jolekjm
29.04.08,11:51
Chcel by som vedieť ako postupovať pri darovaní bytu po mame svojej dcére. Vopred ďakujem a prajem pekný deň.
malaeva
05.05.08,19:19
dar.zmluva nie je výhodná, ked je viac dedičov,je možné ju po smrti
matky od ostatných napadnúť. výhodnejšia je kúpno-predajná zmluva.matka môže dcére byt predaj aj za jednu korunu,alebo za minimálnu čiastku-tie peniaze preberie podpisom a potom použije na
živobitie počas života,aby neboli do dedičstva po matkynej smrti.ked
daruje dediči ju môžu napadnúť a odčítava sa hodnota bytu z dedičstva,o to dostane dcéra menej.obidve zmluvy môže napadnúť ten z rodiny,kto sa o tom dozvie a má nato peniaze.žial
nie je to príjemné,ked to môže v rodine dopadnúť všeljako. riešim
tento istý problém aj ja.dúfam,že moja rada poslúži. babaeva
mladymuz
05.05.08,20:00
priklanam sa k tomu, ze lepsie je riesit kupno-predajnou zmluvou ako darovanim. Dar je mozne odvolat.
Chobot
06.05.08,07:47
dar.zmluva nie je výhodná, ked je viac dedičov,je možné ju po smrti matky od ostatných napadnúť. výhodnejšia je kúpno-predajná zmluva.

S týmto nesúhlasím úplne. Samotná darovacia zmluva sa nedá úspešne napadnúť, pokiaľ neexistujú skutočné relevantné dôvody (napr. sfalšovaný podpis, nesvojprávnosť darcu a pod.). Len to, že niekomu darovala a inému nie nie je dôvodom na napadnutie darovacej zmluvy. Bolo to tu už viackrát preberané.


matka môže dcére byt predaj aj za jednu korunu,alebo za minimálnu čiastku-tie peniaze preberie podpisom a potom použije na
živobitie počas života,aby neboli do dedičstva po matkynej smrti.

Toto tiež nie je správne riešenie, hoci po právnej stránke je v poriadku. Predaj za korunu je de facto darovanie, vo viacerých témach sme sa zhodli na tom, že predaj za korunu nie je najlepšie riešenie.


ked daruje dediči ju môžu napadnúť a odčítava sa hodnota bytu z dedičstva,o to dostane dcéra menej.obidve zmluvy môže napadnúť ten z rodiny,kto sa o tom dozvie a má nato peniaze.žial
nie je to príjemné,ked to môže v rodine dopadnúť všeljako. riešim
tento istý problém aj ja.dúfam,že moja rada poslúži. babaeva

Toto je pravda a správne. S tým súhlasím.
Chobot
06.05.08,07:48
priklanam sa k tomu, ze lepsie je riesit kupno-predajnou zmluvou ako darovanim. Dar je mozne odvolat.

Treba však doplniť, že prakticky je to veľmi obtiažné zrušiť darovaciu zmluvu.

Nerobme z darovacej zmluvy takého strašiaka, nezaslúži si to.
svizi
07.05.08,07:16
darovacia zmluva ma vsak jednu výhodu - darovanie výlučne do osobného vlastníctva nie do bezpodielového vlastníctva manželov
BSM
kikinna
03.10.08,18:01
Dobry vecer, ja mam otazku na dar. zmluvu.Mama na mna prepisala byt,kt.nie je v osobnom vlastnictve.Prepisali sme ho na bytovom druzstve, tak je na mna a spoluvlastnik je manzel. Teraz po dvoch rokoch mi mama pili usi s darovacou zml.:confused:Ja si myslim, ze nie je mozna ak byt nevlastnim. A ma ona este nejake pravo na byt, ked je prepisany na mna?Dakujem
Chobot
03.10.08,21:20
Dobry vecer, ja mam otazku na dar. zmluvu.Mama na mna prepisala byt,kt.nie je v osobnom vlastnictve.Prepisali sme ho na bytovom druzstve, tak je na mna a spoluvlastnik je manzel. Teraz po dvoch rokoch mi mama pili usi s darovacou zml.:confused:Ja si myslim, ze nie je mozna ak byt nevlastnim. A ma ona este nejake pravo na byt, ked je prepisany na mna?Dakujem

Trochu tu paetieš jablká s hruškami. Ako ti mohli darovať byt, pokiaľ neboli jeho vlastníkmi???:confused: Ty s manželom asi nebudete spoluvlastníci, ale nájomníci. Nepleť si to, je to obrovský rozdiel byť nájomníkom bytu a jeho vlastníkom.

