Natalka12
28.04.08,12:04
Počas manželstva sme nadobudli automobil a ako vlastník vozidla v technickom preukaze bol napísaný manžel .Pre nezhody v manželstve však uvažujem o rozvode.Manžel mi bráni používať automobil, aj keď som ho na to písomne vyzvala.Aby predišiel deľbe majetku pri rozvode a nemohla som si nárokovať na toto auto, manžel ho previedol na svojho rodinného príslušníka.Bolo to bez môjho súhlasu a nevidela som žiadnu darovaciu ani kúpno- predajnú zmluvu.Navyše tam ostali ešte moje veci.Ako môžem ďalej postupovať?Môžem sa domáhať spätného vrátenia na pôvodného vlastníka? Alebo je lepšie sa dožadovať , až pri delení majetku po rozvode?Sám ho pritom dennodenne využíva a jazdí na ňom.
Natalka12
29.04.08,15:53
Dobrý deň,
s manželom sa plánujem rozviesť.Ten začal rýchlo konať a začal sa zbavovať majetku.Napr. auto, ktoré sme mali spoločné previedol na svojho kamaráta, aby ma nemusel pri rozvode vyplatiť.Poodnášal si foťák, kameru, atď. Chcem sa opýtať čo mám robiť?Môžem sa niako brániť?Ďakujem za radu.
Ofélia
29.04.08,16:26
Zavolajte právnika/notára a ihneď spravte súpis všetkého majetku, vtedy sa nebude môcť odniesť z bytu nič do majetkého vyrovnania. Budete mať ťažké to čo už odniesol, mu dokázať že ste to mali a predal to sám, teda že sa s vami nerozdelil. Tvrdenie proti tvrdeniu. Bohužial.
Natalka12
29.04.08,18:02
A myslíte, že s autom sa už nedá nič robiť?Bol to spoločný majetok a previedol ho bez môjho súhlasu a pritom ho naďalej dennodenne využíva.Poraďte
sylvio
29.04.08,19:15
Samozrejme že sa dá. Závisí samozrejme od toho, či auto bolo nadobudnuté počas manželstva. Ak áno, ide o vec patriacu do bezpodielového spoluvlastníctva a v tom prípade na nakladanie s ňou, nakoľko sa nejedná o bežnú záležitosť, je potrebný aj Váš súhlas. Inak je samotný prevod neplatný. Samozrejme tu je potrebné uskutočniť určité kroky, ktoré Vým v prípade záujmu objasním.
Natalka12
29.04.08,19:38
Ano, auto bolo nadobudnuté počas manželstva a bolo súčasťou BSM-A ako uskutočnili prevod ani neviem, asi napisal manžel splnomocnenie a obaja išli s tým na dopravný inšpektorát na prepis.Sama neviem , či majú spísanú darovaciu zmluvu al. kupno predajnú.Ani som nevedela, že je prepísané, len som to tušila a overila si to od známeho na polícii.
Dokonca tam mám v tom aute ešte aj niaké svoje veci, čo mi manžel zobral a odmieta mi ich vrátiť.Bola by som veľmi rada, keby ste mi poradili čo ďalej.Ďakujem.
Petra Nová
30.04.08,02:37
Počas manželstva sme nadobudli automobil a ako vlastník vozidla v technickom preukaze bol napísaný manžel .Pre nezhody v manželstve však uvažujem o rozvode.Manžel mi bráni používať automobil, aj keď som ho na to písomne vyzvala.Aby predišiel deľbe majetku pri rozvode a nemohla som si nárokovať na toto auto, manžel ho previedol na svojho rodinného príslušníka.Bolo to bez môjho súhlasu a nevidela som žiadnu darovaciu ani kúpno- predajnú zmluvu.Navyše tam ostali ešte moje veci.Ako môžem ďalej postupovať?Môžem sa domáhať spätného vrátenia na pôvodného vlastníka? Alebo je lepšie sa dožadovať , až pri delení majetku po rozvode?Sám ho pritom dennodenne využíva a jazdí na ňom.

Natalka, na Poradu zadala si dve rovnaké témy, s rôznymi názvami .Treba naštudovať pravidlá Porady.

V Tvojom probléme by navrhovala postupovať takto:
1. Musíš si na príslušnom okresnom dopravnom inšpektoráte podľa miesta bydliska zistiť v evidencii motorových vozidiel, kto bol do technického preukazu zapísaný ako nový držiteľ vozidla a na základe akej listiny.

