bea26
29.04.08,11:16
Dobrý deň.
FO má autá na leasing. FO je vlastne v druhej firme ako PO a má s.r.o.
PO používa tieto autá. Keď urobím nájomnú zmluvu medzi dvoma firmami ako to bude s DPH???? Ktorá firma si to uplatňuje? Jedná sa o tú istú osobu.

A teraz od 28.4.2008 má FO zrušené všetky prevádzky, lebo neprevádzkuje nič, ale živnosť nemá zastavenú.
Ako s tým leasigom, ako to vyriešiť?

Prosím poradte.

Ďakujem
azla
29.04.08,11:16
Dobrý deň.
FO má autá na leasing. FO je vlastne v druhej firme ako PO a má s.r.o.
PO používa tieto autá. Keď urobím nájomnú zmluvu medzi dvoma firmami ako to bude s DPH???? Ktorá firma si to uplatňuje? Jedná sa o tú istú osobu.

A teraz od 28.4.2008 má FO zrušené všetky prevádzky, lebo neprevádzkuje nič, ale živnosť nemá zastavenú.
Ako s tým leasigom, ako to vyriešiť?

Prosím poradte.

Ďakujem
FO - je fyzická osoba, jedná osoba, jedna firma
PO - je pravnická osoba,druhá osoba, druhá firma

a)
Buď FO bude prenajímať autá PO, nájom bude na výstupe zdaňovať, avšak ak by išlo o nájom osobného automobilu M1, nie je nárok na odpočet u nájomcu na vstupe

b)
PO môže pokračovať v leasingu bez zmeny podmienok. Je potrebná dohoda FO, PO a leasingovej spoločnoti.
bea26
30.04.08,05:59
Lenže problém je v tom, ak by sme tie leasingové autá chcela ďalej splácať autá PO (sú to vlastne nákladne auta - dodávky) je ich dosť veľa, leasingová spoločnosť nám na to odpovedala to že ak chceme aby PO ďalej splácala každá jedna leasingová zmluva by stála dosť veľa ak by sme je chceli dať na PO.

a teraz ako to s DPH? Nemá to nič spoločné s tým, že je to vlastne jedna osoba DPH si uplatňuje aj FO a PO?
Prosím odpoveď.
ďakujem
azla
30.04.08,06:01
Lenže problém je v tom, ak by sme tie leasingové autá chcela ďalej splácať autá PO (sú to vlastne nákladne auta - dodávky) je ich dosť veľa, leasingová spoločnosť nám na to odpovedala to že ak chceme aby PO ďalej splácala každá jedna leasingová zmluva by stála dosť veľa ak by sme je chceli dať na PO.

a teraz ako to s DPH? Nemá to nič spoločné s tým, že je to vlastne jedna osoba DPH si uplatňuje aj FO a PO?
Prosím odpoveď.
ďakujem

Čo je to dosť veľa áut ?
Pri postúpení LZ z pôvodného nájomcu sa platí poplatok približne 10.000,- za jedno auto. Viem, že bol aj poplatok 5 000,-.
Skúste si zistiť, aké poplatky má Vaša leasingová spoločnosť, alebo ak máte viacej áut, či by Vám nevedeli poskytnúť zľavu (veď Ste pre nich určite zaujímavý klient-žiadajte aj Vy niečo ).
Takéto ošetrenie nájomného vzťahu je prehľadné a jednoznačné.

Ak by Ste sa rozhodli pre prenájom áut od terajšieho leasingového nájomcu FO na nového uživateľa PO (skúste si overiť či nepotrebujete k tomu tiež súhlas leasingovej spoločnosti).

Čo sa týka Dph - ak by FO prenajímala tieto autá PO.

FO si odpočíta Dph na vstupe pri fin. prenájme od leasingovej spoločnosti.
Následne FO pri fakturácii operatívneho nájmu pre PO odvedie Dph na výstupe. (jedna firma)

PO si odpočíta Dph na vstupe z faktúry za prenájom od FO (ak ide o dodávkové autá-je nárok za obvyklých podmienok) - (druhá firma)

Nie je to tá istá osoba, raz je to Jozef Mrkvička ako fyzická osoba, druhykrát je to PO- Autodoprava s.r.o., v ktorej je spoločník Jozef Mrkvička. (tak tomu rozumiem)
bea26
30.04.08,07:40
A čo v prípade aj FO má zrušené všetky prevádzky.
Ako to funguje?
Maxinka
30.04.08,07:45
[quote=azla;720030]Čo je to dosť veľa áut ?
Čo sa týka Dph - ak by FO prenajímala tieto autá PO.