Čo bolo predmetom darovacej zmluvy?

A o akej darovacej zmluve hovorí tvoja mama?

Trochu upresni fakty a konkretizuj otázku. My si nevieme domyslieť, aké máte vzťahy k bytu.
kikinna
04.10.08,12:52
Sme sa nepochopili.Byt nie je v os.vlastnictve, teda sme najomcami bytu, ja s manzelom. Byt prepisali pred dvoma rokmi rodicia na mna s manzelom.Darovacia zmluva nebola, ale mame dal niekto chrobaka do hlavy, ze mame podpisat darov.zmluvu, akoze nam ho darovali:(.Ak sme len najomcami, myslim, ze to nieje mozne. Mam pravdu? Mozu este nejako rodicia zasahovat do najomnej zmluvy ak je byt prepisany na nas?Dakujem, dufam, ze som to sformulovala uz dobre;)
Chobot
04.10.08,20:30
Sme sa nepochopili.Byt nie je v os.vlastnictve, teda sme najomcami bytu, ja s manzelom. Byt prepisali pred dvoma rokmi rodicia na mna s manzelom.Darovacia zmluva nebola, ale mame dal niekto chrobaka do hlavy, ze mame podpisat darov.zmluvu, akoze nam ho darovali:(.Ak sme len najomcami, myslim, ze to nieje mozne. Mam pravdu? Mozu este nejako rodicia zasahovat do najomnej zmluvy ak je byt prepisany na nas?Dakujem, dufam, ze som to sformulovala uz dobre;)

Bohužiaľ stále používaš nesprávnu terminológiu. Byt nemôže byť prepísaný na teba, jedine môžeš mať nájomnú zmluvu na byt. Ak si členom družstva a máš uzavretú nájomnú zmluvu na byt, tak byt nemôže byť predmetom darovania. Jediné, s čím môžeš narábať je členstvo v družstve. Toto členstvo môžeš postúpiť na nejakú tretiu osobu, trebárs aj na mamu. Ale v tomto prípade nejde o dar, ale prevod členských práv.



Byt prepisali pred dvoma rokmi rodicia na mna s manzelom.

Nie byt neprepísali na teba, ale členstvo v družstve a tým vám vzniklo právo na nájom bytu.

Ale už chápem, čo si sa pýtala. Máš pravdu v tom, že nie je možné spísať darovaciu zmluvu, pretože nič sa nedarovalo. Darovacia zmluva je bezpredmetná, nie je čo darovať. Byt sa darovať nemôže, a členské práva sa previedli. Ak ste členmi družstva ty s manželom a nájomná zmluva je na vás, tak mama do toho už nemá čo zasahovať (ani nemôže).
kikinna
05.10.08,07:01
To som presene chcela vediet, dakujem za odpoved, konecne som sa uistila, ze darovacia zml. je v mojom pripade nemozna.Prajem pekny den:)
atramka
05.10.08,07:21
V tejto súvislosti sa chcem spýtať, keď rodič daruje nehnuteľnosť dieťaťu, a dieťa o 3 roky nehnuteľnosť predá, nemá v nej trvalý pobyt, je povinné zaplaťiť daň z predaja, alebo je od dane oslobodené, tak ako je to v prípade dedičstva, t.j. započítava sa aj doba trvalého pobytu rodiča, čiže ak súčet rokov trvalého bydliska rodiča a dieťaťa je pri danej nehnuteľnosti viac ako 5 rokov, daň sa neplatí. Ďakujem za odpoveď.
kira
05.10.08,07:21
Checela by som sa vás spýtať na radu. Vlasním pozemky na Slovensku a chcela by som ich darovať svojmu strýkovi na Morave. Dá sa podpísať darovacia zmluva v Česku( myslím tým notára, teda bez toho aby on musel prísť sem?)
geronimo13
05.10.08,07:49
Checela by som sa vás spýtať na radu. Vlasním pozemky na Slovensku a chcela by som ich darovať svojmu strýkovi na Morave. Dá sa podpísať darovacia zmluva v Česku( myslím tým notára, teda bez toho aby on musel prísť sem?)