Občan musí preukázať právny záujem na získaní takejto informácie. Preto napíš krátku žiadosť o poskytnutie písomnej informácie z evidencie motorových vozidiel o tom, či došlo k zmene zápisu v osobe držiteľa vozidla a ak áno, aj o vyhotovenie fotokópie listiny , na základe ktorej bola zmena držiteľa mot.vozidla zapísaná. Odôvodníš ju tým , že počas manželstva ste si kúpili s manželom motorové vozidlo EČV......, ktoré je v BSM. Ďalej uvedieš, že manžel toto vozidlo pravdepodobne predal alebo daroval bez Tvojho súhlasu neznámej osobe a teda nakladal s ním v rozpore s ustanovením § 145 ods.1 Občianskeho zákonníka. Žiadosť ukončíš tým, že túto informáciu potrebuješ k podaniu žaloby o vyslovenie neplatnosti právneho úkonu , na základe ktorého manžel previedol predmetné vozidlo do vlastníctva inej osoby.

Za túto informáciu sa platí správny poplatok podľa zák.č.145/1995 Z.z. (položka 2 prílohy k zákonu) vo výške 50,- Sk za každú začatú stranu vyhotovenia odpisu (fotokópie), výpisu alebo písomnej informácie z úradných kníh, úradných záznamov, evidencií, registrov listín, ... atď. So žiadosťou choď na ODI v stránkový deň a tam Ti povedia, akú hodnotu kolkov budeš potrebovať.

2. Ďalším nevyhnutným krokom bude podať žalobu o neplatnosť kúpnej alebo darovacej zmluvy, ktorým manžel previedol vlastníctvo vozidla na iného. Tomu sa nevyhneš. Asi si žalobu nebudeš vedieť napísať sama, preto by bolo dobré, keby si išla za právnikom v mieste bydliska, čo zrejme bude pre Teba najlacnejšie.

3. Nemala by to byť komplikovaná vec, pokiaľ to vozidlo nebolo staré a z toho dôvodu by malo nízku hodnotu. Takéto vozidlo by nespĺňalo kritéria „nie bežnej veci“ . To si musíš sama uvážiť, ale určite Ťa právnik v tomto usmerní.

4. Rozhodne nečakaj s týmto až do rozvodu, pretože Tvoja nečinnosť by sa dala považovať za súhlas s týmto prevodom , keďže si o ňom vedela a nič si proti tomu nepodnikla.

4. V tých ostatných veciach, čo si popisovala v téme “ Rozvod a zbavovanie majetku“ by som Ti doporučila riadiť sa radou Ofélie z príspevku č. 2 .
Natalka12
30.04.08,04:46
Dobrý deň,
veľmi pekne ďakujem za radu.Chcem sa ešte ospravedlniť, že som zadala dva rovnaké príspevky, ale som tu nováčik.
Žiadosť napíšem a pokúsim sa ísť ODI.Neviem však , či manžel nespísal len splnmocnenie na prepis mot. vozidla a dal ho overiť notárovi a s týmto išli na prepis.Takže neviem , či je vôbec niaká darovacia listina alebo kúpno predajná zmluva, na základe ktorej urobili prevod.Takúto žiadosť som napísala a išla som s ním na políciu v mieste nášho trvalého bydliska.Tam mi povedali, že oni túto informáciu mi nemôžu poskytnúť.Vozidlo má hodnotu najmenej 200 tis., takže myslím , že to nemám nechať len tak.
Natalka12
30.04.08,05:00
NA stránke ODI som našla info o zmene držiteľa moz vozidla:
Zmena držiteľa v rámci okresu

1 spravidla prítomní obaja (pôvodný aj nový držiteľ) s dokladmi totožnosti,
2 overené splnomocnenie, ak je držiteľ vozidla zastupovaný,
3 OE (alebo TP a OEV),
4 potvrdenie o zaplatení povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla,
5 pôvodný držiteľ vyplní žiadosť o odhlásenie,
6 nový žiadosť o prihlásenie,
7 kolok 1000,-Sk, v prípade že ostávajú pôvodné TEČ, kolok 2000,-Sk v prípade výmeny aj TEČ,
8 nový držiteľ predloží doklad o predbežnom poistení zodpovednosti
:confused:nie je tu však uvedené, že je potrebné predložiť aj niakú zmluvu, darovaciu al kúpnopredajnú.Obávam sa, že na ODI ich to nezaujíma, keď tam boli obaja prítomní pri prepise
sylvio
30.04.08,06:18
No pozrite, nakoľko sa idete rozvádzať, aj tak by bolo vhodné nájsť si právnika a riešiť všetky veci kolo toh s ním. Ale môžem Vám aspoň okrajovo naznačiť čo s tým.