FO si odpočíta Dph na vstupe pri fin. prenájme od leasingovej spoločnosti.
Následne FO pri fakturácii operatívneho nájmu pre PO odvedie Dph na výstupe. (jedna firma)

PO si odpočíta Dph na vstupe z faktúry za prenájom od FO (ak ide o dodávkové autá-je nárok za obvyklých podmienok) - (druhá firma)

Takto to praktizuejem aj ja a zatiaľ som nemala problem - fakturujem vždy na konci mesiaca.
Zužu
05.05.08,08:02
Chcem Vás poprosiť o radu, Mám podobný problém rozpísaný vyššie, ale s tým že potrebujem požičať auto na prenájom na dva mesiace. Čiže neviem či chápem správne: FO vyfakturuje PO za prenájom. Pohoné látky si dáva do nákladov PO? a koľko asi môžem účtovať za prenájom? MV je na leasing, ktorý sa stále platí, mesačne 8400. ďakujem
azla
05.05.08,08:26
Chcem Vás poprosiť o radu, Mám podobný problém rozpísaný vyššie, ale s tým že potrebujem požičať auto na prenájom na dva mesiace. Čiže neviem či chápem správne: FO vyfakturuje PO za prenájom. Pohoné látky si dáva do nákladov PO? a koľko asi môžem účtovať za prenájom? MV je na leasing, ktorý sa stále platí, mesačne 8400. ďakujem

PO bude mať nájomnú zmluvu; na základe nej užíva auto a náklady na spotrebované PHM bude znášať PO.

Pri kalkulácii nájmu je potrebné zvážiť všetky náklady, ktoré s tým máte (odpisy, úroky, ak by išlo o osobné auto , tak aj neuplatnenú Dph, ).
Tiež Ste platili nejakú akontáciu (na začiatku), platíte daň z MV , poistné atď.

Všetko toto treba zvážiť a preto nájom by mal byť určite vyšší, ako je mesačná splátka - ak to má byť racionálne rozhodnutie.
Zužu
05.05.08,10:04
Ďakujem za odpoveď
erika_H
10.06.08,18:11
Dobrý večer,prosím Vás,môže podľa Vášho názoru prenajímať spoločnosť s ručením obmedzeným úžitkový automobil,ktorý má v majetku,prenajíma inej firme?
Podotýkam-že v predmete činnosti nemá uvedený prenájom automobilov-preto rozmýšlam,či takéto faktúry vystavujú oprávnene...:confused:
ďakujem pekne
erika_H
11.06.08,13:40
Dobrý večer,prosím Vás,môže podľa Vášho názoru prenajímať spoločnosť s ručením obmedzeným úžitkový automobil,ktorý má v majetku,prenajíma inej firme?
Podotýkam-že v predmete činnosti nemá uvedený prenájom automobilov-preto rozmýšlam,či takéto faktúry vystavujú oprávnene...:confused:
ďakujem pekne
posúvam
Petra29
11.06.08,19:55
Dobrý večer,prosím Vás,môže podľa Vášho názoru prenajímať spoločnosť s ručením obmedzeným úžitkový automobil,ktorý má v majetku,prenajíma inej firme?
Podotýkam-že v predmete činnosti nemá uvedený prenájom automobilov-preto rozmýšlam,či takéto faktúry vystavujú oprávnene...:confused:
ďakujem pekne
Podľa môjho názoru môže fakturovať len činnosti, na ktoré má oprávnenie, podľa OR
erika_H
12.06.08,16:16
Aj ja si to myslím..:( Poviem mu to..
ďakujem Peťa
zienka
24.06.08,07:25
Zdravim Vás.
Firma A prenajíma osobné MV firme B. Zamestnanec firmy B mal autohavariu, nebola z jeho zavinenia. Ide mi o to, ci firma A ma fakturovat prenajom firme B, nakolko sa MV nachadza v servise. Potom po vycisleni skody ma firma A refakturovat naklady na opravu firme B? V zmluve mame uvedene, ze najomca zodpoveda za pripadne vzniknute skody...
Dakujem za kazdu radu :).
Ivánuška
17.07.08,10:52
nejdem zakladať novú tému, ked je tu prenájom automobilu.
Potrebovala by som vedieť, či ako FO-podnikateľ môže mať podpísanú zmluvu o prenájme automobilu od s.r.o. na 0,- Sk, s tým že by si nájomca dával do nákladov PHM a všetky náklady s používaním spojené , alebo v sume náhrady za používanie os.mv? ako by to bolo správne? je to možné? dakujem za vaše reakcie. ;)
sara-ke
06.07.09,09:24
dobry den, potrebovala by som poradit ak PO ma auto na leasing prenajala to auto FO, mame uzatvorenu zmluvu o najme DP, je tam stanovena ciastka za mesiac, napr. 400,-€...teraz idem fakturovat ten prenajom za pol roka....fakturuje sa to s DPH alebo bez DPH, PO je platca DPH mesacny.