v tejto súvislosti treba upozorniť na overovanie zahraničných verejných listín
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=974
a vo vzťahu ku katastru
http://www.geodesy.gov.sk/kb/2003/42.htm

a z toho vyplýva, že sa dá darovacia zmluva zmluva podpísať v česku bez toho, aby bolo potrebné "apostille" a kataster to akceptuje ...
atramka
05.10.08,08:08
V tejto súvislosti sa chcem spýtať, keď rodič daruje nehnuteľnosť dieťaťu, a dieťa o 3 roky nehnuteľnosť predá, nemá v nej trvalý pobyt, je povinné zaplaťiť daň z predaja, alebo je od dane oslobodené, tak ako je to v prípade dedičstva, t.j. započítava sa aj doba trvalého pobytu rodiča, čiže ak súčet rokov trvalého bydliska rodiča a dieťaťa je pri danej nehnuteľnosti viac ako 5 rokov, daň sa neplatí. Ďakujem za odpoveď.

môže niekto zareagovať????:mee:
atramka
05.10.08,10:14
......ozaj nikto neporadí, alebo nie je jasne formulovaná moja otázka???
Chobot
06.10.08,01:11
V tejto súvislosti sa chcem spýtať, keď rodič daruje nehnuteľnosť dieťaťu, a dieťa o 3 roky nehnuteľnosť predá, nemá v nej trvalý pobyt, je povinné zaplaťiť daň z predaja,

Áno je povinné zaplatiť daň z príjmu, lebo nespĺňa podmienky na oslobodenie od dane.


alebo je od dane oslobodené, tak ako je to v prípade dedičstva, t.j. započítava sa aj doba trvalého pobytu rodiča, čiže ak súčet rokov trvalého bydliska rodiča a dieťaťa je pri danej nehnuteľnosti viac ako 5 rokov, daň sa neplatí. Ďakujem za odpoveď.

Nie, v tomto prípade to neplatí. Doba vlastníctva či trvalého pobytu po poručiteľovi (aj to len priamom) sa dá započítať výlučne len v prípade dedenia nehnuteľnosti, nie darovania.
ščubra
08.10.08,08:31
Ahoj, rozšírim Kikinn dotaz. Po prevode na bytovom družstve sa stala nájomníčkou a členkou družstva - predpokladam. Ak predmetný byt odkúpi/prevezme do vlastníctva, zaknihuje v katastri, čo bude pri prípadnom dedickom konaní? Vďaka
Chobot
09.10.08,06:43
Ahoj, rozšírim Kikinn dotaz. Po prevode na bytovom družstve sa stala nájomníčkou a členkou družstva - predpokladam. Ak predmetný byt odkúpi/prevezme do vlastníctva, zaknihuje v katastri, čo bude pri prípadnom dedickom konaní? Vďaka


Aké dedičské konanie máš na mysli? Kto bude poručiteľom v dedičskom konaní?
kikinna
10.10.08,08:55
No, to dufam, ze ak byt odkupim do os.vlastnictva rodicia mi uz do neho nebudu mat pravo zasahovat.:cool: Mam pravdu?Aj teraz v najomnej zmluve je napisane "s najomcami v spolocnej domacnosti byvaju ....", nemam ziadnu tarchu.
Chobot
10.10.08,09:02
No, to dufam, ze ak byt odkupim do os.vlastnictva rodicia mi uz do neho nebudu mat pravo zasahovat.:cool: Mam pravdu?Aj teraz v najomnej zmluve je napisane "s najomcami v spolocnej domacnosti byvaju ....", nemam ziadnu tarchu.

Zákonné právo nebude mať. Ale myslím, že z toho "rodičovského" pohľadu sa bude do teba starať stále...;):D:D
kikinna
13.10.08,08:42
Prave to, ze sa do nas stara stale mama a nic nemozme prerabat v byte, lebo "neni nas", ale ked pridu nedoplatky a riesi sa nieco s domovnikom, tak uz "je nas". :mad::mad::mad: A teraz cakame babo, tak sa osomre jak pilinak. Preto som chcela vediet ako na tom sme papierovo. A vdaka Vam mam konecne istotu a jasno.:)Dakujem;);)Ste super
Rolls
13.10.08,09:06
Dobry den,

nechcem zakladat nove vlakno, tak sa skusim opytat v ramci tejto debaty, kedze to (snad) suvisi.....