V prvom rade napíšte list, ktorý adresujete svojmu manželovi, doporučene. V ňom treba uviesť, doslova že namietate platnosť právneho úkonu prevodu motorového vozidla (podrobne opíšte o aké vozidlo ide aby ho bolo možné presne identifikovať - typ, evidenčné číslo, číslo motora ak viete), ktoré patrí do Vášho bezpodielového spoluvlastníctva, nakoľko tento prevod bol urobený v rozpore s ust. § 145 ods. 1 Občianskeho zákonníka bez Vášho súhlasu a s týmto prevodom v žiadnom prípade nesúhlasíte.

Toto je prvý krok, teda oficiálne namietate platnosť právneho úkonu. Týmto sa právny úkon stáva neplatným. Samozrejme, toto nestačí na to, aby bolo auto naspäť prevedené na Vás. Ďalej bude nutné vec riešiť súdne s právnikom, avšak úspech je pomerne istý.
sylvio
30.04.08,06:23
Pri prepise vôbec nemusia byť prítomní obaja. Stačí spomenuté splnomocnenie. A zmluva pri prevode motorového vozidla môže byť aj ústna, takže nikto nikomu nič predkladať ku prepisu nemusí.
Petra Nová
30.04.08,06:33
No Natalka, máš asi aj pravdu, že to nebude také jednoduché. Ja som to takto robila a nemala som problém dostať sa úradne k informáciám o tom, kto je držiteľom vozidla a na základe čoho je ako držiteľ zapísaný. Zistila som, že u súkromných osôb je to problém. Ale v každom prípade choď na DI a pokús sa zistiť aspoň to, či k zmene došlo a na koho. Argumentuj tým, že manžel predal majetok z BSM-ka bez Tvojho súhlasu a potrebuješ sa brániť. Bez toho sa nepohneš ďalej . Rozmýšľam nad iným spôsobom, ako by sa to dalo urobiť.
sylvio
30.04.08,06:36
Ja pre zmenu rozmýšľam nad tým, načo jej pre natalku potrebné vedieť, na koho bolo vozidlo prepísané. :confused:
Natalka12
30.04.08,06:37
Na ODI pre poskytovanie informácií som sa pýtala o info o zistení vlastníka.Oznámili mi tam, že takúto informáciu mi nemôžu podať, nakoľko ako vlastník bol zapísaný manžel.Tak isto mi odpovedali na moju otázku, ak podám žalobu na vyslovenie neplatnosti právneho úkonu a súd nariadi aby auto bolo prepísané naspäť, mi oznámili, že to nebude možné, pretože z ich strany neboli porušené žiadne postupy.A toto je len občiansko právny spor.Čo dosiahnem tým, ak by sa zrušila neplatnosť tohto úkonu?
sylvio
30.04.08,06:42
Akože čo? Rozhodnutie súdu je aj vykonateľné, tzn. na základe tohoto rozhodnutia budú na ODI povinný vykonať prepis späť na manžela. A je úplne jedno na koľko ďalších ľudí medzitým bude auto prepísané.
Natalka12
30.04.08,06:42
Petra Nová.kamarát na polícii mi zistil,že k prevodu došlo.Taktiež, keď som si pýtala od manžela kľúče od auta, že potrebujem odviezť syna k lekárke, mi povedal, že auto už nie je jeho.Ale pritom on sa na ňom dennodenne vozí.Spravil to len s čisto špekulatívnych dôvodov.
Natalka12
30.04.08,06:43
milý silvio, asi máš pravdu, že nemám rozmýšlať kto je nový vlastník.Podstatné je, že manžel už nie je
sylvio
30.04.08,06:46
Tu nejde o to rozmýšľať kto je nový vlastník. Pre teba je to absolútne zbytočné a nepotrebuješ to k ničomu inému len možno zo zvedavosti a za to ti tie vybavovačky nestoja. Čokoľvek budeš robiť, a pri tvojom druhom príspevku som aj napísal ze ČO to má byť ako úplne prvý krok, vždy je tvojou protistranou manžel, nikto iný, určite nie nový vlastník.
Petra Nová
30.04.08,06:49
No Sylvio Ti napísal, že sa všetko dá urobiť , a že ak budeš mať záujem, tak Ti povie ako nato. Záujem zrejme máš, tak využi túto ponuku a spýtaj sa ho na to , čo Ti poradí.
sylvio
30.04.08,06:52
No Sylvio Ti napísal, že sa všetko dá urobiť , a že ak budeš mať záujem, tak Ti povie ako nato. Záujem zrejme máš, tak využi túto ponuku a spýtaj sa ho na to , čo Ti poradí.

