby to bola pracovná zmluva.
vikinka
29.04.08,06:41
Dohoda o pracovnej činnosti § 228a ZP v prípade ak bude spľňať podmienky uvedené v dohode.
Chobot
29.04.08,07:53
Prosím o radu, som živnostník mám autoškolu a chcem zamestnanť iného živnostníka. Akú zmluvu mám použiť?? Nechcem aby to bola pracovná zmluva.

A čo bude ten živnostník u teba vykonávať? Bude inštruktorom praktických jázd? TO som tu už písal:

http://www.porada.sk/t70289-instruktori-v-autoskole.html
Kolenčík
02.05.08,06:16
Pracujem u podnikateľa, ktorý mi predlžoval pracovnú zmluvu vždy po 3 mesiacoch, teraz mi dáva výpoveď nakoľko znížuje stavy zamestnancov. Pracovala som tam 3 roky bez prerušenia. Chcem sa opýtať, mám nárok na nejaké odstupné. Ďakujem.
Chobot
02.05.08,06:58
Pracujem u podnikateľa, ktorý mi predlžoval pracovnú zmluvu vždy po 3 mesiacoch, teraz mi dáva výpoveď nakoľko znížuje stavy zamestnancov. Pracovala som tam 3 roky bez prerušenia. Chcem sa opýtať, mám nárok na nejaké odstupné. Ďakujem.

Dáva ti výpoveď, alebo ti končí tá doba určitá? Je to podstatné, lebo na odstupné je nárok len vtedy, ak dostaneš výpoveď z organizačných dôvodov (teda bude ti plynúť 2 mesačná výpovedná doba).
Martin Mocko
02.05.08,07:02
Dáva ti výpoveď, alebo ti končí tá doba určitá? Je to podstatné, lebo na odstupné je nárok len vtedy, ak dostaneš výpoveď z organizačných dôvodov (teda bude ti plynúť 2 mesačná výpovedná doba).

Podľa nového zákonníka práce mal byť pracovný pomer už na dobu neurčitú..pokiaľ naozaj predlžuje spôsobom, ktorý je uvedený. Ten platí už od r. 2007 (od 1.9. myslím..). A brali sa do úvahy už predchádzajúce predĺženia. Ja osobne by som pomer považoval na dobu neurčitú.
Chobot
02.05.08,07:32
Podľa nového zákonníka práce mal byť pracovný pomer už na dobu neurčitú..pokiaľ naozaj predlžuje spôsobom, ktorý je uvedený. Ten platí už od r. 2007 (od 1.9. myslím..). A brali sa do úvahy už predchádzajúce predĺženia. Ja osobne by som pomer považoval na dobu neurčitú.

ZP umožňuje v určitých prípadoch podľa § 48 aj vaicnásobné predĺženie PP dokonca aj nad tri roky.

4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu

a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.



(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o

a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

Možno tá firma alebo pracovná pozícia spĺňa niektorú z týchto podmienok. Preto by som tak jednoznačne nehovoril, že už ide o PP na neurčitý čas.
Martin Mocko
02.05.08,07:37
Máš pravdu..treba doplniť otázku.
Kolenčík
04.05.08,07:24
Ďakujem, už sa to vyriešilo