Moj znamy, asi pred 4 mesiacmi, nadobudol byt do OV (odkupenim od druzstva, clensky podiel vlastnil asi 3 r.). Tento byt sa chysta predat fyzickej osobe (FO). Kedze s uvedenou FO mali v minulosti urcite fin. obchody, FO mu ma realne doplatit za tento byt ciastku 800 tis. (Trhova cena bytu je okolo 2 mil.) Uvedenych 800 tis, ale chce FO cerpat formou (najskor) hypoteky v banke. Moj znamy je ochotny podstupit prepis na FO s naslednou tarchou banky a vyplatenim na jeho ucet...

Otazka c. 1: Ak banke nebude vadit, ze na kupno-predajnej zmluve je suma 800 tis. Sk (tuto sumu bude FO ziadat aj od banky ako hypoteku), moze to mat dalsi dopad z pohladu neprimeranej ceny vo vztahu napr. na dan. urad, a pod. ?

Moj znamy si je samozrejme vedomy zaplatenia dane z prijmu (DzP) a chcel by urobit medzikrok. Prepis bytu na pravnicku osobu (PO) - s.r.o. aby DzP dopadla na nu

Otazka c. 2: Je mozne darovat resp. inak "presunut" nehn. z FO -> PO, aby sa DzP nedotkla mojho znameho, ale PO ?

Vopred dakujem za akekolvek info.
luckapastvova
13.10.08,12:54
Ahojte!
Prečítala som si tu, že byt sa môže podarovať len do osobného spoluvlastníctva a nie do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Nerozumiem tomu. S priateľom sme si nechali postaviť byt. Peniažky naň sme žiadali so ŠFRB. Keďže ja som ich žiadať nemohla, žiadal ich priateľ a tým pádom je on vedený ako budúci vlastník. Dohodli sme sa, že po dostavaní tohto bytu, mi polovicu z neho dá formou darovacej zmluvy. Problém by som v tomto nevidela, ale plánujeme sa ešte pred dostavaním bytu zosobášiť. Takže pri dostavaní bytu už budeme manželmi. Môže mi v tomto prípade priateľ polovicu podarovať, alebo to budeme musieť riešiť formou kúpno-predajnej zmluvy?
Ďakujem
Katarína_1
14.10.08,13:13
Treba však doplniť, že prakticky je to veľmi obtiažné zrušiť darovaciu zmluvu.