Ale čo, pozerám že tu máme "manažéra" porady. Nielen že radí čo a ako ale ešte aj to koho sa máš na čo pýtať a koho nie. Udeľuješ aj slovo alebo môžem písať kedy chcem???
Natalka12
30.04.08,06:55
Bola by som rada sylvio, keby to tak bolo...že by sa to dalo na príkaz súdu vrátiť späť. Mne však dali iné informácie, keď som volala na ODI na tel. č. 0961032117 na oddelení pre poskytovanie info.:confused:
Petra Nová
30.04.08,06:56
Nechcem robiť moderátora porady ale myslím, že sem chodíš rád a z dobroty srdca radíš ľuďom, takže predpokladám, že to rád urobíš.
Petra Nová
30.04.08,07:05
Natalka overím spôsob ako sa to dá urobiť a dám Ti vedieť. Myslím celý postup.
Natalka12
30.04.08,07:16
Skúsim napísať ten list manželovi.Len sa bojím, že bude mať dostatok času sa pripraviť, má dobrých poradcov.Čo ak bude kontaktovať bývalého vlastníka a spravi si darovaciu zmluvu, že auto nadobudol manžel darom...alebo ja neviem čo ho môže ešte napadnúť..keď je taký prešpekulovaný.
Natalka12
30.04.08,07:18
Bola by som veľmi vďačná.Ďakujem
sylvio
30.04.08,07:25
Bola by som rada sylvio, keby to tak bolo...že by sa to dalo na príkaz súdu vrátiť späť. Mne však dali iné informácie, keď som volala na ODI na tel. č. 0961032117 na oddelení pre poskytovanie info.:confused:

Budete potrebovať právnika, ktorý musí žalobu správne naformulovať, aby sa to potom dalo riešiť aj na polícii. Už teraz Vám s istotou môžem povedať, že sama to nezvládnete. A cez internet sa to nedá dostatočne vysvetliť, nakoľko ide o dosť komplikovanú problematiku.
Chobot
30.04.08,07:32
Natalka, na Poradu zadala si dve rovnaké témy, s rôznymi názvami .Treba naštudovať pravidlá Porady.



mimotemy
Obe diskusie som spojil do jednej témy.

... keby sa niekomu zdalo, že niečo na seba nenadväzuje.;)
Natalka12
30.04.08,07:36
Ano už som kontaktovala aj pravnika s ktorým sformulujeme žalobu.Len sa bojím, že vyhodím kopu peňazí a výsledok bude, že sa nedá s tým nič robiť.Bola som už aj za právnikom ohľadom toho, že manžel mi nedáva žiadne peniaze ani na domácnosť, nestará sa o nášho syna a vôbec mi naňho neprispieva.To ma tiež stojí kopu peňazí a nervov.Nám zakazoval prístup obom do auta a vyváža tam milenku.Len neviem mu to dokázať.
Petra Nová
30.04.08,07:46
Tušila som , že je to tak a práve preto by som Ti rada pomôcť.
Ale teraz bude trochu času , tak sa budem vedieť prepracovať k nejakému rozumnému riešeniu , ktoré môžeš konfrontovať so svojim právnikom a potom sa rozhodnúť.
willma
30.04.08,07:52
Ano už som kontaktovala aj pravnika s ktorým sformulujeme žalobu.Len sa bojím, že vyhodím kopu peňazí a výsledok bude, že sa nedá s tým nič robiť.Bola som už aj za právnikom ohľadom toho, že manžel mi nedáva žiadne peniaze ani na domácnosť, nestará sa o nášho syna a vôbec mi naňho neprispieva.To ma tiež stojí kopu peňazí a nervov.Nám zakazoval prístup obom do auta a vyváža tam milenku.Len neviem mu to dokázať.
nechcem fušovať právnikom do remesla, ale jednoznačne podaj na súd návrh na určenie výživného pre maloleté dieťa aj keď máš ešte len pred rozvodom. Tento návrh ti pomôžu spísať aj na príslušnom odbore sociálnych vecí a rodiny- odd. starostlivosti o deti a mládež.
Natalka12
30.04.08,08:13
Ano s pravnikom riešim navrh na priebežko ohľadom výživného pre dieťa.Len som nevedela, kde začať skôr.Aj to stoji kopu prachov a tiež zastupovanie na súde.A neviem, či to budem môcť dať manželovi k náhrade.On sa bude snažiť, aby mal čo najnižšie výživné, lebo bude robiť zo seba chudáčika, čo je nezamestnaný(lebo bol do marca, teraz neviem), alebo ak sa zamestnal(jeho kamoš má firmu a ten mu vykáže minimálny príjem).A on vie, že mu nemôžem dokázať, že sa každý deň vyváža s milenkou, vozí ju na výlety( pritom svojho syna odmietne zobrať),robí sa veľký frajer, fláka sa stále a mne nedá ani korunu, vôbec sa nestará o nášho syna.a ešte sa zbavil aj toho auta, aby som sa nebodaj nemohla ho dožadovať.Všetko mu zatiaľ vychádza, ako chce.
Ofélia
30.04.08,15:34
Poradím vám. Neničte si nervy, vrhnite sa s "celou dušou" do práce, budte stále niečim zamestnaná. Bude vás trápiť nespravodlivosť ktorá sa deje na tomto svete, že aj keď ste niekoho poznali dosť rokov aj tak ste ho nespoznali dostatočne a vlastne ostal pre vás cudzím človekom, lebo sa pýtate sama seba : ako to mohol urobiť mne, synovi ? Ako sa môže takto správať k nám ? Nebojte sa ak nebudete konať vy zlo k nemu, verte že raz sa karta obráti a ešte vás bude prosiť aby sa k vám mohol vrátiť. Každému sa všetko zlo čo napácha vráti a len ten "na nebi" vie ako bude ten človek za to potrestaní.
Natalka12
05.05.08,08:06
Ahoj Petra Nova,
dostala si odo mňa poštu? Písala som ti ,že pravnička mi navrhla spísať žalobu na vyslovenie neplatnosti prevodu vlastníckeho práva k autu.Toto by nestačilo?A mimochodom , nový vlastník je z manželovej rodiny.Ďakujem
Petra Nová
05.05.08,08:35
Ahoj Petra Nova,
dostala si odo mňa poštu? Písala som ti ,že pravnička mi navrhla spísať žalobu na vyslovenie neplatnosti prevodu vlastníckeho práva k autu.Toto by nestačilo?A mimochodom , nový vlastník je z manželovej rodiny.Ďakujem

