lukig
30.04.08,02:45
Ahojte, potebujem poradiť, čo robiť, keď podnikateľ si vedie tovarový sklad-predajňa-sám vo svojom skladovom SW, ktorý má prepojený aj priamo na kasu. K 31.3. mi urobil výstup -príjemku na sklad z jeho programu a vznikajú mi dosť veľké rozdiely na jeho príjemke a mojím účtom 131, ktorý vychádza z tých istých dokladov, ktoré si on predtým zaevidoval.Čo robiť s týmto rozdielom...oceňovacie rozdiely na analytiku 132, alebo ????
vyzerá to takto: len príklad...

DFA 100000,- (nebol zatiaľ plátca)
u mňa: 131/321 100000,-
u podnikateľa prijemka 100120,-
čo so 120,- ???????...........................a to je pri každej príjemke

Ďakujem za každý podnet, už som z toho magor :o
betka
30.04.08,08:10
Nemôže mať v softe v nadstaveniach niečo zle nadstavené? Napr. mu prijíma na sklad s nejakou prirážkou, nejaké percento, promile..., nejaké vedľajšie náklady obstarania, pozrite, či tam nemá niečo odškrtnuté.
azla
30.04.08,08:36
Ahojte, potebujem poradiť, čo robiť, keď podnikateľ si vedie tovarový sklad-predajňa-sám vo svojom skladovom SW, ktorý má prepojený aj priamo na kasu. K 31.3. mi urobil výstup -príjemku na sklad z jeho programu a vznikajú mi dosť veľké rozdiely na jeho príjemke a mojím účtom 131, ktorý vychádza z tých istých dokladov, ktoré si on predtým zaevidoval.Čo robiť s týmto rozdielom...oceňovacie rozdiely na analytiku 132, alebo ????
vyzerá to takto: len príklad...

DFA 100000,- (nebol zatiaľ plátca)
u mňa: 131/321 100000,-
u podnikateľa prijemka 100120,-
čo so 120,- ???????...........................a to je pri každej príjemke

Ďakujem za každý podnet, už som z toho magor :o

Niekedy takéto rozdiely medzi hodnotou na fa a hodnotou na príjemke môžu byť aj z takého dôvodu:
Dodávateľ na fa uvádza ceny napr. na 3 des. miesta ................... 1,127
Odberateľ môže mať soft, kde na príjemke sú iba 2 des.miesta ....... 1,13

Predmetom dodávky by bolo napr. 40 000,- kusov x 0,003= 120,- rozdiel
(moja domnienkahttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif)
lukig
30.04.08,13:01
Ja beriem faktúru amblock, on nahadzuje položky a SÁM si zaokrúhľuje, ale čo potom s tým??
azla
30.04.08,13:18
Najprv musiš vedieť z čoho Ti vznikajú tie rozdiely. Potom môžeš zaujať stanovisko.

Na cenové rozdiely by si dala vzniknutý rozdiel povedzme vtedy, ak by sa tovar prijimal na sklad v nejakých plánovaných cenách atď.,.
Ak pracuje s tými istými dokladmi účtovníčka aj skladník mala by vychádzať rovnaká cena. (rozdiely z dôvodov uvedené v predchádzajúcich príspevkoch)
Dáša_
30.04.08,13:42
Ačo robí pri nahadzovaní dokladov napríklad s poštovným, balným, prepravou? Nemôže byť chyba napríklad tam?
lukig
01.05.08,07:40
Práveže on s tým nič nemá, vychádzame z rovnakého dokladu. :( Neviem, čo s tým, idem na týždeň na dovolenku, tak sa tam s tým budem "zabávať". Dúfam, že na niečo prídem. Ale aj tak rozmýšľam, že by sa tá fakturačná suma mala dostať na 132 celá a on má chyby v príjemkách, takže by som si tento rozdiel delila zatiaľ analyticky, aby nám navzájom sedeli sklady a budem hľadať. Aj keď rozdiel môže vznikať z dôvodu pohybu cien na faktúrach a on si to nemusí všimnúť a automaticky nahadzuje v prvotne zadanej sume. :confused: Aspoň u iného klienta mám takú skúsenosť pri liekoch - veterinár- že nie na každej faktúre je nákupná cena lieku rovnaká a u neho si nahadzjem sklady so SW sama a kontrolujem si, že či mi po nahodené príjemky sedí suma na faktúre s príjemkou. A ak je aj rozdiel, ide o halierový rozdiel ale nie v stovkách a tisíckach.
Ak na niečo prídem, dám vedieť. Zatiaľ veeeeeeľmi pekne ďakujem. Paa
Dáša_
01.05.08,08:15
Práveže on s tým nič nemá, vychádzame z rovnakého dokladu. :( Neviem, čo s tým, idem na týždeň na dovolenku, tak sa tam s tým budem "zabávať". Dúfam, že na niečo prídem. Ale aj tak rozmýšľam, že by sa tá fakturačná suma mala dostať na 132 celá a on má chyby v príjemkách, takže by som si tento rozdiel delila zatiaľ analyticky, aby nám navzájom sedeli sklady a budem hľadať. Aj keď rozdiel môže vznikať z dôvodu pohybu cien na faktúrach a on si to nemusí všimnúť a automaticky nahadzuje v prvotne zadanej sume. :confused: Aspoň u iného klienta mám takú skúsenosť pri liekoch - veterinár- že nie na každej faktúre je nákupná cena lieku rovnaká a u neho si nahadzjem sklady so SW sama a kontrolujem si, že či mi po nahodené príjemky sedí suma na faktúre s príjemkou. A ak je aj rozdiel, ide o halierový rozdiel ale nie v stovkách a tisíckach.
Ak na niečo prídem, dám vedieť. Zatiaľ veeeeeeľmi pekne ďakujem. Paa