dakujem :confused:
babi2
06.07.09,17:25
dobry den, potrebovala by som poradit ak PO ma auto na leasing prenajala to auto FO, mame uzatvorenu zmluvu o najme DP, je tam stanovena ciastka za mesiac, napr. 400,-€...teraz idem fakturovat ten prenajom za pol roka....fakturuje sa to s DPH alebo bez DPH, PO je platca DPH mesacny.

dakujem :confused:
Podľa mňa je to dodanie služby podľa §9 a teda faktúra má byť s DPH

§9 Dodanie služby

(1) Dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8, vrátane
b) poskytnutia práva užívať hmotný majetok,
sara-ke
07.07.09,06:17
dakujem Vam, myslela som si ... :D
grammatika
07.07.09,08:39
dobry den, potrebovala by som poradit ak PO ma auto na leasing prenajala to auto FO, mame uzatvorenu zmluvu o najme DP, je tam stanovena ciastka za mesiac, napr. 400,-€...teraz idem fakturovat ten prenajom za pol roka....fakturuje sa to s DPH alebo bez DPH, PO je platca DPH mesacny.

dakujem :confused:

Len mimotemyale pre istotu, PO môže prenajať auto, ktoré je predmetom leasingu len ak má písomný súhlas od prenajímateľa(leasingovky).
kacena26
21.07.09,04:49
Ahojte, máme nedostatok automobilov, máme možnosť si prenajať osobný automobil, ktorým vlastníkom je obec. sme s.r.o.-čka. Aké náklady si možem dať do nákladov? PHM, PZP,údržbu a čo s daňou z MV? kto v tomto prípade platí daň?
kacena26
21.07.09,05:50
Ahojte, máme nedostatok automobilov, máme možnosť si prenajať osobný automobil, ktorým vlastníkom je obec. sme s.r.o.-čka. Aké náklady si možem dať do nákladov? PHM, PZP,údržbu a čo s daňou z MV? kto v tomto prípade platí daň?

No podľa toho čo som našla na základe nájomnej zmluvy, si možem v plnej výške uplatniť nakupené PHM, opravy a údržbu prenajatého vozidla. daň z MV by som mala podľa správnosti platiť ja a podať aj ozmánemie na DU o vzniku daň.povinosti. a zaplatiť aj daň, alebo tú platí obec ako prenajímateĺ?
grammatika
21.07.09,07:26
No podľa toho čo som našla na základe nájomnej zmluvy, si možem v plnej výške uplatniť nakupené PHM, opravy a údržbu prenajatého vozidla. daň z MV by som mala podľa správnosti platiť ja a podať aj ozmánemie na DU o vzniku daň.povinosti. a zaplatiť aj daň, alebo tú platí obec ako prenajímateĺ?


Daň z MV sa platí podľa toho, čo je uvedené v zmluve.
Ak ju platí prenajímateľ, tak vy ju platiť nemusíte. Na jeden predmet sa platí len raz.
My sme mali v zmluve uvedené, že ju platí vlastník auta (prenajímateľ) a tak sme nemuseli ohlasovať vznik a zánik daň.povinnosti, podávať DP a ani zaplatiť.
Detto sú opravy a údržby-závisí od zmluvy, kto náklady znáša.
erixia
26.07.09,17:27
Zdravim Vás.
Firma A prenajíma osobné MV firme B. Zamestnanec firmy B mal autohavariu, nebola z jeho zavinenia. Ide mi o to, ci firma A ma fakturovat prenajom firme B, nakolko sa MV nachadza v servise. Potom po vycisleni skody ma firma A refakturovat naklady na opravu firme B? V zmluve mame uvedene, ze najomca zodpoveda za pripadne vzniknute skody...
Dakujem za kazdu radu :).

