Marka 2
29.04.08,10:06
Dobrý deň poraďáci.
Robíme výmenu olejového kúrenia za plynové v dielňach.Mám faktúru za prevedenú plynofikáciu.V tomto mesiaci som ju chcela zaradiť. Ale teraz som sa dozvedela,že to nie je ešte všetko,že sa bude robiť ešte dalšia vetva.
Môžem mať faktúru na účte 042 aj niekoľko mesiacov až sa skončí celá? plynofikácia? Alebo teraz zaradiť jednu časť a potom dať zvýšenie?J by som to zaradila až po odovzdaní prác
Vladimír Ozimý
29.04.08,09:56
ťažko to takto posúdiť vy môžete o technickom zhodnotení účtovať aj niekoľko rokov na 042 do doby zaradenia...t.j. treba posúdiť či táto plynofikácia(predpokladám že je to súčasť budovy a nie prípojka), ktorú ste vykonali začnete používať na podnikanie, t.j. spĺňa všetky technické predpoklady spustenia a takisto aj povinnosti podľa osobitných predpisov (revizia atd napr.) t.j. ak je táto plynofikácia nefunkčná z titulu pokračovania prác tak by som účtoval na 042 až do dokončenia technického zhodnotenia...Ak však pokračujete v druhej vetve pričom táto časť je funkčná a splňa všetky predpoklady pre spustenie pričom nepoužívate kotol z prevádzkových dôvodov ako napr...momentálne nevyužitie alebo niečo také môžte kľudne zaradiť a odpisovať...je to na posúdení účtovnej jednotky...ale základná podmienka pre zaradenie je SPLNENIE VŠETKÝCH TECHNICKÝCH FUNKCII POTREBNÝCH NA JEHO UŽIVANIE A SPLNENIE POVINNOSTI PODĽA OSOBITNÝCH PREDPISOV