Andy Kralik
29.04.08,12:04
Je možné skolaudovať aj časť stavby pred dokončením zbytku (na bývanie)? - Chceme stavať katalógový dom (prízemie a obytné podkrovné poschodie), ale chceli by sme, samozrejme po postavení múrov, strechy, všetkých okien, dverí a rozvodov dokončiť najprv prízemie, s tým že poschodie by sa dokončilo (podlahy, vybavenie kúpelne, malovky) až po čase, keď to bude potrebné. Čiže v prvej fáze by bolo obytné len prízemie.
Zoltán Kovács
29.04.08,10:07
Je možné skolaudovať aj časť stavby pred dokončením zbytku (na bývanie)? - Chceme stavať katalógový dom (prízemie a obytné podkrovné poschodie), ale chceli by sme, samozrejme po postavení múrov, strechy, všetkých okien, dverí a rozvodov dokončiť najprv prízemie, s tým že poschodie by sa dokončilo (podlahy, vybavenie kúpelne, malovky) až po čase, keď to bude potrebné. Čiže v prvej fáze by bolo obytné len prízemie.

Podľa mňa nedá sa. Pri kolaudácii sa stavba posudzuje ako celok.
VladoaKatka
29.04.08,10:28
Môže sa robiť čiastočná koaludácia s tým, že schodisko sa napevno uzatvorí, ale samozrejme treba žiadať o čistočnú kolaudáciu, uviesť dôvody a termín dokončenia celkom - teda kompletnej kolaudácie. Robil to asi pred dvomi rokmi bratranec. Doporučila by som to uviesť aj do žiadosti o stavebné povolenie, aby ste nemuseli vybavovať dodatočné súhlasy.
Ak sa jedná o RD nie sú tak prísne kritéria ako pri firemnom objekte.
Zoltán Kovács
29.04.08,10:54
Môže sa robiť čiastočná koaludácia s tým, že schodisko sa napevno uzatvorí, ale samozrejme treba žiadať o čistočnú kolaudáciu, uviesť dôvody a termín dokončenia celkom - teda kompletnej kolaudácie. Robil to asi pred dvomi rokmi bratranec. Doporučila by som to uviesť aj do žiadosti o stavebné povolenie, aby ste nemuseli vybavovať dodatočné súhlasy.
Ak sa jedná o RD nie sú tak prísne kritéria ako pri firemnom objekte.

A dá sa to aplikovať aj pri jednopodlažnom RD? Totiž už iba jednu izbu nemám dokončenú, a tá kolaudácia by mi pomohla.
Olivia6
29.04.08,11:04
A dá sa to aplikovať aj pri jednopodlažnom RD? Totiž už iba jednu izbu nemám dokončenú, a tá kolaudácia by mi pomohla.
Priateľ pracuje v stavebníctve a tvrdí, že sa takýto dom nedá skolaudovať, ale užívať sa môže.
VladoaKatka
29.04.08,11:35
A dá sa to aplikovať aj pri jednopodlažnom RD? Totiž už iba jednu izbu nemám dokončenú, a tá kolaudácia by mi pomohla.
Zoli Ty tu robíš srandu zo mňa?

Ja osobne som mala projekt robený jeden, stavebné povolenie bolo žiadané tak, že prvá etapa - prvý rok sa skolauduje a začne užívať a druhá etapa na ďalší rok, len u mňa sa jednalo o dva samostatné vchody, takže trochu iná situácia, ale išlo to.
Ale aj ten bratranec nemal ani priečky na poschodí - a nebudem tvrdiť, že nemal len užívacie povolenie - to uznám, nevidela som, ale hlavné bolo aj pre neho a asi aj pre zadávateľa témy je, aby mohol bývať.
Zoltán Kovács
29.04.08,11:50
Katka nerobím si srandu.

Totiž ja už tiež bývam, ale v neskolaudovanom dome. A dokonca tam mam aj kanceláriu nasťahovanú. A pritom sídlo firmy mám u rodičov, a kým nezmením sídlo,tak všetka korešpondencia chodí k ním.
wagner
29.04.08,19:07
(2) Priestupku sa dopustí a pokutou do 25 000 Sk sa potresce ten, kto

a) ako stavebník mení stavbu bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním,
b) užíva stavbu v rozpore s kolaudačným rozhodnutím, prípadne stavebným povolením alebo ako vlastník stavby či iný oprávnený na jej užívanie umožní inej osobe užívanie stavby pred vydaním kolaudačného rozhodnutia alebo v rozpore s ním,
c) odstráni stavbu bez povolenia príslušného orgánu,
d) napriek výzve stavebného úradu predlžuje bez vážneho dôvodu dokončenie stavby nad lehotu určenú v stavebnom povolení,
e) nepredloží v určenej lehote dokumentáciu potrebnú na nevyhnutné úpravy alebo nevykoná nariadené nevyhnutné úpravy (§ 87).

§ 83

Stavebný úrad môže na žiadosť stavebníka vydať časove obmedzené povolenie na predčasné užívanie stavby aj pred odovzdaním a prevzatím všetkých dodávok, pokiaľ to nemá podstatný vplyv na užívateľnosť stavby a predčasné užívanie neohrozuje bezpečnosť a zdravie osôb. Do 15 dní po odovzdaní a prevzatí takej stavby je stavebník alebo budúci užívateľ povinný podať stavebnému úradu návrh na kolaudáciu stavby.

Čo skúsiť požiadať o časove obmedzené povolenie na užívanie stavby, alebo radšej tú pokutu?