Áno Natálka, dostala a úplne súhlasím s tou právničkou , čo Ti navrhla spísať žalobu o vyslovenie neplatnosti prevodu vlastníckeho práva. Už z toho, ako to naštylizovala vyplýva, že sa vyzná sa vo veci, a ja by som sa jej držala. Tá druhá verzia o darovaní, nemá racionálny základ, pretože nevieš, či o darovanie v tom prípade išlo. Keďže tak kúpa, ako aj darovanie sú prevodom, preto ten všeobecnejší názov pre žalobu je úplne správny. Predpokladám, že Tvoja právnička má v tom jasno. Predsa by som Ťa upozornila, že tá žaloba musí smerovať proti obidvom. Manželovi aj novému vlastníkovi.
Natalka12
05.05.08,08:46
Ďakujem za odpoveď.Len by som sa chcela ešte spýtať, koľko môže celý ten proces trvať,môže to trvať rok-dva?Môže robiť manžel prieťahy v súdnom konaní napr. že sa nebude dostavovať na pojednávanie a pod.?
Petra Nová
05.05.08,19:46
Natálka na to,čo si sa ma pýtala v SS -ke Ti môžem odporučiť jediné a podľa mňa dôležité, aby novému vlastníkovi súd zakázal vozidlo ďalej scudzovať,robiť na ňom úpravy a nech právnička uváži, či aj, aby mu súd zakázal jazdiť. To, aby si ho smela Ty používať do skončenia sporu, sa predbežným opatrením vyriešiť nedá. Takýto postup bol možný len dovtedy, kým ho manžel nepreviedol na niekoho iného. Daj si poradiť od právničky, lebo tá najlepšie vie, čoho sa možno domáhať. Myslím, že jej môžeš dôverovať.
Natalka12
26.06.08,19:39
Dobrý deň,
prosím Vás o pomoc a radu. K mojej žalobe na neplatnosť právneho úkonu manžel zaslal súdu nasledovné vyjadrenia.Zrejme si najal dobrého právnika.:confused:
-na súd predložil čestné prehlásenie od svojej matky(mojej svokry), ktorá v ňom uvádza, že mu darovala na auto finančné prostriedky v hotovosti, ktoré získala dedičstvom. Toto čestné prehlásenie bolo spísané pred týždňom. Vtedy, že vraj nebol dôvod aby mu to dávala aj písomne. Klame, že mu dala celú sumu na to auto. Viem , že mu dala len 1/4 z tejto uvádzanej sumy, sama mi to hovorila. A ešte sme sa aj dohodli s jej súhlasom, že z týchto peňazí sme pokupovali zopár veci do domácnosti.
-medzi predávajúcim a kupujúcim bola uzatvorená iba ústna dohoda o kúpe auta(pretože Obč. zákonník nevyžaduje povinnosť uzavrieť písomnú dohodu) a peniaze boli vyplatené v hotovosti. Predávajúci to môže dosvedčiť(samozrejme, keď je to jeho kamarát) a bolo kúpené v tej hodnote, ako je uvedenú v čestnom prehlásení od jeho matky.
-bola predložená darovacia zmluva, kde v apríli 08 daroval toto auto svojmu rodinnému príslušníkovi. Keďže auto získal manžel do svojho výlučného vlastníctva z peňazí od svojej matky, nebol potrebný môj súhlas. Potom načo auto daroval, keď ho naďalej dennodenne používa?
Na záver uviedol, že žiada súd, aby som nahradila všetky trovy konania a tiež náklady na jeho právnika.
Prosím Vás, chcem sa opýtať, či mám niakú šancu a mam pokračovať v tomto súdnom spore , alebo to vzdať :confused:???Manžel mi pritom vôbec neprispieva na syna ani na domácnosť(návrh na predbežné opatrenie som podala na výživné) a vie a ráta s tým, že nemám toľko finanč. prostriedkov na súdy.:(
Ak môžete poraďte, ďakujem.
sylvio
27.06.08,05:54
1. k tomuto vyjadreniu napíšete vlastné vyjadrenie, v ktorom budete tvrdiť, že svokra vášmu manželovi nikdy takúto sumu nedarovala, neexistuje o tom žiadna písomná darovacia zmluva a ide len o špekuláciu zo strany manžela ako vyňať vec z BSM. Auto bolo zakúpene z prostriedkov patriacich do BSM, preto aj auto patrí do BSM.

