Jana Motyčková
05.04.05,12:45
Mali sme kontrolu z Inšpektorátu práce. Bolo nám vytknuté (na pokutu), že zamestnanec, ktorý skončí pracovný pomer má mať vyplatenú mzdu v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak (§ 129 ods. 3 ZP). Doporučujem preto, aby ste si do každej pracovnej zmluvy dali nielen výplatný termín, ale aj dohodu o tom, že tento výplatný termín bude platný aj pri výplate za mesiac, v ktorom skončí pracovný pomer.
Danka Kosibová
05.04.05,11:07
somij dik za postreh...uz si to idem pozriet....co este kontrolovali, na co si mame dat bacha...???
DanielaSL
05.04.05,11:21
Mali sme kontrolu z Inšpektorátu práce. Bolo nám vytknuté (na pokutu), že zamestnanec, ktorý skončí pracovný pomer má mať vyplatenú mzdu v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak (§ 129 ods. 3 ZP). Doporučujem preto, aby ste si do každej pracovnej zmluvy dali nielen výplatný termín, ale aj dohodu o tom, že tento výplatný termín bude platný aj pri výplate za mesiac, v ktorom skončí pracovný pomer.
:) si poklad za tú informáciu, diky
Jana Motyčková
05.04.05,11:22
Okrem iného či sú zamestnanci zaradení do stupňa náročnosti práce (§ 120 ZP) a či ich zárobok dosahuje aj minimálne mzdové nároky. A ako to je papierovo vyriešené. Konkrétne majú dohodnutú minimálnu mzdu + odmeny + bonusy (dochádzka a pod.) Súčet týchto plnení síce bol nad minimálny mzdový nárok, ale keďže odmeny a bonus nie je nároková položka, mali mať niekde uvedený minimálny mzdový nárok, pod ktorý nesmú ísť aj keď nedostanú ani odmenu ani bonus - aby si vedeli skontrolovať, či nedostali menej ako majú nárok. A ďalej klasika - dochádzka, hmotná zodpovednosť, dovolenky .... . Toto je ale také najzaujímavejšie.
ESTER
05.04.05,11:33
Somij - tá kontrola bola náhodná, alebo na základe "iniciatívy" niekoho?
Jana Motyčková
05.04.05,11:48
Predpokladám iniciatívu, ale neviem.
DanielaSL
05.04.05,12:32
Mali sme kontrolu z Inšpektorátu práce. Bolo nám vytknuté (na pokutu), že zamestnanec, ktorý skončí pracovný pomer má mať vyplatenú mzdu v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak (§ 129 ods. 3 ZP). Doporučujem preto, aby ste si do každej pracovnej zmluvy dali nielen výplatný termín, ale aj dohodu o tom, že tento výplatný termín bude platný aj pri výplate za mesiac, v ktorom skončí pracovný pomer.
somij práve som to konzultovala s našim právnikom a doporučuje to tak , že pri ukončení prac. pomeru s pracovníkom treba takéto písomne dohodnúť.V pracovnej zmluve sa nesmie dopredu vzdať pracovník nároku.
anka1
05.04.05,12:34
somij práve som to konzultovala s našim právnikom a doporučuje to tak , že pri ukončení prac. pomeru s pracovníkom treba takéto písomne dohodnúť.V pracovnej zmluve sa nesmie dopredu vzdať pracovník nároku.
Ak sa s pracovníkom dohodnem ústne? Predsa aj ústna dohoda je dohoda, či nie?
DanielaSL
05.04.05,12:35
Somij - tá kontrola bola náhodná, alebo na základe "iniciatívy" niekoho?
Čo ja viem , tak chodia aj na základe anonymných udaní. My sme mali pred pár rokmi , ale ešte chodili z ÚP a hneď nám povedali , že prišli na základe udania.Aj sme vedeli kto to asi bol.
DanielaSL
05.04.05,12:45
Ak sa s pracovníkom dohodnem ústne? Predsa aj ústna dohoda je dohoda, či nie?No v tomto prípade asi nie, musíš to mať čierne na bielom , že ten pracovník s tým súhlasí.
A my máme veľmi šikovného a precízneho právnika.:)
vladan
05.04.05,13:04
Ak sa s pracovníkom dohodnem ústne? Predsa aj ústna dohoda je dohoda, či nie?
súhlasím s ankou, aj ústna dohoda je dohoda a Zákonník práce v § 129 nikde neuvádza, že ak sa nedohodli "písomne" inak ... no ja by som na Inšpektoráte trošku povyskakovala ... ja sa vždy dohodnem so zamestnancom, resp. mu navrhnem, že výplatu dostane až vo výplatný termín ... zatiaľ žiaden nenamietal ... ja toto považujem že "sme sa dohodli inak" :cool: