azuzi
29.04.08,14:10
Poprosim o informaciu ako a ci je mozne vyplatit mzdu alebo odmenu pocas MD, tak aby to bolo v sulade s nasimi zakonmi. Vdaka za informaciu.;) Zatial to mam dohodnute, ze by sa to vyplatilo az po skonceni MD, ale uvitala by som aj skor, ak je nato zakonny sposob.:).
Jana Motyčková
29.04.08,13:51
Počas MD je možné vypatiť odmenu, ak ide o odmenu za prácu vykonanú pred nástupom na MD. Počas MD je možné pracovať na dohodu.
azuzi
29.04.08,14:31
Dakujem Vam velmi pekne za odpoved.
azuzi
29.04.08,14:41
Este ma napadlo, ze matersku dovolenku mam na mysli tych prvych 28 tyzdnov - aj tam je mozne pracovat na dohodu? Vdaka za odpoved.
Ingrid Ondruskova
29.04.08,15:49
Ja som sa pýtala na túto situáciu na našej sociálke a tetuška mi povedala "myslím-áno", ale nie veľmi presvedčivo, nerada by som o MD
prišla, a nemá to ani logiku-MD v iných súvislostiach je radená medzi OČR, PN apod., takže to beriem tak, že žena má jednoducho pol roka "oddychovať" a čoho sa obávam najviac, že do toho pôjdem /rozumej do dohody/ a sociálka mi po 2 mesiacoch napíše,že mi odoberajú príspevok vrámci MD. U nás je možné všetko!!
azuzi
29.04.08,16:45
Vdaka za odpoved Ingrid, tiez som sa planovala opytat na socialke a myslim ze mas pravdu a tiez nechcem v ziadnom pripade prist o matersku.;)
Chobot
30.04.08,07:11
Vdaka za odpoved Ingrid, tiez som sa planovala opytat na socialke a myslim ze mas pravdu a tiez nechcem v ziadnom pripade prist o matersku.;)

Pokiaľ napíšeš "materská dovolenka", tak tým myslíme materskú dovolenku v zmysle ZP § 166 ods. 1, ktorá trvá 28 týždňov. Potom nasleduje rodičovská dovolenka. Odpoveď, ktorú si dostala platí pre materskú dovolenku.


Počas poberania rodičovského príspevku môžeš normálne pracovať. Aby si si uzrejmila pojmy, prečítaj si tento môj príspevok:

http://www.porada.sk/712538-post3.html
jankasm
30.04.08,08:11
Vdaka za odpoved Ingrid, tiez som sa planovala opytat na socialke a myslim ze mas pravdu a tiez nechcem v ziadnom pripade prist o matersku.;)

O materskú by si určite neprišla. Poznám prípady, kedy mala žena počas MD príjem z dohody, a materskú jej nikto nezobral.

Podľa zákona o SP, podmienkou na poberanie materskej je, aby si nemala príjem považovaný za vymeriavací základ na NP. Príjem na pracovnú zmluvu, takýmto príjmom je, avšak príjem z dohody takýmto príjmom nie je. ;)

U nás na pobočke tiež jednej známej povedali, že počas MD nesmie pracovať, nijakým spôsobom. Veľmi rada by som vedela, na základe čoho jej túto informáciu podali. :o
macula
07.05.08,06:39
Ahojte,
chcela by som si túto problematiku ešte raz ujasniť:
-žena na materskej dovolenke môže pracovať iba na dohodu, aby neprišla o materský príspevok?
-žena na rodičovskej dovolenke môže pracovať aj na pracovnú zmluvu / HPP/ bez obmedzenia príjmu, a nepríde o rodičovský príspevok?
Tweety
07.05.08,06:40
Ahojte,
chcela by som si túto problematiku ešte raz ujasniť:
-žena na materskej dovolenke môže pracovať iba na dohodu, aby neprišla o materský príspevok?
-žena na rodičovskej dovolenke môže pracovať aj na pracovnú zmluvu / HPP/ bez obmedzenia príjmu?
Áno, správne. O RP príde iba v tom prípade, ak dieťa umiestni do štátneho zariadenia.
macula
07.05.08,06:42
Veľmi pekne ďakujem.
Mirica-LV
07.05.08,06:44
Ahojte,
chcela by som si túto problematiku ešte raz ujasniť:
-žena na materskej dovolenke môže pracovať iba na dohodu, aby neprišla o materský príspevok?
-žena na rodičovskej dovolenke môže pracovať aj na pracovnú zmluvu / HPP/ bez obmedzenia príjmu, a nepríde o rodičovský príspevok?

Počas poberania rodičovského príspevku môže žena kľudne pracovať na HPP a zostane jej aj príspevok ak na sociálku doloží doklad o nástupe dieťaťa do zariadenia, ktorého zriaďovateľom nie je štát, alebo doloží čestné prehlásenie osoby, ktorá sa jej stará o dieťa v čase, keď je matka v práci
wiktoria
13.05.08,04:32
ahojte,

chcela by som si ešte uistiť prácu na dohodu počas MD. Ak by som pracovala u toho istého zamestnávateľa kde mám aj HP, od ktorého som odišla na MD, musí byť dohoda na nejakú inú prácu ako som mala pracovnú zmluvu?
ďakujem
KatarínaL
13.05.08,05:57
Aj mňa by zaujímala odpoveď na otázku ako je vyššie...Naša zamestnankyňa, ktorá je na RD robila pre nás externe nejakú prácu. Jej odmena bude cca. 10000,-. Beriem to tak, že u nás pracuje stále na základe jej pôvodnej zmluvy a odmenu jej normálne vyplatím ako mzdu? Musím niekde niečo nahlasovať?
Tweety
13.05.08,06:02
Aj mňa by zaujímala odpoveď na otázku ako je vyššie...Naša zamestnankyňa, ktorá je na RD robila pre nás externe nejakú prácu. Jej odmena bude cca. 10000,-. Beriem to tak, že u nás pracuje stále na základe jej pôvodnej zmluvy a odmenu jej normálne vyplatím ako mzdu? Musím niekde niečo nahlasovať?
Ako externe? nenastúpila do práce, ale pracovala na dohodu? Ak áno, bolo potrebné ju prihlásiť ako dohodárku na SP. Potom jej odmena je vyplatená na základe dohody.
KatarínaL
13.05.08,06:12
Robila pre nás doma nejaké grafické návrhy. My jej chceme zato vyplatiť odmenu. Len neviem ako. Musí mať dohodu? Nemôžem jej to vyplatiť na jej pôvodnú zmluvu?
Tweety
13.05.08,06:14
Robila pre nás doma nejaké grafické návrhy. My jej chceme zato vyplatiť odmenu. Len neviem ako. Musí mať dohodu? Nemôžem jej to vyplatiť na jej pôvodnú zmluvu?
Ak tú činnosť mala aj v PZ, tak áno, ale aj tak jej treba prerušiť RD a urobiť nástup cez RLFO, a potom po nástupe späť na RD, zas prerušenie. Rovnako sa zmena týka aj ZP.
brčko
13.05.08,07:01
Ak tú činnosť mala aj v PZ, tak áno, ale aj tak jej treba prerušiť RD a urobiť nástup cez RLFO, a potom po nástupe späť na RD, zas prerušenie. Rovnako sa zmena týka aj ZP.

Súhlasím, no počas tohto prihlásenia ako zamestnanec by sa podla správnosti mala ona sama odhlásiť ako osoba, za ktorú platí štát dôch.poistenie, lebo počas tejte doby za nu platí poistenia (teda aj dôchodkové) zamestnávatel. Štát platí za "mamičku" DP, len za podmienky, že nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec. ( §15 ods.1 písm.c zákona o sociálnom poistení ) Potom by sa mala nanovo prihlásiť.
(aj ked neviem, či to niekto takto robí)
wiktoria
13.05.08,07:04
a ako to je so špecifikáciou práce v dohode, nemôže to byť to čo je v PZ - ak mám účtovníčku, ktorá počas MD bude naďalej účtovať malú firmu možem jej dať do dohody kontrola správnosti zaúčtovania? Neberie sa to ako to čo je v PZ? alebo čo by som jej tam mohla dať?
Chobot
13.05.08,07:16
a ako to je so špecifikáciou práce v dohode, nemôže to byť to čo je v PZ - ak mám účtovníčku, ktorá počas MD bude naďalej účtovať malú firmu možem jej dať do dohody kontrola správnosti zaúčtovania? Neberie sa to ako to čo je v PZ? alebo čo by som jej tam mohla dať?

Pracovný pomer je jeden pracovnoprávny vzťah a dohoda je iný pracovnoprávny vzťah. V oboch môžeš mať uvedené aj niečo úplne odlišné ale aj úplne rovnakú náplň.

Ide len o to, že z hľadiska pracovného pomeru je ona na RD, preto bude mať popri tom ešte jeden pracovnoprávny vzťah - dohodu. Sú to teda nezávisle veci. Takže môžeš jej tam dať čokoľvek.
wiktoria
13.05.08,07:28
RD áno, ale ja mám teda budem mať ženu na MD - alebo je to ohľadne dohody jedno?
brčko
13.05.08,07:35
Ak pracuje na dohodu je jedno, či počas MD alebo RD. Nárok na materskú jej ostane (lebo nebude mať VZ pre nem.poistenie, to je dôležité)
wiktoria
13.05.08,07:37
aha, super Ďakujem veľmi pekne
nicolet
19.05.08,10:51
Môže slobodná matka, ktorá pobera RP aj po dovršení troch rokov dieťaťa (z titulu zdravotného postihnutia) pracovať na prac. zmluvu? Dieťa navštevuje materskú školu pre sluchovo postihnuté deti. Zariadenie je vzdialené cca 150 km od bydliska, takže musí ešte platiť prenájom a z RP určite nevyžijú. Považuje sa táto škôlka za štátne zariadenie a príde o RP keď sa zamestná?
Ďakujem.
KatarínaL
28.08.08,07:09
Aj mňa by zaujímala odpoveď na otázku ako je vyššie...Naša zamestnankyňa, ktorá je na RD robila pre nás externe nejakú prácu. Jej odmena bude cca. 10000,-. Beriem to tak, že u nás pracuje stále na základe jej pôvodnej zmluvy a odmenu jej normálne vyplatím ako mzdu? Musím niekde niečo nahlasovať?


Robila pre nás doma nejaké grafické návrhy. My jej chceme zato vyplatiť odmenu. Len neviem ako. Musí mať dohodu? Nemôžem jej to vyplatiť na jej pôvodnú zmluvu?

Asi by bolo jednoduchšie s ňou uzatvoriť dohodu. V tom prípade ju stačí len nahlásiť na SP ako dohodárku? Nemusím prerušovať RD, robiť nástup atď. ???
jankasm
28.08.08,08:44
Asi by bolo jednoduchšie s ňou uzatvoriť dohodu. V tom prípade ju stačí len nahlásiť na SP ako dohodárku? Nemusím prerušovať RD, robiť nástup atď. ???

Zamestnankyňa môže bez problémov dostať počas RD odmenu, akurát, že by to muselo byť formulované tak, že je to odmena ešte za prácu, ktorú vykonala pred nástupom na MD. V tom prípade nemusí byť RD vôbec prerušovaná a žiadna dohoda nie je potrebná.
Ak však potrebujete urobiť odmenu tak, že je to za prácu vykonanú už počas RD, tak alebo musíte RD prerušiť, alebo urobiť dohodu. V prípade dohody ju naozaj stačí nahlásiť na SP, deň pred začiatkom výkonu práce. ;)
infoziadatel
03.09.08,21:05
PRosím o radu, skončila mi materská dovolenka 1.9.2008, od 2.9.2008 do 30.9.2008 si beriem dovolenku, a od 1.10.2008 nastupujem na rodičovskú dovolenku ale budem pracovať u toho istého zamestnávateľa na dohodu.
Moja otázka znie, či sa mám odhlásiť na ten mesiac-čo budem čerpať dovolenku zo sociálky ako osoba , za ktorú platí štát a potom zase sa 1.10.2008 nahlásiť ako osoba, za ktorú platí štát?

ďakujem za cenné rady Zuzula
brčko
04.09.08,06:09
PRosím o radu, skončila mi materská dovolenka 1.9.2008, od 2.9.2008 do 30.9.2008 si beriem dovolenku, a od 1.10.2008 nastupujem na rodičovskú dovolenku ale budem pracovať u toho istého zamestnávateľa na dohodu.
Moja otázka znie, či sa mám odhlásiť na ten mesiac-čo budem čerpať dovolenku zo sociálky ako osoba , za ktorú platí štát a potom zase sa 1.10.2008 nahlásiť ako osoba, za ktorú platí štát?

ďakujem za cenné rady Zuzula

Podla zákona o sociálnom poistení § 15 ods.1 písm. c) by si tak mala urobiť. Podať odhlášku do 8dní t.j. do 9.9.08 s "dátumom zániku poistenia = 1.9.08" v časti 10 RLFO. Aj ked to asi vela mamičiek nerobí, vyplýva to zo zákona. Prípadne sa informuj aj na SP.

Aby si mala súvislé dôchodkové poistenie, tak novú prihlášku treba podať najneskôr v den začatia čerpania RD/prvý den prerušenia povinného dôch.poistenia zamestnanca, lebo ťa prihlásia najskôr dnom odovzdania prihlášky. Dátum 1.10.08 uved v časti 10 "dátum vzniku poistenia".

Celkom by ma zaujímalo, či musíš dať znova všetky prílohy (RL dieťaťa, vyhlásenie a oznámenie o sporitelovi/II.pilier), ale predpokladám, že áno. Tak daj vedieť, čo ti povedali a ako si vybavila. - teda ak chceš :)

Tu je ten spomínaný paragraf, ktorý hovorí o tom, že môžeš byť poistencom štátu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov iba v prípade, že nie si povinne dôch.poistená ako zamestnanec, príp. povinne DP SZčo.


Zákon o sociálnom poistení
§ 15 Osobný rozsah dôchodkového poistenia

(1) Povinne dôchodkovo poistení sú
a) zamestnanec, ktorý je povinne nemocensky poistený,
b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená,
c) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) alebo b), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok (ďalej len "dôchodkový vek") a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,
d) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom po dovŕšení šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky najdlhšie do 18 rokov jeho veku, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) až c), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,
e) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorej sa poskytuje peňažný príspevok za opatrovanie podľa osobitného predpisu35) v rozsahu najviac 12 rokov, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) až d), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tohto opatrovania; do obdobia 12 rokov dôchodkového poistenia sa započítava aj obdobie dôchodkového poistenia získané z dôvodu uvedeného v písmene d),
f) na účely starobného poistenia fyzická osoba, ktorej sa vypláca úrazová renta priznaná podľa § 88 do dovŕšenia dôchodkového veku alebo do priznania predčasného starobného dôchodku.
Bodnarovaa
15.10.08,12:50
Dobry den prosila by som poradit, zena na materskej ma tazko choru matku, chcela by poberat prispevok za opatrovanie. Ovplyvni to matersku, alebo materska ovplyvni prispevok. Dakujem
Chobot
15.10.08,13:20
Dobry den prosila by som poradit, zena na materskej ma tazko choru matku, chcela by poberat prispevok za opatrovanie. Ovplyvni to matersku, alebo materska ovplyvni prispevok. Dakujem

Pokiaľ viem, tak tieto dávky sa navzájom nevylučujú. Takže si myslím, že môže poberať obe naraz.
liduska
29.10.08,06:03
A ako je to so SZČO a materskou dovolenkou? Musí prerušiť živnosť počas MD? Ďakujem.
Lemon
16.01.09,12:35
Ahojte, ja som momentalne na rodicovskej dovolenke a zacala som teraz pracovat popri tom na dohodu o vykonani prace v jednej firme. Som osoba, za ktoru plati stat doch.poistenie, tak musim poslat so SP odhlasku a odhlasit sa, ci na dohodu sa to nevztahuje a neposielam nic? Viem, ze moj zamestnavatel ma nahlasil na SP ako dohodara.
A co sa tyka UPSVaR, ktory mi vyplaca rodic.prispevok, im tiez nic noznamujem? Dakujem krasne za radu. Bola by som rada, keby mi niekto odpovedal co najskor, lebo dnes je posledny den, kedy by som mohla poslat tu odhlasku ak treba. este raz vdaka
brčko
16.01.09,13:30
Ahojte, ja som momentalne na rodicovskej dovolenke a zacala som teraz pracovat popri tom na dohodu o vykonani prace v jednej firme. Som osoba, za ktoru plati stat doch.poistenie, tak musim poslat so SP odhlasku a odhlasit sa, ci na dohodu sa to nevztahuje a neposielam nic? Viem, ze moj zamestnavatel ma nahlasil na SP ako dohodara.
A co sa tyka UPSVaR, ktory mi vyplaca rodic.prispevok, im tiez nic noznamujem? Dakujem krasne za radu. Bola by som rada, keby mi niekto odpovedal co najskor, lebo dnes je posledny den, kedy by som mohla poslat tu odhlasku ak treba. este raz vdaka

Odhlášku na SP musíš dať napr. v prípade:
- ak začneš byť dôchodkovo poistená ako zamestnanec (alebo povinne dôch.poistená szčo). To nastane, ak pracuješ na prac.pomer. Z dohody sa dôchodkové poistenie neplatí, takže z dôvodu samotného vykonávania práce na dohodu odhlášku podať nemusíš.
- ak prestaneš splnať podmienku osobnej a riadnej starostlivosti o dieťa. Zákon o sociálnom poistení sa v definícii osobnej a riadnej starostlivosti o dieťa odvoláva na zákon o rodič. príspevku.

Podmienka riadnej starostlivosti bola podla zákona o RP účinného do 31.12.08 splnená aj v prípade zárobkovej činnosti rodiča, ak napr. nedáš dieťa do škôlky alebo iného zariadenia (samozrejme boli aj výnimky napr. pre rodičov zťp..., pri detoch s dlhodobo nepriaz.zdr.stavom)

Podla novelizovaného zákona o RP je táto podmienka splnená, ak sa počas vykonávania práce na dohodu o dieta stará druhý rodič alebo osoba, ktorá nie je szčo a nepoberá rodič.príspevok.

Na UPSVaR oznám vykonávanie práce na dohodu a kto sa stará o dieťa počas vykonávania tejto práce.
Lemon
16.01.09,14:11
brčko, dakujem krasne za rychlu odpoved:)
renocka99
12.03.09,15:46
A ako je to so SZČO a materskou dovolenkou? Od 1.1.08 išla na PN až do augusta a od augusta je MD a môže mať príjem zo živnosti v r.2008?
renocka99
12.03.09,16:37
Posúvam A ako je to so SZČO a materskou dovolenkou? Od 1.1.08 išla na PN až do augusta a od augusta je MD a môže mať príjem zo živnosti v r.2008 počas MD?
kolka2
27.03.09,07:02
Pekný deň, mám nastúpiť na MD 16.mája a zamestnávateľ mi ponúkol pracovať aj počas MD. Prácu účtovníčky by som robila doma. Neviem ako postupovať čo sa týka SP a poberanie materskej. Budem vyňatá z HPP a pracovať na dohodu a potom po 28. týždňoch opäť budem pracovať na pracovnú zmluvu? ďakujem.
jankasm
27.03.09,07:10
Pekný deň, mám nastúpiť na MD 16.mája a zamestnávateľ mi ponúkol pracovať aj počas MD. Prácu účtovníčky by som robila doma. Neviem ako postupovať čo sa týka SP a poberanie materskej. Budem vyňatá z HPP a pracovať na dohodu a potom po 28. týždňoch opäť budem pracovať na pracovnú zmluvu? ďakujem.

Áno, počas MD môžeš pracovať len na dohodu, aby si nestratila nárok na materské. Po skončení MD, čiže počas RD, už môžeš pracovať aj na pracovnú zmluvu, avšak podľa nového zákona v tom prípade prichádzaš o rodičovský príspevok. Lepšie povedané dostaneš z neho len 25% ak bude dieťatko doma so starou mamou, alebo náhradu nákladov za škôlku prípadne opatrovateľku, ktorá Ti svoje služby vyfakturuje. Náklady Ti preplatia do výšky rodičovského príspevku. :cool:
Z HPP vlastne vyňatá nebudeš. Budeš v ňom aj naďalej, akurát že evidovaná ako zamestnanec na MD.
kolka2
27.03.09,11:32
dakujem pekne, ešte mám jednu otázočku: Aj ked budem počas RD stále pracovať doma, aj sa starať o dieťa - tu už bude miesto pracoviska moja adresa? A čo dieťa? Nebude tu problém že som súčasne zamestnaná aj sa satarám o dieťa?
jankasm
27.03.09,12:41
dakujem pekne, ešte mám jednu otázočku: Aj ked budem počas RD stále pracovať doma, aj sa starať o dieťa - tu už bude miesto pracoviska moja adresa? A čo dieťa? Nebude tu problém že som súčasne zamestnaná aj sa satarám o dieťa?

Problém je v tom, že akonáhle sa zamestnáš, strácaš nárok na plný rodičovský príspevok. Je jedno že sa oň budeš doma naďalej starať. Dostaneš rodičovský príspevok len vo výške 25%. Riešením by bolo pracovať naďalej na dohodu. Ale pokiaľ to bude pravidelná činnosť tak odporúčam dohodu o pracovnej činnosti, ktorá je obmedzená na 10 hod týždenne. Nehovorím, že musíš v skutočnosti odpracovať len 10 hod, ale treba tak spísať dohodu a viesť dochádzku. :cool:
brčko
27.03.09,13:42
kolka, súhlasím s jankou. Ak budeš pracovať na PZ, tak už nemôžeš byť ani dôchodkovo poistená štátom, lebo súčasne byť poistená ako zamestnanec a aj poistená štátom nejde. V takom prípade si musíš podať odhlášku.

Ak pracuješ na dohodu, žiadnu odhlášku si dávať nemusíš, lebo z dohody sa dôch.poistenie neplatí.
l0rd
28.03.09,07:07
Dobry den, chcel by som sa spytat co mame robit v nasl. situacii:
od 25.12.2008 manzelka je na materskej dovolenke z prace kde ma prac. zmluvu na dobu neurcitu. Teraz ale nasla ponuku kde by mohla pracovat z domu ako prekladatelka a dobre by za to platili. Ja som momentalne nezamestnany a ona dostava MD okolo 160 EUR. Z tohoto tazko vyzijeme, preto chela by sa chytit tejto prilezitosti.
Problem je ze nevieme ako postupovat dalej, lebo prekladatelska firma potrebuje surne odpoved, (max. do konca marca) ze v akej forme by pre nich pracovala. Zhruba 800-1000 EUR slubili zarobit s prekladmy, ale nechceme stratit MD, kedze sa moze stat hocico a preklady nie su garantovane.
O dieta by bolo dobre postarane, kedze som doma a babky tiez velmi radi pomozu s malou.

Moze pracovat na dohodu pocas MD bez toho aby jej zobrali davku? Ak ano, do akej sumy?:confused: Moze niekto pracovat na dohodu dlhodobo, hoci aj kazdy mesiac pocas celeho roka?
Docitali sme ze pri praci na dohodu je max. limit odpracovanych hodin 300 alebo 350 za rok. Moze byt problem, keby z obav ze v pripade dlhsej spolupraci nestaci tych 350 hod/rok, hned od zaciatku by sme si pisali cca. 20-30 hodin prace kazdy mesiac, ale penazna ciastka by bola napr. 800 EUR? Moze to niekto spochybnit?
Niekde som cital, ze treba viest dochadzky. Ako to vyzera u nas, kedze pracovala by z domu? Je to naozaj nutne?

Rozmyslali sme aj nad zivnostou na manzelku.
Radili nam ze kedze pracovala pred nastupom na MD, moze si vybrat zivnost do ZP nic neplati lebo je na MD (neskor RD), a do Soc.Poist. tiez netreba pocas prveho roka nic platit. Neviem ci je to spravne, ale ked sme dobre pochopili, tak kludne moze vybrat zivnost, lebo prvy rok by neplatila ziadne odvody, zhruba nic. A pocas toho aj tak uvidime, ci tato praca vydrzi dlhsie. Ked ano, tak dalsi rok by platila do soc. pois. podla prijmov z roku 2009. A kebyze nie, lebo pracu by dostavala len napr. pol roka, tak zrusi zivnost este pred uplynutim prveho roka a vlastne tym nic nestratime, max. pri danovom priznani v 2010 bude doplacat (alebo nie?).
V tomto pripade jej zoberu davky za MD (RD)?