2. ďalej budete tvrdiť, že aj v prípade, ak by niekedy svokra nejaké peniaze vášmu manželovi darovala, s odstupom času nie je možné preukázať, že tieto boli použité práve na nákup predmetného vozidla. Žiadajte aby váš manžel jednoznačne preukázal, že vozidlo bolo zakúpené VÝLUČNE z prostriedkov, ktoré mal údajne získať darom.

Momentálne ešte nič nie je stratené, ale v tejto fáze by bolo lepšie zohnať si nejakého seriózneho právnika, lebo sama to už na súde neuhráte.
sylvio
27.06.08,05:56
mimochodom existujú centrá bezplatnej právnej pomoci, prípadne požiadajte súd o pridelenie advokáta, z dôvodu, že nemáte dostatok finančných prostriedkov na to, aby ste si ho hradila sama.
dad111
27.06.08,06:13
Dobry je ten Tvoj EX.
Drzim mu palce. A dufam, ze ho nikto nebude odsudzovat, ze nehra fer. Staci si to tu len precitat. Peniaze od svokry, co je jeho vylucne vlastnictvo tu vobec neboli spomenute. Co je tu este zamlcane?
Natalka12
27.06.08,06:25
ja netvrdim, ze nie su jeho vlastnictvo.Viem, ze su lenze 1. nedostal ich toľko koľko tvrdia v čestnom prehlásení 2. pokupovali sme z toho veci do domácnosti, manžel bol na dovolenke atď.takže viem, že neminul všetky na kúpu auta.
willma
27.06.08,07:32
Dobry je ten Tvoj EX.
Drzim mu palce. A dufam, ze ho nikto nebude odsudzovat, ze nehra fer. Staci si to tu len precitat. Peniaze od svokry, co je jeho vylucne vlastnictvo tu vobec neboli spomenute. Co je tu este zamlcane?mimotemy tvoje názory si vždy rada prečítam a nestíham sa čudovať. Asi ti bolo dosť ukrivdené, ale prečo hádžeš všetky ženské do jedného vreca?
Natalka12
27.06.08,10:52
Dobrý deň,
prosím Vás o pomoc a radu. K mojej žalobe na neplatnosť právneho úkonu manžel zaslal súdu nasledovné vyjadrenia.Zrejme si najal dobrého právnika.
-na súd predložil čestné prehlásenie od svojej matky(mojej svokry), ktorá v ňom uvádza, že mu darovala na auto finančné prostriedky v hotovosti, ktoré získala dedičstvom. Toto čestné prehlásenie bolo spísané pred týždňom. Vtedy, že vraj nebol dôvod aby mu to dávala aj písomne. Klame, že mu dala celú sumu na to auto. Viem , že mu dala len 1/4 z tejto uvádzanej sumy, sama mi to hovorila. A ešte sme sa aj dohodli s jej súhlasom, že z týchto peňazí sme pokupovali zopár veci do domácnosti.
-medzi predávajúcim a kupujúcim bola uzatvorená iba ústna dohoda o kúpe auta(pretože Obč. zákonník nevyžaduje povinnosť uzavrieť písomnú dohodu) a peniaze boli vyplatené v hotovosti. Predávajúci to môže dosvedčiť(samozrejme, keď je to jeho kamarát) a bolo kúpené v tej hodnote, ako je uvedenú v čestnom prehlásení od jeho matky.
-bola predložená darovacia zmluva, kde v apríli 08 daroval toto auto svojmu rodinnému príslušníkovi. Keďže auto získal manžel do svojho výlučného vlastníctva z peňazí od svojej matky, nebol potrebný môj súhlas. Potom načo auto daroval, keď ho naďalej dennodenne používa?
