tama
29.04.08,13:13
Ahojte poraďáci,
viem, že je tu asi dosť príspevkov ohľadom tohto problému, ale nejako ich nemôžem nájsť. Chcem sa len opýtať pre istotu, keď vystavujeme faktúru za vývoz tovaru do zahraničia kde dátum vystavenia je 28.4.08 a dátum vývozu /zdaniteľného plnenia/ je 18.4.08, akým kurzom NBS sa to bude prepočítavať 28 alebo 18?
Ďakujem
macula
29.04.08,11:27
prepočítací kurz je 18.4.08
inguska08
29.04.08,11:45
Podľa akého §? Pri vývoze tovaru je to dátum vyhotovenia fa?
inguska08
29.04.08,11:47
Zle som prečítala otázku. Mne bolo totiž povedané, že vývoz tovaru dátumom vystavenia faktúry, ale vývoz služby som sa už nedopátrala, tak ako to vlastne je? A hlavne nám prosím napíšte §. Vďaka
Vladimír Ozimý
29.04.08,12:18
prepočítací kurz je 18.4.08

podľa mňa neuvažuješ správne ak ja vystavím Fa 28.4 a dodám tovar 18.4. do EU potom jednoznačne mi vznikla daňová povinnosť 28.4. - týmto dátumom prepočítam do riadku 13 a14 hodnotu tovaru vyvezenú do EU...vznik daňovej povinnosti mi rieši par. 19 ods. 8 zákona o DPH
Vladimír Ozimý
29.04.08,12:19
Zle som prečítala otázku. Mne bolo totiž povedané, že vývoz tovaru dátumom vystavenia faktúry, ale vývoz služby som sa už nedopátrala, tak ako to vlastne je? A hlavne nám prosím napíšte §. Vďaka

uvažujete dobre...dňom vystavenia môže nastať pri vývoze tovaru do členských krajín daňová povinnosť alebo 15 dňom nasledujúcim po dodaní tovaru...

čo sa týka služieb tam sa nedočítate tam platí základný princíp uvedený v § 19 ods. 2 - daňová povinnosť vzniká dňom poskytnutia služby...
tama
29.04.08,12:58
Ahojte,
ďakujem za odpovede, ale tiež to riešime teda prepočítavame kurzom 18.4., teda tým dátumom, ktorý je na dodacom liste. Mali sme aj audit a zatial nám to nikto nenapadol.
inguska08
29.04.08,13:00
Ja som totiž o vývoze predtým neúčtovala a pridržiavala som sa toho, ako o tom účtovali predo mnou. Aj vývoz výrobkov aj vývoz služieb prepočítavali dňom vystavenia. Len mi to potom začalo vŕtať v hlave, ale fakt som sa k tomu nedopátrala. Skôr som to hľadala v zákone o dani z príjmov a nie o DPH.
Vladimír Ozimý
29.04.08,13:07
Ahojte,
ďakujem za odpovede, ale tiež to riešime teda prepočítavame kurzom 18.4., teda tým dátumom, ktorý je na dodacom liste. Mali sme aj audit a zatial nám to nikto nenapadol.

audit nemá nič spoločné s DPH...z pohľadu auditu postupujete správne pretože na účely účtovníctva deň účtovného prípadu je deň splnenia dodávky t.j. 18.4. z pohľadu DPH v tomto prípade jednoznačne 28.4. a budem sa hádať :) veď to máme jasne definované v § 19 ods. 8 kedy nám vzniká daňová povinnosť pri vývoze do EU a jasne nám to definuje § 26 aký kurz na účely DPH máme použiť..dátum vzniku daňovej povinnosti...
Vladimír Ozimý
29.04.08,13:08
Ja som totiž o vývoze predtým neúčtovala a pridržiavala som sa toho, ako o tom účtovali predo mnou. Aj vývoz výrobkov aj vývoz služieb prepočítavali dňom vystavenia. Len mi to potom začalo vŕtať v hlave, ale fakt som sa k tomu nedopátrala. Skôr som to hľadala v zákone o dani z príjmov a nie o DPH.

zákon o dani z príjmov, zákon o účtovníctve ani iný zákon nemá nič spoločné s DPH...na to máme zákon o DPH...to jest nie všetko čo platí v zákonoch iných musí platiť aj v zákone o DPH viď kurz a daňová povinnosť
inguska08
29.04.08,13:56
Vývoz tovaru prepočítavam dátumom vystavenia podľa zákona o DPH, len služby sú prepočítavané tiež dátumom vystavenia, lebo sa to takto robilo. Aký asi z toho budeme mať postih, keď ku koncu roka sme mali prakticky všetky vyšlé fa za služby do EU pouhrádzané, takže by sa nám základ dane nezmenil?
Vladimír Ozimý
29.04.08,14:21
Vývoz tovaru prepočítavam dátumom vystavenia podľa zákona o DPH, len služby sú prepočítavané tiež dátumom vystavenia, lebo sa to takto robilo. Aký asi z toho budeme mať postih, keď ku koncu roka sme mali prakticky všetky vyšlé fa za služby do EU pouhrádzané, takže by sa nám základ dane nezmenil?

no skáčeme z jedného do druhého mám pocit...
ak ste použivali nesprávny kurz na účely DPH nič už nerobte s tým pretože dopad na účely DPH je nulový a nie je dôvod na podanie ddp...to jest ani sankčný postih nebudete mať...noo a už viete ako máte postupovať tak postupujte správne podľa zákona o DpH - dátum dodania služby je dátum vzniku daňovej povinnosti
inguska08
29.04.08,14:21
No a ešte pri dovoze z EU: celú fa zaúčtujem dátumom dodania? Alebo len samozdanenie pôjde týmto kurzom a zvyšok dátumom vystavenia fa, alebo dátumom zaúčtovania?
Napr. nákup materiálu: 111/321 kurzom?
343.../343... kurzom dodania?