Nerobme z darovacej zmluvy takého strašiaka, nezaslúži si to.
"Darovacia zmluva" je pre tých, ktorí nie sú "obdarovaní "- t.j. pre ostatných členov rodiny: deti, vnuci atď. skutočne absolútna katastrofa, predovšetkým v morálnej a etickej rovine. Darovacia zmluve je v skutočnosti rafinované vydedenie.
Nechápem - ako je to vôbec možné dávať tu takéto rady - ktoré pre "TÝCH OSTATNÝCH" znamenajú traumu na celý zvyšok života + totálny rozvrat vzťahov v rodine. Predsa VŽDY nakoniec vyjde všetko najavo a ostáva množstvo nezodpovedateľných otázok typu PREČO?
Katarína_1
14.10.08,13:32
Ahojte!
Prečítala som si tu, že byt sa môže podarovať len do osobného spoluvlastníctva a nie do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Nerozumiem tomu. S priateľom sme si nechali postaviť byt. Peniažky naň sme žiadali so ŠFRB. Keďže ja som ich žiadať nemohla, žiadal ich priateľ a tým pádom je on vedený ako budúci vlastník. Dohodli sme sa, že po dostavaní tohto bytu, mi polovicu z neho dá formou darovacej zmluvy. Problém by som v tomto nevidela, ale plánujeme sa ešte pred dostavaním bytu zosobášiť. Takže pri dostavaní bytu už budeme manželmi. Môže mi v tomto prípade priateľ polovicu podarovať, alebo to budeme musieť riešiť formou kúpno-predajnej zmluvy?
Ďakujem
Samozrejme môže darovať. Principiálne môže hocikto hocikomu hocičo hocikedy darovať formou darovacej zmluvy - zaevidovanej na notárskom úrade (to musí byť!). II. zápisnica z Vaše strany musí byť , že obdarovaný (teda Vy) dar prijíma. (Pozor na to!) Potom je všetko v poriadku. Za poplatok notárovi to stojí.
Ak po sobáši (resp. aj pred nim) si to vo vyššie uvedenom zmysle nezúradujete, bude to naďalej len majetok Vášho (budúceho) manžela. Nechcem v žiadnom prípade vidieť veci čierne, avšak ďalšou eventualitou vo vývoji... môže byť že v prípade manželských kompikáciíí... sa môžete stať bezdomovkyňou, čo Vám samozrejme neprajem .(Stali sa aj takéto prípadoy.)
aksas2
14.10.08,13:42
Ahojte!
Prečítala som si tu, že byt sa môže podarovať len do osobného spoluvlastníctva a nie do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Nerozumiem tomu. S priateľom sme si nechali postaviť byt. Peniažky naň sme žiadali so ŠFRB. Keďže ja som ich žiadať nemohla, žiadal ich priateľ a tým pádom je on vedený ako budúci vlastník. Dohodli sme sa, že po dostavaní tohto bytu, mi polovicu z neho dá formou darovacej zmluvy. Problém by som v tomto nevidela, ale plánujeme sa ešte pred dostavaním bytu zosobášiť. Takže pri dostavaní bytu už budeme manželmi. Môže mi v tomto prípade priateľ polovicu podarovať, alebo to budeme musieť riešiť formou kúpno-predajnej zmluvy?
Ďakujem
V prípade, že budete zosobášení notár Vám može vyhotoviť notársku zápisnicu o rozšírení BSM, kde sa určí, že BSM sa rozširuje o predmetnú nehnuteľnosť a na základe tejto Ťa kataster zapíše na LV.
aksas2
14.10.08,13:44
Samozrejme môže darovať. Principiálne môže hocikto hocikomu hocičo hocikedy darovať formou darovacej zmluvy - zaevidovanej na notárskom úrade (to musí byť!). II. zápisnica z Vaše strany musí byť , že obdarovaný (teda Vy) dar prijíma. (Pozor na to!) Potom je všetko v poriadku. Za poplatok notárovi to stojí.
Ak po sobáši (resp. aj pred nim) si to vo vyššie uvedenom zmysle nezúradujete, bude to naďalej len majetok Vášho (budúceho) manžela. Nechcem v žiadnom prípade vidieť veci čierne, avšak ďalšou eventualitou vo vývoji... môže byť že v prípade manželských kompikáciíí... sa môžete stať bezdomovkyňou, čo Vám samozrejme neprajem .(Stali sa aj takéto prípadoy.)
Menšia oprava darovacia zmluva nemusí byť registrovaná na notárskom úrade, tam musí byť len overený podpis darcu a evidenčný orgán v tomto prípade, keďže sa jedná o nehnuteľnosť je príslušná Správa katastra
Viera123
14.10.08,13:49
Samozrejme môže darovať. Principiálne môže hocikto hocikomu hocičo hocikedy darovať formou darovacej zmluvy - zaevidovanej na notárskom úrade (to musí byť!). II. zápisnica z Vaše strany musí byť , že obdarovaný (teda Vy) dar prijíma. (Pozor na to!) Potom je všetko v poriadku. Za poplatok notárovi to stojí.
Ak po sobáši (resp. aj pred nim) si to vo vyššie uvedenom zmysle nezúradujete, bude to naďalej len majetok Vášho (budúceho) manžela. Nechcem v žiadnom prípade vidieť veci čierne, avšak ďalšou eventualitou vo vývoji... môže byť že v prípade manželských kompikáciíí... sa môžete stať bezdomovkyňou, čo Vám samozrejme neprajem .(Stali sa aj takéto prípadoy.)
Neviem o tom, že by darovacia zmluva musela byť zaevidovaná na notárskom úrade.
Katarína_1
14.10.08,14:06
Neviem o tom, že by darovacia zmluva musela byť zaevidovaná na notárskom úrade.
Prevdepodobne som sa zle vyjadrila - opravujem- podpis musí byť zaevidovaný na notárskom úrade - a to na obidvoch spisoch. Dôležité je však okamžite to vložiť na kataster. ( NA TO NEZABUDNÚŤ, aj keď to stojí ďalšie peniaze!!!)
Katarína_1
15.10.08,04:59
To naozaj sú všetci v rodine alkoholici, gembleri, prípadne narkomani? To znie neuveriteľne. V takom prípade je ale namieste legálne vydedenie, nie takéto kľučky.
Ten "obdarovaný" by si mal uvedomiť že sa jedného dňa nenájdu dvere, na ktoré by mohol zaklopať. Momentálny efekt je skutočne otázny.
Žiaľbohu citová hladina a prirodzené zábrany , etika a morálka sú pre niektorých ľudí čoraz menej známy pojem.
Predsa nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne.
Mimo toho existuje bonmot, ktorého pointa je adekvátne téme:
"Skutočnú RODINU poznáš až po dedičskom konaní." Katarína
luckapastvova
15.10.08,05:06
Veľmi pekne Vám ďakujem za radu! Karatína_1 premýšľala som nad tým, čo si mi napísala. Aj ja som počula o prípadoch, keď muž vyhodil ženu z domu resp. bytu, pretože nebola zapísaná ako vlastník. Myslím ale, že u nás to je inak. A to z toho dôvodu, že na ten byt je 2 miliónový dlh, takže keby ma priateľ vyhodil z budúceho domu, tak mu zostane byt ale aj 2 miliónový dlh a navyše mi ešte musí vrátiť niekoľko sto tisíc, ktoré som mu požičala. Všetko to mám potvrdené zmluvou. Takže sa o mňa nemusíš báť:-). Ďakujem a prajem krásny dník
aksas2
15.10.08,06:39
Prevdepodobne som sa zle vyjadrila - opravujem- podpis musí byť zaevidovaný na notárskom úrade - a to na obidvoch spisoch. Dôležité je však okamžite to vložiť na kataster. ( NA TO NEZABUDNÚŤ, aj keď to stojí ďalšie peniaze!!!)
Podpis musí byť overený minimálne na 4 zmluvách (pokiaľ sa jedná o dvoch účastníkov), keďže na kataster je potrebné doložiť počet zmlúv podľa počtu účastníkov plus dve pre kataster, čiže keď je viac účastníkov, či už na strane darcu alebo obdarovaného počet rovnopisov zmlúv sa zvyšuje, ale vždy to bude viac ako dva kusy.
Katarína_1
15.10.08,06:51
Podpis musí byť overený minimálne na 4 zmluvách (pokiaľ sa jedná o dvoch účastníkov), keďže na kataster je potrebné doložiť počet zmlúv podľa počtu účastníkov plus dve pre kataster, čiže keď je viac účastníkov, či už na strane darcu alebo obdarovaného počet rovnopisov zmlúv sa zvyšuje, ale vždy to bude viac ako dva kusy.

