montina
30.04.08,09:23
Dobrý deň, veľmi by som potrebovala pomôcť. Mám taký prípad prvý krát a vôbec neviem čo mám robiť. Potrebujem niekoho, kto mi to podrobne vysvetlí. Ideme zobrať zamestnanca,ktorý bude chodiť na týždňovky na báger. Robiť bude 7 dní po cca 11 hodín. potom bude mať 7 dní voľno.V pondelok odíde na svojom aute a v piatok sa zas vráti. Ubytovanie mu hradíme. Ako ho odmeňovať/mzdu/? ČO so stravnými lístkami a čo diety. Nikdy som to nerobila ani neviem ako to má vyzerať? Prosím pomôžte. ďakujem
montina
30.04.08,07:45
nik mi nevie pomôcť?
montina
02.05.08,05:50
prosím vás nik mi nepomôže?
evka-janekova
02.05.08,05:55
počkaj, hned ti napísem, rozmýšľam
Martin Mocko
02.05.08,06:08
Dobrý deň, veľmi by som potrebovala pomôcť. Mám taký prípad prvý krát a vôbec neviem čo mám robiť. Potrebujem niekoho, kto mi to podrobne vysvetlí. Ideme zobrať zamestnanca,ktorý bude chodiť na týždňovky na báger. Robiť bude 7 dní po cca 11 hodín. potom bude mať 7 dní voľno.V pondelok odíde na svojom aute a v piatok sa zas vráti. Ubytovanie mu hradíme. Ako ho odmeňovať/mzdu/? ČO so stravnými lístkami a čo diety. Nikdy som to nerobila ani neviem ako to má vyzerať? Prosím pomôžte. ďakujem

Téma mzda - je na tebe, či mu dáš hodinovú mzdu alebo mesačnú mzdu. Dôležité je najmä to, aby zamestnanec neprekročil maximálny počet odpracovaných hodín za týždeň, nadčasy a podobné podľa zákonníka práce (§85 a ďalej zákonníka práce).
Téma strava a diéty - pri nepretržitej práci nad 4,0 hod má zamestnanec nárok na jedno teplé jedlo..pokiaľ odpracuje viac ako 11hod, môžeš mu poskytnúť 2 jedlá.
Pokiaľ vieš poskytnúť jedlo, nemusíš stravenky. Keďže pôjde o prácu s bágrom, stravenky budú určite jednoduchšie. V tomto prípade min. hodnota jednej stravenky (gastrolístok) musí byť 67 SKK.
evka-janekova
02.05.08,06:08
No, podľa môjho názoru, treba všetky podmienky preplácanie či už cesty, práce, alebo voľna určiť v pracovnej zmluve. Toho sa potom drž.
A k stravnému som zistila toho: Keďže tam asi nebude mať zabezpečené teplé jedlo od zamestnávateľa, treba mu prispievať na stravu. Pri pracovnej ceste v trvaní 5 - 12 hodín, mu zamestávateľ preplatí min. 75 % hodnoty stravného lístka ( § 152 ZP).
Keďže je na ceste 24 hodín denne, podľa môjho názoru mu môže v pohode preplatiť celú stravenku, len to treba určit v prac. zmluve.

Dufam, ze ti to trosku pomoze.... bola by som rada, keby este niekto pripísal.... mozno je moja rada zlá.

pekný den
Melnick
02.05.08,06:18
Dobrý deň, veľmi by som potrebovala pomôcť. Mám taký prípad prvý krát a vôbec neviem čo mám robiť. Potrebujem niekoho, kto mi to podrobne vysvetlí. Ideme zobrať zamestnanca,ktorý bude chodiť na týždňovky na báger. Robiť bude 7 dní po cca 11 hodín. potom bude mať 7 dní voľno.V pondelok odíde na svojom aute a v piatok sa zas vráti. Ubytovanie mu hradíme. Ako ho odmeňovať/mzdu/? ČO so stravnými lístkami a čo diety. Nikdy som to nerobila ani neviem ako to má vyzerať? Prosím pomôžte. ďakujem
Vypracujte si internú smernicu na postup odmeňovania pri takýchto prácach.
Súhlasím s predchádzajúcimi príspevkami až na tie sumy :) Ja sociálne cítiaci človek, by som dala maximum toho, čo môžem dať zo zákona SL-89.-Sk poprípade ešte aj veľkorysejšie riešenie nad rámec povinného prispievania zamestnávateľa . Pochopiteľne ,že všetko sa odvíja od jeho hodinovej mzdy - náklady na život sú mimo domova určite neporovnateľne vyššie.
V internej smernici by som ošetrila aj vyúčtovanie osobného vozidla použitého na sl. cestu.

Ak jeho stravu nechceš riešiť SL môžeš mu v mieste prechodného pracoviska zabezpečiť stravovanie .
Ešte doporučujem preštudovať Zákon 283/2002 o cest. náhradách. :)
montina
02.05.08,06:27
ďakujem vám za pomoc. Ak by ešte niekoho niečo napadlo, tak pripíšte . Vďaka a pekný deň
Martin Mocko
02.05.08,06:30
Ešte jedna pripomienka ohľadom služobných ciest...a trošku okrajovo sa to týka i stravného.
Dôležité sú dve okolnosti. Trvalý pobyt zamestnanca a miesto výkonu práce (uvedený na pracovnej zmluve).