Na záver uviedol, že žiada súd, aby som nahradila všetky trovy konania a tiež náklady na jeho právnika.
Prosím Vás, chcem sa opýtať, či mám niakú šancu a mam pokračovať v tomto súdnom spore , alebo to vzdať ???Manžel mi pritom vôbec neprispieva na syna ani na domácnosť(návrh na predbežné opatrenie som podala na výživné) a vie a ráta s tým, že nemám toľko finanč. prostriedkov na súdy.
Ak môžete poraďte, ďakujem.
Milý dad111 čítaj poriadne, že tam spomínam peniaze od jeho svokry!!
willma
27.06.08,11:02
Natálka asi ti unikol príspevok 38 od "sylvio", tak ti ho dávam do pozornosti.
Petra Nová
05.07.08,18:15
Dobrý deň,
prosím Vás o pomoc a radu. K mojej žalobe na neplatnosť právneho úkonu manžel zaslal súdu nasledovné vyjadrenia.Zrejme si najal dobrého právnika.
-na súd predložil čestné prehlásenie od svojej matky(mojej svokry), ktorá v ňom uvádza, že mu darovala na auto finančné prostriedky v hotovosti, ktoré získala dedičstvom. Toto čestné prehlásenie bolo spísané pred týždňom. Vtedy, že vraj nebol dôvod aby mu to dávala aj písomne. Klame, že mu dala celú sumu na to auto. Viem , že mu dala len 1/4 z tejto uvádzanej sumy, sama mi to hovorila. A ešte sme sa aj dohodli s jej súhlasom, že z týchto peňazí sme pokupovali zopár veci do domácnosti.
-medzi predávajúcim a kupujúcim bola uzatvorená iba ústna dohoda o kúpe auta(pretože Obč. zákonník nevyžaduje povinnosť uzavrieť písomnú dohodu) a peniaze boli vyplatené v hotovosti. Predávajúci to môže dosvedčiť(samozrejme, keď je to jeho kamarát) a bolo kúpené v tej hodnote, ako je uvedenú v čestnom prehlásení od jeho matky.
-bola predložená darovacia zmluva, kde v apríli 08 daroval toto auto svojmu rodinnému príslušníkovi. Keďže auto získal manžel do svojho výlučného vlastníctva z peňazí od svojej matky, nebol potrebný môj súhlas. Potom načo auto daroval, keď ho naďalej dennodenne používa?
Na záver uviedol, že žiada súd, aby som nahradila všetky trovy konania a tiež náklady na jeho právnika.
Prosím Vás, chcem sa opýtať, či mám niakú šancu a mam pokračovať v tomto súdnom spore , alebo to vzdať ???Manžel mi pritom vôbec neprispieva na syna ani na domácnosť(návrh na predbežné opatrenie som podala na výživné) a vie a ráta s tým, že nemám toľko finanč. prostriedkov na súdy.
Ak môžete poraďte, ďakujem.

Natalka, na Tvoju otázku, či máš nejakú šancu spor vyhrať, dá sa povedať jediné: predpokladať výsledok sporu na základe informácií, ktoré si poskytla, by bolo nezodpovedné. A ani prípadný právny zástupca, ktorý by mal mať k dispozícii všetky informácie vo veci, Ti nemôže zaručiť výsledok sporu, pretože o ňom rozhoduje súd.

Ak chceš v spore pokračovať, potom musíš spochybniť všetky tvrdenia manžela o tom, že auto bolo kúpené z daru od matky, a že manžel je jeho výlučným vlastníkom. V tomto Ti dobre radil Sylvio. Všetky tvrdenia manžela, ktoré uviedol vo vyjadrení ak nespochybníš, považujú sa za nesporné tvrdenia a pri rozhodovaní súd môže z nich vychádzať.

