UGO
29.04.08,15:59
Mam zosietovane XP-cko a Vistu. A XP-cko nevidi pocitac s Vistou ako to viriesit
chlap
29.04.08,15:07
Mam zosietovane XP-cko a Vistu. A XP-cko nevidi pocitac s Vistou ako to viriesit

Tak to by aj mňa zaujímalo, lebo mám rovnaký problém - ˇaj keď mne to zatiaľ neprekáža.
IT Solutions
30.04.08,20:23
Chcelo by to priblizit klientov:
-presny popis oboch OS vratane jazyku a service packov
-pokial instalovane dodatocne Firewall brany, tak zoznam
-sposob zosietovania PC (Crossover, Switch, Router, Wifi, Koax atd...)
-modely siet. kariet(vratane prenosovej rychlosti) a jednoduchy model vytvorenia siete
-funkcionalita (na co presne chceme siet vyuzivat: zdielanie suborov resp. internetu, hranie po sieti atd...)

Otazka je ci su sietovane navzajom len sietovym kablom(crossover), alebo pomocou switchu, resp. ineho HW.
V kazdom pripade oba pocitace musia mat pridelenu IP adresu z rovnakeho segmentu (prve tri casti IP adresy musia byt rovnake! napr. 192.168.1.x, alebo 10.0.0.x) a posledne odlisne. Takisto maska podsiete a pracovna skupina by mali byt rovnake. V pripade, ze nepouzivame router, alebo manageovatelny switch polia "gateway(brana)", "Prim. a Sec. DNS Server" a "WINS" nechame prazdne.
Pokial su PC prepojene metodou CROSSOVER odporucam pri Windowse rozhranie IP adries 192.168.1.1 - 192.168.1.254, kde ako som spomenul prve tri segmenty musia byt zhodne
Takisto nazvy pocitacov by mali splnat standardy:
-nazov bez medzier a diakritiky(idealne aj bez znakov)
-nepouzivat zbytocne dlhe nazvy (odporucam max. 7 znakov)

Potom skusit pingnut oba pocitace:
-otvorit prikazovy riadok (start/spustit/cmd a enter)
-vpisat: ping(medzera)IP_adresa_druheho_pocitaca_alebo_nazo v +enter
pokial prikaz vypise 4 krat riadok "destination host unreachable"(hostitel nedostupny) je pravdepodobna chyba vo vytvorenom sietovom spojeni.
pokial odozva bude typu "reply from _IP_: bytes=x time=x TTL=x"(ˇodpoved od...) znamena to, ze pocitac je dostupny.
Ak ho ani v tom pripade nevidime treba skontrolovat Firewall v pocitaci, ktory je neviditelny. V pripade XP Home je nutne vytvorit zdielanu zlozku(nazdielat nejaky priecinok a zachovat formatovanie nazvu ako pri nazve pocitaca)
Najjednoduchsia metoda ako zistit ci robi neplechu firewall je ho docasne uplne vypnut a vyskusat pripojenie vtedy.
Ak zrazu pripojenie funguje treba vo firewalli skontrovat ci nie je zablokovane Zdielanie priecinkov a takisto musi byt vo vlastnostiach LAN pripojenia zaskrtnuty protokol "Client for Microsoft Networks" a "File and printer Sharing for Microsoft Networks".
V pripade nastaveni Visty treba otvorit nastavenia siete "Network and Sharing Center(centrum siete a zdielania)" a prepnut v spodnej casti hodnoty "Network Discovery" a "File sharing" na ON.
Potom sa da este skusit vytvorit pripojenie sietovej jednotky. Uz som zazil ze pocitac nevedel druhe PC najst, resp. zobrazit ale sietovu jedn.otku pripojil bez problemov.
Postup: kliknut na ikonu tento pocitac pravym tlacidlom mysi a vybrat "MAP NETWORK DRIVE(pripojit sietovu jednotku)".
Do policka "CESTA" vpiseme ip adresu druheho PC a nazov zdielaneho prostriedku na tomto. Cize ak druhy pocitac ma ip adresu napr. 192.168.1.10 a je na nom zdielana zlozka napr. Subory je cesta nasledovna:

---\\192.168.1.10\Subory--- bez pomlciek na zaciatku a konci


v pripade, ze je cesta funkcna si windows vypyta uzivatelske meno a heslo k existujucemu a funkcnemu profilu na druhom PC ktory ma pristupove prava k zdielanemu prostriedku a po spravnom zadani vytvori v "tomto pocitac" jednotku po ktorej kliknuti sa pripojime na druhe PC do zdielanej zlozky.

Tolko zaklad. Pokial problem stale pretrvava, mozete sa na mna obratit formou emailu:info@it-s.sk alebo telefonicky 0949/236648 a rad Vam poradim.