Prosim poradte ako by bolo najlepsie riesit situaciu, lebo davky nechceme stratit.Len pan Boh vie ci po par mesiacoch nepovedia ze uz ju nepotrebuju dalej, alebo neskrachuju kvoli 'financnej krize'. Musime byt opatrny aby sme nezostali bez materskej a bez nezamestnaneckej podpory.:eek: Nechceme riskovat to co je aspon iste, lebo potom s dvoma detmi nebudeme vediet z coho vyzit.

Za kazdu odpoved velmi pekne dakujeme!!
ptimka
05.05.09,05:19
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa informovať, či ešte stále platí, že žena na rodičovskej dovolenke môže pracovať na pracovnú zmluvu v hlavnom prac. pomere (bez obmedzenia príjmu) a nepríde o rodičovský príspevok (na RD som nastúpila v r. 2008, čiže ešte pred novelizáciou zákona o SP)? momentálne som ešte na RD, robím na dohodu, ale nakoľko by som si chcela vybaviť nejaký úver, potrebovala by som pracovať na prac. zmluvu. za vaše odpovede Vám vopred ďakujem.
brčko
05.05.09,10:57
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa informovať, či ešte stále platí, že žena na rodičovskej dovolenke môže pracovať na pracovnú zmluvu v hlavnom prac. pomere (bez obmedzenia príjmu) a nepríde o rodičovský príspevok (na RD som nastúpila v r. 2008, čiže ešte pred novelizáciou zákona o SP)? momentálne som ešte na RD, robím na dohodu, ale nakoľko by som si chcela vybaviť nejaký úver, potrebovala by som pracovať na prac. zmluvu. za vaše odpovede Vám vopred ďakujem.

Ak si začala poberať RP za obdobie pred 1.1.09, tak aj popri zárobkovej činnosti môžeš poberať rodič.príspevok, ak dieťa nedáš do škôlky štátom dotovanej.
ce3peo
17.05.09,08:31
Odhlášku na SP musíš dať napr. v prípade:
- ak začneš byť dôchodkovo poistená ako zamestnanec (alebo povinne dôch.poistená szčo). To nastane, ak pracuješ na prac.pomer. Z dohody sa dôchodkové poistenie neplatí, takže z dôvodu samotného vykonávania práce na dohodu odhlášku podať nemusíš.
- ak prestaneš splnať podmienku osobnej a riadnej starostlivosti o dieťa. Zákon o sociálnom poistení sa v definícii osobnej a riadnej starostlivosti o dieťa odvoláva na zákon o rodič. príspevku.

Podmienka riadnej starostlivosti bola podla zákona o RP účinného do 31.12.08 splnená aj v prípade zárobkovej činnosti rodiča, ak napr. nedáš dieťa do škôlky alebo iného zariadenia (samozrejme boli aj výnimky napr. pre rodičov zťp..., pri detoch s dlhodobo nepriaz.zdr.stavom)

Podla novelizovaného zákona o RP je táto podmienka splnená, ak sa počas vykonávania práce na dohodu o dieta stará druhý rodič alebo osoba, ktorá nie je szčo a nepoberá rodič.príspevok.

Na UPSVaR oznám vykonávanie práce na dohodu a kto sa stará o dieťa počas vykonávania tejto práce.

ahojte
toto aj nas zaujimalo , cize mame uspokojivu odpoved, len nas este zaujima ci UPSVaR nebude potom kratit rodicovsky prispevok
lebo taku info sme dostali priamo od uradnicky
dakujeme
brčko
17.05.09,12:42
ahojte
toto aj nas zaujimalo , cize mame uspokojivu odpoved, len nas este zaujima ci UPSVaR nebude potom kratit rodicovsky prispevok
lebo taku info sme dostali priamo od uradnicky
dakujeme

málo info od vás. Odkedy začala poberať RP?
ce3peo
17.05.09,15:01
málo info od vás. Odkedy začala poberať RP?

:):)
pisem v zeninom mene tak zato to oslovovanie:)
na matersku nastupila v 27. januara 2008 a RP pobera od septembra 2008
brčko
17.05.09,15:37
:):)
pisem v zeninom mene tak zato to oslovovanie:)
na matersku nastupila v 27. januara 2008 a RP pobera od septembra 2008

Ak začala poberať RP od septembra 2008, tak bez problémov môže pracovať na dohodu alebo aj na prac.pomer a nárok na RP z dôvodu vykonávania tejto práce nestratí. Pre mamičky/oteckov ktorí začali poberať RP pred 1.1.09 platí prechodné ustanovenie.
tonkat
03.09.09,18:33
Zamestnankyňa na RD dala výpoveď z PZ, nakoľko chce pracovať na dohodu. Je možný takýto postup? Môže dať výpoveď? Aj ke´d mne sa to zdá zbytočné, dohoda mohla byť aj popri PZ, nie? Ďakujem za odpoveď.
mzdarka renca
03.09.09,21:52
Zamestnankyňa na RD dala výpoveď z PZ, nakoľko chce pracovať na dohodu. Je možný takýto postup? Môže dať výpoveď? Aj ke´d mne sa to zdá zbytočné, dohoda mohla byť aj popri PZ, nie? Ďakujem za odpoveď.

myslíš správne
tonkat
04.09.09,07:16
myslíš správne
Ďakujem pekne.
ptimka
17.09.09,08:02
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať, či by musela mamička platiť odvody do Zdrav.poisťovne (a vôbec koľko-či 14 % z hrubej mzdy), ak by robila na dohodu počas rodič.dovolenky? do Soc. poisťovne ak dobre viem, tak by nemusela (je tam dôchodkovo poistená).Druhá moja otázka: či by mohla uplatniť nezdaniteľnú čiastku ZD a daňový bonus? (alebo to len v prípade, ak by robila na prac. zmluvu?) za vaše odpovede vopred ďakujem
jankasm
17.09.09,08:32
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať, či by musela mamička platiť odvody do Zdrav.poisťovne (a vôbec koľko-či 14 % z hrubej mzdy), ak by robila na dohodu počas rodič.dovolenky? do Soc. poisťovne ak dobre viem, tak by nemusela (je tam dôchodkovo poistená).Druhá moja otázka: či by mohla uplatniť nezdaniteľnú čiastku ZD a daňový bonus? (alebo to len v prípade, ak by robila na prac. zmluvu?) za vaše odpovede vopred ďakujem

Nezdaniteľnú čiastku ZD - samozrejme môže, u jedného zamestnávateľa, tak ako všetci ostatní
Daňový bonus - rovnako môže, samozrejme, ak spĺňa podmienku príjmu vo výške polovice minimálnej mzdy
Zdravotné poistenie - myslím, že nemusí platiť odvody do ZP, vlastne platiť určite nie, to by si potom urobila RZZP, ale naozaj myslím, že popri RD nemusí ;)
Betina2
29.09.09,09:19
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať, či by musela mamička platiť odvody do Zdrav.poisťovne (a vôbec koľko-či 14 % z hrubej mzdy), ak by robila na dohodu počas rodič.dovolenky? do Soc. poisťovne ak dobre viem, tak by nemusela (je tam dôchodkovo poistená).Druhá moja otázka: či by mohla uplatniť nezdaniteľnú čiastku ZD a daňový bonus? (alebo to len v prípade, ak by robila na prac. zmluvu?) za vaše odpovede vopred ďakujem

Ako písali nado mnou, odpočítateľnú položku na daňovníka si môžeš uplatniť u zamestnávateľa aj pri práci vykonávanej na základe dohôd, takisto aj daňový bonus, ak splníš podmienku aspoň 1/2 min.mzdy, a ak sa to nebude dať, uvidíš, či by sa Ti neoplatilo podať Daňové priznanie a potom si DB uplatniť dodaťočne pri splnení zákonných podmienok.
Zdravotné poistenie sa z dohody neplatí a neodporúčam Ti ho ani individuálne platiť. Ak budeš mať povinnosť (ak splníš zákonné podmienky) si podať RZZP, tak potom doplatíš nedoplatok z RZZP.Ale je možné, že ho ani nebudeš musieť podávať, takže by si platila preddavky zbytočne.
genginka
13.10.09,08:16
..Prosíííím ak ma zamestná živnostíčka na dohodu, umiestnim dieťatko do zariadenia prídem o rodičovský príspevok aaaale školku mi štát nadalej preplatí do cca 160 eur či nie??? Podotýkam malá má 2 roky...
1livca
25.11.09,11:14
dobrý den
poberám rodičovský príspevok od decembra 2008. chcem pracovať na dohodu o vykonaní práce. tým pádom by som nemala prísť o rodičák. a môžem pracovať aj na dve dohody o vykonaní práce alebo je to obmedzené len na jednu dohodu.
a mám to nahlásiť na urade že mám dohodu?
dakujem
NICOLETTA
27.01.10,07:43
Ahojte poradaci,

chcem sa spytat. Som SZCO. Na materskej som bola od 5/2009 do 11/2009 a od 11/2009 poberam RP. Zivnost som pocas roku 2009 neprerusila. A nadalej mi trvá. Kolko mozem zarobit na zivnost aby som neprisla o RP? O dieta sa staram ja. Musim platit odvody do SP a VSZP?
NICOLETTA
07.02.10,09:01
Ahojte,

medzitým som prisla na to, ze mozem pracovat na dohodu.
Neberie sa to za vykonavanie zarobkovej cinnosti ked som zacala RP poberat v roku 2009.

Len neviem ci je prijem na dohodu ohraniceny.
Martinella
07.02.10,20:17
Príjem z dohôd nie je ohraničený.
brčko
07.02.10,20:50
Ahojte poradaci,

chcem sa spytat. Som SZCO. Na materskej som bola od 5/2009 do 11/2009 a od 11/2009 poberam RP. Zivnost som pocas roku 2009 neprerusila. A nadalej mi trvá. Kolko mozem zarobit na zivnost aby som neprisla o RP? O dieta sa staram ja. Musim platit odvody do SP a VSZP?

podla mna si nesplnila podmienky na nárok na RP v r 2009. Bolo treba mať aspon prerušenú živnosť, lebo si považovaná za zárovkovo činnú a zárobkovo činná osoba nemá nárok na RP.

aj ked teraz to pozerám je tam napísané:

§ 3 ods.4 Zo RP
Podmienka nároku na RP podla ods.1 písm. d) (t.j. nevykonávanie zárobkovej činnosti) sa považuje za splnenú u rodiča, ktorý je SZčO aj vtedy, ak má pozastavené prevádzkovanie živnosti podla osobitného predpisu (podla živnostenského zákona § 58 ods.2 ´písm.c))

to platí podla zákona účinného do 31.12.09, tak si urobte názor sami.

r.2010, ak si požiadala o posudzovanie podla nového zákona, tak tam už myslím táto definícia nie je.
Je tam v § 4 ods.5
Zárobk.činnosť podla tohto zákona je činnost, ktorá zakladá nárok na zdanovaný príjem zo závislej činnosti, z podnikania a z inej sZčo (§ 5 a § 6 ods.1.2,5 zákona o DzP) alebo obdobná činnost vykonávaná mimo úzenia SR. Za zárobkovú činnost sa považuje vyplácanie
a) náhrady služobného platu pri dočas.nesch. ...a náhrady príjmu pri dočasnej PN zamestnanca,
b) nemocenského
c) ošetrovného alebo
d obdobných dávkok uvedených v písm a) až c) mimo úžemia SR.
zuzanka282
28.04.10,18:49
Dobry den, viete mi prosim poradit ako je to s prijmom na zivnost pocas MD? Od 1.2.2010 som SZCO, odvody teda neplatim. zaroven som od dnes zamestnana kvoli max. materskej, od 1.5. mam nastup na MD. Zivnost nepozastavujem. Chcem sa spytat ako je to s prijmom pocas poberania MD, mam PSP a urcite mi niektore provizie budu vyplatene aj pocas MD a ci napr. mozem uzatvarat nejake zmluvy aj pocas MD? Faktury pri tom nevystavujem. Dakujem.
zuzanka282
03.05.10,07:06
Dobry den, viete mi prosim poradit ako je to s prijmom na zivnost pocas MD? Od 1.2.2010 som SZCO, odvody teda neplatim. zaroven som od dnes zamestnana kvoli max. materskej, od 1.5. mam nastup na MD. Zivnost nepozastavujem. Chcem sa spytat ako je to s prijmom pocas poberania MD, mam PSP a urcite mi niektore provizie budu vyplatene aj pocas MD a ci napr. mozem uzatvarat nejake zmluvy aj pocas MD? Faktury pri tom nevystavujem. Dakujem.

Moze mi prosim niekto odpovedat?? dakujem
tonkat
22.10.10,08:05
Suseda na MD mala uzatvorenú Príkaznú zmluvu s firmou na doučovanie zamestnanca vo výške 350 €. Považuje to za príležitostný príjem. Chcem sa uistiť, či tento príjem jej neohrozuje vyplácanie materského príspevku. Ďakujem pekne.
tonkat
24.10.10,17:27
... - - .... prosim....
Jana Motyčková
25.10.10,06:51
Ak jej to DÚ uzná ako príležitostný príjem (v §8) tak neohrozuje.
mmade
05.11.10,09:01
Ahojte,
ja by som sa tu tiez chcela zapojit do dlhej debaty ohladom MD a RD. Som na materskej s dcerou a uz som skoncila poberanie MD a poberam od septembra rodicovsky prispevok. Popri starostlivosti o dceru robim papiere jednemu zdruzeniu a teraz mam dilemu, ako si peniaze preplatim, ci to mam preplatit cez niekoho ineho, alebo si to mozem vyplatit cez dohodu priamo na moje meno, len aby som neprisla o cely rodicovsky prispevok. Na UradeP,SVaR mi povedali, ze ak budem mat dohodu len na par dni v ramci mesiaca a nebude to ani na zaciatku ani na konci toho mesiaca, t.j. niekde v strede, tak o rodicovsky nepridem. Je to naozaj tak? Kedze z dohody plati zamestnavatel do socialnej poistovne-garancne a urazove poistenie, tak je mozne to lahko zistit. Nerada by som si narobila zbytocne poblemy. Viete mi prosim poradit? Na mna sa vztahuje ten novy zakon z roku 2009, ze matky na materskej a rodicovskej nesmu oficialne poberat prijmy. Dakujem za informaciu, pomozete :o)
Jana Motyčková
05.11.10,13:54
mmade: urobte, ako povedali v SP. Momentálne to takto funguje.
veronikasad
05.11.10,17:18
Ahojte,
ja by som sa tu tiez chcela zapojit do dlhej debaty ohladom MD a RD. Som na materskej s dcerou a uz som skoncila poberanie MD a poberam od septembra rodicovsky prispevok. Popri starostlivosti o dceru robim papiere jednemu zdruzeniu a teraz mam dilemu, ako si peniaze preplatim, ci to mam preplatit cez niekoho ineho, alebo si to mozem vyplatit cez dohodu priamo na moje meno, len aby som neprisla o cely rodicovsky prispevok. Na UradeP,SVaR mi povedali, ze ak budem mat dohodu len na par dni v ramci mesiaca a nebude to ani na zaciatku ani na konci toho mesiaca, t.j. niekde v strede, tak o rodicovsky nepridem. Je to naozaj tak? Kedze z dohody plati zamestnavatel do socialnej poistovne-garancne a urazove poistenie, tak je mozne to lahko zistit. Nerada by som si narobila zbytocne poblemy. Viete mi prosim poradit? Na mna sa vztahuje ten novy zakon z roku 2009, ze matky na materskej a rodicovskej nesmu oficialne poberat prijmy. Dakujem za informaciu, pomozete :o)
Počas RD môžeš mať príjem na dohodu - dohoda nesmie trvať celý mesiac.
Ak prácu vykonávaš doma a súčasne sa staráš o dieťa, nemusíš sa ani odhlasovať z dôchodkového poistenia. Treba isť do SP, zrejme tam budeš musieť podpísať nejaké prehlásenie ...
Mirkaska
05.01.11,19:09
chcela by som vás poprosiť o radu ohľadom materskej. som na MD od 9/2010. zamestnávateľ by mi chcel vyplatiť odmenu pri životnom jubileu, v 10/2010 som mala 30 rokov. je to možné, aby som nestratila nárok na MD? dostala by som to v mzde za 12/10. a ako by to bolo v prípade, že by mi vyplatil koncoročnú odmenu - platili by sa odvody do SP a ZP?
dakujem
Mirkaska
06.01.11,14:45
posúvam
Jana Motyčková
06.01.11,18:05
Môže vám vyplatiť koncoročnú odmenu aj jubilejnú odmenu, odvody budú len úrazové poistenie a zdravotné poistenie.
Mirkaska
07.01.11,08:20
Môže vám vyplatiť koncoročnú odmenu aj jubilejnú odmenu, odvody budú len úrazové poistenie a zdravotné poistenie.
budú tam odvody? je to príjem za 12/2010. mal by ísť podľa zákonov platných do 31.12.2010. :confused:
§ 13 Z. o zdr. p. hovorí, čo nie je VZ - f) odmena vyplácaná pri pracovnom výročí a životnom výročí, 44e)
- a tiež § 138 Z o soc.p- (2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa .....odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách

-aj v programe nemám pri tejto zložke žiadne odvody.

chcela som si ešte potvrdiť, že sa nestratí nárok na materské, nakoľko tento príjem nie je VZ pre nemoc.poistenie.
vdaka:)
Mirkaska
07.01.11,15:01
posúvam
Jana Motyčková
07.01.11,16:13
Odvody budú z koncoročnej odmeny (ÚP a GP), z jubilejnej odmeny nie. Nárok na materské sa nestratí, aj keď bude vyplatená koncoročná odmena.
Mirkaska
07.01.11,18:08
dakujem velmi pekne za potvrdenie.
simonova815
14.01.11,11:04
Poberam rodicovsky prispevok a potrebovla by som sa vratit do zamestnania na TPP. Ako je to teraz v roku 2011? Pridem o rodicovsky prispevok? Dieta bude u babky... Ak by som o rodicovsky prispevok prisla, ale po pol roku ukoncila pracovny pomer a spat sa vratila na matersku (mala ma 16 mesiacov), budem mat znova narok na rodicovsky prispevok do 3 rokov dietata?
Dakujem!
Tweety
14.01.11,13:50
Poberam rodicovsky prispevok a potrebovla by som sa vratit do zamestnania na TPP. Ako je to teraz v roku 2011? Pridem o rodicovsky prispevok? Nie, neprídeš. Dieta bude u babky... Ak by som o rodicovsky prispevok prisla, ale po pol roku ukoncila pracovny pomer a spat sa vratila na matersku (mala ma 16 mesiacov), budem mat znova narok na rodicovsky prispevok do 3 rokov dietata?
Dakujem!
OdpoveĎ v texte.
simonova815
14.01.11,18:03
Tweety, dakujem!
julajaj
21.01.11,18:30
Chcela by som sa opýtať:
Poberám rodičovský príspevok, chcela by som začať pracovať na dohodu 1-2dni v týždni, trvalý pracovný pomer mi stále trvá.
Treba niečo hlásiť do SP, príp. ZP. Stále bude za mňa platiť dôchodkové štát? A ak by som prípadne znovu otehotnela v priebehu roka nezanikne mi nárok na materské?
mariannak
09.03.11,18:46
a ako je to so SZCO a materskou? musí sa prerušiť živnosť alebo sa môže podnikať aj počas MD?
Jana Motyčková
09.03.11,19:59
Živnosť nemusí prerušiť, môže mať príjem ako szčo aj počas poberania materského.
Nana12345
10.03.11,00:06
Dobrý deň, chcem sa spýtať, je tu možnosť pracovať na HPP alebo na dohodu, avšak neviem čo z toho sa mi viac oplatí.