Este by som skontrolovala zľavy na faktúrach, ak sú. Može sa stať, že je zľava na celú faktúru a neupraví správne jednotlivé ceny.
lukig
01.05.08,12:06
to je ešte jedna možnosť...na to som zabudla. A zľavy tam uvádzané sú. A ak zistím, že sú, kto musí opraviť svoje údaje...ja podľa skladu, alebo on podľa účta?...sorry, že furt otravujem:---
cactus
01.05.08,12:30
to je ešte jedna možnosť...na to som zabudla. A zľavy tam uvádzané sú. A ak zistím, že sú, kto musí opraviť svoje údaje...ja podľa skladu, alebo on podľa účta?...sorry, že furt otravujem:---

sklad by mal byť zhodný s fa, takže každú položku by mal percentuálne podľa zľavy pri príjme ponížiť
lukig
01.05.08,13:24
A ešte ma napadla jedna vec: dostal od dodávateľa bicykel v hodnote cca.100000,- na reklamné účely (cyklo obchod)...má ho vystavený v jednom obchodom centre kvôli reklame. Dostal ho zatiaľ na príjemku...platitť ho však nikdy nebude...ale na sklad "sa musí dostať",ak správne uvažujem lebo ak by ho niekto odcudzil, náhradu znáša tento podnikateľ. Po vrátení sa odpíše zase len zo skladu.
teraz chce len vedieť, či to má "dostať" na základe faktúry, alebo na základe zmluvy. Ja tvrdím a prikláňam sa k názoru, že zmluva o pôžičke by bola asi lepšia, lebo ten bicykel raz bude musieť vrátiť a nikdy sa neuskutoční ani úhrada za tento bicykel...načo potom faktúra? Uvažujem správne?
Ak by to dostal na faktúru, hoci aj so 100%zľavou, nebol by to potom už jeho HIM? či stále len tovar...reklamný predmet..Ako to pomenovať?
A ako o takto reklamnom predmete vôbec účtovať?
jaja99
04.05.08,09:28
Najprv si zisti, kto je vlastníkom bicykla. AK je to obchodník, ktorý ho vystavuje, tak faktúra je na mieste, ale v cene, akú má zaň zaplatiť - určite nie 100.000 SKK, ak slúži na reklamu
Potom existuje niečo také ako nosiče reklamy - pozri § 19 ods 2 písm n 595/2003 - bicykel je vlastníctvom dodávateľa a je vystavený v obchode malopredajcu. Slúži na podporu ostatných výrobkov, ktoré malopredajca kúpil od dodávateľa a sú určené na predaj. Ak je to takýto bicykel, tak dodávateľ - vlastník by mal bicykel zaradiť a odpisovať ako hmotný majetok. Bežne sa tieto nosiče používajú napr. na podporu predaja nealko - alko nápojov - chladničky, slnečníky, markízy - v reštauráciách, cukrárňach a podobne. Nie je zakázané použiť ako nosič reklamy aj bicykel, len tá reklama naozaj na ňom musí byť umiestnená - nestačí len vystaviť jeden kus zamesiteľný s tými, ktoré sú predávané a považovať to za nosiš reklamy. V účtovníctve malopredajcu by som evidovala len v podsúvahovej evidencii ako prevzatý majetok inej osoby.