Príklad: pokiaľ má trvalý pobyt v Senci, miesto výkonu práce Bratislava a fyzicky prácu bude vykonávať v Komárne...služobná cesta môže byť iba na trase Bratislava - Komárno. Nie však Senec - BA!
Zoltán Kovács
02.05.08,06:32
Dobrý deň, veľmi by som potrebovala pomôcť. Mám taký prípad prvý krát a vôbec neviem čo mám robiť. Potrebujem niekoho, kto mi to podrobne vysvetlí. Ideme zobrať zamestnanca,ktorý bude chodiť na týždňovky na báger. Robiť bude 7 dní po cca 11 hodín. potom bude mať 7 dní voľno.V pondelok odíde na svojom aute a v piatok sa zas vráti. Ubytovanie mu hradíme. Ako ho odmeňovať/mzdu/? ČO so stravnými lístkami a čo diety. Nikdy som to nerobila ani neviem ako to má vyzerať? Prosím pomôžte. ďakujem

Podľa mňa pri práci na týždňovky zamestnanec je celý týždeň na služobnej ceste.Takže podľa zákona o cestovných náhradach by mu patrilo stravné v tej najvyššej sume,teda podľa § 5 ods. 1 písm. c) zákona 283/2002 v platnom znení ( http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html )
Martin Mocko
02.05.08,06:38
Podľa mňa pri práci na týždňovky zamestnanec je celý týždeň na služobnej ceste.Takže podľa zákona o cestovných náhradach by mu patrilo stravné v tej najvyššej sume,teda podľa § 5 ods. 1 písm. c) zákona 283/2002 v platnom znení ( http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html )

jj..tu tyždňovku som prehliadol. Ak zamestnanec bude na služobke celý týždeň - nebude cestovať denne - v tomto pripade musiš postupovať podľa toho, čo napísal Smith - celodenné aktuálne diéty 208 SKK (diéty nad 18 hod.)
jaja99
02.05.08,06:57
Spravila by som nasledovné:

- v zmluve by som určila (dohodla sa zo zamestnancom) na hodinovej mzde - bude to pre neho zrozumiteľnejšie
- dohodla by som miesto výkonu práce na účely poskytovania cestovných náhrad trvalý pobyt zamestnnaca - tj budete mu poskytovať cestovné náhrady - ak bude na pracovnej ceste viac ako 18 hodín v danom dni tak dostane 208 SKK (za predpokladu, že mu nezabezpečíte stravovanie- potom sa stravné kráti).
- môžete do prac.zmluvy zakomponovať: vzhľadom na to, že zamestnancovi vyplýva z charakteru práce častá zmena pracoviska, tak sa Z-ec a Z-eľ dohodli na krátení stravného o 25% - potom z-ec dostane nad 18 hodín 156 SKK (! do tohto poču hodín sa neberie len odpracovaný čas ale celý čas strávený na pracovnej ceste)
- internou smernicou (mala by byť schválená so zástupcami zamestnancov) by som určila harmonogram prác alebo aspoň postup jeho určenia - ak nemáte zástupcu zamestnancov, tak si dajte do pracovnej zmluvy lehotu, v ktorej budete zamestnancovi určovať rozpis smien (napr. mesiac vopred, 2 mesiace vopred ...) - ak sa zmení jeho miesto výkonu práce, prípadne získate inú zakázku, bude to pre Vás užitočné a on tiež bude vedieť, dokedy mu musíte ohlásiť harmonogram
- ak je predpoklad výkonu aj inde, dajte si do zmluvy, že zamestnanec súhlasí s vysielaním na pracovné cesty po celom území SR
- spíšte spolu zmluvu o použití súkromného vozidla na služobné účely - bude mať nárok na 6,2/km + PHM a zaviažte ho, že auto bude havarijne poistené, nebude brať do auta počas cesty žiadnych pasažierov (alebo len s Vaším súhlasom), nezodpovedáte za škody vzniknuté na vozidle počas pracovnej cesty ...
- pokiaľ mu vznikne nárok na cestovné náhrady, tak na stravné lístky nemá nárok
- podľa toho čo píšeš, bude sa u neho jednať o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas - § 87, lebo 11 hodín denne nezodpovedá § 86 ods. 2 - pracovný čas v jednotlivých dňoch presiahne 9 hodín
- treba dodržať základné pravidlá pri nerovnomernom čase: PČ za 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín, priemerný týždenný pracovný čas nesmie presiahnuť v období 4 mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas. Prípadne si dajte do pracovnej zmluvy, že pracovný čas zamestnanca bude rozvrhnutý nerovnomerne a obdobie zisťovania priemerného pracovného času si predĺžte - môže byť najviac na jeden rok. Podmienku § 85 ods. 9 spĺňate - priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca nesmie prekročiť 48 hodín. Po prepočte 7x11 hodín x 2 týžde do mesiaca = 154 hodín
montina
02.05.08,11:43
ďakujem krásne. cesťák robím ja, či zamestnanec. A tie diety majú nejaké predpísané tlačivo?
jaja99
02.05.08,15:37
V zásade cestovné vyúčtovanie predkladá a vypisuje zamestnanec a poverený pracovník jeho vyúčtovanie kontroluje.
Forma tlačiva nie je predpísaná, dôležitý je jeho obsah.
Lehota na predloženie zamestávateľovi je v § 36 ZoCN 283/2002 Z.z.
Pripájam jeden vzor. Už som ho tu niekde pripojila, ale neviem zadať odkaz.