Zamestnávateľ ponúka obidve varianty.

Viem že štát prispieva 230 Euro na jasle,miesto pre dieťa v jasliach mám zarezervované.

Ale čo ak sa rozhodnem z práce odísť počas alebo po skúšobnej dobe resp. zamestnávateľ mi dá výpoveď počas skúšobnej alebo aj po nej.Všeličo sa môže stať.

Vikem že, sa môžem sa opäť vrátiť na RP do veku troch rokov dieťaťa.

No neviem, za za akých podmienok sa môžem vrátiť. Momentálne, avšak len do augusta mám RP - ten zvýšený.

Ďakujem za rady - vopred.
gabriska
23.03.11,16:38
Na RD sa mozes vratit kedykolvek, az do dovrsenia 3 rokov veku dietata. Rodicovsky prispevok budes poberat aj nadalej tak ako doteraz, jedno, ci budes pracovat (dohoda alebo HPP) alebo budes doma s dietatkom, stat v tomto od noveho roka nerobi rozdiely...
Zvyseny RP sa po dovrseni 2r (neviem ako je to presne teraz, tusim do 20mes) znizi na rovnych 190 EUR. Ak sa mylim, prosim opravte ma.
mariannak
23.03.11,18:25
Živnosť nemusí prerušiť, môže mať príjem ako szčo aj počas poberania materského.

Ďakujem. Ako je to s platením odvodov počas poberania MD, ak sa živnosť nepreruší?
lubika_s
13.06.11,07:06
Dobry den, chcela by som sa opytat ako je to teraz v roku 2011 s pracou pocas materskej dovolenky a nasledne pocas rodicovskej dovolenky?
Mozem mat urcity prijem na dohodu a nepridem o materske? Je to nejako limitovane?

Dakujem za odpoved.
Tweety
13.06.11,07:11
Dobry den, chcela by som sa opytat ako je to teraz v roku 2011 s pracou pocas materskej dovolenky a nasledne pocas rodicovskej dovolenky?
Mozem mat urcity prijem na dohodu a nepridem o materske? Je to nejako limitovane?

Dakujem za odpoved.
Počas materskej nemôžeš mať pracovať na PZ, ani na dohodu, ale počas RD môžeš riadne pracovať.
kika70
19.07.11,05:33
Počas materskej dovolenky moze zena pracovat na dohodu. chcem sa opytta, mam jej vytvorit novy prac.pomer,alebo sa na dohoda uzatvorit aj na terajsi,kedze ju budem evidovat ako nasu pracovnicku aj pocas MD aj RD.
A moze mat dohodu o pracovej cinnsosti,kedze bude pracovat polroka,alebo len dohodu o vykonani prace? A moze mat tu istu napln prace ako pred nastupom na MD? Dakujem
saskia26
19.07.11,10:32
Dobry den, chcela by som sa opytat ako je to teraz v roku 2011 s pracou pocas materskej dovolenky a nasledne pocas rodicovskej dovolenky?
Mozem mat urcity prijem na dohodu a nepridem o materske? Je to nejako limitovane?

Dakujem za odpoved.

Na dohodu môžeš pracovať aj počas materskej, pre účely nároku na materské sa sleduje príjem zo zárobkovej činnosti z toho poistenia, z ktorého si poistenec uplatňuje nárok na materské.
smolicek1
05.11.11,08:39
Dobry den.
Chcela by som sa spytat na par veci..mozno sa nieco podobne pytali ludia predomnou, ale neviem, co z toho plati na mna. Ja som dobrovolne nemocensky poistena. Momentalne od 22.10. som na materskej. Som vytvarnicka na volnej nohe- slobodne povolanie- som vedena na danovom urade. Len teraz neviem, ci mozem zakazky prijimat aj pocas materskej - ci mozem nadalej pracovat a tiez kto za mna bude platit odvody do ZP a SP, alebo musim nieco platit ja? Ja hranica ktoru nesmiem prekrocit v zarobku, pocas materskej?Dakujem
Jana Motyčková
06.11.11,10:00
AK poberáš materské z DNP, popri tomto môžeš vykonávať činnosť v slobodnom povolaní. Počas poberania materského nemocenské poistenie neplatíš. Zdravotné poistenie zrejme bežne platíš ako szčo, počas poberania materského preddavky na ZP neplatíš, ak budeš mať príjem, prejaví sa to v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia - kde prípadne doplatíš podľa skutočného základu dane.
Po narodení dieťaťa treba zájsť na SP a prihlásiť sa na poistenie štátom - štát bude platiť dôchodkové poistenie.
janber
08.02.12,05:37
Dobrý deň mám jednu zamestnakyňu, kt. je zamestnaná na dobu určitú do 29.02.2012...toho času je na materskej dovolenke, kt. jej trvá do 25.05.2012...ak jej pri ukončení PP v mzde za 02/2012 preplatím nevyčerpanú RD príde o matrské?

Za odpovede vopred ďakujem.
Jana Motyčková
08.02.12,07:47
Nepríde, môže mať preplatenú dovolenku.
janber
08.02.12,08:31
Aj keď dovolenku, kt. preplácam vznikla počas matereskej?
A ešte pre istotu: na pobočke mi tvrdia, že by sa z uvedeného príjmu malo odviesť celé poistné a nie len úrazové...čo je podľa mňa blbosť.