aisopos
29.04.08,13:54
Dobrý deň. môže mi niekto poradiť ako mám postupovať pri riešení nasledovného problému?
Zo zamestnania som od 10/2005 na materskej a následne na rodičovskej dovolenke. Od 7/2006 do 9/2007 som vykonávala živnostenskú činnosť. Za rok 2006 som podala ročné zúčtovanie na ZP, kde mi vysšiel preplatok asi 200,-SKK. Na to mi dnes volali zo zdravotnej, že podľa ich výpočtov mám nedoplatok v sume presahujúcej 7000,-Skk. Za rok 2006 som dosiahla čiastkový základ dane vo výške vyše 110.000,-SKK. na základe toho ZP vypočítala, že im dlžím na poistnom vyššie uvedenú sumu a mienia ju odo mňa vymáhať, po dvoch rokoch!! Len pripomínam, že som na rodičovskej dovolenke dnes už s druhým dieťaťom, ktoré sa narodilo v júli 2007. Keďže moja živnosť je dávno pozastavená a ani v roku 2007 som nemala skoro žiadny príjem zo živnosti, mojím jediným preukázateľným mesačným príjmom je rodičovský príspevok a príplatky v celkovej výške čosi cez 5.000,-Skk. S otcom mojich detí nie sme zosobášení, len žijeme v spoločnej domácnosti. Môže odo mňa ZP vymáhať nedoplatok, keď už nepodnikám a nemám žiadny príjem? tento istý problém mám aj so soc. poisťovňou. v praxi to asi znamená, že zo zamestnania za mňa odvody platí štát, a keď podnikám, mám ich platiť aj ja? to by znamenalo, že odvody sú uhradené dvakrát? Predpokladám teda, že aj za rok 2007 mi vyrúbia nedoplatok na poistnom, pretože som bola taká drzá a dovolila si zarobiť za celý rok 2006 110tisíc. v konečnom dôsledku som nakoniec nič nezarobila, lebo všetko som im vrátila, resp., vrátim na odvodoch. tomu hovorím podpora podnikania. Za múdre rady vopred ďakujem. Dúfam, že som to moc nedomotala, a je z témy jasné v akej som situácii.
Jana Motyčková
29.04.08,14:39
Z uvedených informácií ťažko dedukovať, či nedoplatok vyčíslený poisťovňou je správny (nie všetko dobre spočítajú). Neviem aké boli preddavky, ani ako bola vykázaná doba s rodičovským príspevkom. Ale v princípe nedoplatok 7000 Sk môže vyjsť. ZP má právo na vymáhanie tohoto nedoplatku 5 rokov po jeho splatnosti, bez ohľadu na momentálny finančný a majetkový stav. V tomto doporučujem spolupracovať so ZP, prípadne skúsiť sa dohodnúť na splátkový kalendár. V prípade neuhradenia nedoplatku, ZP postupuje toto súdu a na 7000 Sk by sa nabalili ďalšie možno oveľa vyššie poplatky (súdne trovy, platba exekútorovi).

V SP vznikla povinnosť patiť poistné od júla 2007. Keďže živnosť bola zrušená v 9/2007, tak za 3 mesiace 7-9/2007 bolo treba zaplatiť poivnné poistné do SP. Ohľadom vymáhania detto ako u ZP.

K plateniu štátom - zo zamestnania štát odvody neplatí. Do ZP, keďže sa v RZZP zistilo, že VZ bol vyšší ako mohol byť aby štát platil poistné, tak štát ZP nepalatil. Do SP platí štát iba dôchodkové poistenie za osoby starajúce sa o dieťa do 6 rokov, iba ak nie sú povinne poistené zo zamestnania alebo zo SZČO. Keďže 1.7.2007 ti vzniklo poivnné poistenie ako SZČO, štát prestal platiť dôchodkové poistenie.
aisopos
15.06.09,23:00
dodatočne dakujem za odpoved. az teraz som si ju precitala, po roku. nedoplatok som sa pokusala splacat, ale prestala som s tym, lebo mam aj dolezitejsie vydavky ako vyhadzovat peniaze von oknom. chceli aby som to zaplatila na tri splatky.... smola. nech ma daju na sud. vziat mi mozu akurat staru skodovku. dom mam na hypoteku, mojim prijmom je len rodicovske a vsetko ostatne je partnerove, kedze nie sme vzati, predpokladam, ze on neruci svojim majetkom za moje dlhy. takze este raz dakujem. S pozdravom Darina
Jana Motyčková
16.06.09,06:53
Mylím, že o dom na hypotéku by som nehcela prísť.
aisopos
16.06.09,08:23
prave preto radsej splacam hypoteku ako zdravotku, dom mi nemozu vziat, kym ho nesplatim. myslim. a kvoli 7tisic snad nebudem dom predavat. uz nemam ani na sunar a nie este pre darmozracov...
jery
17.06.09,11:37
dom mi nemozu vziat, kym ho nesplatim. myslim.
Len technická poznámka - a prečo by ti ho nemohli zobrať? Čiste teoreticky - vlastníkom domu si ty, bez ohľadu či máš alebo nemáš splatenú hypotéku. ;)
aisopos
17.06.09,13:16
no to je len teoreticka rovina celej veci. ked na to budem mat, tak to zaplatim. ale zatial to nejde. chvilu som to splacala, ale su tazke casy. keby svokrovci nemali dozivotne pravo, tak predame druhy dom za par milionov a sme zahojeni.... na chvilu. xi. inak dakujem kazdemu, kto sa pripojil k diskusii.
Jana Motyčková
17.06.09,13:20
No, len teraz je to 7000, keď príde exekútor, možno to bude 100000.
(Ale nie je to môj problém.)