Lebo ak sa pri tom vedie aj sklad a skl. hospodárka príjma materiál zo zahraničia na základe dod. listov dátumom dodania, vznikali by rozdiely. Nesedela by 111 a 112, teda ak by 111 bola iným kurzom ako dátumom dodania. Môžte mi prosím odpovedať aj na ten vývoz služieb, či z toho budeme mať veľmi zle? Ja už som z tých kurzov chorá, hurá EURO???
Vladimír Ozimý
29.04.08,16:56
použijete dva kurzy:

a) na účely účtovníctva kurz kedy je splnená dodávka...t.j. dátum dodania tovaru
b) na účely DPH - na prepočet použijete dátum vzniku daňovej povinnosti - pri nadobudnutí z EU je to buď dátum vystavenia faktúry alebo 15 deň nasledujúceho mesiaca...
Vladimír Ozimý
29.04.08,17:07
Lebo ak sa pri tom vedie aj sklad a skl. hospodárka príjma materiál zo zahraničia na základe dod. listov dátumom dodania, vznikali by rozdiely. Nesedela by 111 a 112, teda ak by 111 bola iným kurzom ako dátumom dodania. Môžte mi prosím odpovedať aj na ten vývoz služieb, či z toho budeme mať veľmi zle? Ja už som z tých kurzov chorá, hurá EURO???

noo vidím že ste vážne unavená z tých kurzov...

či už pri dodaní tovaru alebo nadobudnutí musíte rozlíšiť na účely DPH a na účely účtovníctva...to je základná vec ktorú musíte si vždy uvedomiť že pri vývoze a nadobudnutí v rámci EU je vysoká percentuálna pravdepodobnosť že kurz na účely DPH a účtovníctva bude iný...t.j. napríklad

nadobudnutie tovaru z EU za 100 EUR, pričom tovar bol dodaný 15.4. a faktúra bola vystavená 20.4.
kurz z 15.4. je 40 Sk
kurz z 20.4. je 41 Sk

t.j. vy zaúčtujete obstaranie materiálu kurzom platným pre účtovníctvo - t.j. dodaním tovaru z 15.4. - 40x100 = 4000 Sk - 111/321
na účely DPH prepočítate základ dane kurzom vzniku daňovej povinnosti, v tomto prípade dňom vystavenia faktúry 20.4. - 41*100 = 4100 Sk. To je základ dane pre účely DPH, ktorú ste povinní vypočítať a odviesť ako aj uplatniť t.j. 4100*0,19 = 779 Sk zaúčtujete ako 343/A/399 - DPH nárok na uplatnenie a 399/343/A - povinnosť odviesť v hodnote na oboch stranách 779 Sk.

Vývoz tovaru:

vyviezli ste tovar 100 EUR do rakúska 15.4. pri kurze 40 Sk pričom nastalo dodanie tovaru a faktúru vystavíte 20.4. - kurz 41 Sk

a) na účely účtovníctva vám vzniká prekurzovanie dňom splnenia dodávky t.j. 15.4. a zaúčtoujete 40*100 = 4000 Sk 311/604
b) na účely DPH prepočítate kurzom vystavenia faktúry - 41*100 = 4100 Sk a túto hodnotu uvediete do riadku 13 a 14 v daňovom priznaní - neúčtujete o tom :)

neviem či som to napísal zrozumiteľne ale snažil som sa :rolleyes:
inguska08
30.04.08,06:33
Už mi to je jasné, veľmi pekne ďakujem,ešte by som sa chcela opýtať, aj keď trošku odbočím z témy: Prišli sme na to, že sa do tuzemska fakturoval tovar za zlú cenu, chceli by sme teda dofakturovať odberateľovi rozdiel, týka sa to minulých mesiacov. Musíme spraviť dodatočné priznanie, aký bude dátum zdaniteľného plnenia? Alebo to môže ísť aj do tohto mesiaca?
Vladimír Ozimý
30.04.08,08:01
ak sa budete tváriť že je to chyba tak to musíte opraviť v daňovom priznaní ktorého sa to týka...ak sa budete tváriť že dochádza k navyšeniu ceny na základe dohody...tak v období kedy vystavíte opravný doklad podľa par 25
inguska08
02.05.08,08:27
Ďakujem za odpoveď, Vladimír, chcem sa len ešte opýtať, že či to platí, aj keď je to tuzemská záležitosť? Myslela som, že §25 sa týka dodania a nadobudnutia tovaru a služby z iného čl. štátu.
Ja strašne otravujem, že?
Vladimír Ozimý
02.05.08,08:32
Ďakujem za odpoveď, Vladimír, chcem sa len ešte opýtať, že či to platí, aj keď je to tuzemská záležitosť? Myslela som, že §25 sa týka dodania a nadobudnutia tovaru a služby z iného čl. štátu.
Ja strašne otravujem, že?

nie neotravujete :) ... keď je čas odpoviem...nie par. 25 oprava základu dane platí pre všetky opravy základu dane t.j. aj tuzemské aj zahraničné...
inguska08
02.05.08,09:48
Ste jednička, vďaka. Dohodu nie je proplém urobiť, takže som rada, že nebudeme musieť opravovať daňové priznanie.