Ale v sporovom konaní žalobcovi nestačí len spochybniť tvrdenia žalovaného, treba aj dôkazmi preukázať svoje tvrdenia. Keďže si podala žalobu Ty, dôkazné bremeno je na Tvojej strane. Znamená to, že ak chceš byť v spore úspešná, musíš Ty preukázať, že auto je majetkom v BSM , lebo bolo kupované počas manželstva a zo spoločných peňazí. Aké dôkazy treba súdu predložiť a ďalší postup Ti môže poradiť len právnik, ktorému poskytneš pravdivé a úplné informácie. Vieš, pozrela som si Tvoje príspevky od začiatku a nikde si neuvádzala, že matka manželovi darovala peniaze, a že časť z nich ste použili na kúpu auta. Teraz to pripúšťaš. Ani právny zástupca nemôže dobre zhodnotiť Tvoju procesnú pozíciu, ak mu neposkytneš všetky informácie o veci, teda aj tie, ktoré môžu byť v Tvoj neprospech.

Čo sa týka čestného prehlásenia svokry, je to len jeden z možných dôkazov, ktoré možno spochybniť napr. výpoveďou svokry v pozícii svedka. Ty ju poznáš najlepšie a môžeš odhadnúť, či svokra dokáže pred súdom klamať o výške a účele daru, aj napriek poučeniu súdu, že má hovoriť pravdu. Ale predovšetkým musíš si dať dohromady doklady o tom, z akých peňazí ste auto kupovali. Predovšetkým Ty musíš vedieť preukázať, že tie peniaze, ktoré manžel od matky dostal, ste minuli na osobnú spotrebu rodiny, na koníčky, na dovolenku a pod. .

Nič nemusí byť stratené, ale predpokladám, že ak sa budeš zastupovať sama, tak ten spor asi nezvládneš. A potom budeš platiť aj manželove trovy konania. A ešte dodám, že v rámci Porady možno pýtajúceho usmerniť, ale nemožno manažovať priebeh jeho súdneho sporu.
Natalka12
14.11.08,18:33
Počas manželstva sme nadobudli automobil a ako vlastník vozidla v technickom preukaze bol napísaný manžel .Pre nezhody v manželstve však uvažujem o rozvode.Manžel mi bráni používať automobil, aj keď som ho na to písomne vyzvala.Aby predišiel deľbe majetku pri rozvode a nemohla som si nárokovať na toto auto, manžel ho previedol na svojho rodinného príslušníka.Bolo to bez môjho súhlasu a nevidela som žiadnu darovaciu ani kúpno- predajnú zmluvu.Navyše tam ostali ešte moje veci.Ako môžem ďalej postupovať?Môžem sa domáhať spätného vrátenia na pôvodného vlastníka? Alebo je lepšie sa dožadovať , až pri delení majetku po rozvode?Sám ho pritom dennodenne využíva a jazdí na ňom.
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na ďalší postup, čo mám robiť.Podarolo sa mi vyhrať súd z rozsudkom zrušenia darovacej zmluvy.Mot. vozidlo je súčasťou BSM a manžle mi nemá brániť v uplatňovaní vlastníckych práv.Rozsudok z OS ešte nie je zaziaľ doručený.Predpokladám, že sa manžel určite odvolá na KS.To mám zas skoro rok čakať na rozhodnutie KS , že môžem auto používať aj ja?Manžel si ho už teraz niekde schováva, aby som mu ho nezobrala, nieto aby mi ho dal dobrovoľne.Čo mám robiť, by som ho mohla aj ja používať.Auto je stále písané na bratanca, čo ak ho ani tak potom neprepíšu speť? V rozsudku nebol uvedený termín , dokedy sa má uskutočniť prepis.
Vlado.s
30.01.09,09:26
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na ďalší postup, čo mám robiť.Podarolo sa mi vyhrať súd z rozsudkom zrušenia darovacej zmluvy.Mot. vozidlo je súčasťou BSM a manžle mi nemá brániť v uplatňovaní vlastníckych práv.Rozsudok z OS ešte nie je zaziaľ doručený.Predpokladám, že sa manžel určite odvolá na KS.To mám zas skoro rok čakať na rozhodnutie KS , že môžem auto používať aj ja?Manžel si ho už teraz niekde schováva, aby som mu ho nezobrala, nieto aby mi ho dal dobrovoľne.Čo mám robiť, by som ho mohla aj ja používať.Auto je stále písané na bratanca, čo ak ho ani tak potom neprepíšu speť? V rozsudku nebol uvedený termín , dokedy sa má uskutočniť prepis.

Natalka, ak mas trocha casu napis prosim ta ci si musela predvolavat svokru alebo nie... ci to prebehlo hladko, ci ti verili s fleku.... Moja matka ma presne ten isty problem a pomohlo by mi keby som vedel ako to sud bral. Vopred dakujem.