Samozrejme sú 4 exempláre z každej zmluvy. ( V tomto prípade zmluva "darovacia" + zmluva "o prijatí daru.")
Práve pre takéto prípady je nutná porada s notárom.
Niektorí ľudia ľutujú pár stovák za odborné usmernenie a potom nevychádzajú z úžasu. (Nie som notár - aby nevyzeralo že tu robím nejakú reklamu.)
Zdravím všetkých čestných ľudí. Katarína_1
vieroslava
15.10.08,07:17
V prípade, že budete zosobášení notár Vám može vyhotoviť notársku zápisnicu o rozšírení BSM, kde sa určí, že BSM sa rozširuje o predmetnú nehnuteľnosť a na základe tejto Ťa kataster zapíše na LV.
Pokiaľ priateľ už rozostavaný byt vlastní ako výlučný vlastník, rozšíriť BSM na takýto majetok nie je možné. Môže ti darovať polovicu a budete podieloví spoluvlastníci.
Chobot
15.10.08,08:03
Prevdepodobne som sa zle vyjadrila - opravujem- podpis musí byť zaevidovaný na notárskom úrade - a to na obidvoch spisoch. Dôležité je však okamžite to vložiť na kataster. ( NA TO NEZABUDNÚŤ, aj keď to stojí ďalšie peniaze!!!)

Ani podpis nemusí byť overený len na notárskom úrade. Aj matriky overujú podpisy a dokonca lacnejšie, než notári (ak sa to za posledné 2 roky ešte nezmenilo).
aksas2
15.10.08,08:08
Samozrejme sú 4 exempláre z každej zmluvy. ( V tomto prípade zmluva "darovacia" + zmluva "o prijatí daru.")
Práve pre takéto prípady je nutná porada s notárom.
Niektorí ľudia ľutujú pár stovák za odborné usmernenie a potom nevychádzajú z úžasu. (Nie som notár - aby nevyzeralo že tu robím nejakú reklamu.)
Zdravím všetkých čestných ľudí. Katarína_1
Ešte doplním, darovacia zmluva je len jedna v potrebnom počte rovnopisov.