Ja osobne by som prenajom nadalej fakturovala { aj leasing. spolocnosti, ked prenajme vozidla a dotycna FO alebo PO ma havariu, platis najom nadalej - iny je pripad, ak by to bola poistna udalost, ktora bude poistovnou klasifikovana ako "totalna skoda", vtedy ma leasingovka povinnost pozastavit prijem za najom dnom rozhodnutia poistovnou, ze ide o totalnu skodu, cize aj vy by ste museli pockat na kryci list od poistovne a od toho datumu pozastavit prijem za najom}.

Co sa tyka refakturacie nakladov, su dve moznosti, ide o to, ci to bolo hlasene ako poistna udalost {PU} alebo ste to nehlasili a dali rovno do servisu - v prvom pripade, by som firme fakturovala len rozdiel medzi vyplatenym poistnym plnenim a sumou faktury {cize spoluucast a pripadne nepriznane polozky, o ktore poistovna bude kratit poistne plnenie v krycom liste}, ak to nebolo hlasene ako PU, tak by som firme refakturovala celu sumu faktury zo servisu.....;);)
snad to nejak pomoze, opravte ma, ak sa mylim, su to len postrehy z praxe
Ociviste
19.10.09,17:03
Dobry vecer. Chcela by som sa uistit, ci som spravne pochopila celu temu. Ak s.r.o. prepozicia automobil FO- zivnostnik napr. za symbolicke 1 eur na zaklade zmluvy, s tym, ze zivnostnik si hradi PHM, udrzbu auta, opravy atd. Tak tieto vsetky naklady si da do nakladov FO-zivnostnik. DPH si tiez uplatnuje zivnostnik.Cestnu dan plati, ten kto sa urci v zmluve a plati sa len jeden krat za jedno auto, i ked bolo auto v s.r.o. a nasledne na zaklade najomnej zmluvy u zivnostnika.
Dakujem za rychlu odpoved.
Karlítko
20.10.09,11:10
Dobrý deň, tiež by som potrebovala vedieť, pokiaľ si s.r.o. prenajme od konateľa auto, tak daň z MV vozidiel platí ten kto sa určí v zmluve a vzniká tu oznamovacia povinnosť? S.r.o. si v prípade prenájmu uplatňuje PHM a má nárok na odpočet DPH? Ďakujem.
azla
20.10.09,11:45
Dobrý deň, tiež by som potrebovala vedieť, pokiaľ si s.r.o. prenajme od konateľa auto, tak daň z MV vozidiel platí ten kto sa určí v zmluve a vzniká tu oznamovacia povinnosť? S.r.o. si v prípade prenájmu uplatňuje PHM a má nárok na odpočet DPH? Ďakujem.

Zmluvou o prenájme získa s.r.o. právo používať automobil . Začatím používania automobilu vznika s.r.o. oznamovacia povinnosť ohľadom dane z MV.
Pri prenajatom automobile máte nárok si uplatňovať do nákladov PHM a samozrejme odpočet Dkh.(ved bez PHM by nemohol jazdiť :D a kvôli tomu-jazdám ste si ho predsa prenajali.)

Ak by auto nebolo prenajaté, iba by sa používalo na služobné cesty konateľa - potom by bol režim cez cestovné náhrady.
Ociviste
20.10.09,13:13
Dobry vecer. Chcela by som sa uistit, ci som spravne pochopila celu temu. Ak s.r.o. prepozicia automobil FO- zivnostnik napr. za symbolicke 1 eur na zaklade zmluvy, s tym, ze zivnostnik si hradi PHM, udrzbu auta, opravy atd. Tak tieto vsetky naklady si da do nakladov FO-zivnostnik. DPH si tiez uplatnuje zivnostnik.Cestnu dan plati, ten kto sa urci v zmluve a plati sa len jeden krat za jedno auto, i ked bolo auto v s.r.o. a nasledne na zaklade najomnej zmluvy u zivnostnika.
Dakujem za rychlu odpoved.


Prosim, moze mi to niekdo potvrdit, alebo pripadne opravit, ak je nieco zle? Dakujem
Tinika
21.11.09,15:22
Prosim, moze mi to niekdo potvrdit, alebo pripadne opravit, ak je nieco zle? Dakujem


To by zaujimalo aj mna
Lianka
21.11.09,16:38
Ano, spravne. Prepozicia napr. za 1 EUR = prenajme.